Neuchatel a okolí (květen 2012)

Francouzsky mluvící švýcarský Neuchatel ležící na břehu stejnojmenného jezera má sice jen něco přes 30 000 obyvatel, ale pyšní se mnoha různými druhy dopravních systémů. Pro švýcarská města je typická velká mobilita zdejších obyvatel a totéž platí také pro Neuchatel, kopcovité a turisty vyhledávané letovisko.

Základním dopravním prostředkem jsou trolejbusy. Jezdí tu na čtyřech linkách (1, 2, 7 a 8), které jezdí často v paralelních trasách vzdálených od sebe jen pár stovek metrů délkových, ale také pár desítek metrů výškových. Spolu se zbylými autobusovými linkami se potkávají v malebném historickém jádru na zajímavě řešeném náměstí Pury, kde je celý dopravní prostor sdílen jak MHD, tak i chodci a cyklisty.
Place Pury - centrální přestupní bod mezi linkami MHD, přitom pěší zóna. Zde se potkávají všechny čtyři trolejbusové linky a několik autobusových linek a mají tu vzájemný přestup.
Centrální přestupní zastávka Place Pury. Kousek odtud lze nastoupit také do pobřežní tramvaje č. 5.
Historické náměstí "Place Pury" je protkáno trolejemi a nikomu to nevadí.
A nikomu ani nevadí, že trolejbusy se tu volně pohybují po pěší zóně mezi chodci.
Na trolejbusových linkách potkáte pouze kloubové trolejbusy, starší generace vysokopodlažních vozů má značku NAW, nová generace nízkopodlažních vozů je od firmy Hess. Autobusy provozuje stejný dopravce jako trolejbusy (TN). Neuchatel má také svoji tramvaj. Jedná se spíš o příměstskou dráhu - linka 5 začíná poblíž již zmíněného uzlu Place Pury a vede podél pobřeží pár kilometrů na západ do obce Boudry. Zde opět navazují místní autobusy.
Zástupce staršího typu trolejbusu NAW z roku 1991 čeká v centrální zastávce na přestup.
Nejnovější typ trolejbus Hess z let 2009-2011 projíždí uličkou v centru, kterou protéká také vodní kanál. U nás by zde muselo být minimálně zábradlí.
Konečná zastávka pobřežní tramvaje č. 5 v centru Neuchatelu. Jde o jedinou zdejší tramvajovou linku.
Neuchatel je velmi kopcovitý, proto zde mají své místo nejen trolejbusy, ale také tři pozemní lanovky. Jedna spojuje nádraží s pobřežní částí města, kde se nachází univerzita, druhá lanovka vede z historického centra nahoru do stanice Plan a třetí lanovka už není městská, ale spíš výletní a vozí zákazníky blíž vrcholkům zdejších hor do stanice Chaumont - k dolní stanici této lanovky se dá dojet trolejbusem č. 7. Všechny zdejší lanovky opět provozuje dopravce TN, i když lanovku od nádraží vlastní město.
Na lince 5 jsou provozovány výhradně tyto starší, ale perfektně udržované vozy z let 1981 - 1988.
Druhá konečná linky 5 "Boudry" západně od Neuchatelu. Na tramvaj zde navazuje řada místních autobusových linek.
Neuchatel je významná přestupní železniční stanice - díky síti rychlých vlaků se dá dostat poměrně rychle do blízkých velkých měst - Ženevy, Lausanne, Bernu i Basileje. Právě z Bernu sem zajíždí také jedna z linek tamního S-Bahnu.
Konečná linky 2 "Serriéres" v kopcovité části Neuchatelu - vzhledem k charakteru města jsou vlastně všechny jeho části kopcovité.
Trolejbusová linka 7 projíždí kolem dolní stanice pozemní lanovky do místních hor do stanice Chaumont.
Pozemní lanovka na Chaumont jezdí v hodinových intervalech a svézt se můžete tímto vozítkem z roku 1995.
Konečná pro část spojů linky 7 "Hauterive" s krásným výhledem na Neuchatelské jezero. Starší trolejbusy mají ještě původní neuchatelský nátěr.
Zajímavě řešené zakrytí kloubu uvnitř trolejbusu NAW z roku 1991.
Interiér podzemní krátké lanovky z roku 2001, která spojuje vlakové nádraží a spodní (téměř pobřežní) ulici u Univerzity, kde jezdí linka 1.
A ještě jedna lanovka, tentokrát poměrně dlouhá se čtyřmi stanicemi a spojující centrum města s jeho severními svahy (stanice Plan) - opět s návazností na další MHD. Současné vozy jsou z roku 1985.
Pozemní a částečně i podzemní lanovka Ecluse - Plan z horní stanice opět s výhledem na jezero.
Švýcarské rychlovlaky jezdí přes Neuchatel poměrně často - kříží se tu trasy z Basileje a Bernu do Ženevy a Lausanne.
Do Neuchatelu zajíždí i některé místní dráhy - například zelenomodré BLS z bernské aglomerace.

La Chaux de Fonds

Z trolejbusového provozu při nedělní návštěvě města La Chaux de Fonds bylo možné spatřit pouze trolejové vedení - na všech třech trolejbusových linkách byly provozovány autobusy.
Centrální přestupní zastávka u vlakového nádraží. Zde se potkávají všechny linky MHD.
Polská značka Solaris je zde zastoupena nejen standardními a kloubovými trolejbusy, ale také midibusy o délce 9 metrů.
Centrum hodinářského průmyslu, město La Chaux de Fonds leží ve francouzsky hovořící části Švýcarska v nadmořské výšce 1000 m n. m v pohoří Jura. Hlavním druhem veřejné dopravy v tomto zvláštním třicetitisícovém městě jsou trolejbusy. Tedy alespoň zatím. Zcela vážně se tu totiž uvažuje o náhradě trolejbusů hybridními autobusy. A to jen pár let poté, co byla zmodernizována (možná postavena úplně nově) trolejbusová vozovna a co byly dodány nové standardní i kloubové trolejbusy Solaris.
Konečná stanice trolejbusové linky 2 u zdejší trolejbusové vozovny. I zde jezdil v neděli autobus.
Trolejbusová vozovna na západě města. Jaký asi čeká zdejší trolejbusy osud? Vyhrají hybridní autobusy nebo budou vyslyšeny protesty místních obyvatel?
Trolejbusy tu zatím jezdí, je otázka, jaká je jejich budoucnost. Ale místní obyvatelé se prý již bouří. A názor občanů má ve Švýcarsku poměrně velkou váhu. Nicméně dnes tu fungují 3 trolejbusové linky z celkem asi sedmi linek MHD. Během nedělní návštěvy sice trolejbusy nejezdily (na jejich linkách byly provozovány autobusy), ale ve všední dny je provoz zatím zachován. Jen pro doplnění - La Chaux de Fonds je jedním z pouhých tří švýcarských měst, kde jezdí trolejbusy standardní délky (ještě Lausanne a Luzern) - všude jinde jezdí jen kloubové.
Zastávka MHD se všemi potřebnými informacemi. Zdejší síť čítá asi 7 linek.
Konečná zastávka linky 2. Celotýdenně večer a po většinu nedělního dne je nutné při příchodu na zastávku stisknout tlačítko, jinak autobus (linka 54) nepřijede.
Město La Chaux de Fonds je postaveno v americkém stylu - poblíž dřív sídlila velká vojenská základna USA. Uliční síť v centru je přísně pravoúhlá.