Nice (červenec 2011)

Nice - centrum Azurového pobřeží na jihu Francie leží východně od ústí řeky Var do Středozemního moře na dohled od vrcholků Alp a coby kamenem dohodil od Monaka a Itálie. Nice je důležitou dopravní křižovatkou. Leží zde také významné mezinárodní letiště a projíždějí tudy rychlovlaky TGV i když po normální trati. Díky své poloze je Nice také turistickým rájem. O to důležitější je funkčnost a použitelnost městské dopravy.

Ještě donedávna bylo město s 350 000 obyvateli odkázáno pouze na autobusy. Ty se sem sjíždějí z celé aglomerace, nazvané Nice-Cote d´Azur, čítající necelý milion lidí. Je jasné, že pouze autobusy nemohly pousnout městskou dopravu nikam dál. Tramvaje se do Nice vrátily v roce 2007 po 54 letech. Cestující začala vozit linka T1 o délce cca 9 km s 21 stanicemi. Původních 20 tramvají se špičkovým intervalem 7 minut přestalo po krátké době vyhovovat. Místní obyvatelé i návštěvníci si nový druh dopravy velmi rychle oblíbili.
Elegantní průjezd tramvaje historickým jádrem Nice. Náměstí Masséna je jedním ze dvou míst, kde musely troleje ustoupit památkářům - tramvaje zde jezdí na baterie se staženým pantografem.
Tramvaj Citadis od Alstomu přijíždí do zastávky v centru města. Zatravněné tratě a upravené okolí nových zastávek přivedly i do centra města svěží zeleň a klid. Počet cestujících neustále roste, a tak byl původní špičkový interval 7 minut již zkrácen na 4 minuty. To si vyžádalo nákup osmi dalších tramvají.
Zatímco v roce 2008 přepravily tramvaje každý den 70 000 lidí, o tři roky později už to bylo 90 000 cestujících. A není divu - nízkopodlažní klimatizovaná tramvaj se v ulicích pohybuje daleko rychleji než autobusy, má preferenci před auty, krátký interval a jasnou trasu. Navíc doveze své zákazníky až do srdce města, přičemž se dokáže lehce prodírat pěší zónou a umí také jezdit bez troleje - na náměstí Masséna a Garibaldi stáhne pantograf a jede na baterie, aby nerušila historický ráz okolí.
Rušná křižovatka v centru města, kde se potkává tramvaj s mnoha autobusovými linkami. Další úbytek autobusů by měla přinést druhá tramvajová linka v roce 2016 vedoucí východozápadním směrem.
28 obousměrných Citadisů 302 zajišťuje provoz na zatím jediné lince. Tramvaje se tu staly od roku 2007 hitem a tak probíhá přestavba 14 vozidel, kdy se jejich délka přidáním dalšího článku navýší o 11 metrů.
Rychle přibývající počet cestujících si vyžádal dokoupení 8 dalších tramvají a zkrácení intervalu na 4-5 minut. Jenže ani to nestačí, a tak bude polovina všech tramvají prodloužena o 11 metrů vložením dalšího článku. Linka T1 vede ze severu, kde má i depo, do centra a poté se stáčí severovýchodním směrem. Do roku 2013 by měla být prodloužena ve východní části města o dalších 9 stanic.
Tramvaje v Nice - to nejsou rachotící nebezpečné stroje, ale tiché bezbariérově přístupné klimatizované vlaky, které do města přivedly tolik potřebnou zeleň.
Linka 22 má nejkratší interval ze všech autobusových linek - 8 minut ve špičce. Starší Heulliez s ochranným prvkem nad čelním oknem proti poškození střešních prvků při průjezdu nízkými profily.
Linka 81 vozí davy lidí po turisticky exponované trase podél pobřeží do města Port de St. Jean. Pomáhá jí také meziměstská linka 100 do Monaka a Mentonu. Zrychlené spoje linky Nice - Monaco - Menton zajišťují nízkopodlažní Setry.
Nebývalý zájem o nový druh dopravy logicky vyvolal intenzivní debaty o přípravě druhé tramvajové linky vedoucí východozápadním směrem, kde je intenzita autobusové dopravy nejsilnější a autobusy tu podél pobřeží jezdí zhruba v tříminutových intervalech. Linka T2 by začínala ve starém přístavu na východním okraji centra, tunelem by podjela centrum a dál by pokračovala podél pláží až na mezinárodní letiště na západě města. Zde u ústí řeky Var by se na ní v budoucnu napojovaly další tratě do zdejší rozvojové lokality. Nová tramvaj by nahradila zejména autobusové linky 9, 10, 52, 59, 70 a 94 a...
Starší Heulliez a kloubová Agora na končné linky 100. Na zastávkových spojích linky 100 z centra Nice do Monaka jezdí cca každých 15 minut kloubový autobus. Někdy však ani to nestačí.
Kloubový Citelis na lince 10, která má spolu s linkou 9 interval 6-7 minut a vede z přístavu na východě města přes centrum podél pobřeží do západních předměstí. Již za pár let bude také tento autobus nahrazen druhou tramvajovou linkou.
Jak již bylo řešeno, autobusová doprava v Nice tvořila základ městské dopravy, ale tramvaje ji postupně začaly vytlačovat. I přesto tu dnes jezdí cca 70 městských linek, z toho 16 páteřních. Většina páteřních linek má špičkový interval kolem 10 minut a v mapách jsou vyznačeny tučně. Do celé aglomerace jezdí také řada příměstských linek. Díky existenci společenství obcí aglomerace Nice-Cote d´Azur zde funguje jakýsi integrovaný systém. Na autobusových linkách potkáte klasické francouzské produkty - Renault, dnes Irisbus (Agora, Crossway) nebo Heulliez. Jezdí tu jak minibusy, tak standardní i...
Setkání tramvaje a autobusu na náměstí Garibaldi, kde jezdí tramvaje na baterie, protože zde z estetických důvodů není trolejové vedení. Architektonické řešení celého náměstí po zavedení tramvají poskytuje daleko více prostoru chodcům a přirozeně zpomaluje projíždějící auta. Tramvaj má samozřejmě absolutní preferenci.
Jednotný nátěr provincie 06 na regionální autobusové lince 59 do města Saint-Martin-du-Var asi 20 km severně od Nice. Autobusy zahrnuté v integrovaném dopravním systému aglomerace Nice-Cote d´Azur sem jezdí cca každou půlhodinu.
Ještě krátce k noční dopravě - klasická noční doprava tu nefunguje. Pod pojmem noční provoz tu chápou období 21:00 - 1:30, kdy je v provozu jak tramvaj po 10 minutách, tak síť pěti nočních autobusů N1 - N5 s jednotným intervalem 30 minut o víkendových nocích a 60 v ostatní dny. Všechny noční linky vyjíždějí z jednoho místa v centru. Původní síť "Noctambus" byla po zavedení tramvaje přejmenována na "Noctrambus". Do Nice kromě dvoupatrových příměstských vlaků a TGV zajíždí také provensálská úzkokolejka, která míří severozápadním směrem do vyprahlých kopců Provence do...
Křivé koleje regionální úzkokolelky Nice - Digne, která vede v části trasy podél širokého koryta řeky Var. Stařičké motoráky ze 70. let i nové nízkopodlažní jednotky tu potkáte na 4 párech vlaků denně. Koncové nádraží této lokálky se nachzí poblíž tramvajové zastávky Libération.