Druhé největší portugalské město má sice jen asi 250 tisíc obyvatel, v celé jeho metropolitní oblasti ale žije lidí desetkrát víc. Jedno z nejnavštěvovanějších míst v Portugalsku má nejen obdivuhodné památky, přírodu i velmi příjemné klima, ale také obdivuhodný systém veřejné dopravy, jehož páteř tvoří něco mezi metrem, tramvají a příměstskou železnicí. Nicméně říkají tomu metro a skvěle tu funguje už víc než 20 let. Nyní se jeho síť dále rozrůstá, proto bylo načase pořídit nová vozidla, která přijel z Číny. Také nejnovější elektrické přírůstky v autobusové dopravě mají čínský původ, donedávna tu ale výrazně omladili autobusovou flotilu pomocí plynových MANů. Chystají se však dvě metrobusové linky s vodíkovými elektrobusy. Pro ukojení turistů v centru tu jsou také historické tramvaje i dvě lanovky. A pro dovoz lidí z celé aglomerace pak moderní a pohodlné elektrické vlaky.

Metro Porto je městská i příměstská dráha, která je občas vedená pod zemí jako metro, občas jako klasická pouliční tramvaj a někdy používá bývalé železniční tratě. Vozidla na ní používaná jsou nízkopodlažní, stačí tedy nízká nástupiště. Funguje postupně od roku 2002 a v centru vede ve dvou základních trasách. Tu východozápadní používá většina linek, severojižní pak pouze linka D. Ta jako jediná překonává hluboké koryto řeky Douro po 45metrovém historickém ocelovém mostě. V centrálních úsecích se jezdí ve špičkách v souhrnu každé 4 minuty a na linky A až F jsou napojeny všechny důležité...
Úplně první úsek portského metra vedl od severozápadu sem do centrální stanice Trindade, která se nachází mezi dvěma podzemními úseky. Portské metro zahájilo provoz linkou A v roce 2002.
Kvůli potřebnému posílení provozu i chystanému rozšíření tratí bylo nedávno pořízeno 18 čínských jednotek CRRC, které doplnily původních 102 vozidel. Jednalo se o první nové soupravy od roku 2010.
Ve stanici Trindade se potkávají všechny linky místního kolejového systému. Téměř všechny linky vedou stejnou stopou centrem města od západu na východ, pouze linka D křižuje tuto trasu v severojižním směru. V této stanici vyjíždějí tramvaje kromě linky D na povrch.
Porto je město kopců a strmých svahů i v centru. Důkazem je stanice Trindade, kam vede hlavní kolejová trasa pomocí krátkého tunelu od severozápadu a za stanicí se opět noří do podzemí. Sem na levou kolej jezdí vlaky linky E z letiště, které ve stanici Trindade končí. Ostatní linky pokračují dál na východ.
Schéma portského „metra“. Začalo to linkou A v roce 2002 a naposledy přibyla linka F v roce 2011. Jediná linka, která nevyužívá společnou podzemní trasu v centru, je žlutá D, která jako jediná přejíždí řeku Douro a obsluhuje i předměstí na druhém břehu. Město je rozděleno na menší zóny a pokud si kupujete celodenní jízdenku, je potřeba vědět, kam všude budete jezdit.
Impozantní tramvajový most přes řeku Douro. Otevřen byl v roce 1886 a nyní jeho horní patro používá metrolinka D a chodci. Spodní patro těsně nad řekou slouží autům. Podobný ocelový most najdete ještě o kus východněji a používala ho železnice, až do roku 1991.
Výjezd z tunelu, kterým se linka D dostává na most přes řeku Douro. Tramvaje tudy ve špičce jezdí v intervalu 5-6 minut. V noci je rychlost tramvají omezená kvůli hluku. Dříve po mostě jezdily původní tramvaje i auta a také trolejbusy.
Horní část ocelového mostu „Dom Luís I.“ v centru Porta patří od roku 2005 novodobým tramvajím a chodcům. Linka D díky tomu spojuje centrum Porta s hustě obydleným předměstím Vila Nova de Gaia.
Most Dom Luís I., který využívá metrolinka D, je jednou z nejfotogeničtějších pamětihodností Porta. Skvělé výhledy jsou jak z něj, tak i na něj – odtud z terasy místního zámku, ale i zespoda z břehu řeky Douro. Výška horního patra nad hladinou řeky je 45 metrů.
Hned u spodní části mostu, po kterém jezdí tramvaje, začíná krátká pozemní lanovka spojující nábřeží řeky Douro s vysoko položenou částí historického centra. Bohužel během návštěvy procházela lanovka delší zimní údržbou. V nynější podobě funguje od roku 2004, v této trase ale vedla lanovka už v letech 1891-3, bohužel po vážné nehodě měla jepičí život.
Horní stanice pozemní lanovky Funicular de Guindais se nachází v podzemí a vede až sem pod náměstí Batalha vodorovným tunelem díky kabině s proměnným sklonem. Tady pak navazuje historická tramvajová linka 22. Bohužel, v době návštěvy nabyla v provozu ani lanovka, ani tramvaj (lanovka kvůli pravidelné údržbě, tramvaj kvůli stavbě metra).
Most pro metrotramvaje ještě jednou. Obdivovat ho můžete i za tmy díky pečlivému nasvícení. Na jižním předpolí se nachází klášter, z jehož střechy se lze kochat výhledem na centrum i most samotný z výšky.
Po letech stagnace (poslední nový úsek byl otevřen v roce 2011), se nyní připravují hned dvě nové trasy. Jedna bude již v roce 2024 prodlužovat linku D na jižním konci pomocí velkolepé estakády k místní nemocnici. Druhá bude zcela nová linka G pod centrem města, která bude mít ale jen 4 stanice, zato všechny podzemní. Tato růžová linka by měla být hotová v roce 2025. Pro nové koleje je potřeba také nových vozidel. Zároveň už pomalu začínají dosluhovat nejstarší Eurotramvaje z roku 2002. Proto bylo nedávno (ale s několikaletým zpožděním) pořízeno 18 čínských čtyřčlánkových tramvají CRRC a snad...
Od jižního konce horního Ludvíkova mostu pro tramvaje vede tato kabinková lanovka na jižní břeh řeky Douro od roku 2011. Lanovka je dlouhá cca půl kilometru a není součástí MHD.
Nepřetržitý proud 14 kabinek pro 8 cestujících, to je lanovka Teleferico de Gaia, turistická atrakce a spojka nábřeží řeky Douro a mostu s přilehlým klášterem.
Základem vozového parku portského metra je těchto 72 „eurotramvají“ vyrobených v letech 2002-4. Potkáte je na všech linkách kromě dálkovější linky B. A většinou jsou spřahovány do dvojic. Svou koncepcí jsou tyto tramvaje příbuzné s podobnými vozidly ve Štrasburku nebo v Miláně a vyznačují se velmi krátkými podvozkovými články a téměř neviditelnými širokými jednokřídlými předsuvnými dveřmi.
Pro nejdelší linku B jsou určeny tyto „vlakotramvaje“ Bombardier Flexity Swift, kterých bylo v roce 2010 pořízeno 30 kusů. Jsou jen částečně nízkopodlažní a mají velký podíl sezení.
Prostřední vyvýšený článek „vlakotramvaje“ pro linku B, který je zcela bez dveří, zato nabízí pohodlné sezení. To se na dlouhé lince B hodí. Z centra až na konečnou to totiž trvá 54 minut, expresními spoji o 9 minut méně.
Severní konečná linky B, která využívá od roku 2005 původní železniční trati do města Póvoa de Varzim. Jedná se o nejdelší úsek zdejšího kolejového systému. Linka B jezdí celodenně po půl hodině, ve všední dny ji doplňují expresní spoje také v půlhodinovém intervalu.
Letiště je na Porto skvěle napojeno díky této lince E, fungující od roku 2006. Z této letištní stanice se s ní dostanete do centra za necelou půlhodinu. Tato linka začíná v centrální přestupní stanici Trinidade a jezdí v intervalu 15 minut.
Ukázka jízdních řádů linek portského metra ve společném úseku. V jeho nejvytíženější části spolu jezdí linky A, B, C, E a F v souhrnném špičkovém intervalu cca 3-4 minuty.
Interiér Eurotramvají má dvě podoby – sedačky jsou uspořádány buďto příčně nebo podélně. I přesto, že jim už bylo 20 let, jsou tyto na svou dobu převratné tramvaje udržovány ve vzorném stavu.
Stavba nové trasy metra v historickém centru není nic jednoduchého, proto bylo během návštěvy Porto spíše velkým staveništěm. Kvůli budování tří nových podzemních stanic byl dočasně omezen také provoz zdejších historických tramvají, které nabízejí turistům jedinečný zážitek a připomínají zašlou slávu zdejší tramvajové dopravy. Zredukovaná síť nyní nabízí pouze linky 1 a 18, které spolu lemují pobřeží řeky Douro až téměř k jeho ústí do Atlantiku. Přes zimu nebyla v provozu také pozemní lanovka poblíž tramvajového mostu, kabinková lanovka na jeho druhé straně však funguje stále.
A zde verze Eurotramvaje s podélným sezením. Specialitou těchto tramvají jsou jednokřídlé předsuvné dveře, které zvenku příliš nerozlišíte od zbytku karoserie. Velká část výstupu i nástupu se odehrává během jejich dlouhého otvírání a zavírání.
Dvojitá Eurotramvaj přijela na konečnou linky A do předměstí Matosinhos. Mimochodem tady se začala psát historie portského metra v roce 2002. Konečná linky A leží poblíž zdejšího námořního přístavu a kontejnerového překladiště.
První linka místního moderního a výkonného kolejového systému vedla z tohoto předměstí Matosinhos, kde vede trať místními ulicemi jako běžná pouliční tramvaj a po připojení se na hlavní společnou trasu se pak chová víc jako metro. Linka A jezdí ve špičkovém intervalu 12 minut.
Detail spojení dvou Eurotramvají. Krátké krajní články slouží pouze jako nositelé podvozků a kabiny řidiče. I když už většinou tyto tramvaje přesáhly věk 20 let, na odchod do důchodu to asi ještě nevypadá.
Tady ve stanici Senhora da Hora začíná společný úsek, kterým pokračují linky A, B, C, E a F dál do centra. Na cestě jsou dva krátké tunely před přestupní stanicí Trinidade a jeden dlouhý tunel pod historickým centrem až k nádraží Campanha.
Linka C vede do předměstí Maia na sever od Porta. Na cestě je i tento most přes dálnici, do kterého je integrována stanice Parque Maia. Jezdí se sem od roku 2005.
Na lince C do severního předměstí Maia potkáte jak Eurotramvaje, tak i nové čínské vozy. Interval ve špičce je 12-15 minut.
Nové čínské tramvaje CRRC vyjely po dlouhých průtazích až v závěru roku 2023. V tendru zvítězily nad Siemensem i Škodou. V krajních článcích jsou hned za kabinou řidiče umístěny tyto úzké dveře.
Interiér nových čtyřčlánkových čínských tramvají CRRC. Sedačky jsou částečně umístěny na vyvýšených podestách, poprvé je zde použito koženkového potahu. Mezi dveřmi a kloubem najdete prostor pro malá zavazadla.
Nová čínská tramvaj na úsekové konečné linky C v centru předměstí Maia. Dál na konečnou ISAMI už pokračuje jen každý druhý spoj.
I když je aglomerace Porta velmi dobře pokryta místním „metrem“ i čtyřmi linkami rychlé a moderní příměstské železnice, bez autobusů by se Porto i jeho okolí samozřejmě neobešlo. Místní linky MHD jsou očíslovány trojmístně, první číslo značí oblast, ve které se linky hlavně pohybují. Většina autobusů MHD, kterou tu provozuje dopravní podnik STCP, je standardní délky, kloubových autobusů je jen asi 10 %. V městské flotile jsou ale také patrové autobusy, používané na turisty oblíbené lince 500, která lemuje pobřeží Doura podél trasy historické tramvaje a pokračuje podél břehů Atlantiku až do...
A zde severní konečná linky C  „ISMAI“ pojmenovaná po zdejším univerzitním kampusu. Tato linka C vznikla ve stopě bývalé železniční trati, jejíž pozůstatky pokračují dál na sever – tam je v dlouhodobém plánu také prodloužení linky C.
Užitečné schéma, které vám ukáže, jak dlouho budete cestovat v jednotlivých úsecích portského metra. I když je území obsluhované tímto systémem velice rozsáhlé, díky kombinaci tunelů v centru a preferenci v povrchových úsecích i využití bývalých železničních tratí, je cestování celou aglomerací velmi rychlé.
Ryze podzemních úseků má portské metro jen cca 8 km. Podzemní stanice najdete hlavně na lince D, která na rozdíl od všech ostatních využívá samostatnou severojižní trasu. Stanice Sao Bento je první podzemní stanicí hned po cestě od jihu přes vysoký most nad řekou Douro a nedaleko leží stejnojmenné koncové vlakové nádraží.
Vstup do podzemní stanice portského metra, který je výrazně označen tímto tmavomodrým, za tmy poosvětleným panelem. Všechny podzemí stanice vypadají podobně a místní chodby i schodiště jsou udržovány v úzkostlivé čistotě. Na druhém konci této stanice leží stejnojmenné koncové vlakové nádraží.
Jižní konečná linky D v předměstí Vila Nova de Gaia, které už oficiálně není součástí Porta. Linka tudy vede středem ulice převážně na povrchu, jen koncová stanice Santo Ovídio leží v zářezu.
Linka D se bude na jihu nanedlouho prodlužovat díky této dlouhé estakádě, která linku protáhne o 3 stanice k místní nemocnici i sídlišti, kam dnes jezdí přeplněné autobusy. Hotovo má být na jaře 2024.
Budoucí jižní konečná stanice linky D Vila d´Este uprostřed zdejšího sídliště na jižním okraji města Vila Nova de Gaia. Také kvůli tomu bylo nedávno pořízeno 18 nových čínských tramvají.
Tady se rýsuje nová stanice na lince D u místní nemocnice. Počítá se také s návazností na autobusy jižním směrem, které dnes proudí až do centra věčně ucpaného města Vila Nova de Gaia.
V Portu narazíte na pozůstatky někdejší rozsáhlé tramvajové sítě, dnes už však jen v podobě turistických linek 1 a 18. K nim patří ještě linka 22 jezdící v horní části centra, která je ale kvůli stavbě metra dočasně mimo provoz. Linky 1 a 18 vedou podél pobřeží řeky Douro až sem k jejímu ústí do moře. Tramvaje se obracejí zde v zastávce Passeio Allegre pouhým přehozením kladky.
Autobusová flotila STCP čítá asi 450 vozů. Ve třídě vozů standardní délky jsou nejstarší naftové Mercedesy Citaro z roku 2000, následují o něco novější plynové MANy. Pak je tu velká rodina zánovních plynových autobusů MAN s karoserií Caetano (cca 270 vozidel) a nejnovější jsou elektrobusy. Nejdřív bylo pořízeno 15 vozů Caetano (2018), následovalo 5 čínských vozů Zhongtong (2021) a nyní se dodává 48 elektrobusů stejného typu a k tomu má přibýt 20 dalších ještě v roce 2024. Cílem tedy je zbavit se všech naftových autobusů. Z velkokapacitních vozidel tu je kromě 15 patrových MANů z roku 2010...
Na turistických tramvajových linkách potkáte tyto dvounápravové vozy různého stáří z 20.-40. let minulého století. Většinou jsou polepeny reklamou. Každá z linek jezdí v intervalu 30 minut a platí zde zvláštní turistické jízdné.
Východní konečná historické linky 1 nese název Infante a najdete ji poblíž nábřeží nedaleko slavného efiellova mostu Ludvíka 1. Nad ní se pak tyčí četné památky historického centra. Druhá linka 18 vede právě do horní části centra. Tyto tramvaje kdysi vedly dál podél mořského pobřeží až do předměstí Matosinhos, kde ještě najdete pozůstatky kolejí. Dnes tuto oblíbenou trasu zajišťují patrové autobusy v krátkém intervalu na lince 500.
Autobusy to nemají v křivolakém a extrémně kopcovitém centru Porta jednoduché, i přesto sem ale míří množství linek ze všech směrů. Linka 900 přijíždí od jihu z města Vila Nova de Gaia, po přejetí dolního patra eifellova mostu vjede do krátkého tunelu a vynoří se tady a pokračuje do centra na hlavní autobusové náměstí k přestupní stanici metra Trinidade. Nejčastěji tu na linkách MHD potkáte tyto plynové autobusy MAN s karoserií Caetano.
Tady na náměstí Aliados končí celá řada autobusových linek a centrální rozjezd tu mají i noční autobusové linky. Autobusy MHD provozuje místní dopravce STCP a novější autobusy jsou polepeny kombinací šedého pruhu a zelenomodré grafiky. Největší obnova flotily se odehrála  letech 2018-21, kdy bylo pořízeno téměř 300 plynových autobusů MAN s karoserií Caetano.
První elektrobusy, které dorazily do portské MHD, bylo těchto 15 vozů Caetano z roku 2018. Vedle toho se tehdy ve velkém kupovaly také plynové autobusy. Na ně nyní navazuje větší dodávka čínských elektrobusů Zhongtong. Flotila dopravního podniku STCP čítá cca 450 vozidel.
Pro turisticky oblíbenou linku 500, která jezdí v 10minutových intervalech z centra Porta podél řeky Douro a následně podél mořského pobřeží až do předměstí Matosinhos, bylo v roce 2010 pořízeno 15 dvoupodlažních MANů. Linka 500 nyní končí zde u stanice Sao Bento a při obracení projíždí také kolem místního kostela Sé do Porto.
Porto pomalu zaplavují nejen čínské tramvaje, ale i autobusy. Prvních 5 vozů značky Zhongtong bylo pořízeno v roce 2021 a nyní má být do konce roku 2024 pořízeno dalších 48 kousků. Linka 502 vede odtud z velké kruhové křižovatky Castelo de Queijo po dlouhé rovné radiále Avenida da Boavista do centra Porta, kudy má již brzy vést první metrobusová linka vlastním vyhrazeným koridorem (dříve tudy jezdily tramvaje).
Uprostřed husté zástavby najdete poblíž největší portské kruhové křižovatky malé autobusové nádraží Boavista, kde má konečnou mnoho linek směřujících na severozápad města. Tady někde také byla ještě v 90. letech původní tramvajová vozovna pro linky směřující na západ do předměstí Matosinhos.
Horkou a jistě ostře sledovanou novinkou je připravovaný a již rozestavěný projekt dvou metrobusových linek, které povedou po vytížené radiále od největší portské okružní křižovatky poblíž stanice metra Casa da Musica západním směrem, kde se rozdělí do dvou stop. Na hlavním bulváru mají mít samostatné pruhy a kvůli ostrovním nástupištím zde budou pořizovat vozidla se dveřmi na obou bocích. A nepůjde o ledajaká vozidla. Budou to kloubové elektrobusy na vodíkový pohon od místního výrobce Caetano. Pro obě linky by jich mělo stačit 12.
Aktuální nákup nových čínských elektrobusů bude asi znamenat konec pro tyto nejstarší autobusy STCP z roku 2000. Jedná se o Mercedesy Citaro zde jezdící pod značkou Caetano City Gold.
Zajímavá zastávka uprostřed širokého bulváru Avenida da Boavista, kudy má vést již brzy vyhrazený koridor pro nové metrobusové linky. Zatím se místní autobusy, až na pár úseků jako je tento, topí v beznadějně ucpané městské radiále, kde dříve jezdily tramvaje.
A zde již vzniká ostrovní nástupiště nové zastávky připravovaného vyhrazeného metrobusového koridoru od stanice metra Casa da Musica na západ po bulváru Avenida da Boavista. Na dvou linkách, které se na západě rozvětví, má jezdit 12 speciálních kloubových vodíkových autobusů s dveřmi na obou bocích vozidla.
Velká kruhová křižovatka na mořském pobřeží pojmenovaná podle zdejší pevnosti Castelo do Queijo. V rámci její výstavby bylo pamatováno i na tramvajové koleje. Ještě v první polovině 90. let tady totiž tramvajová linka z Porta vedla a zřejmě se počítalo s jejím obnovením. To už však neplatí a místo toho sem z Porta povede metrobusová linka s vozidly poháněnými vodíkem.
Z necelé pětistovky městských autobusů je kloubových jen asi desetina. Zhruba dvacítka dlouhánů pochází od Volva a mají karoserii Caetano. Jednou z mála linek s provozem kloubových autobusů je 200 mířící odtud z mořského pobřeží a zastávky Castelo do Queijo do centra Porta. V této části aglomerace se míchají linky obsluhující samotné Porto s dvojkou na začátku s linkami směřujícími do sousedního města Matosinhos. Ty mají na začátku pětku.
Na jedné z páteřních linek číslo 200 byl v krutém nečasu na pobřeží Atlantiku zachycen také obstarožní Mercedes z roku 2000. Těchto naftových autobusů tu jezdí už pomálu a brzy budou nahrazeny novými čínskými elektrobusy.
Většinu kloubové flotily STCP tvoří těchto 30 plynových MANů z roku 2007. Jezdí hlavně na dlouhé tangenciální lince 205 od západního okraje Porta na východní. Tato linka vede po vnitřním městském okruhu a zde projíždí kruhovou křižovatkou na mořském pobřeží na kraji Matosinhos, kde lze ještě spatřit pozůstatky tramvajových kolejí.
Další významnou přestupní zastávkou je nemocnice Sao Joao na severním okraji Porta, kde končí metrotramvajová linka D. Kolem projíždí také páteřní tangenciální linka 205 vedená po severní části městského kruhu od západního okraje města na východní.
Na okrajích Porta potkáte také různé příměstské a regionální autobusy obsluhující okolní města a obce. Všechny tyto linky sdružuje místní organizátor AMP zajišťující jednotný tarif, který také soutěží jednotlivé dopravce. Oblast na severu čítající asi 200 autobusů získala nedávno španělská Alsa.
Ve městě vila Nova de Gaia, které leží na druhém břehu řeky Douro, potkáte na místních linkách různé ojetiny ze severní a západní Evropy. Jediným kritériem byl asi plynový pohon vozidel. Zde se také potkává několik autobusových dopravců včetně městského STCP.
Na metrotramvaj D zajíždějící na území města Vila Nova de Gaia navazují v zastávce Dom Joao II. místní autobusové linky rozličných dopravců a chatrného informačního servisu. Tento elektrobus byl nasazen na testovací linku vedenou novým „metrokoridorem“ po hlavní silnici směřující odtud na jihovýchod. V roce 2023 zde měla být přeprava zdarma, jak to bylo teď, se nepodařilo zjistit.
Koncové vlakové nádraží Sao Bento leží přímo v historickém kopcovitém centru Porta a na metro je napojeno linkou D. Historická budova se ale není nachází uprostřed staveniště – buduje se sem totiž nová linka G, která povede pod zemí přímo pod historickým centrem a napojí se na společnou trasu ve stanici Casa da Musica severozápadně od centra. Kromě těchto koncových stanic budou na krátké trase ještě dvě další podzemní zastávky.
Modernizace vozového parku probíhá také na regionálních autobusových linkách. Ty v okolí Porta organizuje AMP, který objednává dopravu a soutěží dopravce. Nedávno třeba vysoutěžil španělského národního autobusového dopravce Alsa pro regionální linky na sever od Porta čítající asi 200 vozidel. Přes 70 z nich muselo být nových, a to buď s plynovým nebo elektrickým pohonem. Zbytek splňující normu Euro VI. Jinak je ale kvalita autobusové dopravy v jednotlivých městech portské aglomerace různá – například ve městě vila Nova de Gaia na druhém břehu řeky Douro byly k vidění pouze ojeté plynové...
Regionální železniční dopravu zajišťují v okolí Porta tyto čtyřvozové elektrické jednotky Portugalských drah (CP), kterých bylo v letech 2002-4 pořízeno 34. Většina regionálních vlaků zajíždí na toto koncové nádraží Sao Bento přímo v centru města. Před příjezdem vlaků na nádraží projedou krátkým tunelem a ještě předtím vás čeká okouzlující výhled na údolí řeky Douro i místní impozantní mosty.
Nádraží Sao Bento je národní památkou a také je zapsáno v UNESCO. Nádražní budova byla otevřena v roce 1916. Dnes sem jezdí už jen příměstské vlaky. Ty dálkové zastavují na hlavním nádraží Campanha, kam je to odtud pár minut vlakem, které jezdí v krátkém souhrnném intervalu.
Velmi pohodlné a prostorné, i když už přes 20 let staré elektrické jednotky řady 3400, které potkáte jen v Portu a okolí. Díky těmto vozům i relativně krátkým intervalům je železnice ve zdejší aglomeraci velmi oblíbená. A také v těchto vlacích vám platí integrovaná jízdenka na MHD v rámci daných zón.
Schéma všech 4 linek příměstské železnice, které mnohdy zasahují daleko za vlastní aglomeraci Porta. Všechny linky se potkávají jak na největším nádraží Campanha, tak i v koncové stanici Sao Bento.
Nejstarší i nejfrekventovanější vlakové nádraží najdete východně od centra a nese název Campanha. Otevřeno bylo již v roce 1875 a právě zde zastavují kromě regionálních i dálkové vlaky včetně Pendolina z Lisabonu. Vedle historické budovy jsou moderní nástupiště a z podzemí se tu vynořuje i místní „metro“, kterým pak můžete pokračovat do centra. Je zde také velký terminál pro místní i dálkové autobusové linky.
Vedle hlavního nádraží Campanha vzniklo v roce 2022 zcela nové podzemní autobusové nádraží pro dálkové spoje jako součást nového intermodálního terminálu včetně záchytného parkoviště. Od vlastního vlakového nádraží se sice poměrně vzdálené, přímou chodbou je však napojeno na stanici metra. Strohý betonový design působí trochu nehotovým dojmem.