Východoslovenský Prešov je už skoro 60 let domovem trolejbusů. Kopcovité město, kterým protéká řeka Torysa, je důležitým dopravním uzlem pro východ Slovenska a leží cca půl hodiny vlakem od Košic. Je také hlavním městem Prešovského kraje a s 90 tisíci obyvateli je třetím největším slovenským městem. MHD v Prešově provozuje místní dopravní podnik a pomalu se i zde tvoří integrovaný dopravní systém (IDS Východ), který bude společný se sousedním Košickým krajem.

Trolejbusy jezdí v Prešově už od roku 1962. První linkou byla dnešní jednička z Nižné Šebestové do Solivaru. V Prešově potkáte ještě linky 2, 4, 5, 7, 8 a 38. Dvojka s pětkou jsou vzájemně propojené a propletené linky, které přes centrum dělají zvláštní smyčku, linky 4, 8 a 38 dohromady tvoří svazek linek spojující dvě největší prešovská sídliště. A sedmička je doplňková linka obsluhující průmyslovou zónu Širpo na severu Prešova.
Zástupce nejpočetnější flotily trolejbusů – Škoda 31Tr projíždí kolem nádraží na lince 38. Linky 4, 8 a 38 tvoří nejsilnější svazek linek spojující dvě největší prešovská sídliště na severozápadě a jihovýchodě. Každá ze tří těchto linek jezdí ve špičkovém intervalu 12 minut.
Ze 33 autobusových linek jsou 4 páteřní, označené ve schématech barevně. Jednou z takových linek je č. 28 spojující čtvrti Delňa a Lubotice, kam trolejbusy nejezdí. Mezi kloubovými autobusy jsou i 3 Solarisy z let 2015-6.
Hlavní třídou v historickém centru projíždí krátký trolejbus Škoda 30Tr na zvláštní lince 2, která je propojena s linkou 5. Trolejbusy vyjíždí z konečných vždy jako linka 2 a po průjezdu centrem do sídliště II. se převléknou na číslo 5.
Historickým centrem projíždí hlavní severojižní třídou kolem zastávky Trojice většina linek MHD. V letech 2013-5 bylo pořízeno 12 krátkých Solarisů 3. generace. Jezdí tu také jeden vůz 2. generace z roku 2003.
Po rekonstrukci Hlavní třídy v historickém jádru projíždí trolejbusy obousměrně její východní polovinou. Troleje tu ale částečně zůstaly i nad dnešním prostorem pro pěší.
Průjezd Hlavní třídou v centru Prešova je vyhrazen jen pro MHD a místní obsluhu. Součástí MHD jsou i minibusové linky, pro které je určeno 8 vozů Iveco Rošero, které byly pořízeny v letech 2008-14. Jeden z nich už byl v průběhu roku 2021 vyřazen.
Jedna z nejdůležitějších zastávek na severojižní spojnici přes centrum města. Trolejbusové linky mají čísla 1-8 + 38, zbytek je zajišťován autobusy. V intervalu 75 minut tu jezdí i dvě noční autobusové linky N1 a N2.
Na hlavní třídě je také zastávka Divadlo Jonáša Záborského u hotelu Dukla. V Prešově je zastoupena i délková kategorie 10,5 metrů pomocí hrbatých SORů z let 2008-9. Všechny dříve jezdily u bratislavského DP. Naposledy přibyly k původním 7 bratislavským ojetinám další 2 v roce 2020. Jeden z nich už ale v průběhu roku 2021 dojezdil.
Nezastupitelnou roli hrají v Prešově také autobusy. Mezi velkým množstvím linek s intervalem kolem jedné hodiny vynikají 3 páteřní linky, které jsou ve schématech zvýrazněny barevně, a na kterých potkáte především kloubové autobusy. Zvláštními linkami jsou čísla 32 a 32A, které spojují největší sídliště Sekčov přímo s centrem Prešova rychleji než trolejbusy jezdící kolem nádraží. Některé linky zajíždějí také do příměstských obcí. Většina linek je vedena po severojižní Hlavní třídě skrz historické centrum, která je v části vyhrazena pouze MHD a místní obsluze.
Další z páteřních autobusových linek je 32, mající také posilu ve verzi 32A. Tyto linky jezdí ve špičkách každých 15 minut a zajišťují rychlé spojení největšího sídliště Sekčov a centra města. Oproti trolejbusovým linkám totiž nejezdí přes nádraží, ale jedou rovnou do centra. V Prešově jezdí také 4 kloubové Citelisy z let 2005-8.
Největší trolejbusová konečná Sídlisko III. na druhém největším stejnojmenném sídlišti severozápadně od centra Prešova. Začínají zde linky 2, 4, 8 a 38 a také páteřní autobusová linka 39. Nejvíce trolejbusů tu jezdí s karoserií SOR NB. 25 v kloubové a 9 ve standardní verzi.
Linka 38 v podání kloubového trolejbusu Škoda 31Tr na konečné Sídlisko III. Kloubových trolejbusů jezdí v Prešově 30 na linkách 4, 8, 38 a standardních 14 na linkách 1, 2, 5 a 7.
V Prešově je stále ještě možné svézt se kloubovou Karosou. Aktuálně jsou v provozu ještě 3, v létě 2021 ještě jezdila i tato z roku 2002. Zachycena na Sídlišti III.
Konečná doplňkové linky 7 do průmyslové zóny Širpo na severu města. Linka 7 jezdí ve špičkách v intervalu 30-60 minut, o víkendu sem jezdí jen vybrané spoje. Krátkých trolejbusů s karoserií SOR z let 2016-20 tu jezdí 9.
Standardní Solaris z roku 2013 na trolejbusové křižovatce mezi zastávkami Čierny Most a Železničná stanica. Od hlavní severojižní osy se tu odpojují linky na Sídlisko II. a do průmyslové oblasti kolem konečné zastávky Budovatelská.
Původně bratislavské SORy BN10,5 prošly postupně po dodání z DPB přelakováním do prešovských barev a v rámci toho byly také přečíslovány.
Na seznam ojetých autobusů pro MHD Prešov přibyly v roce 2020 i tyto dva vozy Iveco Crossway LE 12,8 z roku 2009, které původně jezdily ve Finsku.
Vozový park prešovského DP je poměrně pestrý, zvlášť u autobusů. Na trolejbusových linkách kralují vozy Škoda 30TR a 31Tr s karoserií SOR, trolejbusová flotila je ještě doplněna staršími trolejbusy s karoserií Citelis. Ze 44 trolejbusů je 30 kloubových. Pestrý vozový park autobusů je složen ze značek Solaris, Iveco a SOR, část autobusů byla koupena jako ojetá, to platí hlavně o hrbaté SORy BN10,5 původem z Bratislavy. Aktuálně probíhá dodávka 15 nových autobusů SOR NB, z nichž 10 bude kloubových a 5 standardních, což bude znamenat konec nejstarších vysokopodlažních Karos a také posledních...
Neobvyklou pestrost vozového parku autobusů v Prešově dokládá tento snímek z konečné Kapitána Nálepku v centru města, kde je ukončeno velké množství autobusových linek obsluhujících také okolní obce.
Interiér minibusů Iveco Rošero, které lze v počtu 7 kusů potkat na různých doplňkových linkách v Prešově i jeho okolí.
Hned naproti železniční stanici najdete autobusové nádraží pro regionální a dálkové spoje. Přesně mezi nimi jsou trolejbusové a autobusové zastávky MHD.
Vnitřek autobusového nádraží s autobusem místního hlavního regionálního dopravce pro Prešovský kraj – SAD Prešov.
SAD Prešov provozuje regionální spoje v Prešovském kraji (celkem 63 linek) s autobusy značek Iveco (cca 100 vozů) a SOR (cca 60 vozů). Na starosti má také MHD v Bardejově.
Odbavovací hala prešovského hlavního nádraží. V roce 2017 prošlo kompletní rekonstrukcí a linky MHD vás odtud dovezou do všech částí města. Historické centrum je odtud vzdálené asi 15 minut pěšky.
Z Prešova jezdí vlaky kromě hlavní trati Košice – Plaveč také do dalších destinací Prešovského kraje. Třeba tato tříčlánková motorová jednotka řady 861 do Humenného. Celkem bylo těchto jednotek v ŽOS Vrútky vyrobeno 39 v tříčlánkové a 14 ve dvoučlánkové verzi.
Centrem dopravy v Prešově je oblast nádraží jižně od centra, kde leží jak hlavní vlakové, tak i autobusové nádraží pro regionální spoje zajišťované převážně dopravcem SAD Prešov působícím v Prešovském kraji. Vlaková doprava zastavuje také v zastávce Prešov mesto v blízkosti historického centra. Mimo páteřní trasy do Košic, kde jezdí moderní dvoupatrové jednotky 671 i dožívající jednotky 460, se z Prešova dostanete motorovými vlaky také do Humenného a Bardejova. V Prešovském kraji se připravuje integrovaný systém IDS Východ, který bude společný i pro sousední Košický kraj.
Kromě moderních dvoupodlažních elektrických jednotek řady 671 jezdí na hlavní tratí mezi Košicemi a Prešovem také ještě tyto legendární stroje řady 460 v původním zelenokrémovém nátěru. Jedna z těchto jednotek byla zachycena železniční zastávce Prešov mesto poblíž historického centra.