Toulky Rumunskem - Brašov a okolí (září 2006)

Brašov je malebné město uprostřed Rumunska, ležící v Transylvánii, obklopené vrcholky Karpat. Obyvatel tu žije necelých 300 000. Na rozdíl od Bukurešti je Brašov neobyčejně čistý, udržovaný a s mnoha kulturními a historickými památkami. Možná je to dáno německým vlivem, který zde byl v minulosti velmi silný. Nad Brašovem se tyčí zalesněná hora, na kterou lze vyjet visutou kabinkovou lanovkou. Ve svahu je instalován také obrovský nápis s názvem města, jakási obdoba amerického Hollywoodu.

Jeden z 9 frankfurtských Düwagů na lince 101 poblíž hlavního nádraží.
Brašov je malebné město uprostřed Rumunska, ležící v Transylvánii, obklopené vrcholky Karpat. Obyvatel tu žije necelých 300 000. Na rozdíl od Bukurešti je Brašov neobyčejně čistý, udržovaný a s mnoha kulturními a historickými památkami. Možná je to dáno německým vlivem, který zde byl v minulosti velmi silný. Nad Brašovem se tyčí zalesněná hora, na kterou lze vyjet visutou kabinkovou lanovkou. Ve svahu je instalován také obrovský nápis s názvem města, jakási obdoba amerického Hollywoodu.
Jízdní řád tramvajové linky 101. Od listopadu 2006 je nahrazena autobusy a trolejbusy.
Hlavní nádraží leží poněkud vzdáleno od historického centra. Okolo středu města pak už narazíte jen na paneláková sídliště. Hlavní nádraží leží na významné trati mezi Bukureští a Temešvárem a působí sice odpudivě díky žebrákům a klasickému rumunskému nepořádku, ale člověk se tu cítí poměrně bezpečně, možná i díky početným policistům. Poněkud nás tu překvapila přítomnost moderních úložních skříněk na zavazadla, stejné se používají v Německu. Horší je to ale s obstaráním potřebného nemalého počtu drobných mincí. Automat na rozměňování nefungoval a sehnat v Rumunsku drobné, zvláště po měnové...
Další Düwag v pozadí s typickým rumunským panelákem.
Také pár vět k rumunskému systému cestování železnicí. Vlaky jsou nejlevnější a spolehlivou formou dopravy, je však občas problém s nabídkou spojení. Nejlevnější jsou vlaky osobní (Personal), které jsou sice pomalé, zastavují všude, jezdí jen párkrát denně (zato v mnohavozových soupravách), ale jsou opravdu levné. Dražší jsou spěšné vlaky (Accelerat), ještě dražší rychlíky (Rapid) a samozřejmě nejdražší Intercity a Eurocity. Na všechny dražší vlaky než osobní dostanete při koupi jízdenky místenku v ceně. Čili prodává se pouze tolik jízdenek, kolik je volných míst k sezení. V praxi si ale dost...
Na mnoha osobních vlacích se potkáte s těmito východoněmeckými patrovými vozy.
Ale zpět k Brašovu. Nádraží je od centra sice daleko, ale jako spojnici lze využít levnou a frekventovanou MHD. Na rozdíl od Bukurešti tu dokonce najdete velmi pěkné zastávkové jízdní řády. Na každé zastávce je jakási plechová kniha z otočných tabulek, kde si lze nalistovat jízdní řád konkrétní linky. Při zběžném pohledu potěšily dost pravidelné a zapamatovatelné intervaly.
Vlečný tramvajový vůz B4D z Lipska s původním nátěrem i evidenčními čísly.
A co vlastně v Brašově jezdí? Trolejbusy, autobusy a v létě 2006 ještě i tramvaje. Po zvěstech ze začátku roku 2006 o zrušení elektrické trakce v Brašově jsme byli překvapeni, když jsme našli provozní tramvaje i trolejbusy. Bohužel nadšení netrvalo dlouho. V listopadu 2006 totiž zdejší jediná tramvajová linka č. 101 dojezdila. Tramvaje v Brašově jezdily od 23.8.1987 do 18.11.2006. A aktuální obrázky z jara 2007 také nejsou veselé. Koleje byly totiž velmi rychle vytrhány a nově získaný prostor byl využit pro další jízdní pruhy okolních ulic. Naštěstí byla tato tramvajová linka nahrazena v plné...
Neobvykle pečliví jsou v Brašově i v oblasti informací pro cestující. Na ukázkách jízdních řádů je možno také vidět pravidelné intervaly.
Trolejbusům sice také hrozí zánik, ale loni alespoň svitla naděje, když byl zastaralý vozový park "omlazen" dalšími ojetými kloubovými trolejbusy ze Švýcarska. Slovo omlazení není tak úplně přesné. Nahrazovány jsou totiž rumunské trolejbusy z počátku devadesátých let mnohem zachovalejšími švýcarskými vozy ze 70. let! A podobné je to v Rumunsku i s tramvajemi. Rumunské tramvaje se totiž nedožívají více jak 20 let. Jako jejich náhrada jsou často dováženy tramvaje ze západní Evropy o 20 i více let starší.
Jízdní řád autobusové linky 4. Podobný rozsah provozu mají i ostatní silné linky MHD v Brašově.
A jaký je vozový park městské dopravy v Brašově aktuálně z jara 2007? Nutno také zmínit složení parku tramvají, ještě před ukončením provozu. Na jedinou linku 101 (která spojuje okrajová sídliště s hlavním nádražím a vyhýbá se centru), bylo nasazováno 6 rumunských tříčlánkových tramvají V3A, 9 dvoučlánkových Düwagů z let 1960-63 odkoupených z Frankfurtu nad Mohanem a 8 českých tramvají T4D včetně 6 vlečných vozů B4D odkoupených z německého Lipska. Část z nich ještě měla původní lipských nátěr i evidenční čísla.
Trolejbus Rocar DAC 212E z devadesátých let na lince od nádraží do centra.
Trolejbusová doprava je provozována pouze ve všední dny, a to na 6 linkách (1b, 5b, 7, 8, 30, 33). Svézt se můžete původními rumunskými vozy Rocar (typ DAC 217E v kloubové verzi z let 1992-1994 v počtu 14 kusů a obdobný DAC 212E standardní délky z let 1994-2000 v počtu 28 kusů - čtyři z nich přišly ojeté z rumunské Konstance, kde se také mohutně trolejbusů zbavují). Další vozidla pocházejí z Rakouska a Švýcarska a byly dodány samozřejmě ojeté. Z Lugana přišly 4 kloubové a 3 standardní vozy Rizzi/Vetter z let 1986-1987. Z Innsbrucku pocházejí poměrně moderní kloubové červenokrémové vozy...
Jediný zástupce trolejbusu Mercedes-Benz pocházející z Basileje a vyrobený v roce 1983.
I tento trolejbus FBW byl přivezen z Basileje v počtu 3 kusů a rok výroky 1975.
Zrušení trolejbusů v rakouském Innsbrucku pomohlo Brašovu k poměrně moderním trolejbusům Gräf/Stift z roku 1988.
A ještě jeden standardní trolejbus Rocar na lince mezi centrem a nádražím.
Kloubové trolejbusy Rocar DAC 217E z let 1992-1994 jezdí hlavně na lince 1b spojující západní autobusové nádraží z hlavním vlakovým nádražím.
Autobusy, pomalu vytlačující ostatní druhy městské dopravy, jezdí v tomto složení. Ještě do konce roku jezdilo 40 standardních rumunských autobusů Rocar UDM 112 z 90. let. Po mohutné dodávce nových autobusů jsou však všechny odstaveny z provozu. I přes jejich nevelké stáří vypadal jejich stav v létě 2006 dost podivně. V mezidobí mezi rumunskými autobusy a nákupem zcela nových vozidel bylo dodáno ještě několik starých kloubových Mercedesů z Frankfurtu nad Mohanem - nyní jich jezdí 15. Dalších 15 vozů představuje pestrý mix ojetin ze Švýcarska. Úplně nové autobusy, kupované po roce 2000 jsou...
Autobus Rocar UDM 112 z 90. let s motorem uprostřed, dnes již odstavený z provozu.
Jeden z 15 ojetých Mercedesů z Frankfurtu nad Mohanem ještě v původním nátěru.
Další standardní rozhrkaný Rocar.
Jediná nízkopodlažní vozidla v Brašově jsou běloruské autobusy MAZ 301 dodávané do roku 2005 v počtu 45 kusů. Zde na hlavním nádraží.
Tato ojetina značky Van Hool odkudsi z Německa jezdí na příměstských linkách jednoho ze soukromých dopravců.
Soukromý dopravce Keolis provozuje regionální železniční trať Brašov - Zarnesti. V intervalu cca 2 hodiny jezdí mezi těmito městy vzdálenými asi 20 km velmi pomalou rychlostí tyto motorové jednotky původem z Francie.Jízdní doba je v porovnání s konkurenčními autobusy delší, ale i přesto byl o vlak mimořádný zájem cestujících.
Zarnesti je městečko nedaleko Brašova, východisko pro návštěvu překrásného vápencového pohoří Piatra Crailui. S Brašovem ho spojuje nejen vlak, ale i autobusová linka v asi hodinovém intervalu. Kloubová vozidla jsou tu opravdu potřeba, autobusy praskají ve švech. Tyto poměrně moderní vozy pocházejí ze Švýcarska a Německa.
Označník zastávky na západním autobusovém nádraží v Brašově. Jednoduchý jízdní řád linky do Zarnesti. Zelené puntíky značí spoje, jedoucí i v sobotu, žluté tečky označují spoje, které jedou i v neděli.
Na lince mezi Zarnesti a Brašovem provozuje dopravce Transbus Codreanu také několik značně opotřebovaných rakouských autobusů Gräf/Stift. S jedním z nich jsme se měli možnost svézt.Začátek cesty okořenil způsob startování vozu. Když to nešlo pouhým otočením klíčků, řidič odbrzdil, nechal malinko rozjet, poté plně obsazený autobus opustil a zvenku nahodil motor. Za nevelké rychlosti ještě stačil naskočit a mohli jsme vyrazit na trasu. Cesta do Brašova byla nekonečná, neboť skoro každou zastávku se řešilo, kam ještě nacpat další houf nastupujících. Úkol nadlidský, nicméně nikdo na zastávce nezůstal. Je velká škoda, že se tak velkým potenciálem cestujících ve veřejné dopravě takto pohrdá. S rostoucí životní úrovní obyvatel se tu dá očekávat velmi rychlý odliv z takto katastrofální formy veřejné dopravy.
Lanová dráha na nejvýše položené místo v Rumunsku, dostupné také autem po silnici - Balea Lac. Nejvyšší pohoří Rumunska Fagaraš tu překonává severojižní silnice tunelem. Jezírko Balea Lac u horní stanice lanovky (2034 m n. m.) je východiskem pro pěší túry po hřebeni pohoří Fagaraš. Za den a půl se odtud dostanete na nejvyšší horu Rumunska Moldoveanu (2544 m n. m.) Bohužel na tak snadno dostupné místo sem silnice zanáší neblahé vlivy civilizace jako hluk a moře odpadků.Místa dostupná jen pěšky však učarují svou nedotčenou krásou hor každého. Musíte se však obrnit proti tradičnímu rumunskému smyslu pro nepořádek. I na těch nejodlehlejších místech občas překvapí halda odpadků. Bohužel mezi nimi najdete i české smetí.
Garáže místního dopravce ve městečku Fagaraš pod stejnojmenným pohořím. Ikarusy tu už byly dávno vystřádány malými dodávkami a mikrobusy nejrůznějších značek.Regionální veřejná doprava funguje jen mezi atraktivními destinacemi. Svézt se můžete za rozumnou cenu, musíte však znát jízdní řád, který bývá dokonale utajen. Do odlehlejších vesnic je jedinou možností dopravy taxi.S taxikáři je potřeba dlouho smlouvat, cena může být oproti té nabízené až třetinová. Také vás nesmí překvapit, když vaše zavazadla taxikář umístí do nevelkého kufru klasické rumunské Dacie tak, že nechá víko kufru otevřené a vaše batohy zajistí pouze nekolika provazy. I při ostřejší jízdě pana řidiče po rozbitých silničkách se nám však nic neztratilo.
A takto vypadá veřejná doprava na hlavní silnici pod oblíbeným pohořím Bucegi nedaleko Brašova. Horská střediska naštěstí také leží na hlavní železniční trati Bukurešť - Brašov, takže spojení vlakem je poměrně kvalitní. Pro cesty autobusem je potřeba připlatit a také spolehnout se na náhodu, neboť jízdní řády na zastávkách nenajdete. Mikrobusy naštěstí jezdí v krátkých intervalech (asi 20 minut), ale zase jsou občas problémy se do přistavené dodávky vejít.
Horní stanice kabinové lanovky z městečka Busteni na jeden z vrcholků pohoří Bucegi. Kvůli silnému větru však nebyla lanovka v provozu.