Bulharské hlavní město je počtem obyvatel podobné Praze. Neleží však uprostřed země, ale na jejím západním okraji, ohraničená z jihu pohořím Vitoša, na jehož vrcholcích je ještě v květnu sníh. I když nejchudší země EU, přesto je její poměrně čerstvou součástí. A je to vidět i navenek, například příchodem evropských dotací a tím pádem i postupným zvelebováním veřejné infrastruktury. I když sami Bulhaři přiznávají, že velká část evropských peněz se vytratí v různých korupčních strukturách, přeci jen tu dochází ke hmatatelnému pokroku. Nejvíc je to vidět v sofijské MHD. Bulharské hlavní město je počtem obyvatel podobné Praze. Neleží však uprostřed země, ale na jejím západním okraji, ohraničená z jihu pohořím Vitoša, na jehož vrcholcích je ještě v květnu sníh. I když nejchudší země EU, přesto je její poměrně čerstvou součástí. A je to vidět i navenek, například příchodem evropských dotací a tím pádem i postupným zvelebováním veřejné infrastruktury. I když sami Bulhaři přiznávají, že velká část evropských peněz se vytratí v různých korupčních strukturách, přeci jen tu dochází ke hmatatelnému pokroku. Nejvíc je to vidět v sofijské MHD.
Městskou dopravu na území Sofie organizuje městský podnik "Centrum městské mobility", které koordinuje jak veřejnou, tak i individuální dopravu (například řeší parkování). Dopravu si objednává od samostatných dopravců provozujících metro, elektrickou povrchovou dopravu a autobusy. Kromě jednoho městského autobusového dopravce jezdí na linkách MHD také tři další soukromí dopravci. Městský koordinátor zaměstnává také revizory nebo četné prodejce jízdních dokladů. Jeho součástí je i dispečink dohlížející nad provozem MHD. Do systému se postupně zapojují také příměstské autobusové... Městskou dopravu na území Sofie organizuje městský podnik "Centrum městské mobility", které koordinuje jak veřejnou, tak i individuální dopravu (například řeší parkování). Dopravu si objednává od samostatných dopravců provozujících metro, elektrickou povrchovou dopravu a autobusy. Kromě jednoho městského autobusového dopravce jezdí na linkách MHD také tři další soukromí dopravci. Městský koordinátor zaměstnává také revizory nebo četné prodejce jízdních dokladů. Jeho součástí je i dispečink dohlížející nad provozem MHD. Do systému se postupně zapojují také příměstské autobusové linky a i přes nelehkou domluvu se státními železnicemi je snaha tarifně zapojit také příměstské vlaky.
Milionové město postupně rozvíjí systém metra, jehož první úsek byl otevřen teprve v roce 1998. Velký pokrok nastal v roce 2012, kdy byla zprovozněna za přispění EU druhá linka metra. Ve skutečnosti je sofijské metro ve tvaru jedné trasy tvořící smyčku na západě města - obě linky jsou vzájemně propojeny. Výstavba však pokračuje dál, co nevidět by mělo být dokončeno napojení na letiště ležící na východě města a buduje se také jižní větev dnešní linky M1. V plánech je třetí, východozápadní, zelená linka, která chybí k důstojnému základu městské mobility. Metro si po nesmělých začátcích... Milionové město postupně rozvíjí systém metra, jehož první úsek byl otevřen teprve v roce 1998. Velký pokrok nastal v roce 2012, kdy byla zprovozněna za přispění EU druhá linka metra. Ve skutečnosti je sofijské metro ve tvaru jedné trasy tvořící smyčku na západě města - obě linky jsou vzájemně propojeny. Výstavba však pokračuje dál, co nevidět by mělo být dokončeno napojení na letiště ležící na východě města a buduje se také jižní větev dnešní linky M1. V plánech je třetí, východozápadní, zelená linka, která chybí k důstojnému základu městské mobility. Metro si po nesmělých začátcích postupné získává přízeň cestujících, stanice i vozy jsou čisté, udržované, avšak vozy bývají ve špičkách přeplněné. Dnešní metro má 27 stanic, 31 km a 52 souprav.
V metru se setkáte jak s původními ruskými vozy 81-71, které čekaly 8 let v depu (než se zprovozní první úsek), tak i s novějšími nástupci, opět z ruského závodu v Mytišči. Prostor metra je od okolí oddělen turnikety, držitelé předplatních jízdenek mají čipové karty. Čtečky jízdních dokladů umějí přečíst i papírové jízdenky, ovšem před vstupem je nutné takovou jízdenku nechat načíst personálem u vstupu, aby jí následně turniket rozpoznal. Papírovým jízdenkám tu ale pomalu zvoní hrana, město přechází na plně elektronické jízdné a postupně vybavuje i povrchovou dopravu novými odbavovacími... V metru se setkáte jak s původními ruskými vozy 81-71, které čekaly 8 let v depu (než se zprovozní první úsek), tak i s novějšími nástupci, opět z ruského závodu v Mytišči. Prostor metra je od okolí oddělen turnikety, držitelé předplatních jízdenek mají čipové karty. Čtečky jízdních dokladů umějí přečíst i papírové jízdenky, ovšem před vstupem je nutné takovou jízdenku nechat načíst personálem u vstupu, aby jí následně turniket rozpoznal. Papírovým jízdenkám tu ale pomalu zvoní hrana, město přechází na plně elektronické jízdné a postupně vybavuje i povrchovou dopravu novými odbavovacími terminály připravenými na čipové karty.
Sofie je jediným bulharským městem s provozem tramvají. Zdejší poměrně rozsáhlá síť jsou vlastně dva samostatné provozy - koleje úzkého rozchodu 1009 mm, po kterých jezdí většina linek a pak normálněrozchodná část tvořící dnes 3 linky, která se začala budovat teprve v roce 1987. Na úzkém rozchodu jezdí linky čísel 1 až 19, normální rozchod mají linky 20, 22 a 23. Celkem je v provozu 15 linek. Tramvajové tratě, ač bez preference na křižovatkách, jsou v poměrně slušném stavu, modernizuje se postupně také vozový park. V posledních 20 letech především ojetými tramvajemi s Německa (Bonn, Halle,... Sofie je jediným bulharským městem s provozem tramvají. Zdejší poměrně rozsáhlá síť jsou vlastně dva samostatné provozy - koleje úzkého rozchodu 1009 mm, po kterých jezdí většina linek a pak normálněrozchodná část tvořící dnes 3 linky, která se začala budovat teprve v roce 1987. Na úzkém rozchodu jezdí linky čísel 1 až 19, normální rozchod mají linky 20, 22 a 23. Celkem je v provozu 15 linek. Tramvajové tratě, ač bez preference na křižovatkách, jsou v poměrně slušném stavu, modernizuje se postupně také vozový park. V posledních 20 letech především ojetými tramvajemi s Německa (Bonn, Halle, Lipsko), v současnosti díky evropským dotacím také novými plně nízkopodlažními tramvajemi Pesa z Polska. Četné zastoupení tu mají také původní české tramvaje T6A2 a T6B5 dodávané od konce 80. do konce 90. let. Základem jsou ale dosluhující dvou- a tříčlánkové bulharské tramvaje Sofia. Většina z nich už prošla modernizací, část i vložením nízkopodlažního článku. Ty nemodernizované jsou však nezapomenutelným zážitkem. Ač o mnoho mladší než jejich ojeté kolegyně z Německa, přesto v mizerném technickém stavu, podpořeném nevalnými vlastnostmi vozidla již z výroby.
Zdejší tramvajovo-trolejbusový dopravce deponuje tramvaje ve třech vozovnách, většinou stojí pod širým nebem. Místním zvykem je přidělení tramvají jednotlivým řidičům. Každý řidič má zkrátka přidělenu tramvaj a pokud má zrovna dovolenou nebo je nemocný, tato tramvaj zůstává v depu. Také se stává, že v průběhu dne v rámci střídání směn řidičů část tramvají zatáhne do vozovny a jiné tramvaje z téže vozovny vyjedou. Žádná snaha o stejnokroj tu není, řidiči si zdobí sebe, svou kabinu i tramvaj podle svého vkusu. Řidič je také zodpovědný za čistotu své tramvaje nebo za vybavení informačními... Zdejší tramvajovo-trolejbusový dopravce deponuje tramvaje ve třech vozovnách, většinou stojí pod širým nebem. Místním zvykem je přidělení tramvají jednotlivým řidičům. Každý řidič má zkrátka přidělenu tramvaj a pokud má zrovna dovolenou nebo je nemocný, tato tramvaj zůstává v depu. Také se stává, že v průběhu dne v rámci střídání směn řidičů část tramvají zatáhne do vozovny a jiné tramvaje z téže vozovny vyjedou. Žádná snaha o stejnokroj tu není, řidiči si zdobí sebe, svou kabinu i tramvaj podle svého vkusu. Řidič je také zodpovědný za čistotu své tramvaje nebo za vybavení informačními cedulemi. Tramvajová doprava obecně je v Sofii pomalá, dílem kvůli neexistující preferenci na křižovatkách a dílem kvůli velmi volným jízdním dobám. Sofijská MHD se chlubí vysokou přesností provozu, ovšem za cenu nízké cestovní rychlosti.
Základní síť tramvají doplňují již od roku 1941 trolejbusy, které operují hlavně na velkých sídlištích. I přes nedávnou velkou obnovu vozového parku novými trolejbusy Škoda 26Tr a 27Tr s karoserií Solaris tu stále potkáte plno modrých kloubových trolejbusů Ikarus s výzbrojí Ganz. Předpokládá se, že část z nich po vyřazení v Sofii zachrání některé z dalších skomírajících trolejbusových provozů v Bulharsku. Trolejbusové linky jsou číslovány stejně jako tramvaje (a ostatně i autobusy) od jedničky výše, jednotlivé druhy dopravy jsou odděleny barvou. V Sofii jezdí 9 linek (čísla 1 až 11).... Základní síť tramvají doplňují již od roku 1941 trolejbusy, které operují hlavně na velkých sídlištích. I přes nedávnou velkou obnovu vozového parku novými trolejbusy Škoda 26Tr a 27Tr s karoserií Solaris tu stále potkáte plno modrých kloubových trolejbusů Ikarus s výzbrojí Ganz. Předpokládá se, že část z nich po vyřazení v Sofii zachrání některé z dalších skomírajících trolejbusových provozů v Bulharsku. Trolejbusové linky jsou číslovány stejně jako tramvaje (a ostatně i autobusy) od jedničky výše, jednotlivé druhy dopravy jsou odděleny barvou. V Sofii jezdí 9 linek (čísla 1 až 11). Dopravce má k dispozici zhruba 80 starých (Ikarus) a 80 nových (Škoda-Solaris) trolejbusů.
Autobusová doprava funguje po celém městě a často míří i za jeho hranice. Hlavní městský dopravce (Stoličen Avtotransport) má většinu linek, některé linky zejména na okrajích města provozují soukromí dopravci. Nyní se připravuje nový tendr na provozovatele jednotlivých linek, který by mohl pomoci snížit velmi vysoké stáří vozového parku. Nejstarší autobusy Ikarus jezdí hlavně v severovýchodní části města, dále se můžete svézt již skoro muzejními ojetými Mercedesy, dodanými v 90. letech hlavně z Německa. V ulicích Sofie však už nepotkáte staré bulharské Čavdary ani jejich novější kloubové... Autobusová doprava funguje po celém městě a často míří i za jeho hranice. Hlavní městský dopravce (Stoličen Avtotransport) má většinu linek, některé linky zejména na okrajích města provozují soukromí dopravci. Nyní se připravuje nový tendr na provozovatele jednotlivých linek, který by mohl pomoci snížit velmi vysoké stáří vozového parku. Nejstarší autobusy Ikarus jezdí hlavně v severovýchodní části města, dále se můžete svézt již skoro muzejními ojetými Mercedesy, dodanými v 90. letech hlavně z Německa. V ulicích Sofie však už nepotkáte staré bulharské Čavdary ani jejich novější kloubové modifikace.
V novém tisíciletí už se autobusy obnovovaly novými vozy, například v roce 2003 padesáti tureckými kloubovými Mercedesy Conecto, v roce 2005 šedesáti nízkopodlažními standardními tureckými vozy BMC a naposledy bylo dodáno 100 nízkopodlažních Mercedesů Conecto, již s novou karoserií podobnou modelu Citaro. Tyto nejnovější vozy jezdí hlavně na letiště. I když dostupnost jízdenek je v Sofii poměrně slušná (trafiky nebo samostatné prodejny jízdenek najdete na všech významných zastávkách a jednotlivou jízdenku vám prodá i řidič autobusu), výjimkou je sofijské letiště, na jehož dvou (od sebe... V novém tisíciletí už se autobusy obnovovaly novými vozy, například v roce 2003 padesáti tureckými kloubovými Mercedesy Conecto, v roce 2005 šedesáti nízkopodlažními standardními tureckými vozy BMC a naposledy bylo dodáno 100 nízkopodlažních Mercedesů Conecto, již s novou karoserií podobnou modelu Citaro. Tyto nejnovější vozy jezdí hlavně na letiště. I když dostupnost jízdenek je v Sofii poměrně slušná (trafiky nebo samostatné prodejny jízdenek najdete na všech významných zastávkách a jednotlivou jízdenku vám prodá i řidič autobusu), výjimkou je sofijské letiště, na jehož dvou (od sebe vzdálených) terminálech je pouze jeden automat a místní trafiky zřejmě pod nátlakem zdejších taxikářů jízdenky neprodávají. S očekávaným příjezdem metra na letiště už to snad bude lepší.
Sofijská MHD má poměrně slušnou zastávkovou infrastrukturu. Všechny zastávkové označníky patří zdejšímu koordinátorovi, který se o ně docela dobře stará. Na naprosté většině z nich najdete platné jízdní řády i schémata sítě MHD. Část zastávek je také vybavena elektronickými označníky s informacemi o aktuálních příjezdech. Bohužel stavební hledisko zastávek pokulhává, často se do tramvají, trolejbusů i autobusů nastupuje z vozovky, buď kvůli neukázněným parkujícím autům nebo kvůli neochotě řidičů zajet až k chodníku a nebo prostě uspořádáním kolejí vůči uličnímu prostoru. Ale zde na Balkáně... Sofijská MHD má poměrně slušnou zastávkovou infrastrukturu. Všechny zastávkové označníky patří zdejšímu koordinátorovi, který se o ně docela dobře stará. Na naprosté většině z nich najdete platné jízdní řády i schémata sítě MHD. Část zastávek je také vybavena elektronickými označníky s informacemi o aktuálních příjezdech. Bohužel stavební hledisko zastávek pokulhává, často se do tramvají, trolejbusů i autobusů nastupuje z vozovky, buď kvůli neukázněným parkujícím autům nebo kvůli neochotě řidičů zajet až k chodníku a nebo prostě uspořádáním kolejí vůči uličnímu prostoru. Ale zde na Balkáně se to tolik neřeší. Oproti jiným městům v oblasti stále Sofie vyniká.
Sofií prochází také páteřní železniční trať z Rumunska dále na východ k Černému moři. Po této ose ještě stále jezdí hodně vlaků a vlaky obecně jsou v Bulharsku poměrně levné. V okolí Sofie funguje několik lokálních tratí, asi nejčetnější spojení je do cca 30 km vzdáleného Perniku, kam jezdí zhruba každou hodinu elektrické nízkopodlažní jednotky od Siemensu. Bohužel způsob údržby vozů i tratí pod vedením státních železnic není nejlepší, proto poměrně nové vozy trpí pod nájezdy vandalů a při malé snaze o vozy pečovat vypadají zanedbaně a někdy i odpudivě. I nepochopení ze strany státních drah... Sofií prochází také páteřní železniční trať z Rumunska dále na východ k Černému moři. Po této ose ještě stále jezdí hodně vlaků a vlaky obecně jsou v Bulharsku poměrně levné. V okolí Sofie funguje několik lokálních tratí, asi nejčetnější spojení je do cca 30 km vzdáleného Perniku, kam jezdí zhruba každou hodinu elektrické nízkopodlažní jednotky od Siemensu. Bohužel způsob údržby vozů i tratí pod vedením státních železnic není nejlepší, proto poměrně nové vozy trpí pod nájezdy vandalů a při malé snaze o vozy pečovat vypadají zanedbaně a někdy i odpudivě. I nepochopení ze strany státních drah při snahách Sofie o integraci vlaků do systému veřejné dopravy o něčem svědčí. V současnosti alespoň probíhá snaha o zlidštění předimenzovaného hlavního sofijského nádraží a jeho doplnění dalšími službami, které by sem přilákaly více lidí.
I když je Sofie poměrně nudné město ležící na rovině, z jihu je obklopeno vysokými horami, dosahujícími až 2000 m n. m. Do pohoří Vitoša se můžete dostat i pomocí městské dopravy. Vyjíždí sem několik autobusových linek, a to na různá místa. Některé linky vás dovezou k dolním stanicím sedačkových lanovek. Některé jsou v provozu ale pouze v sezóně (zimní nebo letní) a platné informace o jejich provozu zjistíte mnohdy až přímo na místě. Lesy na úpatí Vitoše i zdejší starobylé vesničky jsou lákadlem místních obyvatel toužících po rekreaci především o víkendu. Proto jsou také zdejší autobusové... I když je Sofie poměrně nudné město ležící na rovině, z jihu je obklopeno vysokými horami, dosahujícími až 2000 m n. m. Do pohoří Vitoša se můžete dostat i pomocí městské dopravy. Vyjíždí sem několik autobusových linek, a to na různá místa. Některé linky vás dovezou k dolním stanicím sedačkových lanovek. Některé jsou v provozu ale pouze v sezóně (zimní nebo letní) a platné informace o jejich provozu zjistíte mnohdy až přímo na místě. Lesy na úpatí Vitoše i zdejší starobylé vesničky jsou lákadlem místních obyvatel toužících po rekreaci především o víkendu. Proto jsou také zdejší autobusové linky takové poptávce přizpůsobeny. Naštěstí lze aktuální jízdní řády i další užitečné informace o MHD načerpat na webu www.sofiatraffic.bg i v angličtině.