Rovinaté město v jižním Maďarsku poblíž hranice s Rumunskem je jedním ze čtyř maďarských tramvajových provozů a jedním ze tří měst provozujících v Maďarsku trolejbusy. Město, jehož dominantami jsou vodárenské věže, má také zachovalé historické centrum a po jeho nevelké tramvajové a trolejbusové síti jezdí vozidla se zajímavou minulostí. Tramvajová síť obsahuje řadu jednokolejných úseků. Žije tu cca 170 000 obyvatel. Tramvaje a trolejbusy provozuje městská firma SZKT, autobusové linky městské i příměstské provozuje soukromý dopravce DAKK.

Vstupní branou do města je hlavní vlakové nádraží ležící na jihu města, kde končí páteřní železniční elektrizovaná trať z Budapešti, odkud sem míří rychlíky každou hodinu a odkud to trvá něco přes dvě hodiny. Ze Szegedu vyjíždí také lokální trať s provozem dvounápravových motorových vozů československé produkce (u nás legendární řady 810). Kromě hlavního nádraží funguje v Szegedu ještě zchátralé nádraží Újszeged s provozem jen několika málo vlaků za den. Na rozdíl od něj má hlavní nádraží nově opravenou historickou budovu a také dobré napojení na MHD – přímo před ním je tramvajová smyčka pro...
Jedna z devíti nových nízkopodlažních tramvají Pesa Swing na konečné stanici u hlavního nádraží, jehož historická budova prošla nedávno renovací. K nádraží zajíždí páteřní linka 2 a také doplňková linka 1 s hodinovými intervaly.
Nástupní zastávka pro tramvaje i autobusy před hlavním nádražím. Tyto typické zelené označníky jsou rozesety po celém městě a obsahují také elektronické odjezdové panely. Do tramvají se nastupuje všemi dveřmi a do trolejbusů a autobusů jen předními.
Tramvajová trať od hlavního nádraží do centra vede i skrz tento dům. Na doplňkové lince 1, která jezdí jen jednou za hodinu, jezdí tyto dvoučlánkové tramvaje KT4D. Celkem jich je v provozu 18 a tato konkrétně pochází z německé Postupimi. Ještě předtím však sloužila v Berlíně.
Pětičlánkových tramvají Pesa bylo pro Szeged dodáno v roce 2012 celkem 9 a jezdí pouze na páteřní lince 2. Ta jezdí ve špičkovém intervalu 5-8 minut, o víkendech každých 10 minut.
Tramvajová síť se rozrostla naposledy v roce 2012 o 5 nových zastávek na severozápadě města do konečné Európa Liget. Pro tento účely bylo pořízeno 9 plně nízkopodlažních tramvají v Pesa Swing. Tyto pětičlánkové jednosměrné tramvaje ve výrazném žlutém nátěru jezdí pouze na páteřní lince 2, která má ze všech 4 zdejších linek nejkratší intervaly (v odpolední špičce 7-8 minuty a mimo špičku 10 minut). Ostatní linky mají intervaly delší. Linky 3 a 4 jezdí v odpolední špičce po 12 minutách, o víkendech po 20 minutách. Obě tyto linky mají na svých trasách poměrně dlouhé jednokolejné úseky s...
Na hlavní vlakové nádraží vede kromě páteřní trati z Budapešti také několik neelektrizovaných tratí s provozem u nás dobře známých motorových a přívěsných vozů z vagónky Studénka.
Na některých místech v centru si můžete koupit jízdenku na MHD i v takto moderním automatu přijímajícím všechny druhy plateb. Tramvaje a trolejbusy provozuje městská firma SZKT, autobusy pak zdejší hlavní dopravce DAKK.
Tramvaje i trolejbusy projíždějí i historickým jádrem rovinatého Szegedu. Na žádné zastávce v centru nechybí elektronický panel s on-line příjezdy nejbližších spojů.
Pozůstatek tramvajové historie v jádru města dnes slouží jako sezonní kavárna. Elektrické tramvaje zde začaly jezdit už v roce 1908.
Szeged už opustily legendární maďarské kloubové tramvaje Bengáli a nahradily je v roce 2012 nové plně nízkopodlažní tramvaje Pesa z Polska. Těch tu jezdí 9 a jsou jedinými nízkopodlažními tramvajemi v Szegedu. Ostatní tramvaje (48 vozů) jsou české výroby a jedná se buďto o dvoučlánkové tramvaje KT4D z let 1985 – 1990 (18 kusů) původem z německého Cottbusu nebo Potsdamu (část z nich ještě úplně původem pochází z Berlína nebo Erfurtu) a nebo tramvaje T6A2 z let 1997-1998 (13 kusů). K nim je nutno připočíst také 4 tramvaje TB6A2 bez kabiny řidiče, tedy jako trvale druhé vozy původem z německého...
Schéma MHD najdete na většině zastávek i ve vozech. Žlutě jsou vyznačeny tramvaje, červeně trolejbusy a modře autobusy. Městem protéká řeka Tisa, většina osídlení se nachází  na jejím západním břehu.
V historickém jádru jsou všechny tramvajové tratě opravené včetně zastávek. Tramvaje T6A2, kterých bylo dodáno v letech 1997-8 třináct kusů, jezdí hlavně ve všední dny ve dvojicích na páteřní lince 2, v sólo provozu je můžete vidět ale i o víkendu na lince 3/3F.
Jeden ze 13 plně nízkopodlažních trolejbusů Ikarus-Škoda na konečné linek 8 a 10 Klinikák v centru města. Trolejbusy byly dodány v letech 2013-2014 a mají také pomocný bateriový pohon. Financování zajistila Evropská unie. Nasazovány jsou na všechny linky s provozem kloubových vozů, tedy 8, 9, 10 a 19.
Nové trolejbusy s maďarskou karoserií a českým pohonem na konečné linek 8 a 19 Makkosház na severním sídlišti. Linka 19 vznikla v roce 2012 rozdělením linky 9 na dvě – nyní mají linky 9 a 19 společnou trasu, ale mírně odlišné konečné. V souhrnu jezdí ve špičkách po 6 minutách a mimo nich po 10.
Trolejbusová síť je rozšířena především na severu města, protkává ale také historické jádro Szegedu a vhodně doplňuje tramvajové tratě. V provozu je 6 linek, pro které je k dispozici šedesátka vozidel. Nejnovější je linka 10 vedená od jihu centra na sever přímo skrz historické centrum a v částečném souběhu s tramvají. Tato linka byla zprovozněna v roce 2014 po tolik potřebné dodávce nových kloubových trolejbusů za přispění Evropské unie. Další novinkou v síti trolejbusů je linka 19, která jezdí od roku 2012 jako svazek s již existující linkou 9. Obě linky mají stejné intervaly, ale mírně...
Nová tramvaj Pesa na nové tramvajové trati na severním sídlišti – právě díky této trati bylo 9 nových tramvaj v roce 2012 pořízeno. V pozadí je jeden z vodojemů, které tvoří dominanty a důležité orientační body v různých částech tohoto rovinatého města.
Další Pesa na nové konečné Európa Liget. Na větších konečných je tu zvykem odstavovat záložní vozidla. Nová trať má 5 zastávek a původní konečná Szeged Plaza u vlakového nádraží Rókus poněkud osiřela – zajíždí sem pouze linka č. 1 v hodinových intervalech.
Velkou část vozového parku trolejbusů tvoří ojeté i původní české škodovky – těchto kloubových 15Tr byla část dodána jako nové (v letech 1992-3), část jako ojeté (z Hradce Králové, Teplic, Českých Budějovic a Prešova). Většina prošla modernizací. Starší trolejbusy mají zelenobílý nátěr nápadně podobný tomu v západočeské metropoli. Kloubových trolejbusů je v Szegedu k dispozici cca 40.
Další trolejbusová konečná se nachází na sídlišti Tárján na severovýchodě města u další z vodárenských věží. Končí tu linky 10 a 19. Linka 10 vznikla teprve v roce 2014 a zlepšila spojení tohoto sídliště s centrem města, kudy vede částečně v souběhu s tramvajemi. Desítka jezdí ve špičkách každých 7-8 minut, o víkendu po 15.
Silně využívaná autobusová stopa vede z centra na západ a dále do regionu – jezdí tu v souběhu jak městské tak i příměstské autobusy, všechny provozované dopravcem DAKK. Starší městské vozy jsou opatřeny modrobílým nátěrem. Nové autobusy jsou většinou značek Scania nebo Volvo.
Ukázka jízdního řádu tramvajové linky 3. Dodatkovým písmenem F jsou označeny spoje, které jedou i po koncovém západním úseku, kde je provoz zajišťován pouze mezi 7. a 19. hodinou. Na jízdním řádu je vyznačeno také kdy je možné přepravovat v tramvajích jízdní kola.
Dalšími páteřními linkami jsou čísla 8 a 10, které jezdí v odpolední špičce po 7-8 minutách a o víkendu každých 15 minut. Na všech těchto linkách jezdí kloubové trolejbusy i o víkendech. Standardní vozy potkáte na lince 5, která jako jediná překonává řeku Tisu do čtvrti Újszeged na jihovýchodě města, a také na krátké doplňkové lince 7. Zatímco linka 5 jezdí ve špičce každých 7-8 minut a o víkendu každých 10 minut, doplňková linka 7 jezdí ve špičkách po 20 a mimo ní po 30 minutách. V části trasy (přes řeku Tisu) dokonce jede jen ve špičkách.
Linky 3 a 4 přijíždějí po jednokolejných tratích až do samotného centra Szegedu. Na lince 3 potkáte o víkendu i sólovozy T6A2. I tato jednokolejná trať je opravena a zatravněna. Interval je zde o víkendu 20 minut.
Vozy T6A2 byly do Szegedu dodány v letech 1997-8 jako nové. S nimi ve všední dny potkáte ještě 4 ojeté vozy TB6A2 z německého Rostocku z roku 1989, které nemají kabinu řidiče, jsou tak trvale druhé.
Obratiště Tarján na severu města – konečná linek 3 a 4. I zde je kusá kolej pro odstavení tramvají na přestávkách nebo záložních vozidel. Tramvaje KT4D jsou nejrozšířenějším typem v Szegedu.
Záložní tramvaj T6A2 na kusé koleji v obratišti Tarján. Většina těchto modrožlutobílých tramvají je na boku opatřena reklamním polepem.
Obratiště Fonögyári út na konci jednokolejné trati na západě města je tvořeno vratným trojúhelníkem. Tramvaje linky 3F sem jezdí pouze mezi 7. a 18. hodinou v intervalu 20, 24, resp. 30 minut. Tato tramvaj z roku 1985 jezdila původně v Berlíně, následně v Postupimi a v roce 2005 se přestěhovala do Szegedu.
Jedinou zchátralou tramvajovou trať najdete na západním jednokolejném úseku linky 4. I tato tramvaj z roku 1985 pochází z Postupimi, resp. Berlína.
Trolejbusová vozovna szegedského dopravního podniku SZKT se nachází na konečné stanici linky 5 (Körtöltés utca). Vůz č. 812 je horkou novinkou – do ulic poprvé vyjel až na konci září 2017 a jedná se o přestavbu původně plzeňského autobusu Škoda 21Ab. Takové vozy jsou tu už 3, další 2 přestavby jsou v plánu.
Vozový park je z minulosti, kdy byl nedostatek veřejných peněz a velká potřeba obnovit přestárlý vozový park, poměrně pestrý a používá kombinaci ojetých trolejbusů z Česka i Slovenska a netradiční přestavby z autobusů. Potřebnou uzdravující injekcí ale byla až velká dodávka 13 nových plně nízkopodlažních kloubových trolejbusů Ikarus-Škoda, které byly dodány v roce 2014 v novém vínovém nátěru, který si v anketě vybrali místí obyvatelé. Do stejného kabátu jsou natírána i další modernizovaná vozidla. Původní barevné schéma szegedských trolejbusů je zelenobílé, nápadně podobné české Plzni. Nové...
Další přestavba z plzeňského autobusu nese ještě původní szegedský nátěr – vůz 813 byl totiž přestavěn na trolejbus už v roce 2012. Vozidlo dostalo paradoxně nátěr velmi podobný plzeňským trolejbusům, i když v Plzni jezdil jako červenobílý autobus.
A třetí dosavadní přestavba z autobusu byla provedena na tomto voze v roce 2017. Oba nejnovější vozy obdržely vínový nátěr po vzoru nových kloubových trolejbusů. Linka 5 překonává řeku Tisu po tomto mostě.
Toto je na rozdíl od přestavěných autobusů čistokrevný trolejbus Škoda 21Tr z roku 1998. Kromě tohoto původního vozu zde najdete také původně českobudějovické vozy 21Tr a jeden chomutovský.
Zbytek vozového parku tvoří kloubové nebo standardní trolejbusy pocházející většinou z jiných měst. Celkem jezdí v Szegedu cca 40 kloubových a 20 standardních trolejbusů. Velkou zajímavostí jsou standardní vozy. 6 Mercedesů Citaro vzniklo přestavbou z ojetých autobusů, stejným způsobem vznikly také 3 trolejbusy Škoda 21Tr, které jezdily původně v Plzni jako autobusy Škoda 21Ab. Stejně budou přestavena brzy ještě 2 vozidla. Další ojeté trolejbusy (Škoda 14Tr, 15Tr nebo 21Tr) jsou původem z Českých Budějovic, Ústí nad Labem, Teplic, Chomutova, Hradce Králové, Mariánských Lázní, Brna, Zlína i...
Nejnovější dodávka nízkopodlažních Scanií omladila vozový park městských autobusů a nahradila opět několik dožívajících Ikarusů. Městskou autobusovou dopravu provozuje firma DAKK.
Szeged je proslulý přestavbami z autobusů na trolejbusy – takto vzniklo v letech 2007-2010 také šest těchto Mercedesů Citaro z roku 1999. Standardní trolejbusy potkáte na linkách 5 a 7.
Nejnovější elegantní přestavba autobusu Škoda 21Ab na trolejbus 21Tr na konečné linky 5 ve čtvrti Újszeged. Podobně budou v nejbližší době přestavěny ještě dva vozy.
Polozapomenutá regionální trať z pohraničního městečka Makó vede do koncového zchátralého nádraží Újszeged (Nový Szeged) na východním břehu řeky Tisy. Tyto soupravy českých motorových a přívěsných vozů zde jezdí jen párkrát denně. Kousek odtud se nachází konečná zastávka trolejbusů 5 a 7.
Szeged se může kromě rozvinuté sítě tramvají a trolejbusů chlubit také slušně vyvinutou zastávkou infrastrukturou. Na naprosté většině tramvajových i trolejbusových zastávek najdete elektronické panely s aktuálními odjezdy spojů, samozřejmostí jsou přístřešky s mapou sítě a přehledné zastávkové jízdní řády. Papírové jízdenky se dají zakoupit buď v trafikách, prodejních místech dopravce a nebo v několik automatech, které akceptují všechny způsoby plateb. Jízdenky se označují normálně ve vozidlech. Do tramvají se nastupuje všemi dveřmi, do trolejbusů a autobusů pouze předními. Velmi častý je...
Plynové vysokopodlažní Ikarusy 260 i 280 potkáte v Szegedu ještě i o víkendu. Tento čeká na svůj výkon u hlavního nádraží. Městská linka 90 objíždí skoro celé město po vnějším městském okruhu, obsluhuje tak všechna hlavní szegedská sdliště.
Také na příměstských linkách ještě můžete spatřit legendární kloubové Ikarusy. Tento je vybaven neprodyšnými záclonami po celé délce vozidla. Většina příměstských linek směřuje sem na autobusové nádraží Mars tér.
Na autobusovém nádraží Mars tér dělá standardní příměstský Ikarus společnost rovněž maďarskému autobusu Credo, který je tu vyráběn na licenci českého SORu.
Dálkový autobus Ikarus-Volvo na malém ale rušném autobusovém nádraží Mars tér západně od historického jádra Szegedu. Autobusové nádraží je dobře napojeno na tramvajovou i trolejbusovou dopravu.
Velký význam pro okolí Szegedu má také regionální autobusová doprava, která se sjíždí na velké autobusové nádraží Mars tér západně od centra města. Regionální autobusové linky sem míří především od západu a od východu. Většinu z nich provozuje zdejší majoritní dopravce DAKK provozující také městské autobusové linky. Tím je zajištěna tarifní provázanost městských a příměstských linek s možností jejich částečného využití i při cestách po městě. Část regionálních linek je označena normálními čísly. Ve flotile vozového parku stále ještě najdete i legendární Ikarusy, ať už v kloubovém nebo sólo...
Autobusové nádraží na náměstí Mars tér má kvalitní architekturu i zázemí. Nové autobusy pocházejí od Volva či Scanie, stejně jako na městských linkách dopravce DAKK. Funguje zde i akustické hlášení jednotlivých odjezdů.
Autobusová smyčka poblíž autobusového nádraží na Mars tér západně od centra města. I o víkendu lze ještě potkat na městských linkách legendární Ikarusy 260 nebo 280. V Szegedu jsou modrobílé a na střeše mají plynové nádrže.