Tallin (květen 2015)

Estonské hlavní město leží na severu země, na pobřeží Baltského moře, jižně od protilehlých Helsinek, se kterými ho spojují pravidelné lodní linky. Estonsko má pouze něco přes milion obyvatel, samotný Tallin cca 400 000. Podobně jako v ostatních pobaltských státech bývalého Sovětského svazu byl i zde znát úbytek rusky mluvících obyvatel po roce 1990. Tallin je pro své zachovalé historické centrum četným cílem turistů, zároveň je však významným přístavem i bydlištěm třetiny Estonců.

Českými dopravními prostředky se to v Tallinu jen hemží. Základem vozového parku zdejšího tramvajového provozu jsou československé kloubové tramvaje KT4. Tato v původním tallinském nátěru (celkem bylo těchto tramvají do Tallinu dodáno od roku 1981 pod označením KT4SU 73 kusů). Jeden ze soukromých dopravců nakoupil pro příměstské linky české autobusy SOR.
Estonské hlavní město leží na severu země, na pobřeží Baltského moře, jižně od protilehlých Helsinek, se kterými ho spojují pravidelné lodní linky. Estonsko má pouze něco přes milion obyvatel, samotný Tallin cca 400 000. Podobně jako v ostatních pobaltských státech bývalého Sovětského svazu byl i zde znát úbytek rusky mluvících obyvatel po roce 1990. Tallin je pro své zachovalé historické centrum četným cílem turistů, zároveň je však významným přístavem i bydlištěm třetiny Estonců.
Tallin má také rozsáhlý trolejbusový provoz, který obsluhuje hlavně sídliště na jihozápadě města. V roce 2015 slaví 50 let existence. Na páteřních linkách 1, 3 a 6 jezdí kloubová vozidla. České Škody 15Tr jsou postupně nahrazovány polskými Solarisy Trollino.
Do veřejné dopravy v Tallinu patří tramvaje, trolejbusy, autobusy i modernizovaná příměstská železnice. Na území Tallinu se můžete pohybovat všemi druhy veřejné dopravy na jednu jízdenku, stačí si za 2 Eura zakoupit kdekoli v trafice čipovou kartu a na ní nahrát libovolné jízdné (např. třídenní jízdenka stojí pouhých 5 EUR). Místní obyvatelé mají MHD zdarma, musí se však prokázat právě touto zelenou čipovou kartou. U každých dveří vozidel MHD je bezkontaktní validátor, kterým potvrzujete nástup do vozidla.
Autobusová flotila městského dopravce TLT se postupně převléká do tyrkysové barvy. Tato kloubová Volva byla dodána jako ojetá, ale před vyjetím v Tallinu prošla repasí včetně nového laku. Firma TLT vznikla spojením dvou dopravců, jeden provozoval tramvaje a trolejbusy a druhý autobusy. Proto jsou původní tramvaje a trolejbusy modrobílé a autobusy zelené.
Základem městské dopravy jsou tramvaje, které však obsluhují pouze část města. Dopravu do největších sídlišť zajišťují trolejbusy a autobusy. V současné době jezdí ze čtyř tramvajových linek pouze dvě, kvůli modernizaci trati vedené do sídliště na východním okraji centra Tallinu (jako náhradní doprava za zrušené linky 2 a 4 jezdí autobus č. 42). Tato rozsáhlá rekonstrukce je součástí projektu dotovaného Evropskou unií na celkovou modernizaci tramvajové sítě. Díky první etapě této přestavby už se jezdí po moderní trati z centra směrem na jih, k železniční zastávce Tondi. V modernizovaném...
Až dvacet nových tříčlánkových nízkopodlažních vozidel CAF by mělo v brzké době omladit vozový park tallinských tramvají. Zde se na lince 3 potkaly zatím jediné dva kusy, které vyjely čerstvě s cestujícími.
Historické centrum města leží na kopci, tramvaje ho objíždějí ze severu po zeleném pásu oddělujícím historické jádro od průmyslové přístavní zástavby. Východně od zachovalých městských hradeb se zdejší skromná tramvajová síť větví dále na severovýchod do vilové čtvrti s blokovou smyčkou pro linky 1 a 3, a na východ (trať pro linky 2 a 4 je do srpna 2015 v rekonstrukci). Po severním objezdu historického jádra zastavují tramvaje směřující na západ u hlavního vlakového nádraží "Balti jaam". Trať dále pokračuje spíš venkovskou zástavbou na výběžek Kopli, kde zároveň leží jedna ze dvou...
Zastávkový jízdní řád tramvajové linky 3. Takto krátké intervaly jsou způsobeny tím, že dočasně nejezdí linka 4, která je zrušena kvůli rekonstrukci východní tramvajové trati. Stejně tak je posílena linka 1, suplující rovněž zrušenou linku 2. Podtržené spoje zajišťuje bezbariérově přístupné vozidlo. Dole je schéma trasy náhradní autobusové linky 42.
Základem vozového parku tramvají jsou kloubové dvoučlánkové české tramvaje ČKD KT4, z nichž některé byly modernizovány a prodlouženy dosazením středního nízkopodlažního článku. Zde je taková tramvaj označována jako KT6. Část tramvají KT4 byla dodána přímo do Tallinu, postupně je ale doplnily ojetiny stejného typu ze zemí bývalého východního Německa. Největší a zatím poslední dodávka ojetých tramvají putovala z Erfurtu, který dodnes připomíná jejich červenobílý nátěr (původní tallinské tramvaje jsou modrobílé). V dubnu 2015 vyjely na linku 3 poprvé s cestujícími dvě nové plně nízkopodlažní...
Průkopníky nízopodlažnosti byly v Tallinu tyto tříčlánkové tramvaje, vzniklé mezi roky 2001 a 2005 vložením středního nízkopodlažního článku do klasické dvoučlánkové tramvaje KT4. Celkem jich bylo přestavěno 12. Prostřední článek má dvojici malých nehnaných jednonápravových podvozků. Tato tramvaj je v Tallinu označena jako KT6.
Zatímco tramvajová síť vede z centra všemi směry, trolejbusové linky jezdí pouze v jihozápadním sektoru města, kde obsluhují rozlehlá paneláková sídliště. Tallin nabízí celkem 8 trolejbusových linek (1-7 a 9). Na linkách 1, 3 a 6 vedoucích přímo do zdejšího moderního centra s výškovými budovami, jezdí kloubové trolejbusy, na ostatních linkách standardní. Druhou možností, jak se dostat do centra Tallinu trolejbusem, je hlavní vlakové nádraží (Balti jaam). Linkové vedení umožňuje dostat se z těchto obou výchozích míst do všech koncových sídlištních úseků. Tento základ doplňuje linka 9 vedoucí...
Letošní dlouhodobá výluka umožní celkovou rekonstrukci tramvajové trati na východ města. Namísto dočasně zrušených linek 2 a 4 supluje tramvaje náhradní autobus č. 42. Kousek odtud se podle původních plánů měsla odpojovat také trať do významného tallinského sídliště na východě města. Hovořilo se i o variantě lehkého metra.
Autobusové linky zajišťují dopravu hlavně do sídlišť, kam nejezdí trolejbusy ani tramvaje. Spojují ale také okrajové městské části mezi sebou. V centru jsou autobusové linky ukončeny na několika místech ležících blízko sebe, avšak odlišně pojmenovaných. Pod novým obchodním centrem Viru keskus vzniklo stejnojmenné podzemní autobusové nádraží. Část linek je expresních (projíždějí některé zastávky), pojem zastávka na znamení tu neznají, možná i proto jsou tu mezizastávkové vzdálenosti poměrně velké (a jízdní doby poměrně volné). Většinovým dopravcem je místní dopravní podnik TLT. Autobusy...
Tříčlánkové tramvaje CAF Urbos přináší do Tallinu zcela novou kvalitu. Tramvaje jsou obarveny podle nového barevného schématu dopravce TLT, který tak rozlišuje jednotlivé druhy dopravy. Pro tyto španělské vozy je zatím upravena pouze linka 3, po rekonstrukci východní trati se nové tramvaje objeví také na lince 4.
V Tallinu jezdí standardní i kloubové autobusy zejména značek Volvo a Scania ve starší vysokopodlažní i v novějších nízkopodlažních verzích. Nejnovější vozy už jsou oblečeny do nového barevného schématu, kdy je pro autobusovou dopravu určen tyrkysovo-bílý nátěr (tramvaje mají oranžovou barvu, trolejbusy modrou). Takto jsou nabarvena i kloubová Volva, zakoupená jako ojetá odkudsi ze severu. Nejnovější dodávka autobusů pro dopravce TLT pochází od výrobce MAN (kloubové plně nízkopodlažní a standardní low-entry). Některé městské linky provozují i soukromí dopravci s různými ojetinami ze zemí...
Interiér nové tramvaje je vybaven vším potřebným. Nechybí ani validátory zelených čipových karet, pomocí kterých jezdí místní obyvatelé zdarma (od roku 2013 jako jediné hlavní město na světě) a návštěvníci za nevelké jízdné. Vždy je ale potřeba při nástupu přiložit kartu.
Zastávky MHD jsou označeny jednoduchými sloupky s dopravní značkou a malými tabulkami se zastávkovými jízdními řády. Garantované nízkopodlažní spoje jsou barevně zvýrazněny. Trolejbusy a autobusy využívají v rámci jednoho nástupiště často samostatné sloupky. Každý druh dopravy má samostatné číslování linek, všechny začínají od jedničky. Poměrně velká část zastávek má moderní skleněné přístřešky s mapou sítě i základními informacemi o tarifu. Naopak elektronické informační panely s aktuálními odjezdy jsou jen na několika málo zastávkách. Náhradou je například aplikace pro chytré telefony....
Poblíž historického centra byla nedávno zrekonstruovaná významná autobusová zastávka, ze které odjíždějí autobusové linky na jihozápad. Nové kapacitní nástupiště je vybaveno také elektronickými panely s aktuálními odjezdy.
Samostatnou kapitolou tallinské dopravy je železnice. Ta prošla poměrně nedávno zásadní modernizací. Díky Evropské unii se z Tallinu do všech stran rozjíždějí moderní nízkopodlažní vlakové jednotky Stadler, zdejší široký rozchod nabízí u těchto vlaků vysokou kapacitu. Část tratí v okolí Tallinu je elektrifikovaná, pro tratě bez trolejí byly zakoupeny vzhledově totožné, ale motorové jednotky. Nové oranžové vlaky, provozované společností Elron, mají několik délkových modifikací, dopravce také různě dlouhé jednotky často spojuje. Všechny vlaky míří na hlavové nádraží Balti jaam na západním...
Na nové zastávce na jižním okraji historického jádra zastavuje také nový kloubový nízkopodlažní MAN. Těmito vozy ve standardní i kloubové verzi byl vozový park městského dopravce TLT obnovován naposledy.
Celková modernizace železniční infrastruktury pod hlavičkou jejího správce ER se týkala i nástupišť a také všech zastávek na hlavních trasách z Tallinu. Všechny zastávky mají jednotné vybavení i vzhled a vypadá to, že při modernizaci jich také výrazně přibylo, takže jsou vlaky použitelné i při cestách v rámci Tallinu. Na zdejší hlavní nádraží také míří pravidelné mezinárodní vlaky z Petrohradu a Moskvy (krátce po návštěvě však bylo toto spojení přerušeno).
Tramvaje objíždějí kopcovité historické jádro Tallinu ze severu po dosud nerekonstruované, poměrně křivolaké trati uprostřed zeleně. Tyto červené tramvaje KT4D jsou součástí nejnovější dodávky 26 ojetých vozů tohoto typu z německého Erfurtu, .
Jižní tramvajová trať pro linky 3 a 4 již byla rekonstruována. Kromě společných zastávek s autobusem nebo vyhrazených jízdních pruhů zde ale zůstala tato zastávka s nástupem přes dva jízdní pruhy. Přitom prostor pro bezbariérovou zastávku s nástupištěm by tu určitě byl...
Konečná zastávka Tondi na nově zrekonstruované jižní trati. Zde je také možné nově přestoupit na příměstské vlaky. Tento vůz byl součástí dodávky 13 ojetých vozů z německé Gery. Ve všech dopravních prostředcích funguje hlášení zastávek, standardem u tramvají i trolejbusů jsou elektronické informační panely.
Příměstská železnice v Tallinu a okolí prošla kompletní rekonstrukcí. Byly zakoupeny nové nízkopodlažní jednotky Stadler a kompletně byly opraveny koleje včetně zastávek v zajímavém unifikovaném designu. Tady například vznikl nový přestup na tramvaje poblíž konečné linek 3 a 4 "Tondi" na jihu města.
Jedna z nově rekonstruovaných společných zastávek pro tramvaje a autobusy na jižní trati do obratiště Tondi informuje o probíhajícím projektu modernizace tramvajové sítě, spočívající v rekonstrukci tratí pro linky 3 a 4 a dodávce nových vozidel CAF na tyto linky.
Ke 120. výročí vzniku tramvají v Tallinu byl v roce 2008 vztyčen tento zvláštní tramvajový památník. Najdete ho na nevyužívaném obratišti poblíž jedné ze dvou tramvajových vozoven. Tato leží na jižní rekonstruované trati do Tondi.
Zanedbaná, ale o to malebnější tramvajová trať vede z centra Tallinu na západ do obratiště Kopli. Atmosféru dokresuje také toto křížení s železniční vlečkou.
Trať do Kopli s historickými a ne vždy zcela vertikálními trolejovými sloupy se hemží tramvajemi - linka 1 tu jezdí ve čtyřminutovém intervalu (po dobu rekonstrukce trati na východě supluje dočasně zrušenou linku 2).
Na konečné zastávce Kopli na výběžku omývaném Baltským mořem na západním okraji Tallinu leží také druhá vozovna, nebo spíše odstavná plocha pro tramvaje. Své zázemí tu má i několik pracovních strojů.
Pohled na vjezd do stísněných prostor tramvajové vozovny Kopli. K původním 73 tramvajím KT4SU bylo dokoupeno celkem 46 ojetých vozů KT4D z německé Gery, Erfurtu, Cottbusu a Frankfurtu nad Odrou. Větší část nejstarších původních tallinských už je vyřazena.
Od tramvajové vozovny v Kopli jezdí také trolejbusová linka 9 do sídlišť na jihozápadě města. Jediná, která nejede do centra Tallinu. Tallin má k dispozici pro 8 linek cca 90 trolejbusů.
I když větší polovinu vozového parku tvoří nové Solarisy, stále se Tallin neobejde bez českých trolejbusů Škoda 14Tr a 15Tr. Ty byly v 80. letech minulého století pořízeny v počtu 100 standardních a 25 kloubových. Toto je jedna z kapacitních smyček na jihozápadním sídlišti (Keskuse).
Jedna ze 25 kloubových škodovek na konečné zastávce Mustamäe. Kloubové trolejbusy jezdí na linkách 1, 3 a 5. Od roku 2002 jsou dodávány nové nízkopodlažní Solarisy, dodnes jich z Polska dorazilo 25.
Určitou raritou jsou v Tallinu trolejbusy Ikarus. V 90. letech bylo dodáno 6 částečně ojetých kloubových trolejbusů Ikarus 280T ze zrušeného německého provozu Hoyerswerda, následovalo cca 5 trolejbusů 412T.
Jeden z nejnovějších trolejbusů Solaris před tallinským hlavním nádražím Balti jaam. Odtud odjíždějí linky 4, 5 a 7 do všech hlavních sídlištních tras.
Kloubové "patnáctky" na konečné zastávce Väike-Öismäe. Na konečných je zvykem odstavovat vozidla mezi špičkami a také provádět úklid a velmi lehkou údržbu. V Tallinu se údajně hovoří o postupném konci trolejbusů a jejich náhradou hybridními autobusy nebo elektrobusy.
Doménou tallinské MHD jsou autobusy Scania, ve standardní i kloubové verzi a různého stáří. Logicky je doplňují další skandinávské výrobky od firmy Volvo. Postupně se ale do Tallinu dostává také Mercedes-Benz nebo Iveco. Hlavní městský dopravce TLT provozuje většinu městských linek.
Kloubová Scania sviští po širokém pobřežním bulváru směřujícím ze severních předměstí. Autobusy mají na šestiproudé silnici vlastní vyhrazené pruhy. Do městských autobusů se nastupuje všemi dveřmi.
Severně od Tallinu leží město, nebo spíš předměstí, Viimsi. Na tallinskou linku 1A tu navazuje několik místních autobusů, které rozvážejí cestující po poloostrově ohraničeném Baltským mořem. Zdejší obec či město provozuje tyto české autobusy SOR.
Zástupce nejstarších vysokopodlažních kloubových autobusů Scania na jedné z konečných na východním megasídlišti Lasnamäe, kam měly původně vést koleje. Páteřní linka 67 končí na jižním obratišti Seli, linka 68 na severním Priisle. Vzdušnou čarou je dělí asi 500 m.
Východní sídliště Lasnamäe bylo původně plánováno obsloužit tramvajovou rychlodráhou či lehkým metrem. Proto vznikl uprostřed zdejší páteřní autostrády tento pruh včetně již připravených nadchodů a schodišť. Celá tato městská dálnice vede v zářezu mezi okolními paneláky a nyní jí využívají četné autobusové linky mířící do rozhlehlého sídliště z centra Tallinu.
Nový kloubový MAN také využívá sídlištní autostrádu. K páteřním linkám 67 a 68 jezdí ještě mnoho dalších linek, mezi nimi také rychlíkové linky s příznakem E, provozované pouze ve špičkách. Ještě donedávna na nich byl odlišný tarif.
Severní konečná Priisle na východním okraji sídliště Lasnamäe poskytuje během dopoledního sedla dostatečný prostor pro odstavy autobusů, které ve špičce míří jeden za druhým do centra Tallinu.
Kloubová Scania soukromého příměstského dopravce ve společnosti příměstských autobusů Iveco Crossway, které provozuje několik dopravců, ale všechny mají jednotný nátěr, zřejmě jako požadavek okresu sdružujícího města a obce v okolí Tallinu. Tyto příměstské linky jsou číslovány 100 a výše.
Některé městské linky neprovozuje městský dopravce TLT, ale soukromý MRP. Používá jednak ojeté autobusy ze Skandinávie či turecká Connecta, ale kupuje také nové autobusy MAN ve standardní i kloubové verzi. Dopravce MRP provozuje také linku 2 na letiště, které leží poměrně blízko centru Tallinu.
Na hlavním vlakovém nádraží Balti jaam najdete také vzpomínku na zašlou slávu parní železnice. Dnes je nádraží elektrifikované a míří sem příměstské vlaky z okolí a v době návštěvy ještě i mezinárodní vlaky z Ruska.
Nová nástupiště, nové vlaky. Tak vypadá příměstská železnice v Estonsku v okolí Tallinu. Zde koncové nádraží Balti jaam. Příměstská elektrifikovaná železnice má celkem 132 km a jezdí na ní 18 elektrických jednotek Stadler Flirt.
Zde je schéma příměstských železničních tratí, které vyjíždějí z Tallinu do celého Estonska. Na části tratí najdete motorovou trakci v podobě 20 jednotek Stadler Flirt. Všechny (motorové i elektrické) jednotky provozuje státní dopravce Elron, který vznikl sloučením provozovatele elektrických a motorových vlaků v roce 2014. Schéma znázorňuje také tarifní zóny. V tallinské zóně mohou místní obyvatelé cestovat podobně jako v MHD zdarma.
Jedna z elektrifikovaných příměstských tratí vede z Tallinu do města Paldiski, kde se nachází sídliště podobné českým Milovicím a nákladní přístav. Dlouhá léta zde byla sovětská vojenská základna. Po odchodu vojsk se toto město pomalu, ale jistě stává podobně jako Milovice normálním místem k životu. Do Tallinu je to necelá hodina vlakem nebo autobusem. Severně od města je malebné pobřeží s divokými útesy.
Široký rozchod estonské železnice poskytuje nebývalý prostor i uvnitř nových nízkopodlažních jednotek Stadler Flirt. Jízdenky prodává nebo kontroluje průvodčí ve vlaku. Díky modernizaci železnice vzniklo v Tallinu a okolí mnoho nových zastávek.
Ještě v době návštěvy zajížděly do Tallinu mezinárodní vlaky z Moskvy a Petrohradu. Pro ekonomické problémy provozovatele GoRail způsobené odlivem turistů kvůli aktuální politické situaci ale bylo v květnu 2015 toto jediné přímé vlakové spojení estonské metropole s Ruskem přerušeno.
Tento trajekt spolu s dalšími společnostmi spojuje Tallin s asi 40 km vzdálenými finskými Helsinkami, které leží severně od Tallinu přes Finský záliv. Toto spojení využívají také spořiví Finové, kteří sem jezdí hlavně za nákupy alkoholu a cigaret.