Rakouská metropole se těší trvalému nárůstu počtu uživatelů veřejné dopravy, kteří se často rekrutují z automobilistů. Může za to jak nižší roční jízdné, tak zcela určitě i posun myšlení obyvatel Vídně i rostoucí kvalita MHD. Silný vídeňský dopravní podnik, ale i poměrně nevýrazný integrovaný systém, který je vidět spíše mimo Vídeň. I tam se ale udály změny například v revoluční změně tarifního systému. Vídeň se těší na nové tramvaje Flexity, které se zatím stále testují. Posiluje se také role vlaků, které se konečně dostaly víc i do schémat MHD. Nov stanice metra i nové autobusy jsou další novinkou za poslední 3 roky.

Vídeňské metro se v roce 2017 rozrostlo na jihu města o dalších 5 stanic. Prodloužená linka U1 ale zas o něco zkrátila tramvajovou síť, konkrétně linku 67. Jednotný design stanic i informačního systému je k vidění i na nových stanicích. Proběhla i rekonstrukce části trasy U4 a jejích historických podpovrchových stanic směrem na Hütteldorf. Digitalizace informací pokročila například v podobě nových infokiosků a bezobslužných kontaktních míst. Začal boj za čistější vozy metra bez zbytků jídla a pro někoho nepříjemných pachů – od září 2018 je zakázáno jíst aromatická jídla v lince U6, od roku...
V září 2017 byla prodloužena linka U1 o 4,5 km dále na jih do stanice Oberlaa. Nový úsek je veden částečně na povrchu a je na něm 5 stanic ve vídeňském standardu. Metro nahradilo tramvajovou linku 67, která byla zkrácena do zastávky Reumannplatz.
Klasický vídeňský interiér nové konečné stanice linky U1 Oberlaa. 3 stanice jsou podzemní, 2 povrchové. Dalším projektem na rozšíření metra je rozvětvení dnešní linky U2 a vznik zcela nové linky U5.
Vstup do podpovrchové stanice Aldaugasse. Sem byla od roku 2014 kvůli stavbě metra zkrácena tramvaj 67. Po otevření nového úseku metra byla zkrácena dále do centra, protože metro tuto linku přesně kopíruje.
Na konečné stanici Oberlaa vznikl nový přestupní uzel s několika městskými i příměstskými autobusovými linkami. Nechybí on-line informace, lavičky, zeleň ani výrazné označení metra.
I v nových stanicích je použitá jednotná informační grafika, ve které jsou barevně sladěné všechny prvky s konkrétní linkou. Jednotlivé piktogramy se postupem času průběžně mění, základní styl písma i barevnost ale zůstává.
Stanice Altes Landgut v novém úseku leží uprostřed obří kruhové křižovatky poblíž velkého fotbalového stadionu. Proto má tato stanice i alternativní boční vstupy a speciální signalizaci při velkých náporech cestujících. Standardem pro každou stanici je zdálky viditelný znak metra.
Z linky 67 se stal po prodloužení metra U1 jen velmi krátký napaječ. Nyní je ukončena zde v zastávce Reumannplatz. Vlevo je vidět zrušené koleje vedoucí dále na jih.
Nové schéma vídeňského metra ve staré soupravě. Po prodloužení linky U1 v roce 2017 má vídeňské metro už 84 km a 109 stanic.
Přestupní stanice Längenfeldgasse na jihozápadě Vídně má řešen přestup mezi linkami U4 a U6 velmi komfortně - přestupuje se zde systémem hrana-hrana. Nutno podotknout, že linka U6 se podobá spíše tramvaji než metru.
Částečně povrchový západní konec linky U4 do Hütteldorfu vedené podél říčky Wien prošel nedávno celkovou rekonstrukcí, kromě nových kolejí prokoukly i jednotlivé stanice.
Jednou z nově opravených stanic na lince U4 je i Stadtpark s historickými nástupišti i vstupní budovou. Kvůli zajištění bezbariérovosti musel být na druhé straně nástupišť vybudován zcela nový vstup s výtahy. Ve Vídni jsou již všechny stanice metra bezbariérově přístupné.
Nová souprava metra na čerstvě zrekonstruovaném úseku linky U4 do Hütteldorfu. Potkáte tu nový i starý typ metra.
Na povrchové konečné stanici linky U4 na západním okraji Vídně se nachází kromě možnosti přestupu na vlak, autobusy či záchytné parkoviště i depo metra.
Nové přestupní chodby mezi linkami U2 a U4 ve stanici Schottenring. Linka U2 je odtud prodloužena směrem z centra od roku 2008.
V tomto infocentru se můžete dozvědět více o velkolepém projektu prodloužení linky U2 a vzniku nové linky U5 plánovaném na rok 2024. Díky novému úseku linky U2 vznikne z části původní linky U2 nová linka U5, která bude dále vedena v nových tunelech severozápadním směrem. Ve stanici Rathaus tak vznikne nový přestup mezi linkami U2 a U5.
Vídeňský dopravní podnik také vylepšuje síť kontaktních bodů. Už v několika stanicích metra najdete tyto prosklené kontaktní body vybavené i elektronickými informačními prvky. Nejedná se však o klasická zákaznická centra. Jde spíše o přívětivější tvář dnešních stanovišť dozorčích, kterým se tak odlehčí od všetečných dotazů.
Důležitá přestupní stanice Karlsplatz v centru Vídně také prokoukla, zejména její rozlehlý podzemní vestibul. Značení jednotlivých linek metra barvami a typizovanými směrovkami je přehledné, horší je to už s navigací na další cíle na povrchu.
Přehledné značení výstupů z metra v kombinaci s elektronickým panelem vždy s nejbližšími dvěma odjezdy u každé linky – stanice Karlsplatz.
Také Vídeň začíná kombinovat veřejnou dopravu s ostatními druhy pohybu po městě –základem je nová mobilní aplikace WienMobil a spolupráce s novými způsoby sdílení aut, kol i dalších kombinací různých forem mobility včetně informací nebo třeba elektrodobíjení. První taková multimodální stanice byla otevřena v září 2018 u stanice Simmering.
V metru probíhá rozsáhlá kampaň kvůli novému zákazu aromatického / hotového jídla ve vozech metra od září 2018 na lince U6. Dosavadní rozvolněné mravy způsobovaly čím dál větší problémy ve vozidlech, nicméně i tato poměrně nepopulární věc se dá podat s humorem a nadsázkou.
Další vizuály kampaně k nově aplikovanému zákazu jídla v metru U6 na motivy kriminálních případů. Od ledna 2019 bude tento zákaz platit na všech linkách metra.
Stále větší slovo i v městské dopravě mají vlaky. S-Bahn se dostal i mnohem výrazněji do všech schémat vídeňského metra, a to nejen tenkými modrými čarami, ale i silnějšími linkami S45 a tzv. Stammstrecke, kde jsou intervaly často i kratší než v metru. Konečně se také výrazněji rozjela obnova vozového parku S-Bahnu. K již fungujícím Flirtům od Stadleru nyní přibývají nová Desira MainLine od Siemensu v nových barvách „Cityjet“ rakouských drah. Luxusně vypadající částečně nízkopodlažní elektrické jednotky mají do roku 2019 zcela nahradit staré modrobílé vysokopodlažní jednotky řady 4020.
I vídeňský S-Bahn se konečně modernizuje, staré modrobílé soupravy jsou postupně nahrazovány nízkopodlažními jednotkami. Nejdříve to byly tyto Flirty od Stadleru, které nově dostávají nový korporátní nátěr ÖBB ve stylu Cityjet.
Vídeňské hlavní nádraží se postupně stává důležitým středobodem návštěvníků rakouské metropole. Nechybí ani přehledné mapy okolí.
Tento výtah vede z hlavního přednádraží do podzemí na nástupiště společného úseku S-Bahn, tzv. Stammstrecke. Pro větší přehlednost jsou všechny souběžné linky S-Bahnu vyznačeny jedinou růžovou čarou. A nově i ve schématech MHD.
Propagační plakáty na S-Bahn oznamující, že vlakové linky se už dostaly i do schémat vídeňského metra jako plnohodnotná součást zdejší MHD – stejnou tloušťkou čáry jako metro je vyznačena linka S45 (jezdí v intervalu 10 minut) a také společný úsek S-Bahnu v jižní části Vídně, kde jezdí vlaky každé 4 minuty.
Schéma společného úseku, kudy projíždí linky S-Bahnu skrz centrum Vídně podobně často jako metro. Vyznačeny jsou nejen návazné linky, ale i jízdní doba.
A zde je nejnovější posila vídeňského S-Bahnu: elektrická jednotka Siemens Desiro MainLine v barvách Cityjet rakouských drah ÖBB. Po dodávce třicítky jednotek se připravuje dodání dalších 64 kusů, které by měly ukončit provoz všech starých modrobílých jednotek řady 4020.
Luxusní interiér nové příměstské jednotky Siemens Desiro MainLine, která se stane základem nejen vídeňského S-Bahnu, ale i dalších regionálních linek – celkem si jich Rakouské dráhy objednaly 200.
Soukromý dopravce Westbahn významně rozšiřuje provoz svých vlaků z Vídně do Salcburku. Nově jezdí kromě západního nádraží i do jiných částí Vídně. Velkokapacitní dvoupodlažní jednotky Stadler naznačují, že o tuto linku je stále větší zájem. Tyto vlaky však nejsou zapojeny do systému VOR.
Západní dráha, neboli soukromý dopravce Westbahn nově jezdí do Vídně nejen za západní nádraží, ale využívá i společný úsek S-Bahnu až do stanice Praterstern u legendárního zábavního parku.
Wien Mitte – pod novým obchodním centrem najdete stanici metra, S-Bahnu i letištního soukromého expresu. Opět výrazně vyznačené a i v noci nepřehlédnutelné.
A na vídeňské letiště se dostanete nejen S-Bahnem nebo soukromým zeleným vlakem CAT, ale i touto autobusovou linkou ze Západního nádraží v podání nejnovějších Solarisů. Ovšem mimo integrovaný tarif.
Na některých zastávkách se testují tyto nízkoenergetické displeje s technologií e-papíru, který umožňuje podávat všechny potřebné informace i na relativně málo významných zastávkách. Díky tlačítku lze zobrazit jak klasický zastávkový jízdní řád, tak aktuální odjezdy nejbližších spojů nebo mapu okolí. A to vše na jediném displeji. Testují se i různé způsoby napájení těchto obrazovek.
Velkou proměnu zažila autobusová doprava. Vyměněna už je většina vozového parku vídeňského DP z obřího kontraktu na nová Citara od Mercedesu. Od roku 2017 jsou už všechny autobusy ve flotile Wienerlinien klimatizované. V novém jednotném nátěru jsou i nově kupované autobusy ostatních dopravců, kteří se na městských linkách podílejí formou subdodávek pro Winerelinien zhruba v rozsahu 50% všech výkonů. Obnovují se také autobusy na příměstských Inkách, které mají jednotný zelenobílý nátěr s velkým logem VOR.
Nové Citaro v novém jednotném vídeňském designu v historickém jádru Vídně uvnitř tramvajového okruhu, které křižují tři autobusové linky. Dvě z nich jsou obsluhovány elektrobusy.
Na linkách 2A a 3A potkáte tyto malé elektrobusy Siemens-Rampini s možností dobíjení v konečné zastávce. Celkem jich je k dispozici 12.
A zde elektrominibusy Siemens  zezadu během dobíjení baterií u stanice Schottentor.
V poslední době byla flotila autobusů vídeňského DP výrazně obnovena novými kloubovými i standardními Citary od Mercedesu v novém jednotném městském nátěru. Zajímavostí jsou vně výsuvné i přední dveře, kde bylo nutné vyřešit trajektorii dveří a polohu zpětného zrcátka.
Jednotný vídeňský městský vzhled platí i pro 5 dopravců, které zajišťují subdodávky pro vídeňský DP v objemu zhruba 50% výkonů. Mezi největší subdodavatele patří i dopravce Postbus, který stejně jako Wienerlinien nakupuje také Citara od Mercedesu.
Zatímco Wienerlinien obnovily většinu vozového parku Citary od Mercedesu (120 standardních a přes 200 kloubových), subdodavatel Postbus kupuje kromě Mercedesů také nejnovější generaci Solarisů – opět v jednotném vídeňském nátěru.
Příměstské linky jezdící do regionu mají jednotný zelenobílý nátěr a velké logo systému VOR, které naopak na linkách MHD ve Vídni není téměř vidět. Oblíbeným typem pro příměstské linky je podobně jako v ČR Crossway LE od Iveca.
Příměstské linky jsou od těch městských vídeňských odděleny jak barevně, tak i zastávkami nebo informačním systémem. I když je Vídeň součástí integrovaného systému VOR, ve skutečnosti to tak vůbec nevypadá.
Nové Crosswaye u nádraží Hütteldorf. V systému VOR je zapojeno několik desítek dopravců, všechny nové autobusy musí nově splňovat tento jednotný vzhled. V roce 2016 proběhla také velká tarifní reforma. Zrušeny byly dosavadní zóny a tarif se nově počítá kilometricky podle skutečné délky cesty nebo cest z bodu A do bodu B.
Jedno ze 120 nových standardních Citar vídeňského DP na malebné lince 38A stoupající do kopců severozápadně od Vídně. Zde v poklidné rezidenční čtvrti Grinzing, kde se dá přestoupit se stejnojmenné tramvaje 38. Od podzimu 2017 jsou už všechny vídeňské autobusy klimatizované.
Tramvajová konečná Grinzing pro linku 38, kde smyčka prochází obytným domem. Tratě v kopcovité severozápadní části Vídně patří k nejmalebnějším.
V tramvajové dopravě se toho mnoho nového nestalo, ale již brzy se stane. Po ukončení dodávek tramvají ULF se nyní Vídeň těší na nové tramvaje Flexity od Bombardieru. Testovací tramvaje nyní najíždějí zkušební kilometry a již brzy se mají rozjet dodávky nových tramvají v objemu 156 jednotek, které budou znamenat konec legendárních starých vysokopodlažních tramvají SGP, které by měly do několika let dojezdit. Probíhá také inovace na poli zastávek – legendární oválný označník se plánuje nahradit moderním totemem s elektronickým panelem. Uvidíme, jestli se konzervativní Vídeňané vzdají starých...
Další zajímavá tramvajová konečná na severozápadě Vídně – Hohe Warte - s velkou blokovou smyčkou. Linka 37 není příliš vytížená, proto na ní jezdí tyto kratší verze tramvají ULF. Těch jezdí ve Vídni 131.
Většina linek ze severozápadní části Vídně se potkává zde na dvoupatrové tramvajové smyčce Schottentor na tramvajovém okruhu, který primárně používají linky 1 a 2. Většina ostatních linek zde končí. Jelikož zde končí velké množství linek, tramvaje zde mají pouze průjezdný konec a hned se vracejí zpět.
Spodní patro dvoupatrové smyčky Schottentor, kde je ukončeno celkem 7 linek. Pokud chcete pokračovat tramvají dál po centrálním okruhu, je potřeba přestoupit. Většina lidí zde ale stejně přestupuje na metro.
Na jaře 2018 probíhala rekonstrukce části vnitřního tramvajového okruhu. Ten primárně využívají linky 1 a 2, v jeho části jezdí ještě linky D a 71. Dříve byly linky 1 a 2 čistě okružní a na okruhu vedly jen další linky označené písmeny. Dnes už toto neplatí.
Na lince 49 potkáte nejstarší typ vídeňských tramvají včetně vlečných vozů. Od novějšího se liší na první pohled menšími okny nebo jiným typem dveří. Dlouho očekávaná dodávka nových tramvají Flexity, které se nyní ještě testují bez cestujících, pošle tyto ikonické tramvaje na zasloužený odpočinek. Celkem jich má být z vídeňské továrny Bombardier dodáno 156 do roku 2026.
Starší typ vídeňské tramvaje odpočívá ve vozovně Favoriten na jihu města, která je rozdělena na dvě části běžnou ulicí. Těchto starších typů E1 jezdí ještě cca 40, po zahájení dodávek nových tramvají Flexity půjdou pryč jako první.
Novější typ starých tramvají (E2) vyráběný v 70. a 80. letech na přestupní stanici Burggasse-Stadthalle nově zakryté velkorysým plachtovím. Tyto tramvaje budou vyřazeny do roku 2026, tedy do doby dodání poslední ze 156 nových tramvají Flexity.
Legendární vídeňská tramvaj novějšího typu E2 i s příslušným vlečným vozem na lince 18 na křižovatce St. Marx. Tato linka je typická svým dlouhým podzemním úsekem vedeným podél městské železnice i přes nové hlavní nádraží.
Dlouhá tramvaj ULF na konečné linky 18 Schlachthausgasse. Poblíž se nachází muzeum MHD. Dlouhých tramvají ULF jezdí ve Vídni 201, první z nich už oslavily 20 let provozu.
V muzeu MHD ve staré tramvajové vozovně nedaleko stanice Schlachthausgasse na východě Vídně najdete mnoho dopravních skvostů i nápadité suvenýry.
Z důvodu rostoucího vytížení tramvají možná i vlivem zlevnění ročního jízdného v roce 2012 bylo ze všech dlouhých tramvají ULF odstraněno 6 sedaček z druhého a posledního článku pro zvýšení celkové kapacity.
Integrovaná doprava VOR je vidět spíše za hranicemi Vídně a ve vlacích. V roce 2016 proběhla velká tarifní reforma, která znamenala zrušení dosavadního zónového systému a nově se ceny krátkodobých i dlouhodobých jízdenek počítají na základě vzdálenosti mezi bodem A a B. Nový tarifní systém je inzerován jako velké zjednodušení, kde se cestující nemusí orientovat v zónách, ale stačí zadat body A a B a chytrý tarifní systém automaticky spočítá cenu jízdního včetně předplatních jízdenek snad se zachováním určité míry svobody při pravidelném cestování. K tomu pomáhá i nová mobilní aplikace. Vídeň...
Jednotný vzhled se týká také interiéru vídeňských autobusů – sedačky jsou plastové s látkovými sedáky v jednotném vzoru. Červené jsou sedačky také v metru i tramvajích. Tyče jsou žluté a ostatní plochy šedé.