Rakouská metropole se za rok od poslední návštěvy nijak zásadně nezměnila, určité pokroky ve veřejné dopravě však přeci jen nastaly. Nejdříve na lince 67, po jejím zrušení a nahrazení novou linkou 11 začaly jezdit na zkrácené lince 6 první nové tramvaje Flexity od Bombardieru. Vídeňský dopravní podnik rozšířil svoji flotilu autobusů o nové kapacitnější 20 metrů dlouhé Mercedesy, po modernizaci je také předměstská vlaková linka S45.

S napětím očekávané nové tramvaje Flexity od Bombardieru pomalu najíždí první kilometry s cestujícími. Po dlouhém zkušebním provozu začaly první nové tramvaje jezdit nejdříve na jižní napaječové lince 67, po jejím zrušení v září 2019 a nahrazení novou linkou 11 se nové Flexity přesunuly na zkrácenou linku 6 spojující čtvrť Simmering s oblastí západního nádraží. Zatím je z objednaných 119 tramvají v provozu 8, do konce roku 2020 by mělo jezdit ve Vídni 18 kusů.
První nová tramvaj Flexity od Bombardieru na křižovatce ve čtvrti Favoriten v jižní části Vídně. V roce 2019 vyjely nové tramvaje nejdříve na linku 67, po jejím zrušení v září 2019 obsadily část pořadí upravené trasy linky 6.
Linka 6 spojuje čtvrti Simmering a Favoriten na jihu se západním okrajem centra a západním nádražím. Do září 2019 vedla linka 6 ještě dál na východ do čtvrti Kaiserebersdorf, kde ji ale nahradila nová linka 11, která na druhém konci plně nahradila krátkou linku 67.
Západní konečná Burggasse-Stadthalle linky 6, kde jezdí nové tramvaje Flexity zatím v počtu 8 kusů. Po dodávce dalších nových tramvají by měly pětičlánkové Flexity zamířit i na novou linku 11 spojující čtvrti v jižní a východní části Vídně.
Detail zadního článku nové plně nízkopodlažní tramvaje Flexity, která je zhruba stejně dlouhá jako delší varianta tramvaje ULF a má šestery široké dveře. Uvnitř tramvaje nenajdete žádné schody.
Plně nízkopodlažní interiér nové tramvaje Flexity má podlahu oproti předchozímu modelu ULF o něco výše. Barevnost interiéru je stejná jako u tramvají ULF nebo nových vozů metra. Celkem je objednáno 119 těchto tramvají s opcí na dalších 37.
Srovnání vzhledu nové tramvaje Flexity a starší ULF – nové vozy mají nejen vyšší střechu, ale i o něco vyšší podlahu. Tramvají ULF bylo do Vídně dodáno v letech 1994-2017 celkem 332.
62 nových prodloužených Citar od Mercedesu o délce 20 metrů je poslední novinkou ve vozovém parku vídeňského dopravního podniku. Jako první s nimi byla obsazena vytížená linka 11A, která vede téměř stále rovně v husté zástavbě podél pravého břehu Dunaje od konečné stanice metra U6 Heiligenstadt k místnímu stadionu.
Jednou z páteřních linek, která má velmi krátké intervaly, je linka 13, která spojuje Hlavní nádraží ze západní částí centra a chvíli jede také po známé nákupní pěší zóně Mariahilferstrasse.
Linka 69 jezdí z Hlavního nádraží na nádraží Simmering na jihovýchodním okraji Vídně každých 10 minut. Vídeňský dopravní podnik obnovil od roku 2013 téměř celý vozový park 650 autobusy Mercedes-Benz Citaro o délkách 12, 18 a 20 metrů.
S nahrazením starých tramvají typu E1 vyráběných v letech 1966 až 1977 se zatím vyčkává, například v březnu 2020 byly nové tramvaje kvůli systémové závadě na nějakou dobu odstaveny. Ty nejstarší vozy typu E1 jezdí zatím na třech linkách, jejich vyřazení by mělo přijít již brzy. Stále je však k dispozici kolem 120 novějších tramvají typu E2 a k nim podobný počet vlečných vozů z 80. let. A ty budou jezdit ještě pár let do doby, než dorazí všechny nové Flexity. Pak již bude tramvajová Vídeň plně nízkopodlažní.
Krátké Citaro na zastávce u přestupní stanice Stadlau na druhé straně za Dunajem, kde se nad zemí potkává linka metra U2 s železnicí. Odtud vlaky pokračují do Břeclavi či do Bratislavy.
Dopravce Gschwindl provozuje linku 41A s autobusy Mercedes-Benz Citaro v jednotných vídeňských barvách. Tato krátká linka navazuje na tramvaj 41 ve smyčce Pötzleinsdorf a vede k místnímu hřbitovu ve čtvrti Neustift.
Jedna z 201 dlouhých tramvají ULF na konečné linky 41 Pötzleinsdorf uprostřed kopcovité vilové zástavby na západním okraji Vídně. Zde už na ní čeká návazná autobusová linka 41A.
Dalším z poddopravců na městských autobusových linkách ve Vídni je Postbus, který vsadil při obnově vozového parku na polské Solarisy. Vídeňský dopravní podnik zajišťuje zhruba polovinu výkonů pomocí subdodávek.
“Předměstská“ vlaková linka S45 se vyznačuje krátkými intervaly a je vedená po nadzemní prastaré trase zvané Vorortelinie a tvoří jakýsi polookruh kolem centra Vídně s větším poloměrem než podobná linka U6, která byla posupně přetvořena na lehké metro. Svezete se na ní těmito elektrickými Talenty od Bombardieru, které jsou postupně přemalovávány do nových barev vzoru Cityjet.
Díky krátkým intervalům se trasa linky S45 dostala i do schémat vídeňského metra. Tato linka zvaná též Vorortelinie (neboli předměstská linka) spojuje obě konečné metra U4 a také přestupní stanici Handelskai na lince U6, a je jakousi severozápadní tangentou. Po modernizaci jejích stanic se do historického prostředí dostaly i digitální prvky.
Nadzemní stanice linky S45 jsou od architekta Otto Wagnera, ve stejném stylu jako linka metra U6. A těmito stanicemi se inspirovali i u nás, třeba na středočeské železniční zastávce Všenory. Jednotlivé zastávky byly nedávno modernizovány. Na schématu trasy se dozvíte i jízdní dobu do jednotlivých zastávek nebo možnosti přestupů na další linky metra nebo vlaků.
27 km dlouhá příměstská tramvaj Vídeň – Baden začíná v jižní části tramvajového okruhu kolem centra u místní opery. Ve špičce odtud tyto modrokrémové tramvaje odjíždějí každých 7,5 minuty.
Interiér staršího typu (100) příměstské tramvaje do lázeňského městečka Baden. Těchto vysokopodlažních tramvají jezdí stále ještě 24, už se ale chystá náhrada novým typem 500 od Bombardieru. Střední článek bez dveří nabízí maximum pohodlných sedadel, uvnitř tramvaje si také můžete koupit jízdenku.
Autobusová flotila vídeňského dopravního podniku byla posílena 62 novými vysokokapacitními Citary od Mercedesu od délce 20 metrů, které začaly jezdit na lince 11A a postupně se odstávají i na další linky. Nová klimatizovaná Citara kupovaná postupně od roku 2013 jezdí v různých délkových verzích už v počtu 650 kusů další desítky u ostatních subdodavatelů Wienerlinien na městských linkách. Plánuje se také nákup dvanáctimetrových elektrobusů.
Schéma trasy příměstské tramvaje do Badenu. Trasu dlouhou 27 km ujedou tramvaje za 65 minut. Ve špičkách je interval 7,5 minuty, mimo špičky 25 minut. V období krátkého intervalu jezdí v jižní části trasy pouze každý druhý spoj.
Jižní konečná zastávka příměstské tramvaje uprostřed lázeňského městečka Baden. Tramvaje tu končí na kolejovém přejezdu a do Vídně se odtud jezdí každých 15 minut. Tramvaje jsou zpravidla spřahovány do dvojic, vždy nový a starý vůz, aby byla zajištěna nízkopodlažnost.
Novější typ tramvají WLB (Vídeňské místní dráhy) označený jako řada 400 a konečná v Badenu – tyto částečně nízkopodlažní vozy od Bombardieru byly dodány v letech 2000-2010 v počtu 14 kusů.
Detail spojení staré a nové tramvaje na příměstské lince Vídeň – Baden. Starší typ od SGP byl vyroben v letech 1977-1993 v počtu 26 kusů. Dvě tramvaje už jsou rozebrané na náhradní díly.
Nové Citaro ve vídeňských barvách v majetku badenského dopravce WLB provozujícího hlavně příměstskou tramvaj do Vídně. Kromě toho provozuje také 3 místní linky v Badenu (A, B, C)  také 3 regionální linky mezi Badenem a Vídní.
U stanice metra Reumannplatz jižně od centra ve čtvrti Favoriten se v září 2019 odehrála změna linkového vedení tramvají. Krátká linka 67, z níž po prodloužení metra U1 zůstala jen část, byl zrušena a nahrazena novou linkou 11, která dále ve východní části Vídně nahradila linku 6, jež byla zkrácena do čtvrti Simmering.
Tramvaje typu E2 odpočívají ve vozovně Favoriten. Tyto vozy z 80. let budou ve Vídni ještě pár let jezdit, než dorazí všechny nové Flexity, které by je měly nahradit. Konec se však poměrně rychle blíží pro poslední vozy staršího typu E1.
Jeden ze 131 krátkých ULFů na lince O u Hlavního nádraží. Z linek označených písmeny už zůstaly jen D a O. Linka O vede z jižní čtvrti Favoriten kolem Hlavního nádraží na sever do přestupního uzlu Praterstern poblíž známého zábavního parku.
Obří jízdní řády tramvajové linky 18, která využívá podzemní úsek mezi Hlavním náražím a vlakovou zastávkou Matzleinsdorfer Platz. Toto malé vídeňské tramvajové metro částečně používají také linky 1, 6, 62 a příměstská tramvaj WLB.
V přestupních uzlech MHD, jako zde u konečné stanice linek 2 a 33 Friedrich-Engels-Platz, najdete také stanoviště městských kol Citybike.
Zákaz aromatických a hotových jídel se potupně dostal i do ostatních dopravních prostředků i do typických piktogramů vídeňské MHD.
Vtipná kampaň propagující muzeum MHD ve staré vozovně Remise poblíž konečné stanice linky 18 Schlachthausgasse.