Ženeva (květen 2012)

Za poslední rok se z centra francouzsky mluvící části Švýcarska stala malá tramvajová velmoc. Otevřely se nové tratě k CERNu na západě (duben 2011) a hlavně úplně nová linka z centra od hlavního nádraží přes nově vyřešený přestupní uzel Bel-Air jihozápadním směrem do předměstí Bernex (prosinec 2011). Tady byly tramvajemi nahrazeny trolejbusy (linka 19) a některé autobusové linky.

Hlavní nádraží (Gare Cornavin) prochází rekonstrukcí. Přednádraží patří kolům, tramvajím, trolejbusům i taxíkům. A samozřejmě hlavně chodcům.
Významná zastávka Plainpalais. I když ne příliš těsně, přesto se tu potkávají linky 12 a 15, které jsou pak proti sobě ukončeny na jihu města.
Spolu s takto bouřlivým rozvojem tramvají však přišel radikální krok - na Švýcary, milující tradice dost neobvyklý - tramvaje prošly zásadním snížením počtu linek - z původních 7 linek, k nimž měla přibýt další linka do Bernexu, zůstaly pouze linky 3. Každá ve velmi krátkém intervalu (2-3 minuty ve špičce). Linky 12, 14 a 15 umějí obsloužit všechny ženevské tratě, i když se to na koncích města neobejde bez větvení a pásmování. A kdyby nebyly v zastávce Palettes proti sobě ukončeny linky 12 a 15, stačily by dokonce linky dvě.
Na konečné zastávce Palettes se dobře přestupuje díky pojíždění kolejí autobusy. Citara od Mercedesu představují to novější z autobusového parku. Vpravo nejnovější série tramvají (Tango od Stadleru).
Konečná Palettes, kde jsou proti sobě ukončeny linky 12 a 15. Toto je nejstarší, jen částečně nízkopodlažní typ ženevské tramvaje (Düwag/Vevey).
Neobvyklá vozovna dopravního podniku TPG Bachet-de-Pesay. Předělává se tu také bývalá tramvajová smyčka, která po změně linkového vedení již není potřeba.
Ženevské tramvaje zajíždějí až k francouzsko-švýcarské celnici (Moillesulaz). Dál do Francie už musíte autobusem (vpravo).
Nové tratě si také vyžádaly nové tramvaje - k předchozí generaci nízkopodlažních souprav Flexity od Bombardieru přibyla modernější Tanga od Stadleru. Tyto vozy jsou také obousměrné, neboť všechny nové tratě jsou ukončeny kusými kolejemi bez smyček. Na nové konečné stanici Bernex najdete nejen záchytné parkoviště pro auta, ale i pro cyklisty.
Pěší zóna v centru je protkána tramvajovou linkou 12 a její stopu využívají také některé trolejbusy. Kupodivu zde nikomu nevadí ani cyklisté.
Jeden z nejstarších trolejbusů ještě v donedávném ženevském nátěru (po oranžovém nastalo oranžovo-zeleno-modré období, které bylo vystřídáno dnešním modrobílým).
Poměrně úzké a křivolaké centrum města je plné kolejí i trolejí. Auta zde ale téměř nepotkáte.
Bel-Air po celkové rekonstrukci a s novou tramvajovou tratí pro linku 14. Potkávají se tu dotykem, nikoli ve společné zastávce linky 12 a 14 a také několik autobusů a trolejbusů.
Dvoukloubové trolejbusy se proplétají centrem Ženevy poblíž nově opraveného uzlu Bel-Air.
Jedna z větví linky 14 končí u věhlasného výzkumného střediska CERN na konci Ženevy na úpatí pohoří Jura.
Konečná jedné větve linky 14 Meyrin-Graviére. Tato tramvaj ma zajímavou městsko-dopravní reklamu. Kolej končí skoro v křižovatce. I když se to z obrázku nezdá, tramvaje tu koleje potřebují.
Housenka Bombardier na konečné linky 15 u sídla OSN poblíž centra.
Interiér plně nízkopodlažní tramvaje Bombardier. I když užší skříň, přesto docela prostorná.
Kritické hlasy hovoří o navrácení části zrušených tramvajových linek. Zřejmě byla tato změna až příliš radikální a je pravda, že větvení linek 12 a 14 nutí lidi hlídat si svůj spoj. Na druhou stranu většina cestujících, tedy těch, co jedou pouze v širším centru, má linkové vedení velmi jednoduché - na každé trati vede jen jedna linka. Na druhou stranu i při rozdělení těchto linek na dvě by byl jejich interval stále velmi krátký. Za návštěvu stojí také velmi zajímavý dopravní uzel Bel-Air, kde se úzkými ulicemi v centru proplétají jak tramvaje (po nové trati), tak trolejbusy včetně těch...
Konečná na nové trati do Bernexu. Tramvaje tu nahradily trolejbusy (linku 19). Z tramvaje můžete přesednout na kolo, které si zde můžete uschovat.
Zastávka na nové trati do Bernexu. Čtrnáctka jezdí přes centrum dál na severozápad k CERNu.
Provizorní konečná pro dvoukloubovou desítku na přestavovaném letišti.
Jízdenkový automat na první pohled říká, že sehnat tu správnou jízdenku nebude tak složité.
Rozvodné skříně v ulicích mnozí berou jako nutné zlo. Že je možné je využít také jinak, svědčí tento obrázek.
Milá vstupenka do města - jízdenku zdarma na MHD si můžete vytisknout na letišti v tomto automatu.