Brno (únor 2004)

Je začátek února, necelý měsíc po velkém třesku v brněnské hromadné dopravě. IDS JMK ještě trpí dětskými nemocemi, a tak pozor na předčasné závěry. V novém informačním středisku DP MB je nedostatek vícepásmových jízdenek a momentálně není k dostání ani publikace jízdních řádů neboť původní byla údajně pro mnoho chyb stažena z prodeje a nové vydání ještě nevyšlo. Zájemce se tedy musel spokojit s jízdními řády přímo na zastávkách v klasické podobě vylepené přímo na ostrém pozinkovaném plechu. Další vada na kráse brněnské MHD.

Na lince 26 (dříve 146) stále smíšený provoz kloubových a standardních trolejbusů.
Větru a dešti se snaží odolávat jízdní řády i pozinkovaný plech, odolat vandalům ale bývá těžší.
A teď již projížďka nedávno zrozenou integrovanou dopravou. Na celkem povedených linkových jizdních řádech stojí za vyzdvihnutí přítomnost pravidelných intervalů, což se o mnoha městských linkách říci nedá a hlavně vypsání přípojů ve všech přestupních stanicích, což sice jízdní řád zvětšuje, ale velmi obohacuje. Hodně zaintegrovaných vozidel je osazeno vnějšími BUSE panely. Vnitřní panely ani hlášení zastávek však chybělo. Snad později. K povinné výbavě patří označovač Mikroelektronika známý z Prahy. Také nové jízdenky mají pražský formát i když trochu jedovaté barvy. Absence hodin a...
BUSE panely jsou kvalitativním skokem v informování cestujících v okolí Brna
Na několika místech za Brnem je již možno spatřit nové označníky IDS s oficiálním logem, seznamem linek a směrem jízdy. Jednoduchá, ale vkusná konstrukce označníku, připomínající spíš dopravní značku je bohužel doplněna hranatým plechem na vylepování jízdních řádů. Spatřit lze i schémata sítě a tarifní informace. Všechny přestupy fungovaly na jedničku a zpoždění žádná. Snad to nebyla jen náhoda.
Budou čitelné i za pár měsíců?
Chudší dopravci, jako třeba Adosa, mají autobusy označeny klasickými cedulemi. Je pěkné, že informační prvky mají sjednocený vzhled u všech dopravců na rozdíl od Prahy například. Autobusy nemají evidenční ani pořadová čísla. Ve Veverské Bítýšce visely protiintegrační letáky horující za staré pořádky.
Jednotný vzhled informačních tabulí je dobře zapadající kamínek v mozaice integrované dopravy
V tramvajové dopravě asi zatím preferenci moc neznají, alespoň podle úmorného čekání na všech křižovatkách. Telegraficky k vozovému parku. Příjemné svezení novým trolejbusem 22Tr. Horší už to bylo s exemplářem tramvaje T6 A5. Vandalové a zřejmě i způsob údržby udělaly své. Další příjemná novinka - ANITRA. V ní jsme pro změnu objevili náznaky koroze. Mnoho tramvají již v novém červenobílošedivém nátěru, který sluší nejen tramvajím KT8, ale i ostatním typům, jež je možno v Brně vidět nepočítaně. Na lince 12 bylo možné svézt se tramvají RT6 N1 s novými kryty podvozků.
Jedna z nejnovějších rekonstrukcí ve zdejším rozmanitém vozovém parku
Střední nízkopodlažní článek v tramvaji KT8 je velmi skromným zpřístupněním pro méně pohyblivé, ale lepší čtyři sedačky a dva kočárky než nic. V trolejbusech 14Tr je díky gumovým špuntům zamezeno úplné otevření dveří a tím i zůžen průchod. V Blansku na linkách MHD možno spatřit autobus odkoupený z Hradce Králové či stařičkou atmosférickou Karosu.
Jednoduchý systém silných linek by měl do veřejné dopravy přilákat více cestujících