Brno má konečně metro! Zas tak horké to není, ale výrazného pokroku přeci jen městská doprava v jihomoravské metropoli dosáhla – otevřela zcela novou tramvajovou trať včetně nejdelšího tramvajového tunelu v ČR. K bohunické nemocnici i univerzitnímu kampusu se nyní dostanete pohodlně a rychle právě tramvají. Mimo to vznikl na jiném místě další tramvajový tunel v rámci budování městského silničního okruhu. Nová trať si žádá nová vozidla a tak na brněnské koleje vyjela zbrusu nová obousměrná tramvaj od škodovky. Přibývají i brněnští tramvajoví draci montovaní v místních dílnách. Na trolejbusových a autobusových linkách už se důstojně rozloučili s vysokopodlažními vozidly a na vlakových kolejích potkáte už skoro všech 37 nových elektrických jednotek Moravia. Zkrátka a dobře – novinek je v Brně celá řada, pojďme se na ně podívat zblízka.

Událostí roku je bezesporu prodloužení tramvajové tratě z Lískovce do Bohunic k místní nemocnici a univerzitnímu kampusu. Nová trať dlouhá necelý 1 km byla slavnostně otevřena v prosinci 2022. Na trase najdete mezilehlou podpovrchovou zastávku Západní brána v zatím nezastavěném území. Nejdelší tramvajový tunel v ČR (602 m) podjíždí jihlavskou výpadovku a končí před konečnou zastávkou Nemocnice Bohunice. Tady jsou vybudována dlouhá krytá nástupiště pro dvě dlouhé tramvaje za sebou a hned vedle se přestupuje na místní trolejbusy a autobusy. Na druhé straně tunelu, kde se nová trať napojuje na...
Od prosince 2022 jezdí tramvaje až k bohunické nemocnici. Linka 8 s obousměrnými tramvajemi tu končí na úvraťové konečné s rychlým přestupem na autobusy i trolejbusy. Brno aktuálně pořizuje 5 plně nízkopodlažních tramvají Škoda 45T.
Na nové kilometr dlouhé trase do Bohunic je mezilehlá podpovrchová zastávka Západní brána, která je součástí 600 m dlouhého tunelu, nejdelšího tramvajového tunelu v ČR.
Severní výjezd z tramvajového tunelu směrem ke konečné zastávce Nemocnice Bohunice. I když tu jezdí páteřní linka 8 ve velmi krátkých intervalech, tramvaje zde jezdí velmi slušně obsazené.
Komfortní informační systém v nové tramvaji 45T od škodovky. Postupně se do provozu dostává prvních 5 těchto obousměrných plně nízkopodlažních tramvají. Díky nové trati byla zrušena souběžná autobusová linka 61 do centra a do Bohunic byly také zkráceny nebo přesměrovány některé regionální linky ze západu.
Poměrně velkorysé zastřešení mezilehlé podpovrchové zastávky Západní brána, která zatím zůstává bez většího využití. Tramvajová trať tady podjíždí jihlavskou výpadovku na západ.
Základem provozu na páteřní lince 8 s oběma úvraťovými konečnými zůstávají rekonstruované tramvaje KT8D5, které nyní postupně procházejí dalšími velkými prohlídkami.
Detail podpovrchové stanice Západní brána, která najde využití až po zastavění okolního volného prostoru. Z Bohunic se díky tramvajové trati dostanete k Hlavnímu nádraží za pouhých 15 minut.
Detail vjezdu do nejdelšího tramvajového tunelu v Česku ve směru od Bohunic i s odstavnou kolejí pro případ mimořádností.
Typizovaný brněnský označník s LCD odjezdovým panelem v nové zastávce Západní brána. Na tak velkorysou stanici by se slušel odjezdový panel spíš někde uprostřed nástupní hrany.
Poslední 40. trolejbus Škoda 27Tr završil v únoru 2023 obnovu vozového parku kloubových trolejbusů. Vyřazeny byly všechny trolejbusy Škoda 22T i poslední 15Tr. Významně byl navýšen podíl kloubových trolejbusů, kterých tu jezdí už 70. Zde v nové manipulační zastávce u bohunické nemocnice.
A zde jižní výjezd z nového tramvajového tunelu z Bohunic směrem k napojení na původní trať do Starého Lískovce.
Doplňková linka 7 byla po odklonění osmičky prodloužena jako náhrada přímého spojení k hlavnímu nádraží alespoň ve všední dny do Starého Lískovce.
Kmenová linka 6 ze Starého Lískovce v posunuté zastávce Osová, kde se napojuje nová trať z Bohunic. Se silničním nadjezdem a zastávkou na ní je ta tramvajová nově spojena výtahem.
Nová tramvaj Škoda 45T na vzorně zatravněné trati pro linku 8 od Nových sadů směrem do Lískovce a Bohunic.
Nová tramvajová trať do Bohunic přinesla také úpravu autobusových a trolejbusových linek. Posíleno bylo spojení trolejbusy z Kohoutovic do Bohunic k tramvaji, naopak zrušena byla linka 61 z Bohunic do centra Brna. K nové tramvaji byly také zkráceny či přesměrovány některé regionální autobusy od západu. Další významnou novinkou roku 2023 je otevření nového půlkilometrového tramvajového tunelu pro linku 1 v Žabovřeské ulici v rámci stavby Velkého městského okruhu. Po dvou letech se tak páteřní linka 1 vrátila do původní trasy a zrušena byla krátká kyvadlová linka 11. Velkou proměnou prošel také...
Východní konečná páteřní linky 8 Líšeň, Mifkova s oběma základními typy vozidel, která zde mohou být provozována. Zatím bude těchto nových tramvají pět, podle finanční situace Brna jich ale může pořídit až 40.
A ještě jednou nová obousměrná tramvaj Škoda 45T na rychlodráze směrem od Líšně přes Vinohrady do centra Brna.
Klimatizovaný a prostorný plně nízkopodlažní interiér tramvaje Škoda 45T. Podobná jezdí už také v Plzni. Nechybí ani USB dobíječky.
Nová podoba přestupního uzlu Mendlovo náměstí. Trolejbusové a autobusové zastávky v jižním směru byly přestěhovány na jižní okraj náměstí a zrušeno bylo kritické místo přejezdu přes trať, které bylo ve směru Pisárky zároveň v profilu tramvajové zastávky. Bohužel přibylo zábradlí, které činí přestup mezi tramvajemi a ostatní MHD značně nepraktickým.
Schéma přestupního uzlu Mendlovo náměstí vypovídá o jeho nové podobě a uspořádání zastávek. Vše, co je uvnitř červeného kruhu, musí být červené, včetně jízdních řádů nebo automatů na jízdenky.
Červený mobiliář nového Mendlova náměstí. Mnohem více prostoru zde dostali pěší. Trolejbusové a autobusové zastávky v jeho severní části zůstaly.
Trolejbusová linka 37 vyjíždí z nového Mendlova náměstí do Kohoutovic. Po prodloužení tramvají do Bohunic k nim byla prodloužena i polovina spojů této linky.
Požadavku architektů nového Mendlova náměstí se musela podřídit i čitelnost jízdních řádů. Naopak za tmy jsou jízdní řády podsvětlené, což tu normálně nebývá zvykem.
Po dodávce padesátky nových autobusů SOR začínají být nadbytečné i tyto starší Crosswaye z roku 2010. Část z nich už byla odstavena. Zde je možno detailněji prozkoumat nové bezpečnostní zábradlí zabraňující rychlému přestupu na tramvaj na Mendlově náměstí. Část cestujících ale zábradlí stejně přelézá a vytváří tak situace mnohem nebezpečnější.
S opětovným zprovozněním linky 1 v plné trvalé trase přišel také konec tramvajových trojic z vozů T6A5 na této lince. Brno má po dokončení dodávky ojetých tramvají z Prahy už 48 vozů tohoto typu.
S novou tramvajovou tratí přišla také nová vozidla. Dlouho očekávané plně nízkopodlažní obousměrné tramvaje Škoda 45T se poprvé rozjely ve zkušebním provozu v závěru roku 2022 a postupně přibývají další z první pětikusové objednávky. Nové tramvaje jsou stejně dlouhé jako jejich o více než 30 let starší kolegyně KT8D5 a jsou určeny primárně pro linku 8, která má nyní obě konečné s úvratí. Zdárně pokračuje také program Brněnský drak, v rámci kterého se po Brně prohání už 26 dvoučlánkových tramvají EVO2, a postupně se začíná i s jejich spřahováním do dvojic na lince 1. Velké prohlídky pokračují...
Po dvou letech byla ukončena výluka tramvajové linky 1 mezi Pisárkami a vozovnou Komín kvůli stavbě tramvajového tunelu v ulici Žabovřeská. Zde ještě dočasná konečná linky 1 ve vozovně Pisárky, kudy pak tramvaj projížděla i s cestujícími přes areál vozovny.
V posledních dnech výluky v ulici Žabovřeská byla zachycena krátká dočasná linka 11 s provozem obousměrných tramvají do zastávky Bráfova. Od 1. května 2023 už tramvaje opět pokračují dál směrem na Pisárky novým tunelem.
A zde už jižní vyústění nového půlkilometrového tunelu pro tramvajovou linku. Tunel vznikl kvůli stavbě Velkého městského silničního okruhu a původní povrchová trať se tak zavrtala do skály podél Žabovřeské ulice, která bude nyní výrazně kapacitnější.
Severní portál nového tramvajového tunelu pro linku 1. Vedle povede Velký městský okruh. Po skončení dvouleté výluky byla zrušena linka 11, obnovena linka 1 v plné trase a linka 10 sloužící jako alternativní spojení centra s Bystrcí byla většinou spojů opět zkrácena do Vozovny Komín.
Poslední dvě zprovozněné ojeté tramvaje T6A5 z Prahy prošly rovnou generální opravou. Na první pohled se od svých kolegyň liší jinými světlomety a běžnými spřáhly. Poslední dvojice ex-pražských tramvají byla zprovozněna v lednu 2023 a nyní jich tu jezdí 28.
Generálkovaný interiér původně pražských tramvají T6A5 č. 1231+1232 zaujme na první pohled nerezovými tyčemi. Jiné jsou také sedačky, osvětlení, barevnost kabiny nebo dveřní pohony.
Tramvaje 13T postupně procházejí velkými opravami, při kterých dostávají i „dračí“ nátěr. Celkem jich je takto přemalovaných už 9 z 49.
Brno má už 26 tramvají EVO2, které tu jsou známé jako Brněnský drak. Díky produkci dalších tramvají v dílnách místního DP se tyto tramvaje začaly objevovat také spřažené do dvojic na páteřní lince 1. Do konce roku 2023 by měly přibýt další 3.
Začátkem roku 2023 byla dokončena kompletní obnova parku kloubových trolejbusů dodáním posledního ze 40 vozů Škoda 27Tr s karoserií Solaris. Kloubová flotila má nyní 70 vozů, z toho 30 je staršího typu s karoserií SOR. Díky dodávce nových vozů se už v Brně rozloučili s posledními vysokopodlažními trolejbusy Škoda 14Tr a 15Tr. Poslední čtrnáctky dojížděly ještě v květnu 2023. Nyní se čeká na výraznější obnovu standardních trolejbusů. Na jaře 2023 by měly vyjet s cestujícími první dva vozy SOR TNS12, které jsou kompletované v brněnském DP. Do konce roku 2023 by jich mělo být postaveno 10,...
V letech 1996-8 bylo rekonstruováno celkem 12 tramvají T3 na typ T3R. Od podobných rekonstrukcí se tyto tramvaje odlišují především použitím jiných čel v designu od Patrika Kotase. Proto se jim v Brně říká „Kotasky“. Dodnes jsou v provozu ještě 4 dvojice.
Tramvaj T3P, která vznikla z původní tramvaje T3M v roce 2003 na nově zrekonstruovaném Mendlově náměstí. Celkem jezdí v Brně různých modifikací tramvají T3 ještě 47.
Jedna z posledních dvou tramvají K2 jako záložní vozidlo na Mendlově náměstí. V brzké době lze očekávat vyřazení těchto posledních dvou mohykánů, kteří jsou nahrazováni stejně dlouhými, ale nízkopodlažními tramvajemi EVO2.
Linka 10 tvořila během dvouleté výluky linky 1 alternativu pro spojení centra Brna s Bystrcí. Po znovuotevření trati z Pisárek k vozovně Komín její význam opět klesá, nicméně i nadále bude desítka, normálně ukončená na Stránské skále, ve špičkách sloužit jako posila linky 8 pro rychlodrážní trať na sídliště Vinohrady a Líšeň.
Kvůli stavbě Velkého městského okruhu musela být dlouhodobě přerušena trolejbusová trať pro páteřní linky 25 a 26 mezi Husovicemi a Židenicemi. Proto poblíž zastávky Štefánikova čtvrť vyrostlo nové trolejbusové obratiště, kde tyto linky končí ve směru od centra.
Ještě na jaře 2023 bylo v provozu několik posledních trolejbusů 14Tr. V červnu se s nimi ale Brno nadobro rozloučilo a na autobusových i trolejbusových linkách už potkáte jen nízkopodlažní vozidla. Zde stojí poslední mohykáni ve vozovně Husovice, kam byly postupně přesunuty všechny starší trolejbusy. Nyní se napjatě čeká na zprovoznění prvních trolejbusů SOR TNS12 montovaných v brněnském DP.
U zastávky Štefánikova čtvrť se potkaly dva autobusy SOR NS12, které obnovily v posledních letech vozový park standardních autobusů celkem 51 exempláři. Díky tomu se na jaře v Brně rozloučili s posledními vysokopodlažními Karosami.
V Brně jezdí ještě 5 plynových Citelisů z roku 2013. Zde na krátké lince 46 obsluhující sídliště Lesná jako napáječ na páteřní linky 25, 26 a tramvaj 5 ze Štefánikovy čtvrti. Do tohoto malebného sídliště vede jundy ještě linka 57, obě ve špičkovém intervalu 6-7 minut. Linka 57 zároveň slouží jako náhrada za zkrácené trolejbusy ve směru Vinohrady.
Ve vozidlech MHD aktuálně probíhá kampaň přibližující řidiče a řidičky jako hrdiny každodenního života v Brně. Dopravní podnik tím také láká nové tváře do svých řad.
Regionální linky 701 a 702, které začínají v zastávce Úzká a směřují na východ do Pozořic, provozuje dopravce BDS-BUS, který v této lokalitě nasazuje kromě starších modelů také 10 nových hrbatých SORů CN12 v jihomoravském nátěru. Čerstvě také pořídil první dva vozy SOR ICN12.
V Brně trochu pozoruhodný úkaz – městská linka provozovaná soukromým dopravcem. Ve skutečnosti se však jedná o příměstskou linku mířící těsně za Brno do obcí Kobylnice a Práce. Provozují ji společně BDS-BUS a BORS Břeclav. První jmenovaný dopravce na ni a na linku 74 nasazuje vozy městského typu MAN, Iveco Crossway LE a Iveco Urbanway.
Naplno se rozjely dodávky nových elektrických jednotek Moravia, které dodává plzeňská Škoda. Jedná se o osvědčené RegioPantery oblečené do jihomoravských barev. Celkem bude dodáno 37 jednotek, z toho 31 čtyřdílných a 6 dvoudílných.
Revoluční proměnou si v těchto dnech prochází železniční doprava v Jihomoravském kraji. Naplno se rozběhly dodávky nových elektrických jednotek Moravia od plzeňské Škody. Nové růžovobílé jednotky zajistí provoz na páteřních linkách S2, S3 a S51. Celkem bude dodáno 37 jednotek, z toho 6 dvoudílných a 31 čtyřdílných. Všechny vlaky budou patřit Jihomoravskému kraji, který je bude pronajímat nyní Českým dráhám a následně tomu, kdo vysoutěží provozování elektrických vlaků v dalším období. Vysoutěžena už byla také část neelektrifikovaných linek, tam zajistí provoz zánovními nízkopodlažnémi vlaky...
Nové elektrické jednotky Moravka mají nízkopodlažní nástup, široké dveře a provozovány budou na obou páteřních linkách S2 a S3 a také na lince S51 z Břeclavi do Šakvic. Takto jsou označeny dveře, kterými je potřeba nastoupit, pokud nemáte jízdenku. Místní organizátor dopravy KORDIS plánuje tyto jednotky vybavit jízdenkovými automaty, stejně tak chce vyměnit klasické označovače na nástupištích za validátory pro snadný nákup jízdenek kartou podobně jako v MHD.
Barevně sladěný interiér nových vlajkových lodí IDS JMK. Vlaky budou ve vlastnictví Jihomoravského kraje, který je nyní pronajímá Českým dráhám, následně případně přejdou pod jiného vysoutěženého dopravce.
Speciální design mají v nových vlacích Moravia také sedačky. Oproti současné flotile vysokopodlažních vozů tažených lokomotivou je to doslova revoluční změna. Po dodání všech nových vlaků už budou na linkách S2 a S3 nasazeny pouze nízkopodlažní vlaky.
Dvouvozových jednotek Moravia bude dodáno pouze 6. Počítá se jak se samostatným provozem, tak ve spojení s čtyřvozovou jednotkou. Dvouvozové verze byly také první, se kterými se mohli cestující v závěru roku 2022 svézt.
Stanice Královo Pole se stala místem uskladnění nových jednotek před jejich nasazením do provozu. Místo bylo patřičně střeženo před nájezdy všehoschopných vandalů.