Severočeský Chomutov pojí s Jirkovem společný trolejbusový provoz, nejmladší v České republice. Nedávno zde proběhla kompletní obměna trolejbusové flotily, jejíž podstatnou část tvořily kloubové trolejbusy Škoda 15Tr pamatující počátky provozu pod trolejemi v roce 1995. Výrazného omlazení se dočkaly také autobusy díky novým plynovým Solarisům.

V roce 2018 se s Chomutovem i Jirkovem rozloučilo posledních 8 z 25 původních kloubových trolejbusů Škoda 15Tr, které zde jezdily od počátků trolejbusové dopravy v roce 1995. Nyní už potkáte na linkách MHD jen nízkopodlažní vozidla. V roce 2018 proběhla kompletní obměna trolejbusového parku, kdy bylo pořízeno 10 kloubových vozů Škoda 27Tr a 5 standardních vozů Škoda 26Tr, všechny s karoserií Solaris 3. generace.
Jeden z deseti kloubových trolejbusů Škoda 27Tr z roku 2018 v zastávce Chomutovka na lince 353, která jezdí celotýdenně v hodinovém intervalu mezi chomutovským autobusovým nádražím a sídlištěm Písečná.
Další celotýdenní linkou v intervalu 30 minut ve špičce a 60 minut mimo špičky je 340 od chomutovské polikliniky do starého Jirkova. Jedná se o nejdelší linku místního provozu. Pro všech 6 trolejbusových linek stačí 15 vozidel, která byla všechna pořízena v roce 2018. Zde v hlavní chomutovské zastávce Palackého.
Detail zastávkového označníku v centrální zastávce Palackého, přes kterou jsou vedeny téměř všechny linky MHD. Místnímu provozu stačí klasické komponenty dopravních značek. Čísla zastavujících linek však zdálky připomínají spíš QR kód.
Spolu s 10 kloubovými trolejbusy bylo v roce pořízeno také 5 standardních vozů Škoda 26Tr, které nahradily vozy Solaris Trollino z roku 2006. Všechny byly prodány do maďarského Szegedu. Zde na konečné zastávce u místní polikliniky na jižním okraji Chomutova v souhrnném intervalu 15 minut ve špičce a 30 minut mimo špičky.
Jeden ze tří nejnovějších Solarisů z roku 2019 v zastávce Palackého. Celkem koupil zdejší DP v letech 2018-9 dvanáct těchto plynových vozů ve standardní a 3 v kloubové verzi.
V roce 2015 byly pro méně vytížené linky pořízeny dva plynové Urbanwaye dlouhé 10,5 metru. Jeden z nich byl zachycen na hlavní chomutovské třídě na lince 308 mířící do jižní místní části Droužkovice. Interval této linky místy klesá až na 30 minut.
Nejpočetnější typ chomutovských autobusů na konečné linek 308 a 312 Okály uprostřed zdejšího malého sídliště na severním okraji Chomutova složeného z typizovaných montovaných dřevěných domků pojmenovaných podle německé licence tohoto výrobku.
Na hlavní chomutovské zastávce Palackého byl zachycen regionální spoj DÚK dopravce Autobusy Karlovy Vary. Jeho chomutovská pobočka disponuje téměř výhradně vozy tohoto typu z roku 2014.
Oba zástupci nové generace vozidel MHD v Chomutově na místním autobusovém nádraží. Zde kromě regionálních spojů a části městských linek končí také trolejbusové linky 351 a 353.
V tomto úseku na sídlišti Březenecká jezdí všechny zdejší trolejbusové linky v souhrnném špičkovém intervalu 7-8 minut.
V roce 2014 se v Chomutově objevily i tři plynové midibusy SOR BNG 9,5. Tento zrovna zajišťoval linku 302 poblíž impozantních paneláků v sídlišti Březenecká. Linka 302 spojuje severní části Chomutova s meziměstskými sídlišti a vlakovou zastávkou Jirkov včetně místního Kauflandu celotýdenně v hodinovém intervalu.
Místní dvojměstí už opustilo také všech 5 Solarisů Trollino z roku 2006 (ty byly prodány do Szegedu) a jediný kloubový vůz Škoda 25Tr Citelis, který dnes jezdí ve Zlíně. Není bez zajímavosti, že oproti původním 25 kloubovým vozům v roce 1995 jich dnes stačí pro obsluhu 6 linek pouhých 15, z toho 5 dokonce standardní délky. Od poslední návštěvy v roce 2017 se také výrazně omladila autobusová flotila místního modrobílého dopravního podniku. Dodáno bylo celkem 15 plynových Solarisů 4. generace, z toho 12 ve standardní a 3 v kloubové verzi. Posledních 5 vozů dorazilo na přelomu let 2019 a 2020.
Ve všech nových vozidlech MHD najedete tyto širokoúhlé informační obrazovky. O plném zapojení chomutovsko-jirkovské MHD svědčí nejen číslování linek, ale také informace o tarifní zóně.
Konečná trolejbusů na okraji sídliště Písečná uzavírá meziměstský úsek tratí mezi Chomutovem a Jirkovem na území Chomutova. Dál na území Jirkova už pokračují pouze linky 340 a 341 a zde na Písečné končí všechny 4 zbylé linky 350-353.
Rekonstruovaná Dvořákova ulice na území Jirkova, kudy jezdí linky 340 a 341. Po celkové opravě této třídy už nadobro zmizela poslední památka po původním projektu tramvajové trati – střední pás tvořený betonovými panely.
Díky rekonstrukci Dvořákovy ulice v Jirkově sice zmizely nepoužívané panely uprostřed vozovky, zato přibyl prostor pro chodce, cyklisty i zeleň. Kromě trolejbusových linek 340, 341 a páteřní autobusové linky 301 zde jezdí také 4 regionální linky DÚK.
Konečná trolejbusu v kopcovitém sídlišti Horník v Jirkově. Linka 341 odtud jezdí ve špičkách po 30 minutách, mimo špičky jednou za hodinu. Intervaly druhé jirkovské linky 340 jsou shodné. Trasy obou těchto linek v Jirkově spojuje ještě autobus 301 jezdící souběžně s trolejbusy až do Chomutova.
Konečná trolejbusu 340 na náměstí ve starém Jirkově. Do všech vozidel MHD se nastupuje pouze předními dveřmi.
Nabídka spojů MHD z konečné trolejbusů v Jirkově. Paradoxně nejčastěji odtud jezdí autobusová linka 301. Trolejbus 340 mimo špičky jen jednou za hodinu.
Jeden ze starších kloubových Solarisů z roku 2009 se honosí celovozovou reklamou na integrovaný systém Doprava Ústeckého kraje. Kloubové autobusy jezdí na páteřní lince 301, která kopíruje trolejbusy po většinu své trasy z Jirkova do Chomutova. Výjimkou je krátká zkratka na sídlišti Horník a koncový úsek k chomutovskému Globusu. 301 jezdí celotýdenně v půlhodinovém intervalu.
Z Jirkova jezdí přímo do Prahy také žluté autobusy RegioJet. Po téměř úplném zastavení dálkových spojů kvůli pandemii se jízdní řády komerčních spojů pomalu vracejí do původní podoby. Autobusy od Prahy sem většinou přijíždějí z Mostu a pokračují dál do Chomutova. Odtud jste v Chomutově po dálnici za pouhých 10 minut.
Na regionálních linkách DÚK potkáte v Chomutově většinou vozy SOR nebo Iveco. Licence v této oblasti stále drží dopravce Autobusy Karlovy Vary. Vozy Crossway LE jezdí z kadaňské provozovny. Většina místních linek DÚK se sjíždí zde na chomutovském autobusovém nádraží.
Díky radikální obnově autobusové flotily s přispěním evropských dotací mohly být vyřazeny už i nejstarší Solarisy z roku 2006, které dnes slouží v MHD Cheb nebo jako subdodávky PID v Praze a okolí. Nyní je nejstarším vozem chomutovské MHD kloubový Solaris z roku 2008. Celkem je pro linky MHD k dispozici 30 autobusů. Autobusy starší 7 let už nepotkáte ani na regionálních linkách DÚK, které na Chomutovsku zajišťuje vysoutěžený dopravce Autobusy Karlovy Vary, který zde nasazuje hrbaté vozy SOR a k vidění jsou i Crosswaye od Iveca ze sousední kadaňské pobočky. I zde by ale měl dosavadního...
Ze šesti plynových Urbanwayů z roku 2015 jsou čtyři dvanáctimetrové. Jeden z nich v reklamním nátěru obsloužil linku 307 jezdící zhruba v hodinovém intervalu do Spořic. Chomutov má ještě 1 dvanáctimetrový Citelis z roku 2010. Zbylé 2 vozy tohoto typu už jezdí jinde.
Další z chomutovských hrbatých Sorek dopravce Autobusy Karlovy Vary z roku 2014 přímo před odstrčeným hlavním chomutovským vlakovým nádražím. Sem zajíždí v souhrnném intervalu cca 30 minut přes všední den 5 linek DÚK.
Každé dvě hodiny jezdí přes Chomutov z Mostu do Žatce a Plzně tyto zelenooražnové motorové rychlíky dopravce GW Train Regio. Vlaky po hlavní krušnohorské magistrále provozují České dráhy.
Přes nejvyužívanější chomutovské nádraží „Chomutov město“ jezdí také tyto vlaky RegioSprinter linky U14 v barvách DÚK dopravce Die Länderbahn mířící do koncového nádraží Jirkov ve dvouhodinovém intervalu. Tímto vlakem můžete dojet až do Lužné u Rakovníka.