Poslední návštěva Hradce Králové je poněkud monotematická. Středem zájmu byla proměna dvou hlavních dopravních bodů - vlakového a autobusového nádraží. Mohutnou odbavovací halu vlakového nádraží léta doplňovala otevřená plocha, kde se obracely trolejbusové a autobusové linky MHD. O pár bloků dál leželo na panelové ploše nevzhledné autobusové nádraží bez jakéhokoli zázemí. Není proto divu, že tento problém bylo nezbytné vyřešit.

První pohled na Hradec Králové při východu z Hlavního nádraží se změnil k nepoznání. Přednádražní prostor dostal konečně důstojnou tvář.
Poslední návštěva Hradce Králové je poněkud monotematická. Středem zájmu byla proměna dvou hlavních dopravních bodů - vlakového a autobusového nádraží. Mohutnou odbavovací halu vlakového nádraží léta doplňovala otevřená plocha, kde se obracely trolejbusové a autobusové linky MHD. O pár bloků dál leželo na panelové ploše nevzhledné autobusové nádraží bez jakéhokoli zázemí. Není proto divu, že tento problém bylo nezbytné vyřešit. A podařilo se to vcelku úspěšně - nový autobusový terminál byl zprovozněn v roce 2008. Hradec Králové získal novou architektonickou dominantu. Autobusové nádraží,...
I odbavovací hala vlakového nádraží prošla renovací. V novém přednádražním prostoru jí to sluší ještě více.
Letos došlo k výrazné obnově vozového parku trolejbusů. Staré kloubové škodovky 15Tr nahradilo 11 nízkopodlažních trolejbusů Škoda 31Tr. Každý z nich má své pohádkové jméno.
Zatímco trolejbusy jsou obnovovány škodovkami s karoserií SOR, nové autobusy jsou značky Iveco. Naprostá většina vozového parku MHD v Hradci Králové je již nízkopodlažní.
Ale zpět k novému autobusovému nádraží. Vzdušná stavba ukrývá pod mohutnými plachtami několik nástupišť, dvě odbavovací haly s veškerým potřebným zázemím a připojena je také odstavná plocha pro čekající vozidla. Autobusové nádraží je barevně rozděleno na dvě části - červená pro MHD a modrá pro příměstskou a dálkovou dopravu. Dálkové autobusy už tedy před vlakové nádraží nejezdí. Všudypřítomné digitální panely informují o odjezdech jednotlivých spojů a dokonce i LED panely jsou buď modré nebo červené. Horkou novinkou letošního roku v městské dopravě je radikální obnova vozového parku...
Informační panel v přednádražním prostoru Hlavního nádraží. U každé zastávky najdete také odjezdy v reálném čase.
Decentní, ale přesto výrazný zastávkový označník u Hlavního nádraží. Mezi vlakovým a autobusovým nádražím lze cestovat se všemi linkami MHD zdarma.
Odtud odjíždějí městské i regionální autobusy. Terminál hromadné dopravy je rozdělen na červenou městskou a modrou příměstskou část. Tomu je uzpůsobena také barva LED displejů.
Velkoryse pojatý terminál hromadné dopravy sice leží poněkud v ústranní cca půl kilometru od Hlavního nádraží, jeho odvážná kotasovská architktura je však novou dominantou Hradce Králové.
Odbavovací hala a čekárna v modré části autobusového nádraží. Stejnou halu má i červená "městská" část.
Schéma nového autobusového nádraží. Barevné odlišení městské a příměstské (i dálkové) dopravy a množství infomačních panelů však náhodného cestujícího nasměruje bez problémů samo.
Výjezd z autobusového nádraží i s novou chloubou hradeckých trolejbusů - kloubovým 31Tr.
Celký pohled na autobusové nádraží od východu. Velké, ale vzdušné, kapacitní, ale přehledné, originální, ale praktické.
A ještě západní pohled i s novým kloubovým trolejbusem. Klouby jezdí i nadále na linkách 1 a 2. I když je autobusové nádraží poměrně daleko od toho vlakového, krátký interval linek MHD a bezplatná přeprava je k sobě příjemně přibližuje.