Jindřichův Hradec (14.8.2013)

Nevelké město počtem obyvatel (22 000), ale velké svým historickým významem i malebné svou polohou, to je Jindřichův Hradec. Jeho turistickou ikonou je renesanční zámek, gotický hrad, rybník Vajgar i úzkorozchodné železnice, které z Jindřichova Hradce vyjíždějí. V Hradci také funguje nemálo průmyslových podniků, které logicky generují potřebu fungování veřejné dopravy. MHD v autobusové podobě tu funguje v počtu pěti linek.

Nádražní budova leží severně od centra města, hned vedle je umístěno autobusové nádraží. Jindřichovým Hradcem prochází železniční trať mezi Jihlavou a Veselím nad Lužnicí. Začínají tu také obě jihočeské úzkorozchodné dráhy.
Nevelké město počtem obyvatel (22 000), ale velké svým historickým významem i malebné svou polohou, to je Jindřichův Hradec. Jeho turistickou ikonou je renesanční zámek, gotický hrad, rybník Vajgar i úzkorozchodné železnice, které z Jindřichova Hradce vyjíždějí. V Hradci také funguje nemálo průmyslových podniků, které logicky generují potřebu fungování veřejné dopravy. MHD v autobusové podobě tu funguje v počtu pěti linek. Všechny linky MHD projíždějí společný hlavní úsek, který začíná u vlakového nádraží. Sem se sjíždějí vlaky od Českých Budějovic i Jihlavy a také tu končí obě jihočeské...
Příjezd na rozlehlé autobusové nádraží. Zajíždí sem všech 5 linek MHD, které pak spolu pokračují do centra města přes sídliště u nádraží.
Všech 5 linek MHD po průjezdu centrem míří kolem zámku a rybníku Vajgar přes nemocnici a obě hlavní jindřichohradecká sídliště na jihu města. Tento MAN je nejnovějším přírůstkem do vozového parku MHD.
Třídveřové turecké Conecto není příliš obvyklým vozidlem v ČR. Tyto vozy ve dvoudveřové verzi však dopravce ICOM kupoval dříve ve velkém.
Není tedy divu, že jindřichohradecká radnice má v úmyslu provést jakousi reorganizaci linek MHD. Původních 5 linek je v plánu rozšířit na 9 a zapojit také některé okolní obce, hovoří se tu o jakémsi malém IDS. Tato změna byla svázána s výběrovým řízením na nového provozovatele MHD, kterého se však v roce 2013 nepodařilo vybrat, neboť o zakázku se ucházel pouze jediný dopravce. Je tedy nutné vypsat nové výběrové řízení, jehož plody by místní obyvatelé měli začít sklízet nejpozději v roce 2016. Dosud provozuje zdejší MHD místní majoritní dopravce ČSAD Jindřichův Hradec, člen skupiny ICOM. Pro...
Zastávka Nábřeží v těsné blízkosti zámku a břehu rybníku Vajgar. Většinu příměstských linek, stejně jako celou MHD, tu provozuje ČSAD Jindřichův Hradec, člen skupiny ICOM.
Zastávka Náměstí Masarykovo v historickém jádru Hradce. Projíždějí tudy všechny linky MHD. Ve špičkách se souhrnný interval pohybuje mezi 10 a 20 minutami.
Jedno ze dvou Citar ve žlutomodrém městském nátěru. Město vypsalo soutěž na nového provozovatele MHD, ale kvůli přihlášení pouze jednoho dopravce muselo soutěž zrušit a vypsat znovu. Změna dopravce spolu s novou koncepcí MHD se tak odkládá o dva roky.
Jízdní řády MHD jsou na zastávky vyvěšovány v zastávkové podobě. Intervaly však příliš pravidelné nejsou. Nejvíce spojů mají linky 1 a 4.
Turistickým magnetem jsou jindřichohradecké úzkokolejky. Jedna odtud míří do Nové Bystřice, druhá do Obrataně. Obě úspěšně provozuje společnost JHMD.
Železniční památník před budovou nádraží připomíná existenci dvou železničních rozchodů v tomto jihočeském městě.