Hlavní město kraje Vysočina ležící uprostřed lesů Českomoravské vrchoviny v poslední době významně rozšířilo svoji trolejbusovou síť. Počátkem roku 2023 se rozjely trolejbusy po nové trati z centra Jihlavy na sever do Bedřichova a k místnímu největšímu podniku Bosch v Pávově. Díky bateriovým trolejbusům jezdí elektrické vozy ale i do dalších okrajových čtvrtí Jihlavy. Spolu se vznikem nových trolejbusových linek G a H byly zrušeny autobusové linky 3 a 5 a vyjela nová autobusová linka 2. Jihlava stále čeká na opožděnou dodávku nových trolejbusů, a tak na část elektrických výkonů zatím musí být nasazovány autobusy. Opakuje se výběr nového dopravce pro regionální autobusovou dopravu v kraji Vysočina a na vlakové koleje v okolí Jihlavy konečně po letech vyjely nové elektrické jednotky.

Trolejbusy se v Jihlavě rozšířily od 1. února 2023 díky nové trati od Kauflandu na severním okraji cesta do Bedřichova na severu Jihlavy. Vznikla zde nová trolejbusová smyčka Zadní Bedřichov. Troleje ale pokračují ještě dál k místní továrně Bosch, největšímu zaměstnavateli široko daleko. Po nové trati jezdí dvě nové trolejbusové linky G a H. Linka H začíná a končí u továrny Bosch a polookružně se otáčí v hustě zastavěné oblasti západně od centra Jihlavy. Tam také jezdí doplňkové jednosměrné linky D a F, které díky novým linkám tak trochu pozbývají významu, proto je na letní prázdniny dopravní...
Od února 2023 má Jihlava další dvě trolejbusové linky. Linka G začíná zde v Horním Kosově, kde se potkává se stávající trolejbusovou sítí. Odtud ale pokračuje bez trolejí kolem hřbitova do jižní části centra Jihlavy.
I když jezdí nová linka G do Horního Kosova bez trolejí, bateriové trolejbusy mají možnost se zde dobít. Je tu totiž klasická trolejbusová smyčka pro trať z druhé strany, používanou linkou C.
Na obou koncích nové linky G jsou úseky bez trolejí. Jezdí zde tak pouze bateriové trolejbusy, kterých má Jihlava aktuálně ale pouze 7. Opozdila se totiž dodávka 6 nových vozů s karoserií SOR NS12.
Jízdní řád nové trolejbusové linky G z Horního Kosova směrem do Bedřichova a Antonínova Dolu. Tam ale jezdí jen část spojů. Zbytek končí v nové trolejbusové smyčce Zadní Bedřichov, u továrny Bosch, u Kauflandu nebo se na Masarykově náměstí převléká na linku E k Motorpalu.
Informační leták ke změnám MHD od února 2023, kdy byly zavedeny dvě nové trolejbusové linky, zrušeny byly autobusové linky 3 a 5 a naopak zavedena byla autobusová linka 2.
Skromná severní konečná nové trolejbusové linky G v Antonínově Dole na okraji Jihlavy. Odtud až k odbočce k továrně Bosch si musí trolejbusy vystačit s bateriemi.
Z největší továrny v Jihlavě nově také trolejbusem. U Bosch  začíná polokružní linka H a zajíždí sem také část spojů linky G.
K továrně Bosch zajíždí hlavně mimo špiček a o víkendech také některé spoje okolní linky G při cestě mezi Jihlavou a Antonínovým Dolem. Standardně odtud ale jezdí linka H, ve špičkách každých 20 minut, mimo špičky po 40 minutách, o víkendu každé 2 hodiny.
Linku H pak částečně kopíruje mnohem delší linka G, která začíná už v Antonínově Dole na severu Jihlavy, na troleje se napojuje u křižovatky k továrně Bosch a po průjezdu centrem se zas od trolejí odpojuje a vede kolem hřbitova do smyčky Horní Kosov, kde se potkává se stávajícími trolejbusy a může si zde dobít baterky. Linka G odtud jezdí ve špičkách každých 10 minut, mimo špičku po 20 minutách, o víkendu po 40. Část spojů končí už na Masarykově náměstí, kde se převléknou na linku E k Motorpalu, dále u Kauflandu nebo ve smyčce Zadní Bedřichov. Některé spoje také zajíždějí k Bosch nebo tam...
Z Bosche jezdí do Jihlavy také dvě expresní autobusové linky 31 a 32 pro návoz a odvoz v době střídání směn. Díky parciálním trolejbusům mohou být elektrické vozy nasazovány i zde. Společnost trolejbusu zde dělal jeden z nejstarších Citelisů z roku 2006.
Pestrá nabídka spojů ze zastávky Bosch. Největší ruch je zde krátce po 14. hodině, kdy dopravu posilují také expresní autobusové linky 31 a 32. Tehdy se odtud dostanete bez přestupu i do hlavních jihlavských sídlišť.
Setkání všech tří aktuálních typů trolejbusů Škoda 26Tr a 32Tr u hlavního nádraží. Již brzy by mělo flotilu 33 trolejbusů doplnit 6 parciálních vozů s karoserií SOR NS12.
Jihlavské hlavní nádraží je dnes jednou z hlavních bran do města. Do roku 2025 by se měl hlavní dopravní terminál přesunout k městskému nádraží.
Prostor před jihlavským hlavním nádražím prochází rekonstrukcí. Na vlaky tu navazují trolejbusové linky A, B a D a také některé autobusové spoje MHD.
Zástupce nejpočetnější flotily trolejbusů Škoda 26Tr na lince D, která začíná na Hlavním nádraží a v centru udělá smyčku, kdy potká sama sebe a dojede k Dopravnímu podniku. V opačném směru je tato linka označena jako F, aby nedošlo k matení cestující na dvou zastávkách, odkud by jela do více směrů.
Na Hlavním nádraží si mohou cestující vybrat ze dvou jízdenkových automatů. Ten vlevo umí také nabíjet místní čipové karty nebo prodávat časové kupony a dá se zde na rozdíl od těch žlutých platit kartou. Mnoho zastávek MHD už má i elektronické odjezdové panely.
S novými tratěmi a trolejbusovými linkami mělo ruku v ruce do Jihlavy dorazit 6 nových parciálních trolejbusů. Dodávka vozů od sdružení Tram for Envi s karoserií SOR NS12 má však zpoždění (původně zde měly jezdit vozy s karoserií od ukrajinského výrobce Bogdan), a tak jsou na některé výkony trolejbusových linek nasazovány autobusy. Snad se Jihlava nových trolejbusů dočká ještě v roce 2023. Malou vzpruhou do již téměř monotónní flotily vozů Škoda 26Tr a 32Tr byl v roce 2022 jediný exemplář klasického trolejbusu Škoda 26Tr, který se od předchozí dodávky liší novou karoserií Solaris 4. generace....
Na hlavním nádraží zastavila jedna z prvních nových elektrických jednotek RegioPanter pro hlavní regionální linky v kraji Vysočina. V průběhu roku 2023 jich má být dodáno 6. Jezdit budou hlavně na trati Jihlava – Havlíčkův Brod – Kolín.
Doplňková linka E k Motorpalu vyjíždí odtud z Masarykova náměstí, kde jsou umístěny dvě zastávky – Horní a Dolní. Část spojů této linky pokračuje jako nová linka G do Horního Kosova.
Za trolejbusem Škoda 32Tr stojí nejnovější typ autobusu Solaris. Stejnou karoserii jako ten přední budou mít i nové parciální trolejbusy, které nahradí část nejstarších Citelisů.
Autobusová linka 4 je po změnách v únoru 2023 prodloužena odtud z Masarykova náměstí do kolonie V Ráji. Zde v podání nejnovější generace plynových autobusů Solaris z roku 2020, kterých přišlo do Jihlavy 5.
Zatím nejnovější trolejbus dorazil v roce 2022. Je sice stejného typu jako nejpočetnější jihlavská flotila (Škoda 26Tr), na rozdíl od nich má ale karoserii Solaris 4. generace.
Ještě jeden záběr na nejnovější jihlavský trolejbus na Masarykově náměstí, kudy projíždí kromě polokružní linky H všechny jihlavské trolejbusové linky.
Jízdní řády páteřních linek B a C a doplňkové linky D, u které je poznámka, že od 1.7. je její provoz zastaven (stejně jako pro linku F v opačném směru).
V regionální dopravě začíná pomalu ale jistě úřadovat integrovaný dopravní systém VDV. Kraj Vysočina má za sebou neúspěšné výběrové řízení na dopravce regionálních autobusů, nyní se pokouší po jeho zrušení soutěž realizovat znovu, aby noví dopravci vyjeli od konce roku 2024. Zatím má v okolí Jihlavy téměř monopol i nadále místní dopravce ICOM transport, který vlastní autobusové nádraží poblíž centra Jihlavy. Tady se to hemží modrobílými autobusy hlavně z produkce Mercedesu a Setry. Částečně nízkopodlažní dvanáctimetrové Setry už tu převažují, nejnovější jsou z roku 2023 a ty nejstarší z roku...
Na Masarykově náměstí se potkal parciální trolejbus s jedním z 9 plynových Urbanwayů z roku 2018. Autobusová linka 2 vznikla teprve v rámci zavedení nových trolejbusových linek G a H a zrušení autobusových linek 3 a 5 v únoru 2023.
Interiér klimatizovaných trolejbusů Škoda 32Tr s karoserií SOR NS12. Nechybí ani dobíjecí zásuvky. Stejně budou vypadat i nové parciální trolejbusy, které měly být původně dodány s karoserií Bogdan.
Jeden ze tří klasických (neparciálních) trolejbusů Škoda 32Tr na lince E z Masarykova náměstí k Motorpalu na smyčce u tohoto závodu severozápadně od centra města. Od roku 2021 sem byly bez trolejí prodlouženy také vybrané spoje trolejbusové linky B od nádraží Staré Hory.
Jednosměrná linka F vyjíždí od Dopravního podniku do centra města a jeho západní části poblíž polikliniky, kde potkává samu sebe a pokračuje dál k Hlavnímu nádraží. Obě linky jsou během letních prázdnin a nahrazeny novými linkami G a H.
Než do Jihlavy dorazí opožděná dodávka 6 nových parciálních trolejbusů, musí na trolejbusových výkonech zaskakovat i autobusy. Linka B potřebuje bateriové trolejbusy kvůli krátkému úseku k Motorpalu. Zde poblíž autobusového nádraží.
Jedny z nejnovějších autobusů Setra dopravce ICOM transport z roku 2023, který i nadále provozuje naprostou většinu regionálních linek v okolí Jihlavy. Původní soutěž na nové dopravce byla totiž zrušena a nyní běží nová.
V roce 2022 pořídil jihlavský ICOM také 3 jedenáctimetrové vozy Iveco Crossway LE. Jinak ale v drtivé převaze kupuje výrobky od Mercedesu nebo Setry. Částečně nízkopodlažní Setry už po 8 letech nahrazují vozy stejného typu, které jsou prodávány jinam.
Autobusové nádraží v Jihlavě už mělo dosloužit a přesunout se do nového multimodálního terminálu u městského nádraží. Aktuálně se jeho otevření plánuje do roku 2025. To by mimo jiné vyřešilo případné majetkoprávní potíže, kdyby náhodou v soutěžích na regionální dopravce nevyhrál. Ten je totiž vlastníkem původního autobusového nádraží.
Nově vysoutěžení dopravci pro regionální linky (ve zrušené předchozí soutěži vyhrál většinu oblastí ICOM) by měli pořizovat autobusy v novém jednotném nátěru kraje Vysočina v modrozelené barevné kombinaci. Na elektrických železničních tratích v okolí Jihlavy už nově jezdí v rámci destileté smlouvy také první dvouvozové elektrické jednotky RegioPanter Českých drah (celkem jich bude v roce 2023 dodáno 6). Regionální tratě na Vysočině by se již brzy měly dočkat také motorových jednotek RegioFox od polské Pesy. Nový dopravní superterminál, který vyroste v místě současného městského vlakového...
Hlavním dopravcem v okolí Žďáru nad Sázavou v kraji Vysočina je místní ZDAR s vozy v červenomodrobílém nátěru. I jeho se týkají aktuální soutěže na zajištění regionální dopravy v kraji Vysočina.