Malebné čtyřicetitisícové město pod Jizerskými horami, které se vine okolo řeky Nisy, má poměrně zajímavou historii městské dopravy. Základem meziměstského spojení s okolním regionem byla (a dodnes i je) železniční trať Liberec - Jablonec - Tanvald. Pro tehdejší spojení s tratí Liberec - Turnov však byla v roce 1900 vybudována meziměstská tramvajová trať z Rychnova u Jablonce nad Nisou do centra Jablonce a koleje se dále rozvinuly do všech hlavních směrů tehdejšího jabloneckého osídlení.

Kamenná - jedna z nejrušnějších zastávek MHD v centru Jablonce. O víkendu se zde potkávají ty nejdůležitější linky ve stejný čas.
Malebné čtyřicetitisícové město pod Jizerskými horami, které se vine okolo řeky Nisy, má poměrně zajímavou historii městské dopravy. Základem meziměstského spojení s okolním regionem byla (a dodnes i je) železniční trať Liberec - Jablonec - Tanvald. Pro tehdejší spojení s tratí Liberec - Turnov však byla v roce 1900 vybudována meziměstská tramvajová trať z Rychnova u Jablonce nad Nisou do centra Jablonce a koleje se dále rozvinuly do všech hlavních směrů tehdejšího jabloneckého osídlení. Tramvajový provoz v Jablonci čítal v době svého největšího rozmachu něco přes 20 km a poblíž Mírového...
Plynová nízkopodlažní SORka dopravce BusLine, který provozuje část autobusů na linkách MHD. Hlavním dopravcem je ale Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou, který vznikl sloučením libereckého a jabloneckého provozu MHD v roce 2010.
Vzorně opravené Dolní náměstí v centru Jablonce. Touto ulicí stoupala kdysi dávno tramvaj v úctyhodném sklonu přes 100 promile. Původní tramvaje v Jablonci dojezdily v roce 1965.
V roce 2011 bylo zrekonstruováno autobusové nádraží poblíž historického jádra Jablonce. Končí zde nejen příměstské a dálkové linky, ale také tudy projíždí většina linek MHD. Společnost BusLine nasazuje na rychlíkovou linku do Prahy hlavně tyto autokary MAN.
Výjezd z autobusového nádraží a jeden z plynových Tedomů, které byly do Jablonce převedeny z Liberce v rámci velké výměny a slučování dopravců v této oblasti.
Příkladem může být páteřní jablonecká linka 101 s hodinou trasou z Rychnova přes Liberec do jizerskohorského Bedřichova. Základní interval páteřních linek je 30 minut. Linek s takto krátkým intervalem je jen několik, většina hlavních linek jezdí o víkendu pouze jednou za hodinu. Linky 131 až 133 jsou školní, linka 121 je turistická - v zimě funguje jako skibus, v létě jako cyklobus. Centrálním bodem nejen městské dopravy je nové autobusové nádraží mezi řekou Nisou a historickým jádrem Jablonce. Hned vedle leží také významná zastávka MHD Kamenná. Provoz autobusů MHD je zde velmi intenzivní a...
A ještě jeden pohled na autobusové nádraží. Městské dopravě nyní vládnou autobusy SOR a TEDOM. V létě byly ještě linky číslovány postaru, od září jsou linky jablonecké MHD označeny čísly 101 a výše.
Ulice Lipanská spojující zastávku Kamenná s autobusovým nádražím je určena pouze pro veřejnou dopravu.
Plynové TEDOMy původně nakoupilo liberecké ČSAD pro provoz na linkách MHD Liberec. Po sloučení liberecké divize MHD tamního ČSAD byly tyto vozy převedeny do Jablonce, kde je pro společný Dopravní podnik provozuje firma BusLine.
Nová vlaková zastávka Jablonec nad Nisou-centrum leží co nejblíže historickému jádru Jablonce. Značný výškový rozdíl pomáhá zdolat dlouhé schodiště.
Železniční trať Liberec - Jablonec - Tanvald - Harrachov s taktovým intervalem 40 minut ovládly nové nízkopodlažní klimatizované vozy RegioSpider od Stadleru. Samozřejmostí je zapojení veškeré veřejné dopravy do integrovaného systému IDOL.
Hlavní nádraží Jablonec nad Nisou leží západně od centra nedaleko nynější tramvajové konečné linky 11. Na trať do Tanvaldu občas zavítají i tyto motorové jednotky Desiro dopravce DB, které jedou z Drážďan.
První éru tramvají v Jablonci nad Nisou s rozsáhlou sítí sahající až k vlaku do Rychnova u Jablonce (1900-1965) následovala meziměstská tramvajová trať do Liberce. Dnes projíždí tramvajová linka 11 každých 15 minut západní částí Jablonce a je ukončena v Tyršových sadech.
Tramvajová smyčka pro linku 11 z Liberce. Na poslední noční spoj o víkendu navazuje okružní noční autobusová linka N1, která rozváží opozdilce po celém Jablonci.