Karlovy Vary (12.8.2013)

Snad nejznámější lázeňské město na severozápadě Čech se může chlubit kvalitní a dostupnou, i když jen autobusovou městskou hromadnou dopravou. Od poslední návštěvy přibylo nově opravených domů i chodníků, nízkopodlažních autobusů, ale i nápisů v ruském jazyce.

Jediný kloubový Citelis (z roku 2012) na páteřní lince 15 vyjíždí z autobusového terminálu MHD u městské tržnice.
Snad nejznámější lázeňské město na severozápadě Čech se může chlubit kvalitní a dostupnou, i když jen autobusovou městskou hromadnou dopravou. Od poslední návštěvy přibylo nově opravených domů i chodníků, nízkopodlažních autobusů, ale i nápisů v ruském jazyce. Městská doprava, provozovaná zdejším Dopravním podnikem, i napříč léty udržuje poměrně vysoký standard služeb, který ještě zvyšuje štědrou obnovou vozového parku i lepší dostupností jízdních dokladů (jízdenky je možno zakoupit přímo mobilním telefonem SMSkou i prozvoněním na zvláštní telefonní číslo). Udržované a stále do MHD zařazené...
A ve druhém směru kloubová Karosa, opět na lince 15 spojující ty nejdůležitější části města na obou březích řeky Ohře.
Jeden z nejnovějších autobusů - třídveřový Crossway LE určený pro městskou dopravu. Podobné 4 autobusy ve dvoudveřové verzi používá DP pro příměstské linky.
Poslední velká dodávka Citelisů má plynový pohon. Linka 6 je jednou z páteřních linek (interval 15 minut ve špičce) a je vedena skrz město podél řeky Ohře.
Autobusy Dopravního podniku určené pro příměstskou dopravu parkující u autobusového nádraží. Kromě klasických linkových Karos a Crosswayů tu mají také 6 patnáctimetrvých Aresů hlavně pro linku do Ostrova nad Ohří.
Čím se však Karlovarský kraj příliš chlubit nemůže, je zdejší integrovaná doprava, která sice oficiálně finguje (IDOK), nicméně má mnoho omezení (integrovaný tarif nabízí pouze předplatní jízdenky, navíc je tu souběh zónového tarifu IDOK s kilometrickými tarify jednotlivých dopravců). Tudíž jakákoli hlubší optimalizace dopravní obslužnosti s použitím výhod kombinace městské a příměstské dopravy v tomto případě nehrozí. Naštěstí stále funguje přeshraniční spolupráce "EgroNET", kdy lze cestovat velmi výhodně v rámci jednoho dne po celém kraji včetně přilehlých oblastí v Německu.
Terminál veřejné dopravy na dolním nádraží, kde jsou ukončeny dálkové i regionální autobusové linky. Zajíždí sem také vlaky ve směru od Mariánských Lázní i od Horního nádraží.
Osobní vlak ve směru od Nejdku a Nové Role pokračuje z Horního na Dolní nádraží. Chcete-li se dostat z centra na Horní nádraží, je to rychlejší autobusem MHD.
Mikrobusy Iveco jezdí na lince 4, která vyjíždí z centra lázní nedaleko hlavní kolonády a hotelu Thermal a přes terminál MHD u Tržnice se stáčí zpět do lázeňské čtvrti do zastávky Křižíkova.
Na Divadelním náměstí v srdci lázeňské části Karlových Varů je ukončena linka 2 s patnáctiminutovým intervalem ve špičce.
Lanovka na rozhlednu Diana začíná poblíž grandhotelu Pupp a je provozována zdejším Dopravním podnikem.
Také krátkou lanovku k hotelu Imperial provozuje zdejší DP. Tato lanovka je vedena celá v tunelu.
Podzemní lanovka k hotelu Imperial - i zde platí klasické jízdenky MHD.
Horní stanice lanovky u hotelu Imperial, kde navazuje autobusová linka 13 ve směru do centra.
Zrekonstruované zastávky Na Vyhlídce na hlavní silnici nad lázeňskou částí Karlových Varů. Vhodné umístění zastávky s přechodem pro chodce a dělicím ostrůvkem zabraňuje případným střetům aut s chodci.
Část nízkopodlažních Citelisů je opatřena tímto stříbrným nátěrem. Citybusy + Citelisy tvoří převážnou většinu vozového parku pro MHD (cca 3/5)
Zastávkové jízdní řády MHD. Novinkou je možnost platby jízdenky mobilním telefonem, a to buď formou SMS nebo pouhým prozvoněním speciálního čísla.
Chátrající Horní vlakové nádraží na hlavní trati mezi Chebem a Ústím nad Labem. Na části osobních vlaků tu jezdí moderní motorové jednotky RegioShark.