Liberec (28.8.2011)

Koncem letních prázdnin byla liberecká tramvajová síť obohacena o zcela nový úsek. I když nejde o novostavbu v pravém slova smyslu, ale o pouhou rekonstrukci, díky nové poloze se dá hovořit o úplně nové trati. Tou je úsek Klicperova - U Lomu v oblasti bývalé továrny Textilana ležící v údolí mezi sídlišti Kristiánov a Rochlice poblíž libereckého centra.

Jedna z dvanácti libereckých wan uprostřed pěší zóny v centru Liberce na lince 3 do Lidových sadů. O víkendu jezdí na všech linkách sólo vozy.
Koncem letních prázdnin byla liberecká tramvajová síť obohacena o zcela nový úsek. I když nejde o novostavbu v pravém slova smyslu, ale o pouhou rekonstrukci, díky nové poloze se dá hovořit o úplně nové trati. Tou je úsek Klicperova - U Lomu v oblasti bývalé továrny Textilana ležící v údolí mezi sídlišti Kristiánov a Rochlice poblíž libereckého centra. Továrna zkrachovala již před mnoha lety a zbylo tu po ní několik polorozbořených budov a obrovský nevyužitý prostor. Pozemek nyní protíná přeložená tramvajová trať a vybízí tak k dalšímu využití této lokality. Tramvajové koleje jsou nyní...
Interiér důstojně zrekonstruované odbavovací haly libereckého hlavního nádraží.
Na zastávce MHD u hlavního nádraží najdete informační panel zobrazující aktuální příjezdy nejbližších spojů.
Interér částečně nízkopodlažní tramvaje T3R.PLF na meziměstské lince 11. Mezi Libercem a Jabloncem jezdí tramvaje na metrovém rozchodu a s jízdenkovými automaty.
Čerstvě otevřená tramvajová trať u Textilany. Došlo zde k napřímení tratě a k vybudování nových zastávek. V budoucnu by tudy měly jezdit také tramvaje do sídliště Rochlice. Jak je vidět, trať je připravena pro budoucí zavedení normálního rozchodu.
Ale zpět k novinkám v městské dopravě. V poslední době byla ještě posílena role centrálního terminálu MHD Fügnerova, kam začaly zajíždět také dálkové autobusy z Prahy. Nejdřív tak učinila linka libereckého DP, která po opuštění trasy podnikem ČSAD Liberec opět začala konkurovat nakrátko monopolnímu dopravci Student Agency. Po čase zavedl i žlutý dopravce zastávku Fügnerova pro svoji linku Praha - Liberec. Asi největší novinkou je však změna názvu hlavního libereckého dopravce. Autobusová doprava tu prošla několika vlastnickými přeměnami. Nejdříve byla s Dopravním podnikem sloučena divize MHD...
V novém tramvajovém úseku v oblasti bývalé Textilany najdete i společnou zastávku autobusu s tramvají.
Informační plakát o rekonstrukci tramvajové tratě pro linky 5 a 11. Trať v nové poloze protíná bývalý areál Textilany. Snad se nové koleje stanou impulsem pro oživení tohoto dlouhodobě opuštěného prostoru nedaleko centra Liberce.
Pětka zkracuje interval linky 11 mezi Vratislavicemi a Libercem na polovinu. Zde v novém oblouku u zastávky Textilana.
Další wana v novém úseku míjí zbytky továrny Textilana. Tato tramvaj zdědila evidenční číslo po tramvaji T2, ze které je také papírově rekonstruována.
Opravy se dočkala tramvajová trať také v okolí zastávky Mlýnská, která sousedí s terminálem Fügnerova. Zde jsou již zastávky kompletní, v oblasti Textilany se ještě tyčily provizorní označníky.
Ústí jablonecké trati do terminálu MHD Fügnerova. Nově je zde možné použít oba rozchody. Možná někdy v budoucnu tudy budou přijíždět také tramvaje ze sídliště Rochlice.
V okolí libereckého terminálu MHD vzniklo mnoho nových budov. Nově sem také zajíždí žluté autobusy Student Agency na lince Praha - Liberec po vzoru své nové konkurence v podobě libereckého DP.
Na linkách liberecké MHD jezdí také několik autobusů společnosti BusLine původem z Jablonce nad Nisou a z České Lípy. K výměně došlo v souvislosti s převodem jablonecké MHD mezi společností BusLine a nově založeným společným DP měst Liberce a Jablonce nad Nisou. Výměnou za tyto SORy odešly do Jablonce plynové TEDOMy, jejichž původním vlastníkem bylo ČSAD Liberec.
Maketa historické tramvaje láká před obchodním centrem Forum na výstavu o historii tramvajové dopravy v Liberci.