Město pod Ještědem letos zažilo na jedné straně přiškrcení městské dopravy kvůli dotacím a na druhou stranu se zde objevilo několik příjemných novinek jak v autobusové, tak v tramvajové dopravě. Situace okolo konkurenční války autobusových dopravců na trase Praha - Liberec se snad uklidnila - žluté autobusy Student Agency už smějí odjíždět z libereckého autobusového nádraží a ČSAD Liberec vyklidilo pole zrušením více než poloviny svých dosavadních spojů - na zbylých spojích dosadilo po vzoru svých konkurentů také hostesky. Nechme se překvapit, co tímto počtem spojů udělá nadcházející zimní...Město pod Ještědem letos zažilo na jedné straně přiškrcení městské dopravy kvůli dotacím a na druhou stranu se zde objevilo několik příjemných novinek jak v autobusové, tak v tramvajové dopravě. Situace okolo konkurenční války autobusových dopravců na trase Praha - Liberec se snad uklidnila - žluté autobusy Student Agency už smějí odjíždět z libereckého autobusového nádraží a ČSAD Liberec vyklidilo pole zrušením více než poloviny svých dosavadních spojů - na zbylých spojích dosadilo po vzoru svých konkurentů také hostesky. Nechme se překvapit, co tímto počtem spojů udělá nadcházející zimní sezóna, kdy bude potřeba přepravit mnohem více lidí než teď. Nejvýraznější novinkou je zářijové znovuotevření tramvajové trati do Horního Hanychova. Celá trať byla zdvoukolejněna, mnohde opustila svoje původní těleso a velkolepě byla zakončena obrovským obratištěm o kousek blíže Ještědu, než dřív. Lyžaři si tak budou moci dopřát jízdu na lyžích v podstatě až do tramvaje.
Nové zastávky jsou vybaveny průhlednými přístřešky a novými označníky. Ty jsou dost vysoké a tedy z dálky dobře viditelné. Navíc nevypadají nejhůř a jízdní řády i čísla linek jsou podsvětlena, velký rozměr označníku dovoluje umístit také schéma linek MHD. Nové označníky uvidíte i na Soukenném náměstí či na zastávkách z centra do Lidových Sadů. Nová trať také zamíchala linkovým vedením. Původní linka 2 byla rozdělena půl na půl do linek 2 a 3, z nichž dvojka jezdí jen do Dolního Hanychova. Číslem 1 byla netradičně označena historická linka, která však vyjíždí jen o svátcích. Souhrnný interval...Nové zastávky jsou vybaveny průhlednými přístřešky a novými označníky. Ty jsou dost vysoké a tedy z dálky dobře viditelné. Navíc nevypadají nejhůř a jízdní řády i čísla linek jsou podsvětlena, velký rozměr označníku dovoluje umístit také schéma linek MHD. Nové označníky uvidíte i na Soukenném náměstí či na zastávkách z centra do Lidových Sadů. Nová trať také zamíchala linkovým vedením. Původní linka 2 byla rozdělena půl na půl do linek 2 a 3, z nichž dvojka jezdí jen do Dolního Hanychova. Číslem 1 byla netradičně označena historická linka, která však vyjíždí jen o svátcích. Souhrnný interval linek 2+3 je ve špičkách 6 minut, v sedle 8 (což dává v Horním Hanychově nezapamatovatelný interval 16 minut) a o víkendu 10 minut. Večer a o víkendech se jezdí v sólech, neboť je nutné nastupovat dveřmi u řidiče. Tramvaje mezi linkami 2 a 3 neustále přejíždějí a tak u cedulových tramvají musí řidiči v Lidových Sadech cedule pokaždé měnit. Nicméně tramvají s digitálními panely neustále přibývá. Stejně tak přibývá vnitřních digitálních panelů a hlášení zastávek. V tramvajích plní diodové panely svoji funkci výborně - ukazují u průběžnou trasu. U libereckých autobusů jsem však nepochopil přítomnost diodových panelů, když na nich Dopravní podnik dokáže zobrazit pouze konečnou zastávku, čas a pásmo. Jenže čas a pásmo se trvale zobrazuje i na hodinách vedle.
A navíc nové autobusy již mají dvouřádkové displeje, které umí stejně málo, jako jejich jednořádkoví předchůdci. O hlášení zastávek si v autobusech stále můžete nechat zdát. Autobusy a tramvaje bez digitálních panelů mají plastové cedule různých typů a barev - výlukové jsou červené. Nejrozšířenější typ tramvajových cedulí má z vnitřní strany úplný seznam zastávek, bohužel miniaturním písmem. I letos bylo modernizováno několik tramvají T3. Například vozy T2 č. 20 a 21 byly rekonstruovány dosazením nové skříně z Krnova na typ T3. Souprava zářící novotou jezdí na úzkém rozchodu do Jablonce. V...A navíc nové autobusy již mají dvouřádkové displeje, které umí stejně málo, jako jejich jednořádkoví předchůdci. O hlášení zastávek si v autobusech stále můžete nechat zdát. Autobusy a tramvaje bez digitálních panelů mají plastové cedule různých typů a barev - výlukové jsou červené. Nejrozšířenější typ tramvajových cedulí má z vnitřní strany úplný seznam zastávek, bohužel miniaturním písmem. I letos bylo modernizováno několik tramvají T3. Například vozy T2 č. 20 a 21 byly rekonstruovány dosazením nové skříně z Krnova na typ T3. Souprava zářící novotou jezdí na úzkém rozchodu do Jablonce. V rámci modernizace byly dosazeny pohodlné sedačky v sestavě 2+1. Poslední rekonstruované tramvaje mají modrou podlahu. Na lince 2 + 3 však stále slouží poslední souprava T2 č. 22+23. Za poslední rok se v Liberci v souvislosti s opravami ulic a zastávek vyrojilo množství bezbariérových "kasselských" obrubníků. Najdete je na mnoha zastávkách, spíše mimo centrum. K novým zastávkám sluší i nové autobusy. Těch je v Liberci k vidění hned několik typů.
Kromě nejpočetnějších Citybusů došlo do Liberce také několik nízkopodlažních SORů BN12 ve čtyřdveřové verzi s tlačítkovým ovládáním dveří. DPML také nakoupil historicky první kloubová vozidla - 2 Karosy B961E, které používá na nejvytíženější lince 12. Linka 12 má nejkratší špičkový interval 4 minuty a do budoucna by se měla nahradit tramvají postavením trati do sídliště Rochlice. Ostatní autobusové linky by si kloubová vozidla ve špičkách i mimo ně také zasloužily. Jeden z autobusů DPML má celovozovou reklamu na parní úzkokolejku z nedalekého Zittau do Kurort Oybin, která je dobře dostupná...Kromě nejpočetnějších Citybusů došlo do Liberce také několik nízkopodlažních SORů BN12 ve čtyřdveřové verzi s tlačítkovým ovládáním dveří. DPML také nakoupil historicky první kloubová vozidla - 2 Karosy B961E, které používá na nejvytíženější lince 12. Linka 12 má nejkratší špičkový interval 4 minuty a do budoucna by se měla nahradit tramvají postavením trati do sídliště Rochlice. Ostatní autobusové linky by si kloubová vozidla ve špičkách i mimo ně také zasloužily. Jeden z autobusů DPML má celovozovou reklamu na parní úzkokolejku z nedalekého Zittau do Kurort Oybin, která je dobře dostupná díky oblastní jízdence LIBNET+. Městské linky však provozuje i ČSAD Liberec, který svůj vozový park obohatil (kromě několika vyřazených Karos z DP Praha) novým českým autobusem TEDOM na pohon stlačeným zemním plynem. Autobus je ve výrazném žlutém nátěru a spíše nadchne vnějším vzhledem než interiérem. Nízkopodlažní vozidlo má nepříliš pohodlné "tramvajové" sedačky Fainsa a mnoho místa na nohy tu také není. Na plošině pro kočárek a invalidy je podlaha žlutě zvýrazněna. Dále ČSAD Liberec pro linky MHD zakoupilo čtyřdveřový nízkopodlažní plynový Ekobus SOR BN12. Vůz má evidenční číslo 621. Třetím plynovým autobusem v MHD Liberec je rekonstruovaná Karosa B 732 na typ B 932. Autobus byl modernizován ve firmě Zliner, jezdí na stlačený zemní plyn a má výrazný zelenožlutobílý nátěr. Zliner plynofikuje a modernizuje autobusy také pro Bratislavu.
Těsně před otevřením byl v těchto dnech i úsek rychlostní silnice z Liberce směrem na Jablonec, který je zatím ukončen nedaleko zastávky Zelené Údolí, kde vyrostla zajímavá kruhová křižovatka. Nová silnice vede podél železniční trati a většinou po mostní estakádě. Mimochodem název zastávky Zelené Údolí se v MHD Liberec objevuje na dvou místech - jednou v Rochlicích a podruhé nedaleko Jablonce na meziměstské tramvajové trati. Další výrazná stavební činnost probíhá na místě bývalého závodu Textilana. Tento obrovský areál byl už téměř celý srovnán se zemí, a tak jednokolejná tramvajová trať do...Těsně před otevřením byl v těchto dnech i úsek rychlostní silnice z Liberce směrem na Jablonec, který je zatím ukončen nedaleko zastávky Zelené Údolí, kde vyrostla zajímavá kruhová křižovatka. Nová silnice vede podél železniční trati a většinou po mostní estakádě. Mimochodem název zastávky Zelené Údolí se v MHD Liberec objevuje na dvou místech - jednou v Rochlicích a podruhé nedaleko Jablonce na meziměstské tramvajové trati. Další výrazná stavební činnost probíhá na místě bývalého závodu Textilana. Tento obrovský areál byl už téměř celý srovnán se zemí, a tak jednokolejná tramvajová trať do Jablonce, která se dříve přimykala k vysokým zdem Textilany, dnes vede dočasnou měsíční krajinou. Meziměstské linky 5 a 11 jsou sice pravidelně ukončeny v terminálu Fügnerova, jejich oficiální trasa ale vede až do zastávky Rybníček, kam ovšem jedou jen zatahující spoje. Na několika pěších přechodech v Liberci vznikly optické příčné prahy, které zdálky navozují opravdu věrný dojem, že přechod pro chodce je oproti vozovce vyvýšen, i když tomu tak není. Místní řidiči však už vědí a s rychlostí si nedělají starosti.
Centrální terminál MHD Fügnerova již projevuje příznaky stárnutí a tak se dlažba pod přeplněnými autobusy začíná mírně propadat. Možná by terminálu slušelo více plánků sítě MHD. Když hledáte kam jet, musíte chvíli bloudit. Kvůli dispečinku, umístěném v prvním patře terminálu mají autobusy na střechách velká evidenční čísla. Pozoruhodný přístřešek vznikl na zastávce Sokolská u zdi - sochař David Černý zde umístil zastávku v podobě velkého stolu, plného obřího jídla a masožravé květiny. K posezení pod "stolem" slouží modely prastarých židlí a odpadkový koš vypadá jako velká plechovka....Centrální terminál MHD Fügnerova již projevuje příznaky stárnutí a tak se dlažba pod přeplněnými autobusy začíná mírně propadat. Možná by terminálu slušelo více plánků sítě MHD. Když hledáte kam jet, musíte chvíli bloudit. Kvůli dispečinku, umístěném v prvním patře terminálu mají autobusy na střechách velká evidenční čísla. Pozoruhodný přístřešek vznikl na zastávce Sokolská u zdi - sochař David Černý zde umístil zastávku v podobě velkého stolu, plného obřího jídla a masožravé květiny. K posezení pod "stolem" slouží modely prastarých židlí a odpadkový koš vypadá jako velká plechovka. Na jihovýchodě Liberce se nachází nákupní centrum, jež obsluhuje bezplatná linka 500 dopravce Ivana Pacáka. Jezdí na ní čerstvě zakoupená Karosa B 932, která však dlouhá léta sloužila u firmy Fedos v MHD Beroun - Králův Dvůr. Třicetiminutový interval této linky příliš nekoresponduje s poptávkou cestujících, a tak musí lidé o místo v autobuse často bojovat.