Opava (10.8.2013)

Kdysi hlavní město československého Slezska podobně jako celá okolní oblast procházela poměrně výraznými historickými změnami. Samotná Opava si však zachovala malebné historické centrum a celkově stabilní je i počet jejích obyvatel - dnes dosahuje téměř 60 000. Páteří městské dopravy jsou po zrušení tramvajové dopravy v 50. letech 20. století trolejbusy.

Na Východním nádraží je ukončena hlavní vlaková linka mezi Opavou a Ostravou. Jezdí zde dvoupodlažní elektrické jednotky CityElefant v pravidelném hodinovém taktu, ve špičkách častěji. Železnice je plně zapojena do integrovaného systému ODIS.
Kdysi hlavní město československého Slezska podobně jako celá okolní oblast procházela poměrně výraznými historickými změnami. Samotná Opava si však zachovala malebné historické centrum a celkově stabilní je i počet jejích obyvatel - dnes dosahuje téměř 60 000. Páteří městské dopravy jsou po zrušení tramvajové dopravy v 50. letech 20. století trolejbusy. Vstupní branou do města je bezesporu vlakové Východní nádraží, které leží cca 10 minut chůze od historického jádra Opavy. Na zdejším hlavovém nádraží končí vlaky ze čtyř směrů, z nichž ten hlavní z Ostravy pokrývají elektrické vlaky...
Jeden ze starších trolejbusů u Východního nádraží, které je nejdůležitější vstupní branou do Opavy. Kolem nádraží je do centra vedeno množství trolejbusových i příměstských autobusových linek. Trolejbusy tudy jezdí ve špičkách každých cca 5 minut, o víkendech po deseti až dvaceti.
Krátký přestup na hlavovém Východním nádraží. Bohužel časové návaznosti mezi vlakovou a městskou dopravou už tak slavné nejsou. V uzlu Opava Východní nádraží se sjíždějí v pravidelných intervalech vlaky ze čtyř směrů (od Hlučína, Ostravy, Krnova a Hradce nad Moravicí). Na lokálkách jezdí motorové jednotky Regionova nebo vozy 810.
Příměstské autobusové linky, plně integrované v systému ODIS, provozuje v okolí Opavy dopravce TQM. Nové autobusy pocházejí výhradně z továrny SOR. Linky na Opavsku jsou číslovány od 200 výše, a to i včetně MHD. Zde přestup na Východním nádraží.
Linky MHD jsou číslovány od 201 výše, dvoustovkovou číselnou řadu používají i příměstské autobusové linky, které provozuje dopravce TQM. Městská i příměstská doprava na Opavsku je totiž zapojena do integrovaného systému ODIS. Číslování trolejbusů a městských trolejbusů není nijak zvlášť odděleno, i když trolejbusům patří první desítka linek. Zvláštností je linka 221, která je provozována také trolejbusy, ale ve dvou úsecích - jeden dokonce v historickém centru - chybí trolejové vedení, a tak je část vozů trolejbusů vybavena pomocným dieselovým agregátem. Základní interval linek MHD je 20...
Solaris Trollino 12 z roku 2006 poblíž Dolního náměstí. Těchto vozů měl dopravce MDPO před požárem vozovny celkem 22 (část jako Solaris, část jako Škoda 26Tr).
Na Dolním náměstí se o víkendech sjíždějí vždy dva trolejbusy na jeden čas. V tomto případě však byl první trolejbus příliš netrpělivý.
Pro městskou dopravu jezdí v Opavě skoro čtyřicet autobusů městského dopravce. Výrazné obnovy se opavské autobusy dočkaly v letech 2011-2012 díky nákupu 14 vozů Iveco Citelis.
Na Dolním náměstí najdete památku na zrušené tramvaje, které v Opavě jezdily mezi lety 1905 a 1956.
Prodejní místo městského dopravního podniku na Horním náměstí poblíž zastávky Divadlo. Zde se také dají nabíjet čipové karty.
MHD Opava je plně začleněna do moravskoslezského systému ODIS. Proto jsou také zdejší linky číslovány od 200 výše. Trolejbusům patří číselná řada 201 až 210 plus polotrolejbusová linka 221.
Jízdní řády linek MHD na jedné z nejrušnějších zastávek v centru města. Základní a zároveň nejkratší interval je 20 minut, v plné síle jezdí v tomto intervalu celotýdenně jen trolejbusové linky 201, 203 a 208. Významná je také autobusová linka 213.
Do historického centra města na Horní náměstí mohou vjíždět pouze vozidla MHD a místní obsluha. Zde se odpojuje linka 221, jejíž trolejbus stáhne kladky a dál pokračuje na dieselový agregát po trase bez trolejového vedení. Takových vozů měl MDPO před požárem vozovny 8.
Další Solaris na Horním náměstí před honosnou budovou radnice. Tímto úsekem projíždí převážná většina trolejbusových linek.
Částečně nízkopodlažní SOR majoritního příměstského dopravce TQM míří k Východnímu nádraží.