Malebné město v českém Slezsku, kterým protéká stejnojmenná řeka, má cca 56 000 obyvatel a také rozvinutou trolejbusovou dopravu. Po zničujícím požáru zdejší vozovny v roce 2013 se opavská MHD oklepala a dobrou polovinu vozového parku tvoří nové trolejbusy, částečně s bateriovým pomocným pohonem. Obnovovalo se také v autobusové trakci, přičemž linkové vedení místní MHD je už léta stabilní. Revolucí však prošla regionální autobusová doprava v gesci Moravskoslezského kraje, kdy došlo v roce 2019 k výměně dopravců a nyní tu potkáte už jen nové plynové autobusy. Kvůli úbytku cestujících v rámci pandemie koronaviru byl v době návštěvy dočasně přerušen provoz některých doplňkových linek MHD, základní koncept 20minutových intervalů páteřních linek ale zůstal zachován.

Trolejbusová doprava v Opavě se za posledních několik let výrazně proměnila. V roce 2018 se tu rozloučili s posledními vysokopodlažními trolejbusy Škoda 14Tr. Polovina vozového parku byla obnovena nákupem 15 trolejbusů Škoda 32Tr s karoserií SOR NS12. Deset vozů z roku 2018 je vybaveno pomocnými bateriemi, díky kterým obsluhují hlavně linku 221, která vede pod trolejemi jen zčásti. A v závěru roku 2020 přišlo 5 totožných trolejbusů, jen bez přídavných baterií. V současnosti se tak mohou Opavané svézt buď těmito...
Jeden z 10 bateriových trolejbusů z roku 2018 vyjíždí od hlavního opavského nádraží směrem na jih na trolejbusové lince 221, kde je díky absenci trolejí v některých úsecích využito „obojživelnosti“ těchto vozidel. Před příchodem bateriových trolejbusů zde jezdily vozy s pomocným naftovým agregátem.
Na východním nádraží se potkávají vlaky s MHD i regionálními autobusy a jedná se o hlavní přestupní uzel v Opavě. Dobrou polovinu vozového parku trolejbusů už tvoří tyto vozy Škoda 32Tr, 10 z 15 je vybaveno pomocným bateriovým pohonem.
Zde na obratišti v Kylešovicích dochází k natrolejování bateriových trolejbusů na lince 221 která odtud pokračuje o pár zastávek dále do obratiště u kylešovické školy. Ostatní opavské trolejbusové linky jsou plně pokryty trolejovým vedením.
Na klasickém trolejbusovém obratišti v Kylešovicích je ukončena páteřní linka 201, která spolu s linkou 221 vede kolem východního nádraží do centra. Nedaleko odtud se nachází areál místního dopravního podniku, který v roce 2013 postihl rozsáhlý požár.
Jižní konečná linky 221 v Kylešovicích u školy, kde si musí trolejbusy poradit bez trolejového vedení. Dalším takovým místem je oblast sídliště severně od centra Opavy, kam tato linka také zajíždí cestou na svou opačnou konečnou u hypermarketu Albert.
Bateriový trolejbus na západní konečné linky 221 u hypermarketu Albert. Každé z nových vozidel nese jméno nějaké pohádkové postavičky. Základní interval páteřních linek v Opavě je 20 minut. A na každou konečnou vedou zpravidla ve všední dny dvě páteřní linky. O víkendech jsou v provozu pouze linky 201, 203, 208 a 221.
S novými vozidly přišla do Opavy také možnost koupit si jízdenku pomocí platební karty. Jinak je stále nutné mít pro nákup jízdenky ve vozidle předem odpočítané mince, které se vhazují do pokladny u řidiče. Zaplatit je možné také z elektronické peněženky na čipové kartě.
Trolejbusů 26Tr s karoserií Solaris jezdí v Opavě 13, tento z první šestikusové série z roku 2010 byl zachycen na páteřní lince 208, která cestou od hypermarketu Albert zajíždí také do vilové čtvrti zvané Předměstí. Je to jedna ze tří linek, kde je 20minutový interval i o víkendech.
Další trolejbus Škoda 26Tr z první série z roku 2010 v reklamním obalu na obratišti Městský hřbitov na jihozápadním okraji Opavy, kde jsou ukončeny linky 201 a 209.
Ukázka zastávkových jízdních řádů MHD. Všechny linky opavské MHD mají v rámci integrované dopravy Moravskoslezského kraje ODIS vyhrazenu dvoustovkovou číselnou řadu. Opava má také dvě noční autobusové linky.
Schéma opavské MHD, ze kterého je patrná stabilita zdejšího linkového vedení. Zeleně jsou vyznačeny trolejbusy, přerušovanou čarou pak úseky bez trolejového vedení. Zbytek sítě tvoří modré autobusy. Trolejbusy vedou do všech hlavních částí města. 4 trolejbusové linky aktuálně nejezdí, jedná se buď o školní spoje nebo dvě posilové linky se špičkovým intervalem 20 minut zkracující souhrnný interval na nejvytíženějších tratích.
Významné opavské zastávky mají také elektronické panely s aktuálními odjezdy. Zde v centru u divadla se potkává naprostá většina linek a dokonce se zde odehrávají vzájemné přestupy mezi jednotlivým páteřními směry.
V Opavě už nenajdete také žádný vysokopodlažní autobus. Z celkového počtu 33 vozů je 15 nejnovějších z roku 2015, kdy byly pořízeny výrobky Urbanway od Iveca. Všechny na plynový pohon, 8 v klasické 12metrové verzi, 7 zkrácených o délce 10,5 m. Nyní připravuje opavský DP nákup pěti nových autobusů, které nahradí nejstarší Solarisy z let 2004-6. I když je zdejší odbavovací systém stále stejný, nově můžete za jízdné v trolejbusu nebo autobusu zaplatit pomocí platební karty.
Setkání parciálního trolejbusu s autobusem Citelis v centrální přestupní zastávce Divadlo. Citelisů má opavský DP celkem 14, 10 z nich je z roku 2011, zbytek o jeden rok mladší. Linka 213 je jediná autobusová linka s pravidelným 20minutovým intervalem a propojuje hustě osídlené oblasti na jihu a severu města.
Významná část opavských autobusů jezdí na plyn. Pro méně vytížené linky je k dispozici 7 midibusů Iveco Urbanway 10,5M, které byly pořízeny v roce 2015. Jeden z nich přijíždí k divadlu kolem známého obchodního domu Breda.
Linky MHD jsou vedeny skrz samotné historické centrum Opavy touto ulicí mezi Horním a Dolním náměstím. Před příchodem parciálních trolejbusů jezdily na lince 221 starší trolejbusy s pomocným naftovým agregátem.
Zástupce druhé série trolejbusů Škoda 26Tr z roku 2014, kterých bylo pořízeno pět. Celkem čítá flotila tohoto typu 13 vozidel a jen menší část si drží červenobílý opavský nátěr, ostatní jsou oblečeny do celovozové reklamy.
Na Horním náměstí v centru Opavy najdete také zákaznické centrum místního dopravního podniku. Opavská MHD je zaintegrována do dopravního systému Moravskoslezského kraje, i když má stejně jako většina zdejších měst samostatný tarif.
Jeden z pětice nejnovějších trolejbusů, které byly dodány v závěru roku 2020. Oproti svým předchůdcům nejsou vybaveny pomocným bateriovým pohonem.
Na Dolním náměstí najdete památník na tramvajovou dopravu, která zde dojezdila v roce 1956, a kterou nahradily právě trolejbusy, rozvíjející se v Opavě od roku 1952.
Také na Dolním náměstí lze přestupovat mezi většinou trolejbusových a autobusových linek. V popředí vyčkává jeden z 8 plynových dvanáctimetrových Urbanwayů, které byly pořízeny stejně jako jejich kratší verze v roce 2015. Aktuálně se Opava chystá koupit dalších 5 nových autobusů na plynový pohon.
Jedna z nejnovějších trolejbusových konečných u Globusu na jihovýchodním okraji Opavy s jedním z nejstarších autobusů Citelis z roku 2011. Ještě starší jsou autobus Solaris z let 2004-6, kterých je ještě 5, a které budou již brzy nahrazeny novými vozy. Opava má celkem 13 městských autobusových linek, z toho 1 je nákupní (230 – Tesco). K dispozici je aktuálně 33 autobusů.
Starší trolejbusy jsou často používány k celovozovým reklamám. Kromě 10 bateriových trolejbusů z roku 2018 tu jezdí ještě 7 trolejbusů s pomocným naftovým agregátem. U Globusu končí páteřní linky 203 a 209. Linka 209 však jezdí jen ve všední dny.
První z 13 trolejbusů Škoda 26Tr na konečné páteřní linky 203 Jaktař na severozápadě Opavy. Dva z nich jsou vybaveny pomocným naftovým agregátem.
Na konečné linky 208 v Kateřinkách byl zachycen jeden z nejstarších trolejbusů v Opavě po vyřazení posledních Škodovek 14Tr v roce 2018. Tyto Solarisy Trollino byly dodány v letech 2003-6 v počtu 16 kusů, 5 z nich bylo zničeno požárem vozovny v roce 2013. Dnes jich je provozních ještě 6.
Revoluční proměna nastala na regionálních autobusových linkách zapojených do integrovaného systému ODIS. Ty mají na Opavsku číselnou řadu 200 a navazují na linky opavské MHD. V rámci soutěží na nové provozovatele autobusů v objednávce Moravskoslezského kraje došlo na střídání dopravců – dosavadní žluté autobusy dopravce TQM byly nahrazeny novými bílými nízkopodlažními plynovými autobusy nově vysoutěženého dopravce ČSAD Vsetín (nyní již jako Z-Group bus), který pro oblast Opavska a Vítkovska (v sousedství Opavy) pořídil 86...
Soutěže na autobusové dopravce v Moravskoslezském kraji zamíchaly kartami i v okolí Opavy. Zdejšího dopravce TQM vystřídal v roce 2019 dopravce ČSAD Vsetín, který pro oblasti Opavsko a Vítkovsko koupil 86 nízkopodlažních autobusů SOR, Scania a MAN. Těchto MANů pořídil nový dopravce v roce 2020 celkem 6.
Jeden ze 72 nových hrbatých SORů dopravce ČSAD Vsetín u opavského východního nádraží, které je zároveň hlavním nástupním bodem pro regionální linky. Nový dopravce zde funguje od poloviny roku 2019 v oblastech Opavsko a Vítkovsko s půlročním zdržením kvůli odporu původního dopravce TQM.
Z monotónnosti nových autobusů SOR dopravce ČSAD Vsetín pro Opavsko a Vítkovsko vystupuje 8 autobusů Scania Citywide Suburban LE.
A ještě jeden plynový SOR vsetínského dopravce, který na Opavsku nahradil žluté autobusy TQM. Regionální linky na Opavsku číselně navazují na ty městské. SORů má ČSAD Vsetín nejvíce – z 86 nových autobusů jich je celkem 72, z toho 15 ve zkrácené 10,5metrové verzi.
Srocení nových regionálních autobusů ČSAD Vsetín s jednotícími prvky Moravskoslezského kraje u opavského Východního nádraží na začátku odpolední špičky. Nově se tento dopravce jmenuje Z-Group bus a v Moravskoslezském kraji působí také v oblastech Jablunkova a Kopřivnice.
Nesmrtelné „tornádo“ aneb stejnosměrná elektrická vysokopodlažní jednotka ze 70. let minulého století na páteřní lince S1 mířící z opavského východního nádraží do Ostravy a dál do moravskoslezské aglomerace. Jezdí sem samozřejmě i o poznání novější CityElefanty, na spěšných vlacích ale také motorové vozy ČD. V roce 2022 by měly na trať mezi Opavou a Ostravou vyjet dvě nové elektrické dvouvozové jednopodlažní jednotky.
Z Opavy vyjíždí také řada lokálních železničních tratí, na kterých můžete hojně potkat i tyto legendární motorové vozy řady 810. Část z nich nyní prochází celkovou modernizací. Pro Moravskoslezský kraj už se také vyrábí nové dvoupodlažní jednotky spřahovatelné jak s motorovými, tak elektrickými lokomotivami. Ty zde ale asi jezdit nebudou.