Ostrava (28.12.2012)

V hlavním městě Moravskoslezského kraje, tak často sužovaném smogem, by měla veřejná doprava pomáhat při zlepšování kvality ovzduší a života v tomto rázovitém regionu. I když za poslední roky došlo na poli MHD k výrazné obnově vozového parku i ke zlepšení dalších služeb včetně určitého prohloubení integrované dopravy v okolí města, přeci jen jsou podnikány kroky, které ke zvyšování podílu MHD v městské dopravě příliš nevedou.

Ostravské hlavní nádraží prošlo rekonstrukcí a jeho budova získala nové opláštění. Od nádraží se do města můžete vydat trolejbusem i tramvají. V posledních letech přibylo trolejbusů s karoserií Solaris. První část pod značkou Solaris Trollino, další pod názvem Škoda 26Tr.
Významná zastávka Svinov-mosty nedaleko od svinovského vlakového nádraží prošla v roce 2012 zásadní modernizací včetně přilehlých nevábných podchodů a prostoru pod mostem včetně mostu samotného. Slavnosní otevření rekonstruovaných mostů proběhlo po dopravně náročné uzavírce v prosinci 2012.
V hlavním městě Moravskoslezského kraje, tak často sužovaném smogem, by měla veřejná doprava pomáhat při zlepšování kvality ovzduší a života v tomto rázovitém regionu. I když za poslední roky došlo na poli MHD k výrazné obnově vozového parku i ke zlepšení dalších služeb včetně určitého prohloubení integrované dopravy v okolí města, přeci jen jsou podnikány kroky, které ke zvyšování podílu MHD v městské dopravě příliš nevedou. V roce 2012 byly uvedeny v život dvě poměrně důležité stavby, mající přínos pro cestující MHD. Tou první bylo zřízení nové zastávky Karolina v těsné blízkosti...
Rekonstrukce zastávek Svinov-mosty přinesla také moderní informační zařízení na jednotlivé zastávky. Tento přestupní uzel leží na spojnici mezi sídlištěm Poruba a centrem Ostravy.
Podchody pod svinovskými mosty a přestupové chodby směrem k nádraží prošly největší proměnou.
Nová tvář zastávek MHD Svinov-mosty z pohledu od svinovského vlakového nádraží.
Nejnovějšími autobusy DPO, na jejichž nákupu se také zčásti podílela EU, se staly desetimetrové Solarisy Urbino. Poslední výrazná obnovovací vlna, která skončila dodávkou v únoru 2013, znamenala výměnu 55 autobusů za nízopodlažní Solarisy v různých délkách.
V poslední době úspěšně probíhala také obnova vozového parku ostravského DP. Ten po vzoru svého nadřízeného města a zároveň majitele změnil logo a vizuální styl informačních materiálů. S výraznou pomocí EU bylo nakoupeno mnoho nových trolejbusů a autobusů a dodány byly také další modernizované tramvaje T3, proměněné do částečně nízkopodlažní tramvaje Vario LF. Trolejbusy i autobusy jsou v poslední době dodávány od polského výrobce Solaris, naposledy přibyly o něco menší vozy Solaris Urbino 10. U trolejbusů jsou v poslední době dodávány Solarisy pod značkou Škoda 26Tr (Solarisu patří jen...
Koncem září 2012 byla v sousedství nové čtvrti v samotném srdci Ostravy zřízena nová zastávka Karolina, společná pro tramvaje i autobusy. Zde jedna z nejstarších ostravských tramvají na lince 9, která po redukčních změnách v březnu 2013 jede nově k Plynárnám a jezdí už jen ve špičkách.
Modernizovaná kloubová tramvaj KT8D5 míří ve směru od Náměstí Republiky do nové zastávky Karolina. Zde se hlavní trať větví směrem na sever po Stodolní ulici a na jihovýchod k Výstavišti.
Ukázka funkční společné zastávky Karolina pro tramvaje a autobusy. I když značnou část autobusového parku už tvoří Solarisy, Karosy zde stále mají nezastupitelné místo. Více než polovinu všech autobusů už tvoří nízkopodlažní vozy.
V zastávce Karolina zastavovala také minibusová linka 99, jezdící v centru Ostravy. Po změnách v březnu 2013 zde už linku 99 nenajdete. Místo toho jezdí minibusy na lince 92, která vznikla přečíslováním linky 82 v trase ze Slezské Ostravy do Kunčic.
Kolejová splítka na trati směrem k Nové huti. Tato spíše průmyslová zóna je obsluhována tramvajemi i autobusy, po změnách v březnu 2013 se zde vyměnily některé tramvajové linky.
Tramvajové obratiště Nová huť jižní brána. Od března 2013 na tuto jednokolejnou smyčku místo linky 9 jezdí čtyřka. Doplňková linka 14 zůstává - zde se linka 14 zpětným pohybem uklidila do oblouku, aby před sebe pustila tramvaj č. 9 a mohla zde vykonat bezpečnostní přestávku.
Solaris před hlavní bránou Nové huti. Množství autobusových linek odtud rozváží pracovníky hutí do různých částí města.
Nové logo Ostravy bylo doprovozeno též novým logem ostravského DP. S tím souvisí také nový grafický styl informačních materiálů a rovněž nový způsob označování vozidel.
Komplexní informace na zastávkovém označníku. Na všech sloupcích je také rezervní místo pro informace o případné výluce.
Obratiště Výškovice s modernizovanou soupravou tramvají T3.
Skrz obytný dům je vedena spojovací trať mezi Sport Arénou a vítkovickým nádražím. Vozový park tramvají je obnovován vozy Vario LF. Také na ně v poslední dodávce čítající 23 kusů přispěla Evropská unie.
Modernizované tramvaje Vario LF pocházející z vozů T3 spolufinancované z fondů EU jsou označeny příslušnými polepy. Zde na obratišti Dubina Interspar.
Ani v Ostravě neodolali dělat reklamu své největší konkurenci - automobilové dopravě.
Patnáctimetrový Solaris Trollino v obratišti u dolu Michal v Michálkovicích. Optimalizace trolejbusové sítě čeká Ostravu v polovině roku 2013.