Hlavní město Moravskoslezského kraje obléklo svou městskou dopravu do zcela nového kabátu. Začalo to nákupem nových tramvají Stadler nOVA, které poněkud rozvířily české vody s pouze tuzemskými produkty. Čtyřicítka tramvají se švýcarskou kvalitou, ale polské, běloruské a španělské výroby, není zdaleka vše, co potkáte v ostravských ulicích nového. Díky novým parciálním trolejbusům se některé linky vydaly i mimo trolejové vedení. Pokračuje také výrazná obměna autobusů včetně nákupu několika dalších elektrobusů.

Hlavní novinkou ostravské MHD jsou bezesporu nové tramvaje Stadler. Těch bude v letech 2018-2019 dodáno celkem 40. Jedná se o plně nízkopodlažní jednosměrné dvoučlánkové tramvaje s otočnými podvozky a maximální rychlostí 80 km/h. Nové tramvaje nahradily staré dvoučlánkové tramvaje K2, doplňují dvoučlánková Varia a svým způsobem nahradí i sólo vozy na některých linkách. Ostrava už nyní připravuje dodávku dalších 40 tramvají, které budou o něco kapacitnější, ale rovněž dvoučlánkové. Výběrové řízení vyhrála plzeňská Škodovka. Do nového světlomodrého kabátu se postupně oblékají i starší tramvaje,...
V roce 2018 bylo dodáno 26 nových tramvají Stadler nOVA z rodiny Tango, v roce 2019 má přijít zbylých 14 vozidel stejného typu. Čtyřicítka plně nízkopodlažních dvoučlánkových tramvají tak výrazně omladí vozový park ostravské MHD.
Setkání nové tramvaje Stadler s předchozím způsobem omlazování vozového parku v obratišti Vřesinská. Nové tramvaje Stadler nOVA jsou vyráběny v Polsku, část komponentů se vyrábí v Bělorusku, Španělsku i v České republice.
Ke čtyřicítce nových dvoučlánkových tramvají se připravuje také dodávka dalších 40 o něco kapacitnějších rovněž dvoučlánkových tramvají Škoda. Tramvaje Stadler jsou svým zahraničním původem na českých kolejích naprosto ojedinělé.
Plně nízkopodlažní interiér tramvaje Stadler nOVA se čtveřicí širokých dveří. Otočné podvozky, nichž poháněny jsou zadní dva, způsobují, že poměrně velká část sedadel je na podestách. Tramvaje jsou však konstruovány na rychlost 80 km/h, což už se zkouší na krátkém úseku ve Vítkovicích.
Sedadla v nových tramvajích kombinují omyvatelné dřevo s pohodlnějších polstrováním koženkou v nových barvách ostravské MHD. Díky dodávce nových tramvají mohly být vyřazeny poslední dvoučlánkové tramvaje K2.
Uspořádání zadní plošiny nové tramvaje Stadler nOVA. Díky podvozkům umístěným uprostřed vozových skříní mohou být naopak dveře umístěny na krajích vozidla. I v nových tramvajích můžete bez starostí zaplatit pouhým přiložením platební karty.
Kromě nových tramvají pokračuje Ostrava také v obnově a rozšiřování ostatních elektrických vozidel. V roce 2018 začalo jezdit 10 parciálních trolejbusů Škoda 26Tr a také 2 kloubové trolejbusy Škoda 27Tr s karoserií Solaris 3. generace již v novém světlomodrém ostravském nátěru. Nové parciální trolejbusy umožnily prodloužit trolejbusové linky i tam, kde nevedou troleje. Linka 101 byla ve dvou etapách prodloužena z terminálu Hranečník do sousedního Petřvaldu a linka 106 jezdí v oblasti čtvrti Bazaly částí spojů trasou bez trolejí.
Nové barevné schéma bylo původně určeno pouze pro nové tramvaje Stadler, poté bylo rozhodnuto rozšířit tuto originální barvu i na ostatní dopravní prostředky ostravského dopravního podniku.
Nová tramvaj před Hlavním nádražím. Tyto středněkapacitní tramvaje jsou nasazovány hlavně na linky, kde dosud jezdily vozy K2 nebo dvoučlánková Varia. Další zamýšlený nákup 40 tramvají od Škodovky má nahradit klasické dvojice T3, i když s o něco menší kapacitou.
Také trolejbusy a autobusy DPO se postupně přebarvují do nové světlemodré barvy. I trolejbusová trakce se v poslední době dočkala modernizace vozového parku – v roce 2018 bylo zprovozněno 10 standardních a 2 kloubové trolejbusy Škoda s karoserií Solaris ještě 3. generace.
Původní a nové barevné schéma na ostravských trolejbusech. Nové trolejbusy mají pomocný bateriový pohon s průběžným dobíjením, proto mohlo dojít k prodloužení linky 101 z Hranečníku ve dvou etapách do Petřvaldu i bez trolejí a také linka 106 jezdí nově částí spojů v oblasti Bazalů alternativní trasou bez trolejového vedení.
Zastávka Svinov mosty a nová tramvaj Stadler nOVA. Ostrava nově spustila wifi připojení ve svých vozidlech, které je podmíněno stažením mobilní aplikace mojeDPO, jež kromě užitečných informací umožňuje také nákup jízdného.
Kvalitní nabídka cestovních informací na zastávce Svinov mosty horní zastávka včetně aktuálních odjezdů spojů. V poslední době došlo k výraznému pokroku nejen v obnově vozového parku, ale i vzhledu informačních materiálů.
K novým trolejbusům přibylo i 6 elektrobusů – 3 dvanáctimetrové vozy Ekova Electron pro linky ze Svinova do Klimkovic a okolí, které se dobíjejí na konečné ve Svinově a 3 minielektrobusy Rošero, které mají zajistit provoz na nových minibusových linkách v centru Ostravy. Zakoupeno bylo také 10 minibusů na plynový pohon, které jezdí například na nové minibusové lince 90 k Planetáriu. A obnovovány jsou ve velkém i klasické autobusy, opět s pohonem CNG. V Ostravě se tak už objevila i čtvrtá generace Solarisů – 10 vozů v kloubové a 50 ve standardní verzi. Dodávka všech objednaných nových...
Dolní zastávka Svinov mosty, kde se za pomoci mnoha informačních obrazovek přestupuje na městské i příměstské autobusy a elektrobusy. Integrovaný systém ODIS prochází v poslední době sérií výběrových řízení na nové dopravce, s čímž souvisí místy velmi výrazná proměna jednotlivých provozovatelů i vozového parku.
V obratišti Svinov mosty najdete místo na dobíjení elektrobusů, kterých pro tento účel Ostrava zakoupila v roce 2018 3 kusy v podobě dvanáctimetrových vozů Ekova Electron. Odtud vyrážejí hlavně na linku 64 do lázní Klimkovice.
Jeden ze tří velkých elektrobusů Ekova Eelctron při dobíjení na konečné. Kromě velkých vozidel pořídila Ostrava ještě 3 minielektrobusy Rošero, které zatím jezdí na nové lince 90 k Planetáriu, ale měly by obsluhovat zamýšlenou minibusovou linku přes Masarykovo náměstí v centru.
K orientaci ve vybraných přestupních uzlech pomáhají tato schémata na zastávkách. Ostrava nezahálela v poslední době ani v nákupu autobusů – v roce 2018 bylo dodáno 10 kloubových Solarisů, 3 minibusy Dekstra a dokončuje se dodávka 50 standardních Solarisů, vše na zemní plyn.
Ostravský DP propaguje možnost velmi jednoduchého nákupu jízdného pomocí platebních karet. Asi není mnoho měst, kde by byla dostupnost jízdních dokladů na MHD tak rychlá a snadná. Daní je nepropojení těchto tarifů s příměstskou dopravou nebo železnicí.