Pardubice (31.5.2012)

Od poslední návštěvy před sedmi lety se pardubická MHD dosti výrazně proměnila, a to naštěstí k lepšímu. Určité proměny doznala také regionální doprava a město jako takové se rozrostlo o nové obytné plochy i nákupní centra.

Velkoplošný informační panel u hlavního vlakového nádraží. Kromě čtyř trolejbusových linek tu má konečnou také řada městských autobusů.
Od poslední návštěvy před sedmi lety se pardubická MHD dosti výrazně proměnila, a to naštěstí k lepšímu. Určité proměny doznala také regionální doprava a město jako takové se rozrostlo o nové obytné plochy i nákupní centra. Pardubice je město trolejbusů a proto začneme touto elektrickou trakcí. Nejvíce je pokrok vidět v obnově vozového parku - po patnácti nízkopodlažních vozech Škoda 21Tr z let 2000-2004 dorazilo do Pardubic v letech 2006-2007 6 trolejbusů Škoda 24Tr s karoserií Citelis a poté 8 kapacitních patnáctimetrových vozů Škoda 28Tr s karoserií Solaris. Dvě stejná vozidla by měl...
Velká dlážděná plocha před Hlavním nádražím. Nejstarší vozy 14Tr stále tvoří velkou část vozového parku trolejbusů. Všechny však prošly rekonstrukcí.
Křižovatka na Masarykově náměstí se změnila k nepoznání - vyrostly zde nové moderní budovy a velké nákupní centrum.
Nízkopodlažní Citybusy / Citelisy tvoří převážnou většinu vozového parku autobusů.
V letech 2006-2007 nakoupily Pardubice 6 trolejbusů Škoda 24Tr v nových barvách DP - červené a bílé. Linka 21 jezdí jen ve špičkách v intervalu 60 minut.
Obytná zóna v centru města i s novým patnáctimetrovým trolejbusem Škoda 28Tr. Pardubice už jich mají 8, další dva mají přijít letos.
A ještě jednou centrum města s trolejbusem Škoda 21Tr. Všech 15 těchto vozidel stále jezdí.
Slušivá zastávka u městského divadla. Vysokopodlažní autobusy už tvoří jen cca sedminu vozového parku.
Jeden z nejnovějších plynových Citelisů se stal obětí celovozové reklamy. Loni dorazilo posledních 6 z celkem 20 Citelisů s pohonem CNG.
Točna v Pardubičkách poblíž hlavní železniční trati. Končí zde linky 2 (interval 15 minut) a 27 (interval 60 minut).
Konečná Dubina, sever. Od poslední návštěvy tu vyrostly nové domy, obratiště už není na okraji sídliště.
Výraznou modernizací prošly také autobusy. V ulicích už běžně nepotkáte klasické Karosy řady 700 (až na jednu záložní). Naprostá většina autobusů je nízkopodlažních (Citybus, Citelis) a poslední dodávkou byla dvacetikusová série Citelisů délky 12 metrů na plynový pohon. Nízkopodlažní autobusy jsou doplněny ještě cca 12 kusy Karos řady B900. Bohužel část autobusů je oděna v celovozové reklamě, která zcela zakrývá i boční okenní plochy. Autobusové linky mají spíš doplňkový charakter, nejkratší interval mají linky 6 a 12, které jezdí ve špičkách cca každých 10 minut. Od poslední návštěvy značně...
Další reklamní 14Tr v Dubině. Pardubické vozy na sobě nemají během jízd na konečných bez cestujících označení linky, pouze nápis "promiňte, služební jízda".
V tomto úseku na jihu sídliště Dukla jezdí trolejbus jen jednou za půl hodiny (linka 7). Hlavní linkou pro Duklu je však pětka, která jezdí každých 10 minut a potkáte na ní také patnáctimetrové trolejbusy.
Další plynový Citelis zahalený v trochu pohřebním reklamním nátěru. I když reklamní firmy tvrdí něco jiného, výhled z takového vozu je poněkud kalný.
V prosinci roku 2011 vznikl i v Pardubickém kraji integrovaný systém, který pod značkou IREDO (podobně jako v Královéhradeckém kraji) sdružuje autobusovou a železniční regionální dopravu, bohužel bez té městské v Hradci Králové a v Pardubicích. Změny zejména autobusových linek byly poměrně výrazné a doprovázené bouřlivou diskuzí nad funkčností nového systému. Po půl roce by snad již měly být vychytány ty největší mouchy. Zvenku je na první pohled nový IDS vidět trojmístnými čísly linek na autobusech a mapami tarifních zón u zastávkových jízdních řádů. Ale zpět k pardubické MHD. O poslední...
U Hlavního nádraží končí jako jediná trolejbusová linka 3 z Lázní Bohdaneč.
Linky v Pardubickém kraji jsou od loňského roku nově integrovány do systému IREDO. Používají trojmístná čísla a zónově-relační tarif. Hlavním regionálním dopravcem v okolí Pardubic je Veolia Transport Východní Čechy.
Integrace regionální dopravy znamenala reorganizaci autobusových linek a jejich navázání na vlaky. Pod jízdními řády se také objevily mapky tarifních zón. Jedinou, dost podstatnou, vadou na kráse je nezaintegrování MHD v Pardubicích.
Rychlík směrem na severozápad na Hlavním nádraží v podání motorových vozů řady 854. Vlaky jsou základem zdejšího IDS.