Od poslední návštěvy před sedmi lety se pardubická MHD dosti výrazně proměnila, a to naštěstí k lepšímu. Určité proměny doznala také regionální doprava a město jako takové se rozrostlo o nové obytné plochy i nákupní centra. Pardubice je město trolejbusů a proto začneme touto elektrickou trakcí. Nejvíce je pokrok vidět v obnově vozového parku - po patnácti nízkopodlažních vozech Škoda 21Tr z let 2000-2004 dorazilo do Pardubic v letech 2006-2007 6 trolejbusů Škoda 24Tr s karoserií Citelis a poté 8 kapacitních patnáctimetrových vozů Škoda 28Tr s karoserií Solaris. Dvě stejná vozidla by měl...Od poslední návštěvy před sedmi lety se pardubická MHD dosti výrazně proměnila, a to naštěstí k lepšímu. Určité proměny doznala také regionální doprava a město jako takové se rozrostlo o nové obytné plochy i nákupní centra. Pardubice je město trolejbusů a proto začneme touto elektrickou trakcí. Nejvíce je pokrok vidět v obnově vozového parku - po patnácti nízkopodlažních vozech Škoda 21Tr z let 2000-2004 dorazilo do Pardubic v letech 2006-2007 6 trolejbusů Škoda 24Tr s karoserií Citelis a poté 8 kapacitních patnáctimetrových vozů Škoda 28Tr s karoserií Solaris. Dvě stejná vozidla by měl pardubický DP obdržet ještě letos. Starší trolejbusy klasické stavby - Škoda 14Tr sice ještě jezdí v nezanedbatelném počtu, ale všechny po rekonstrukci. Linkové vedení trolejbusů je v současnosti založeno na hlavních linkách 1, 2, 3, 5 a 13, které mají ve špičkách interval 10-15 minut (zpravidla každá linka jiný interval). Tyto linky jsou doplněny čísly 7 a 11 se špičkovým intervalem 20-30 minut a spíše pro pravidelné cestující jsou linky 21 a 27 s intervalem 60 minut.
Výraznou modernizací prošly také autobusy. V ulicích už běžně nepotkáte klasické Karosy řady 700 (až na jednu záložní). Naprostá většina autobusů je nízkopodlažních (Citybus, Citelis) a poslední dodávkou byla dvacetikusová série Citelisů délky 12 metrů na plynový pohon. Nízkopodlažní autobusy jsou doplněny ještě cca 12 kusy Karos řady B900. Bohužel část autobusů je oděna v celovozové reklamě, která zcela zakrývá i boční okenní plochy. Autobusové linky mají spíš doplňkový charakter, nejkratší interval mají linky 6 a 12, které jezdí ve špičkách cca každých 10 minut. Od poslední návštěvy značně...Výraznou modernizací prošly také autobusy. V ulicích už běžně nepotkáte klasické Karosy řady 700 (až na jednu záložní). Naprostá většina autobusů je nízkopodlažních (Citybus, Citelis) a poslední dodávkou byla dvacetikusová série Citelisů délky 12 metrů na plynový pohon. Nízkopodlažní autobusy jsou doplněny ještě cca 12 kusy Karos řady B900. Bohužel část autobusů je oděna v celovozové reklamě, která zcela zakrývá i boční okenní plochy. Autobusové linky mají spíš doplňkový charakter, nejkratší interval mají linky 6 a 12, které jezdí ve špičkách cca každých 10 minut. Od poslední návštěvy značně prořídl počet tzv. výpomocných spojů - dnes zůstala pouze jedna linka s jedním párem školních spojů. Noční linky mají nově čísla 98 a 99. V loňském roce byly v souvislosti se zavedením IDS IREDO prodlouženy dvě městské linky - linka 12 do obce Úhřetice a linka 15 vybranými spoji do nedaleké Přelouče.
V prosinci roku 2011 vznikl i v Pardubickém kraji integrovaný systém, který pod značkou IREDO (podobně jako v Královéhradeckém kraji) sdružuje autobusovou a železniční regionální dopravu, bohužel bez té městské v Hradci Králové a v Pardubicích. Změny zejména autobusových linek byly poměrně výrazné a doprovázené bouřlivou diskuzí nad funkčností nového systému. Po půl roce by snad již měly být vychytány ty největší mouchy. Zvenku je na první pohled nový IDS vidět trojmístnými čísly linek na autobusech a mapami tarifních zón u zastávkových jízdních řádů. Ale zpět k pardubické MHD. O poslední...V prosinci roku 2011 vznikl i v Pardubickém kraji integrovaný systém, který pod značkou IREDO (podobně jako v Královéhradeckém kraji) sdružuje autobusovou a železniční regionální dopravu, bohužel bez té městské v Hradci Králové a v Pardubicích. Změny zejména autobusových linek byly poměrně výrazné a doprovázené bouřlivou diskuzí nad funkčností nového systému. Po půl roce by snad již měly být vychytány ty největší mouchy. Zvenku je na první pohled nový IDS vidět trojmístnými čísly linek na autobusech a mapami tarifních zón u zastávkových jízdních řádů. Ale zpět k pardubické MHD. O poslední návštěvy se proměnil také odbavovací systém - základem je tzv. Pardubická karta, která se dá používat pro předplatné i jako elektronická peněženka. V autobusech jsou nainstalovány nové odbavovací terminály, které si však umí poradit i s klasickými papírovými jízdenkami. I přes nový progresivní odbavovací systém si zdejší dopravní podnik ve výroční zprávě stýská nad dalším úbytkem počtu cestujících. Je otázka, je-li to obecný trend, nebo zda je možné ho snahou o lepší veřejnou dopravu nějak zvrátit.