Západočeská metropole pokračuje v nákupu nových vozidel pro MHD – pořídila další nové tramvaje EVO2 a rozloučila se s typem Astra. Dál se připravuje na nové tramvaje včetně plánu pořídit velkokapacitní vozy, nejdelší v ČR. Kompletní rekonstrukci nyní zažívá tramvajová vozovna na Slovanech. Chystá se další dodávka standardních i kloubových bateriových trolejbusů. Největší proměnou ale v posledním roce prošla regionální autobusová doprava, kde v celém Plzeňském kraji vyjelo v červnu 2020 315 nových modrošedých autobusů dopravce Arriva, který zde vystřídal ČSAD Autobusy Plzeň.

Plzeňská MHD, to jsou tramvajové, trolejbusové i autobusové linky zdejších Plzeňských městských dopravních podniků. Výrazná modernizace vozového parku pokračuje i nadále. Během roku 2020 bylo dodáno dalších 5 dvoučlánkových tramvají EVO2, zbylé 2 objednané kusy by měly dorazit do konce roku 2021. V březnu 2021 se Plzeň rozloučila s posledními tříčlánkovými tramvajemi Astra, kterých sem bylo v letech 1997-2000 dodáno 11. Některé jsou použity různými subjekty k muzejním a dalším nedopravním účelům, zbytek byl prodán do Ostravy a Brna na náhradní díly. Místní výrobce tramvají Škoda už připravuje...
Zatím poslední dodaná tramvaj EVO2 z celkové 16kusové dodávky pro Plzeň. Nyní jich tu jezdí 14. Pět z nich bylo dodáno během roku 2020 a zbylé dvě by se měly v plzeňských ulicích objevit do konce roku 2021.
Prostorný interiér plně nízkopodlažní dvoučlánkové tramvaje EVO2, jejichž pokračující dodávky umožnily vyřadit přes 20 let staré tramvaje Astra, kterých bylo do Plzně dodáno před více než 20 lety celkem 11. Poslední Astry dojezdily v Plzni v březnu 2021 a dvě z nich nyní můžete vidět třeba v motorestu u dálnice D10.
12 tramvají KT8D5N můžete nyní vidět na páteřní lince 4. Pro ní vypsala Plzeň soutěž na až 24 superdlouhých tramvají, které by měly uspokojit rostoucí poptávku na této nejvytíženější plzeňské lince. Nové tramvaje mají být dodány do roku 2024 a to bude pravděpodobně znamenat i konec těchto tramvají, po kterých pokukuje třeba Praha.
Po delší opravě už byly také zprovozněny všechny 4 tříčlánkové tramvaje K3R-NT z roku 2006, jedna z nich byla zachycena na novém terminálu Bory, kde končí každá druhá čtyřka. Ostatní spoje pokračují dál po nové trati k místní Západočeské univerzitě. Nová trať byla otevřena v roce 2019.
Další z 12 „kátéček“ modernizovaných v letech 2007-9 včetně vložení středního nízkopodlažního článku na úsekové konečné Bory, kde je nový terminál pro městské i příměstské autobusy. Standardem nových zastávek jsou i digitální informační panely. Flotilu obousměrných tramvají už brzy rozšíří nový typ Škoda 40T, neboli ForCity Smart. Prototyp nyní podstupuje různé zkoušky a homologaci, vyjet na linku by měl ještě v roce 2021.
Reklamní obousměrná tramvaj KT8D5.RN2P přijíždí po novém úseku od Univerzity do terminálu Bory. Nové obousměrné tramvaje Škoda ForCity Smart budou také tříčlánkové, ale plně nízkopodlažní a nabídnou klimatizaci, pětici dvoukřídlých dveří na každé straně a 48 sedadel.
Odstavná plocha na terminálu Bory sloužící také pro páteřní linku 30, která krouží skoro kolem celé Plzně. Jsou zde zastoupeni i nejnovější zástupci autobusového parku PMDP – standardní SOR NS12 i kloubový Solaris Urbino 18.
Přehledné schéma terminálu Bory, kde se od konce roku 2019 přestupuje mezi tramvajovou linkou 4 a řadou městských i regionálních autobusů. Původní konečná Bory ležela o pár set metrů východním směrem.
Trolejbusová flotila se brzy rozroste o dalších 8 bateriových trolejbusů, polovina bude kloubových. V roce 2021 by měly být dodány 4 standardní vozy Škoda 26Tr a 2 kloubové Škoda 27Tr, vše s nejnovější karoserií Solaris. Vozů těchto dvou typů má Plzeň už 14. V autobusové dopravě došlo v návaznosti na dodávku 21 nových kloubových autobusů Solaris k vyřazení většiny patnáctimetrových vozů od stejného výrobce. Pro novou linku 39 obsluhující od září 2020 lokalitu Výsluní na jihu Plzně byl v roce 2021 pořízen jeden minibus Rošero.
Poslední zástupce autobusů SOR B 9,5 z roku 2002 zachycený na terminálu Bory na nové lince 39 do lokality Výsluní, kam jezdí autobusy MHD teprve od září 2020. Pro tuto linku jezdící pouze ve špičkách všedních dnů byl zakoupen nový minibus Rošero, nicméně v době návštěvy zde jezdilo toto – původně koupila Plzeň 4 vozy SOR B 9,5.
Elektronický označník pro regionální dopravu na terminálu Bory s již vyznačenými trojmístnými čísly Integrované dopravy Plzeňského kraje. Přes Bory jezdí 8 linek IDPK, 5 z nich tu končí.
Flotila kloubových autobusů byla v roce 2019 výrazně omlazena a doplněna 21 vozy Solaris Urbino 18 čtvrté generace. Jeden z nich vyjíždí z terminálu Bory kolem zastávky regionálních autobusů na lince 24 do Zadních Skvrňan.
Z nového terminálu Bory vyjíždí také několik regionálních linek Plzeňského kraje, na které jsou od června nasazovány pouze nové autobusy vysoutěženého dopravce Arriva Střední Čechy. Největší podíl ve flotile 315 vozů pro celý Plzeňský kraj má 145 dvanáctimetrových Crosswayů LE od Iveca.
EVO2 na lince 1 na její jižní konečné Slovany ve společnosti Karosy soukromého dopravce odkoupené z Francie v okolí Lyonu, jak napovídá její původní nátěr. Kousek odtud se staví na místě původní vozovny prakticky nová.
Jeden z osmi standardních autobusů SOR NS12 dodaných v roce 2019 na konečné linky 22 Slovany. Tato linka provozovaná pouze ve špičkách jezdí do Koterova, část spojů pokračuje ze Slovan k 8. bráně plzeňské Škodovky.
Jediná plzeňská tramvajová vozovna Slovany nyní prochází kompletní rekonstrukcí, která znamená stavbu prakticky nového areálu na místě toho původního. Nové koleje bude mít i manipulační propojka v ulici Slovanská alej do sousední smyčky Světovar, kde je uskladněna část vymístěných tramvají.
Pohled skrz brány tramvajové vozovny Slovany na vznikající nové haly. Přestavba začala v roce 2020 a hotovo by mělo být do konce roku 2022. Jelikož se jedná o jedinou plzeňskou tramvajovou vozovnu, veškeré práce probíhají za provozu.
Plzeň má už 8 nových kloubových trolejbusů Škoda 27Tr s karoserií Solaris, poslední vůz tohoto typu dorazil v roce 2020. Celkem je pro páteřní linky k dispozici 29 kloubových trolejbusů. V roce 2021 by měly dorazit další dva bateriové.
Trolejbusů standardní délky má Plzeň 66. V roce 2021 budou do Plzně dodány 4 vozy Škoda 26Tr s karoserií Solaris 4. generace. Celkem má zatím těchto nejnovějších krátkých bateriových trolejbusů Plzeň 6. Na snímku je zachycen jeden z nejstarších vozů tohoto typu z roku 2012.
Regionální autobusová doprava v okolí Plzně, to byly až do června 2020 zelenobílé autobusy ČSAD Autobusy Plzeň. Po výběrovém řízení v nebývalém rozsahu celého Plzeňského kraje zvítězila Arriva Střední Čechy, která od června 2020 nasadila na 235 linek v celém kraji 315 nových autobusů v barvách Plzeňského kraje a pod taktovkou integrované dopravy IDPK organizované firmou POVED. Arriva pořídila autobusy různých délek. Nejdelších patnáctimetrových vozů Setra je 66, autobusů standardní délky 12 metrů je 237, z toho 145 Iveco Crossway LE a 92 MAN. Nejkratší flotilu minibusů zastupuje 12 vozů...
Přehledné schéma nového plzeňského autobusového terminálu, ze kterého odjíždí 25 regionálních integrovaných linek IDPK. Nový terminál je výborně napojen jak na MHD, tak i na sousední hlavní vlakové nádraží.
Nový autobusový terminál vedle hlavního vlakového nádraží funguje od prosince 2018. Konečnou zde má po reorganizaci linek v Plzeňském kraji v roce 2020 většina regionálních linek mířících z okolí. Zelenobílé autobusy plzeňského ČSAD byly v červnu 2020 nahrazeny novými modrými autobusy nově vysoutěženého dopravce Arriva Střední Čechy, který pro 235 linek v celém kraji pořídil 315 autobusů různých délek.
Jednou z páteřních linek Integrované dopravy Plzeňského kraje je číslo 424 vyjíždějící z nového plzeňského autobusového terminálu. Tato linka jezdí ve špičkách jednou za hodinu, mimo špičky po dvou a o víkendu po čtyřech hodinách. Na páteřní linky nasazuje nový dopravce 66 patnáctimetrových autobusů Setra. Všechny nové autobusy jsou klimatizované, bezbariérově přístupné a platit v nich lze Plzeňskou kartou i běžkou platební kartou.
Největší podíl ve flotile nových autobusů Plzeňského kraje má délková kategorie 12 metrů. Celkem jich Arriva pořídila 237, z toho 92 je značky MAN. Jeden z nich byl zachycen na původním autobusovém nádraží, ze kterého vyjíždí 9 regionálních linek IDPK a všechny ostatní dálkové a neintegrované regionální linky. Část nových autobusů v oblasti Přeštic provozuje pro Arrivu původní ČSAD.
Po opuštění regionální autobusové dopravy v celém Plzeňském kraji nově provozuje místní ČSAD už jen 2 příměstské linky 55 a 66 do Vejprnic a Tlučné včetně noční linky N55. Od prosince 2020 zde nasazuje 4 standardní a 2 kloubové autobusy MAN. Ty kloubové jsou už nové generace, které jsou v ČR prvními vozy svého druhu.
Jeden ze dvou nových kloubových MANů ČSAD Autobusy Plzeň na konečné linky 55 na centrálním autobusovém nádraží. Linky 55, 66 a N55 spolufinancují jednotlivé obce na trase, platí na nich speciální tarif i předplatní jízdné IDPK. Plzeňské ČSAD bude tyto linky provozovat 10 let.
Nové regionální autobusy nabízejí kromě bezbariérového nástupu také celovozovou klimatizaci i možnost platby čipovou Plzeňskou kartou nebo platební bankovní kartou. Díky zásuvkám si lze dobít mobilní telefon a na páteřních trasách nabízí nový dopravce i bezplatnou wi-fi. Tak radikální změna dopravce se samozřejmě neobešla bez počátečních komplikací, zvlášť když nové vozy vyjely ve složitém období pandemie. Nicméně nyní už je situace stabilizovaná. Regionální autobusy vyjíždějí hlavně z nového autobusového terminálu u hlavního vlakového nádraží nebo z původního centrálního autobusového nádraží...
Poslední z 21 nových kloubových Solarisů, které vyjely v roce 2019. Díky tomu mohly být vyřazeny téměř všechny patnáctimetrové Solarisy, které už dnes jezdí v mnoha jiných městech včetně Prahy. Z původních 17 kusů tu jezdí už jen dva. Páteřní linka 41 vyjíždí od CAN do sídliště Vinice ve špičkovém intervalu 5 minut.
I přes širokou paletu možností elektronického nákupu jízdenek v plzeňské MHD zůstává stále jako možnost označit si papírovou nepřestupní jízdenku z předprodeje v tomto klasickém mechanickém znehodnocovači.
S novými vozy přichází také nová doba informování cestujících včetně možností přestupů v jednotlivých zastávkách. Celkově je podoba grafické prezentace plzeňské MHD na čím dál lepší úrovni, výrazně prokoukly také webové stránky PMDP.