Západočeská metropole přivítala zbrusu nové tramvaje a už s nimi jezdí i s cestujícími. Jsou zatím pouze dvě, ale v roce 2023 má dorazit 10 dalších. Jedná se o plně nízkopodlažní obousměrné tramvaje Škoda 40T, které kapacitně odpovídají dvojici T3 nebo kloubové tříčlánkové tramvaji. Omlazovací kúra proběhla také i trolejbusů i autobusů a zdá se, že o přísun nových vozidel je postaráno i čerstvými dlouhodobými smlouvami s plzeňskou Škodou nebo polským Solarisem. Poté, co byla dokončena rekonstrukce nástupišť na místním hlavním nádraží, se dělníci pustili i do hlavní odbavovací haly, přístup na nádraží je tak aktuálně trochu ztížený. Plzeň už částečně zprovoznila i novou tramvajovou vozovnu, která vyrostla na místě té původní na Slovanech a zrekonstruovala některé tramvajové tratě. A chystají se další.

Největší novinkou plzeňské MHD jsou bezesporu nové tramvaje z místního závodu Škoda Transportation. Zatím jezdí dvě, jsou obousměrné, tříčlánkové, klimatizované a plně nízkopodlažní. V roce 2023 má být dodáno dalších 10 tramvají stejného typu (Škoda 40T ForCity Smart) a nedávno Plzeň podepsala smlouvu na dalších 10 těchto tramvají, které by měly dorazit v roce 2025. Nové tramvaje po absolvování zkušebních kilometrů už běžně vozí cestující, a to na linkách 2 a 4. Nahradit by měly hlavně vysokopodlažní vozy T3R.P a v další etapě zřejmě i obousměrné KT8 či K3N. Už v příštím roce se tu tak asi...
Seznamte se s novou tramvají pro Plzeň. Obousměrná plně nízkopodlažní tříčlánková klimatizovaná tramvaj Škoda ForCity Smart vyrobená v plzeňské škodovce. Zatím jezdí 2 exempláře, v průběhu roku 2023 by jich mělo být dodáno dalších 10.
Nová tramvaj má pětici plnohodnotných širokých dveří na každém boku a může tak nahradit jak dvojici tramvají T3, tak i tříčlánkovou KT8D5. Aktuálně jezdí na linkách 2 a 4. Zde v obratišti Košutka.
Oproti zevnějšku je interiér nové tramvaje 40T docela nudně šedivý. Většina sedadel je na podestách nad jednotlivými podvozky. I přes přítomnost dveří na obou stranách je však jejich počet slušný. Najdete zde také velké množství informačních obrazovek.
Jedna ze dvou nových tramvají odjíždí na lince 4 z nejnovější konečné Univerzita, kam jezdí každý druhý spoj této páteřní linky. K již objednaným 12 tramvajím bylo nedávno objednáno dalších 10 kusů, které by měly být dodávány od roku 2025.
Nové tramvaje jezdí také na lince 2 ze Skvrňan na Světovar. Zde v zastávce Hlavní nádraží. Po dodání dalších 10 objednaných tramvají v roce 2023 by měly být postupně vyřazovány vysokopodlažní vozy T3R.P.
Nová tramvaj ForCity Smart se díky lince 2 podívá i na hlavní plzeňské náměstí Republiky. Díky novým tramvajím míří Plzeň k plné bezbariérovosti MHD.
Souprava částečně nízkopodlažní „wany“ a vysokopodlažního vozu T3R.P. na novém úseku linky 4 z Borů k Univerzitě. Vysokopodlažních tramvají má Plzeň ještě 20, po dodání nových tramvají 40T by měly být vyřazeny a místo toho budou jako druhé vozy v soupravě jezdit částečně nízkopodlažní „wany“. Skončit by mělo také posledních pár „vysokopodlažních“ pořadí ve všední dny na lince 4.
Jedna ze čtyř tramvají K3R-NT ve smyčce Bory. Dvě z nich mají reklamní celopolep a postupně se je všechny podařilo vrátit do běžného provozu. Vyrobeny byly v roce 2006. Vlevo odpočívá kloubový Solaris z předposlední dodávky 13 vozů z roku 2019.
Relativně novému terminálu Bory scházelo zázemí pro řidiče i cestující. To se teď mění a do poloviny roku 2023 by zde měla vyrůst menší budova s potřebnými službami pro cestující i řidiče včetně zastřešení tramvajových zastávek. Potkávají se zde tramvaje, městské i regionální autobusy a je zde také velké záchytné parkoviště.
Flotilu plzeňských minibusů zastupují dvě Rošera – jedno z roku 2020, druhé bylo zakoupeno o rok později. V Plzni našel nový domov také původně předváděcí minibus Isuzu. Vyřazen tak byl i poslední vysokopodlažní SOR B9,5.
Dalším velkým tramvajovým počinem je stavba prakticky nové vozovny místo té původní na Slovanech, která už je nyní částečně v provozu, ale kompletní práce mají být dokončeny až v roce 2023. Během roku 2022 byly opraveny tramvajové trati ve směru z centra na Bory a také koncový úsek trati na Světovar. Suchomilnými rostlinami byla pokryta část trati na Bolevec. Na rok 2023 se chystá rekonstrukce některých dalších tratí ve špatném stavu – třeba do Skvrňan nebo zbytek staré trati ke Světovaru. Aktuálně se pracuje také na vylepšení dopravního terminálu Bory, kde vyroste občanská vybavenost i...
Po dokončení rekonstrukce nástupišť se vrhli stavbaři na rekonstrukci historické odbavovací haly plzeňského hlavního nádraží. K jednotlivým nástupištím se tak nyní dostanete hlavně přímo podchodem od trolejbusových zastávek severně od nádraží.
Z nové vyhlídkové věže u hlavního vlakového nádraží je Plzeň jako na dlani. Nejblíže vlakovému nádraží i novému autobusovém terminálu jsou pak tyto zastávky pro trolejbusy a autobusy před místním okresním soudem.
Jedna z prvních částečně nízkopodlažních tramvají T3R.PLF z roku 2008 na konečné linky 2 u Světovaru. Celkem jich tu jezdí 18 a jsou spřahovány s vysokopodlažními vozy T3R.PV. I tato zanedbaná trať by se měla v roce 2023 dočkat rekonstrukce.
Konečná linky 1 Slovany s tramvají EVO2 poblíž stejnojmenné vozovny, jejíž celková rekonstrukce už se pomalu chýlí ke konci. Také tudy jezdí dlouhá páteřní linka 30 obepínající skoro celou Plzeň. Tyto dvoučlánkové tramvaje jezdí pouze na jedničce.
Nová vstupní budova vozovny Slovany, jejíž kompletní rekonstrukce už je téměř hotová. Před novou vozovnou vyrostly i nové autobusové zastávky s digitálními označníky. Původní vjezd do areálu byl zrušen, nově se jede o kousek dál po manipulační trati směrem ke Světovaru.
Ve vozidlech vybavených LCD displeji už běžně funguje zobrazování možných přestupů v následující zastávce, které se střídá s informací o následujících zastávkách včetně jízdní doby a s prostorem pro reklamní sdělení.
Jeden ze čtyř nejnovějších kloubových trolejbusů Škoda 27Tr z roku 2021 na konečné páteřní linky 16 Sídliště Bory. Celkem jezdí těchto kloubových trolejbusů s karoserií Solaris už 28, z toho 22 s novou karoserií 4. generace.
Na opačném konci linky 16 na Doubravce se potkává nejstarší a nejnovější typ kloubových trolejbusů v Plzni, které od sebe dělí 12 let.
Na sídliště Bory zatáčí jeden z pěti nejstarších kloubových trolejbusů Škoda 25Tr s karoserií Citelis z roku 2009. Díky dodávkám nových kloubových trolejbusů jezdí kapacitní vozy i na dalších linkách.
Po historickém Wilsonově mostě přes řeku Radbuzu projíždí jeden z nejstarších standardních trolejbusů Škoda 24Tr. Byly dodány v letech 2006-9 a dodnes jich jezdí ještě 15. Plzeň nedávno oznámila další velkorysý nákup nových trolejbusů – do roku 2030 chce dodat až 53 vozidel. Zatím je jistý nákup 9 standardních a 4 kloubových vozů Škoda, které mají být dodány do roku 2025. Ostatní je opce.
Plzeň pokročila i v trolejbusové dopravě – pokračovala průběžná obnova novými bateriovými vozidly jak ve standardní tak kloubové verzi. V roce 2021 byly pořízeny 4 kloubové trolejbusy Škoda 27Tr již tradičně s karoserií Solaris a také 4 vozy ve dvanáctimetrové verzi. V roce 2022 pak přišly další 4 krátké vozy stejného typu. V této tradici hodlá Plzeň pokračovat i nadále – čerstvě podepsala smlouvu s plzeňskou Škodou na dodání až 53 vozidel. Zatím je jistý nákup 9 standardních a 4 kloubových vozů Škoda, které mají být dodány do roku 2025. Ostatní je opce. Vypadá to tedy, že je zajištěna...
Jeden ze 4 nejnovějších kloubových trolejbusů na páteřní trase přes Wilsonův most, kudy projíždí většina plzeňských trolejbusových linek v ose Hlavní nádraží – Náměstí Práce.
Plzeň v poslední době nezahálela ani v obnově trolejbusů standardní délky. Toto je jeden ze čtyř čerstvě dodaných bateriových trolejbusů Škoda 26Tr, které tu jezdí teprve od podzimu 2022. V předchozím roce přišly také 4 vozy tohoto typu. Celkem je standardních trolejbusů s karoserií Solaris už 56.
Rušná Americká třída se dočkala v roce 2021 odvážného zklidnění a nyní zde patří prostor pouze MHD a místní obsluze. I tak tu ale vládne kolem zastávky Mrakodrap čilý dopravní trolejbusový ruch. Touto ulicí projíždí 12 linek MHD.
Na trolejbusové konečné linky 16 na sídlišti Doubravka odpočívá také autobusová linka 29 s jedním z kloubových Solarisů z roku 2019. Poslední dodávka těchto vozů je z roku 2022, kdy bylo zakoupeno 5 autobusů. Na dalších 12 stejného typu má dopravní podnik opci do roku 2025.
Autobusy standardní délky pro linky MHD tu jezdí hlavně v podobě vozů SOR NB12, kterých Plzeň pořídila v letech 2010-7 celkem 46. Jejich nástupců v podobě typu NS12 tu jezdí 10.
Další kloubový Solaris na lince 41 ze sídliště Vinice do centra a k autobusovému nádraží. Kloubové autobusy MHD jsou nyní pouze v podobě Solarisů – celkem jich tu jezdí už 52, z toho 27 s karoserií 4. generace.
Jedna ze 16 dvoučlánkových tramvají EVO2 dodaných v letech 2019-21 v zastávce Anglické nábřeží. Tyto dvoučlánkové tramvaje potkáte ve všední dny výhradně na lince 1 a s nimi také 4 obousměrná Varia z roku 2014.
Doménou páteřní linky 4 s nejkratšími intervaly jsou tyto legendární obousměrné tramvaje KT8D5.RN2P, kterých tu jezdí 12. Avizovaný další nákup tramvají Škoda 40T předznamenává pravděpodobný konec těchto strojů v Plzni někdy kolem roku 2025.
Setkání dvou různých linek o dvou různých kapacitách na společném úseku kolem Hlavního nádraží. Už dnes jsou téměř všechny tramvajové spoje alespoň částečně nízkopodlažní (kromě několika málo spojů ve všední dny na lince 4), díky dodávkám nových tramvají 40T by nízkopodlažní plochy v tramvajích mělo i nadále přibývat.
V přestupní zastávce Sady Pětatřicátníků jedna ze čtyř tramvají K3N, jezdící stabilně na páteřní lince 4. V období delších intervalů, a to i v dopoledním sedle pracovního dne, se tu odehrávají vzájemné přestupy mezi linkou 4 a vždy jednou z linek 1 a 2.
Městská autobusová doprava je co do důležitosti až na posledním místě, nicméně i zde se událo pár novinek. Dokončena byla dodávka nových standardních i kloubových autobusů. Krátké vozy typu SOR NS12 už tu jezdí v 10 exemplářích (poslední 2 kusy byly dodány v roce 2021), kloubových autobusů Solaris přibylo v roce 2022 celkem 5 (na dalších 12 vozů do roku 2025 je podepsána opce). Dohromady čítá nyní již monotónní flotila kloubových Solarisů 52 kousků. Plzeňský dopravce má také 2 nové minibusy Rošero a 1 původně předváděcí minibus Isuzu. V regionální autobusové dopravě již revoluce v podobě...
Do plzeňských ulic vyráží koncem roku tradičně i vánočně oděná obousměrná tramvaj Vario LF2/2IN, kterou můžete potkávat na lince 1, o víkendech i na ostatních linkách
Výhled na nové autobusové nádraží v Plzni poskytuje nová vyhlídková věž posazená u východu z podchodu pod vlakovými nástupišti směrem k trolejbusovým zastávkám.
Dvanácti- i patnáctimetrové autobusy Setra provozuje Arriva Střední Čechy na regionálních linkách IDPK na Plzeňsku, které vyjíždějí také odtud z nového autobusového nádraží poblíž hlavního vlakového.
Regionální autobusová doprava už je dva roky v těchto barvách a v podání dopravce Arriva Střední Čechy. Část svých vozů však stále pronajímá původnímu dopravci ČSAD Autobusy Plzeň.
Původní monopolní regionální dopravce v Plzeňském kraji nyní provozuje také bezplatnou nákupní linku T1 z centrálního autobusového nádraží k obchodnímu centru Rokycanská s hypermarketem Tesco. Pro ni i pro další linky má k dispozici 3 částečně nízkopodlažní autobusy MAN LE.
Jeden ze dvou nových kloubových MANů dopravce ČSAD Autobusy Plzeň z roku 2020 určený pro příměstskou linku 55. Velkokapacitní vozy na této lince zastupuje ještě jeden kloubový SOR.
Na centrálním autobusovém nádraží v Plzni lze najít i tuto kloubovou Karosu. Dopravce ČSAD Autobusy Plzeň má dva vozy tohoto typu a používá je už výhradně na smluvní dopravu.