Největší město Ústeckého kraje doznalo za posledních 5 let od poslední návštěvy mnohých změn. Více se podařilo propojit městskou dopravu s integrovanou dopravou Ústeckého kraje, v ulicích města se prohánějí nové kloubové trolejbusy oblečené v karoserii Solaris a přibylo také několik nových autobusů Iveco Urbanway. Aktuálně se na červenec 2020 chystá větší změna linkového vedení trolejbusů – zmizí linka 52 a vznikne nová linka 61. Také na železnici se udály změny – s novými smlouvami s dopravci vyjely na některé doplňkové linky v okolí Ústí vlaky dopravce RegioJet. A na regionálních linkách potkáte zbrusu nové zelené autobusy Scania nového krajského dopravce DSÚK.

Trolejbusová síť se od poslední návštěvy nijak nerozvinula – vznikla pouze manipulační smyčka v centru pro možnost otáčení trolejbusů ukončených na Mírovém náměstí. Pod ústecké troleje však vyjelo v roce 2019 devět nových kloubových trolejbusů Škoda 27Tr s karoserií Solaris Urbino poslední generace. Standardem nových vozidel je klimatizace, barevné displeje či více místa na kočárky. I přes tuto vzpruhu potkáte v Ústí stále dostatek původních kloubových trolejbusů Škoda 15Tr v různých modifikacích a stupních modernizace – některé byly modernizovány ještě poměrně nedávno. Mnoho z nich pochází...
Jeden z 9 nejnovějších kloubových trolejbusů se potkává v zastávce Malá Hradební s lanovkou na Větruši. Tudy jezdí pouze linky 60 a 62 mířící přes řeku do Střekova.
Standardem nových trolejbusů jsou velké barevné displeje, kterých je užíváno i pro intuitivní piktogramy pro ty, kteří neumějí číst. Ke Globusu bude kromě linky 62 jezdit od července i nová linka 61.
Naprostá většina linek MHD jezdí tudy přes Mírové náměstí. Tyto patnáctimetrové trolejbusy pořízené v letech 2011 (2 kusy) a 2015 (15 kusů) jsou v Ústí už dobře zabydlené.
I přes pořízení devíti nových trolejbusů v roce 2019 jezdí stále těchto kloubových stařečků 25. Deset z nich však pochází odjinud – třeba tento z roku 1992 jezdil původně v Českých Budějovicích.
Poslední dodaná ojetina z Hradce Králové, modernizovaná v roce 2012. Na linkách MHD je večer nástup usměrněn pouze na přední dveře, na některých linkách je to dokonce celodenně. Zavedeno bylo také tlačítkové ovládání dveří cestujícími (v době koronaviru vypnuté).
Trolejbusový patnáctimetr projíždí centrem kolem místního divadla. Zde se sjíždějí tratě ze Severní Terasy, Klíše i Všebořic.
Ústecký DP pokračoval také v nákupu autobusů Iveco Urbanway, v poslední době jich pořídil dalších 9. Tento byl do provozu zařazen v lednu 2020. Aktuálně jsou dodány poslední vozy z této série. Ústí už tedy bude mít 39 dvanáctimetrových vozů tohoto typu.
Ke standardním autobusům Urbanway přibylo v roce 2018 také 5 „kloubáků“. Kloubové Karosy už v Ústí nepotkáte. Poslední dojezdily v roce 2019. Ústecký DP má nyní k dispozici celkem 13 kloubových autobusů.
V prosinci 2019 nahradil původní České dráhy na linkách U5, U7 a U13 soukromý dopravce Regiojet, který zde provozuje podobně jako Arriva ojeté motoráky řady 628 z Německa. Do dvou let by je měly nahradit nové elektrické jedotky Pesa. Zde na lince U5 z Ústí do Mostu přes Úpořiny v nátěru DÚK.
Po letech relativně stabilního linkového vedení se chystá od července 2020 větší změna na základě požadavku místních lokálních radnic i v návaznosti na dokončení nové kruhové křižovatky v nových Předlicích. Zrušena bude linka 52 ze Severní Terasy na Klíši a nahradí ji nová linka 61, která propojí Severní terasu s Globusem v Trmicích a také se Starými Předlicemi na západě města. Zkrácena bude také špičková linka 59. Dále bude přesměrována linka 57 z Mojžíře, která nově pojede na Klíši a změna konečných čeká také na část trolejbusových linek na Severní terase. Tato změna umožní mimo jiné také...
Integrační vývěska na označníku MHD hlásá spolupráci regionálního systému DÚK s městskou dopravou v Ústí, která byla postupnými kroky do DÚK začleněna, byť stále s určitými výjimkami.
Nejen v jízdenkových automatech, ale nově i ve všech vozidlech je možné si koupit (a vytisknout) jízdenku kartou, a to na bezkontaktním platebním terminálu u řidiče.
Dnes již typické elektronické označníky, jež jsou k vidění hlavně v centru Ústí. Bohužel na přímém denním světle není displej příliš dobře vidět.
Nové autobusy a trolejbusy jsou už standardně kromě celovozové klimatizace vybavovány také těmito informačními obrazovkami.
I když je zdejší integrované dopravě teprve 5 let, stačila už vyměnit původní dopravce, kteří již nechtěli nebo nemohli za extrémně nízké vysoutěžené ceny kvůli vládnímu nařízení o zvýšení platů řidičů jezdit. Ústecký kraj si založil vlastní firmu DSÚK, která nově dopravu zajišťuje. Prvními nově pořízenými vozy bylo 71 Scanií Citywide LE. Dále mělo být dodáno 90 kratších Crosswayů od Iveca, jenže dodávku zarazil antimonopolní úřad.
Lanovka na Větruši v podání ústeckého DP funguje už téměř 10 let a stále je z její horní stanice nejhezčí výhled na celé Ústí. Přes den jezdí každých 15 minut. Poslední jízda je v letní sezoně až v 10 večer.
Výhled na ústecký dopravní uzel z vyhlídkové plošiny u horní stanice lanovky na Větruši.
Po starém mostě určeném i pro trolejbusy jede jedna z nových Scanií nového provozovatele linek DÚK – příspěvkové organizace Ústeckého kraje DSÚK. V plánu bylo pořízení 90 dalších autobusů Iveco, jenže se to zadrhlo u antimonopolního úřadu. Zatím tedy provozují část linek někteří původní dopravci jako subdodávku.
Kromě obnovy vozového parku trolejbusů investoval ústecký DP také do nových autobusů – pokračoval v nákupech standardních autobusů Iveco Urbanway (9 vozidel v letech 2019-20). Kromě toho jich pořídil v roce 2018 také 5 v kloubové verzi. Nově jezdí v barvách místního DP také 1 minibus Dekstra. Stále však můžete v ústeckých ulicích potkat i 22 let starý autobus Citybus. Stále tu potkáte také autobusy Tedom včetně kloubového prototypu. Od července 2020 čekají změny také na některé autobusové linky – například v sídlišti Pod Vyhlídkou nahradí prodloužená autobusová linka 5 zkrácený špičkový...
Konečná linek 60 a 62 u Karla IV. ve čtvrti Střekov, což je zatím nejnovější trolejbusovou tratí v Ústí, pomineme-li krátké doplňující úseky jako třeba smyčka poblíž Mírového náměstí.
Interiér kapacitního patnáctimetrového trolejbusu Škoda 28Tr, kterých tu jezdí celkem 17.
Další ze 71 nových Scanií DSÚK, které na Ústecku vystřídaly zejména dopravce BusLine. Některé linky vyjíždějí odtud poblíž Divadla. Před pořízením těchto autobusů si DSÚK na dva roky půjčila autobusy Mercedes-Benz Intouro a Setra LE od ICOMu.
Autobusy Ústeckého kraje slouží zároveň jako reklamní plochy propagující cestování veřejnou dopravou. Část autobusů je také vybavena rámy na jízdní kola. Po doběhnutí zbylých smluv s vysoutěženými dopravci už by si chtěl kraj zajišťovat regionální dopravu výhradně svépomocí.
Nový kloubový trolejbus Škoda 27Tr v karoserii Solaris poslední generace zdolává serpentiny ze Severní terasy směrem k Hraničáři. Tudy míří z centra „nahoru“ linky 51, 53 a 55.
A v opačném směru stoupá od Hraničáře směrem na Severní terasu patnáctimetr z roku 2015.  Na toto největší a zároveň nejvýše položené ústecké sídliště stoupají trolejbusy po třech různých trasách.
Jeden ze 6 trolejbusů v kabátě Citelis klesá ze Severní terasy východními serpentinami přímo k Mírovému náměstí, kudy vedou linky 52, 53 a 54. Reklamní polep tu nosí pouze tento typ trolejbusů.
Další reklamní trolejbus s karoserií Citelis z roku 2006 na konečné ve vysoko položeném sídlišti v Doběticích, kam míří linky 53 a 54. Každá sem dojede z centra Ústí jinudy.
Jedna ze dvou trolejbusových konečných na Severní terase nese stejný název. Od července tady ubude linka  52 a přibude linka 61. Také se prohodí konečné linek 53 a 55.
Druhá konečná na Severní Terase se jmenuje Mírová. Ze struktury vozidel je patrné, že starých kloubových 15Tr je tu stále dostatek (ještě 25 kusů, což je asi třetina vozového parku).
Nový kloubový trolejbus Škoda ukrytý v kabátě Solarisu je nejnovější posilou ústeckých trolejbusů. Linka 60 přijíždí na svou konečnou na Mírové. Nová dodávka navazuje na 10 vozů stejného typu z let 2014-5, jen se starším typem karoserie Solaris.
Výrazná proměna nastala v regionální dopravě. Integrovaný systém DÚK sice odstartoval již v roce 2015, tehdy však ještě nebyl kompatibilní s ústeckou MHD, což už dnes s určitými výjimkami je. Po bouřlivém vývoji s vysoutěženými dopravci je dnes už situace realitně stabilizovaná a pod nově vzniklým krajským dopravcem DSÚK už dnes jezdí většina regionálních linek na Ústecku, někde ještě zajišťovaných původními autobusy od Arrivy, ČSAD Slaný nebo BusLine. Většinou už ale proběhla také výměna vozidel za vlastní – zpravidla se svezete novými dvanáctimetrovými Scaniemi, kterých DSÚK pořídil 71....
Rekonstruovaný trolejbus původem z Hradce Králové na konečné Skalka na jednom z odlehlejších sídlišť na severovýchodě Ústí. Stejně jako většina ostatní linek spojuje i číslo 51 dvě různá sídliště na kopci s centrem Ústí.
Jeden z nejčerstvěji rekonstruovaných původně ústeckých trolejbusů Škoda 15Tr po dlouhodobé odstávce po nehodě již opět v plné síle na konečné u železniční zastávky Mojžíř. Od července 2020 pojede tato linka nikoli do Starých Předlic, ale na Klíši.
Interiér nedávno modernizovaného trolejbusu č. 553 se typem použitých sedadel podobá nejnovějším trolejbusům a autobusům. Tento vůz měl dvojitou smůlu – nejdřív mu musel být po vážné nehodě v roce 1995 vyroben nový vlek, v roce 2015 měl však další vážnou nehodu, kdy byl následně odstaven a vyjel až po modernizaci koncem roku 2019.
Špičková doplňková linka 59 jezdí po půl hodině z Klíše přes centrum do sídliště Pod Vyhlídkou. Od července 2020 sem už odpoledne nedojede a od září sem budou prodlouženy vybrané spoje autobusové linky 5.
Linky 58 a 59 je jako jediné vymykají jednotnému celotýdennímu provozu a jednotnému intervalu 15 minut ve špičce a 20 minut mimo špičku – jezdí pouze ve špičkách a po půl hodině.
Jeden z posledních dvou kloubových Citybusů z roku 2002 na lince 27 směřující od Revoluční podél Labe do obce Brná. I přes pokračující obnovu vozidel se tu ještě svezete posledním krátkým 22letým Citybusem.
A zde je zástupce nové generace autobusů – jeden z pěti kloubových Urbanwayů, k nimž v roce 2020 přibylo 9 krátkých vozů stejného typu. Nové autobusy jsou poháněny plynem.
K vidění a svezení je ještě také 7 Tedomů z oku 2010 včetně jednoho kloubového prototypu.