Hlavní město Ústeckého kraje stále drží početnou flotilu původních vysokopodlažních kloubových trolejbusů Škoda 15Tr. V minulých letech se podařilo trolejbusový park částečně obnovit 9 novými kloubovými vozidly, nicméně ani to nestačí a proto aktuálně ústecký dopravní podnik pořídil starší vozidla s karoserií Citelis z Brna. Městské autobusy byly nedávno částečně také obnoveny vozy Iveco Urbanway. Ústí nad Labem má novou vizuální identitu a s tím souvisí i chystaný nový nátěr vozidel MHD. Doprava Ústeckého kraje nabízí nákup zatím jen jednorázového jízdného prostřednictvím nové mobilní aplikace DÚKapka, regionální linky v okolí Ústí nad Labem nově provozuje krajský dopravní podnik DSÚK a na sousedním Teplicku dopravce ČSAD Slaný s novými kapacitními autobusy Iveco a Setra.

Ústí nedávno změnilo linkové vedení některých linek v zájmu optimalizace a vyhovění náročným požadavkům jednotlivých městských obvodů. Zanikla linka 52 a naopak vznikla nová linka 61, která přímo propojuje Severní terasu s Globusem a Starými Předlicemi. Předlická nová okružní křižovatka zas umožnila přímo propojit zdejší Globus a Staré Předlice. Ze špičkové linky 59 se kromě vybraných ranních spojů stal jen krátký doplněk z centra do Klíše. Naopak do sídliště Pod Vyhlídkou byly pod trolejemi prodlouženy autobusy tangenciální linky 5.
Patnáctimetrový trolejbus Škoda 28Tr na hlavní ústecké třídě. Jako výraz solidarity s válkou sužovanou Ukrajinou se na barevných displejích střídá číslo linky s ukrajinskou vlajkou.
I do denního provozu se nově více zapojují také dva trolejbusy standardní délky. Oba jsou původem z Hradce Králové a pomáhají na špičkových pořadích linek směřujících hlavně sem k lázním v Klíši. Špičková linka 59 jezdí až na jeden spoj jen na Mírové náměstí.
Modernizovaný interiér standardních trolejbusů Škoda 21Tr původem z Hradce Králové. Jeden je z roku 2000, druhý z roku 2002.
Do lázní Klíše zajíždí kromě základní linky 57 také doplňkové linky 58 a 59, které jezdí jen ve špičkách a posilují dopravu do sídliště Skalka na severovýchodním okraji Ústí. Většina spojů linky 59 byla zkrácena jen na Mírové náměstí, místo ní jezdí do sídliště Pod Vyhlídkou prodloužená autobusová linka 5.
Ústí má také 3 kloubové trolejbusy Škoda 22Tr. Tento je čerstvě po generální opravě a jedná se o 2. prototyp tohoto typu z roku 1994. Zbylé dva vozy z počátku tohoto tisíciletí generální opravou teprve procházejí.
Jediný provozní ústecký trolejbus Škoda 22Tr na posledním spoji špičkové linky 58 mířící ze sídliště Skalka do centra Ústí projíždí sídlištěm Krásné Březno.
Nezaměnitelný design dveří trolejbusu Škoda 21/22Tr. Ústí má vozů této typové řady, kterým už táhne na třetí dekádu, celkem 5.
Klasických trolejbusů Škoda 15Tr a jejich odvozenin má Ústí ještě 20. Na konečné v sídlišti Skalka byl zachycen jeden ze tří nejstarších původně ústeckých vozů z roku 1992.
Další dva původně ústecké trolejbusy Škoda 15TrM již byly vyrobeny po roce 2000 a potkaly se na hlavní třídě u zastávky Revoluční. Část nejstarších vozů bude vyřazena po zprovoznění 9 trolejbusů Škoda 25Tr Citelis koupených v roce 2022 v Brně.
Od poslední návštěvy v roce 2020 se nijak zásadně nepokročilo v obnově městského vozového parku. Posledními novinkami u trolejbusů je 9 kloubových vozů s karoserií Solaris 4. generace. A autobusy byly naposledy omlazeny v roce 2020 díky čtyřem standardním plynovým Urbanwayům. Není proto divu, že v Ústí ještě běžně potkáte i třicetileté trolejbusy Škoda 15Tr nebo skoro čtvrtstoletí staré autobusy Citybus. Do ulic nedávno vyjel první ze tří modernizovaných trolejbusů Škoda 22Tr a díky úpravě linkového vedení jezdí celkem pravidelně i jediné dva standardní trolejbusy 21Tr. Přestárlý vozový park...
Jedna z modernizovaných verzí interiéru kloubových trolejbusů Škoda 15Tr. Kromě původních ústeckých vozů zde jezdí také ojetiny z Hradce Králové a Plzně.
Na konečné linky 56 u všebořické trolejbusové vozovny odpočívá trolejbus z roku 1995, který prošel modernizací v roce 2013.
V útrobách všebořické trolejbusové vozovny se nalézá také tento trolejbus FBW z roku 1966 původem z Lugana. Snad se jednou dočká opravy.
Jedna ze dvou velkých konečných na Severní terase se nazývá Severní terasa. Všechny novější trolejbusy jsou pojmenovány po nějaké významné osobnosti z Ústí nad Labem. Nově odtud jezdí také linka 61, která přímo spojuje Severní terasu s Předlicemi včetně tamního Globusu.
Zatímco trolejbusů s karoserií Solaris se v Ústí usídlilo početné stádo, jinak je tomu u autobusů. Vozů této značky v nezávislé trakci je v Ústí pouze 7, z toho 4 patnáctimetrové, 2 standardní a jediný kloubový. Většina z nich je poháněna plynem.
Ústecký dopravní podnik má pouze 2 minibusy. Tento od Dekstry je nejnovější, vyroben byl v roce 2019 a zachycen byl na doplňkové lince 16 na velké okružní křižovatce na Bukově, které se tu říká Rondel.
Iveco Urbanway jubilejního čísla 100 je zástupce nejnovější dodávky autobusů do Ústí. Ta čítala v roce 2020 čtyři plynové vozy tohoto typu. Celkem jezdí v Ústí už 44 Urbanwayů, z toho 5 kloubových.
Zastávka Revoluční byla konečnou pro spoj linky 13 zajišťovaný již téměř historickým vozem Citybus, kterýchžto exemplářů z roku 1998 tu jezdí ještě dva kusy. V České republice je už nasazování vozů tohoto typu spíše ojedinělé.
Interiér kloubového plynového Urbanwaye na tangenciální lince 18 z Trmic přes Klíši do Všebořic. Kloubových Urbanwayů jezdí v Ústí pět a pořízeny byly v roce 2018.
Rekonstrukce a vznik okružní křižovatky v Předlicích poblíž Globusu umožnila upravit linkové vedení – do Starých Předlic jezdí nová linka 61, která předtím zajíždí i ke Globusu, což umožnilo spojit tuto okrajovou čtvrť s nákupním středobodem západní části Ústí.
Velmi pestrý ústecký vozový park autobusů je zastoupen také typem Tedom. Ze 6 vozů dodaných v letech 2009-10 tu jezdí ještě 3. Ústí koupilo také prototyp kloubového Tedomu, který je toho času v opravě. Sem do Krásného Března přijíždí dlouhá tangenciální linka 5 ze Všebořic přes Severní terasu. Nově pokračuje spolu s trolejbusy také do sídliště Pod Vyhlídkou.
Nejnovější chlouba v podobě 9 kloubových trolejbusů Škoda 27Tr s nejnovějším typem karoserie Solaris z roku 2019 byla zvěčněna na lince 56 spojující Všebořice, centrum a sídliště Krásné Březno a Pod Vyhlídkou.
Poblíž zastávky Revoluční od března 2021 provozuje Dopravní společnost Ústeckého kraje také vlastní infocentrum integrované dopravy DÚK. Lidé si mohou koupit jednorázové i jednodenní jízdenky také pomocí nové mobilní aplikace DÚKapka.
Doprava Ústeckého kraje nedávno omladila na Ústecku a Teplicku svůj již tak celkem mladý vozový park. Stalo se tak jednak díky nástupu dopravce ČSAD Slaný, který na Teplicku vystřídal Arrivu. Tento dopravce ze skupiny ICOM logicky pořídil autobusy značky Setra, kromě vozů standardní délky se můžete na páteřních linkách svézt i patnáctimetrovými autobusy od stejného výrobce. A část starších dvanáctimetrových Seter půjčuje ICOM i krajskému dopravci DSÚK, kterému se stále nedaří vysoutěžit další nové autobusy. Nyní aspoň začínají na Ústecko proudit nové 15m Crosswaye, kterých má být celkem až...
V roce 2021 pořídil dopravce ČSAD Slaný celkem 21 patnáctimetrových vozů Setra, které používá na páteřních linkách na Teplicku, které převzal po původní Arrivě City. Některé zajíždějí i do Ústí. Na Ústecku provozuje regionální linky hlavně krajská DSÚK. Té se po několika nezdarech podařilo vysoutěžit až 20 velkokapacitních patnáctimetrových vozů Iveco Crossway LE. První z nich už se začínají objevovat na linkách DÚK.
Kromě vlastních linek ČSAD Slaný na Teplicku, pro které koupil standardní i patnáctimetrové vozy Setra pro nově soutěžené linky od zimy 2021, dlouhodobě pronajímá starší Setry krajské DSÚK, které se stále nedaří vysoutěžit dostatečný počet vlastních autobusů.

autor: U