Zlín (10.7.2012)

Jelikož již před pěti lety při poslední návštěvě Zlína se vyznačovala zdejší MHD vysokou kvalitou, příliš mnoho se tu od té doby nezměnilo. Bohužel se do té doby ani nerozrostla zdejší integrovaná doprava a podobný zůstává také stav zdejší páteřní regionální železnice.

Fontána s železniční tématikou vyrostla v rámci celkové rekonstrukce přednádražního prostoru v Otrokovicích. V pozadí vyčkává autobus náhradní dopravy za vlaky - v době návštěvy se opravovala páteřní zlínská trať Otrokovice - Vizovice.
Jelikož již před pěti lety při poslední návštěvě Zlína se vyznačovala zdejší MHD vysokou kvalitou, příliš mnoho se tu od té doby nezměnilo. Bohužel se do té doby ani nerozrostla zdejší integrovaná doprava a podobný zůstává také stav zdejší páteřní regionální železnice. Pokrok nastal především v obnově vozového parku, rozšíření zdejší trolejbusové sítě nebo v rekonstrukci některých zastávek. Regionální železniční trať Otrokovice - Zlín - Vizovice sice procházela v době návštěvy krátkodobou výlukou, nahradily jí však kloubové autobusy zlínského dopravního podniku. Oproti minulé návštěvě jsou tu...
Odstavná plocha MHD před vlakovým nádražím v Otrokovicích. Končí zde jak trolejbusové linky vedoucí po meziměstské trati do Zlína, tak i otrokovická páteřní linka 55.
Jeden z nejnovějších kloubových trolejbusů odjíždí z konečné zastávky u otrokovického nádraží. Výraznou proměnou prošlo také zastřešení zastávky.
Jízdenkový automat. Základní jízdenka na 20 minut je "nepřestupná", s ostatními přestupovat lze a jsou omezeny časem. Jízdenka pro "zlínskou integrovanou dopravu" je o něco dražší, ale lze s ní cestovat i vlakem. Na celodenní jízdenku vás však pustí jen do MHD.
Otrokovická páteřní linka 55 přijíždí na hlavní náměstí před společenský dům "Baťov" (takto se kdysi Otrokovice jmenovaly). V přilehlém parku najdete také sochu Tomáše Bati.
Trolejbusová konečná nad sídlištěm Jižní Svahy pro linky 6, 7 a 8. V okolí této konečné vyrostlo mnoho nových domů.
Jedny z prvních zlínských kloubových nízkopodlažních trolejbusů na konečné Jižní Svahy, Kocanda.
Zástupce nejstarších středněpodlažních trolejbusů Škoda 14Tr na konečné Jižní Svahy, Středová. Sem zajíždějí linky 9, 10 a 14. Nutno poznamenat, že z každé jižně-svahové konečné jezdí jedna polookružní linka do centra města a k Baťově nemocnici (8 a 9).
Ukázka jízdních řádů a rozsahů provozu jednotlivých linek z Jižních Svahů. Pokrok tu sice nastal, ale co se týče přehlednosti je stále co zlepšovat.
Hned v Otrokovicích je možné obdivovat zdařilou a důkladnou rekonstrukci přednádražního prostoru. Autobusy a trolejbusy MHD tu mají nová odstavná stání, nástupní zastávka MHD dostala kapacitní a moderní zastřešení a před nádražní budovou vyrostlo náměstíčko s „železniční" fontánou a s odpočinkovou zónou pro pěší. Zlepšení se dočkaly také některé další zastávky MHD ve Zlíně. Rekonstrukcí prošel rovněž prostor poblíž Náměstí Práce, kde se nachází autobusové nádraží regionálního dopravce Housacar. Trolejbusy se mohou nově podívat do dvou úseků, kam však nevedou troleje. Linka 3 zajíždí do...
Konečná Vršava pro linku 4. I když je trolejbus oděn do reklamy na ZOO, až do ZOO je nutné dojet autobusem, který vede souběžně s touto tratí dál do Lešné. Nasazovány zde jsou kloubové autobusy.
Druhá konečná linky 4 - Podhoří. Zdejší trať vede malebným svahem pokrytým Baťovými domky po úzkých dlážděných ulicích.
Zlínský DP letos zakoupil několik zkrácených nízkopodlažních autobusů Iveco Citelis o délce 10,5 m. Všechny letošní autobusy jsou vybavené klimatizací pro cestující.
Interiér letošní autobusové novinky. Zkrácený autobus nabízí dostatek nízké podlahy i troje široké dveře. Tyto vozy nahrazují již vyřazené SORy B9,5.
A ještě jeden pohled na Citelis 10,5 na konečné linky 33 Paseky.
Také k filmovým ateliérům zapadlým v lesích jižně od Zlína jezdí autobus. Linka 31 zajíždí také do nové čtvrti Maják ukryté v lesních svazích jižně od Zlína.
Na vybraných uzlových zastávkách fungují elektronické displeje ukazující aktuální příjezdy nejbližších spojů. V této podobě je známe spíš z autobusů.
V těchto místech v obratišti Příluky stahují trolejbusy na linkách 11 a 12 kladky a dál do průmyslové zóny už jedou na pomocný dieselagregát. Troleje totiž už dál nevedou.
Vývěska upozorňující na zvláštní letní nostalgické jízdy s historickým trolejbusem Škoda 9Tr.
Křižovatka u kostela, kde se odpojuje trať vedená Baťovými domky do Lesní čtvrti. Linka 9 je jedna ze dvou polookružních linek spojujících centrum se sídlištěm Jižní Svahy.
Konečná Lesní čtvrť. Linky 3 a 13 zde projíždějí malebnou čtvrtí Baťových domků. Druhou konečnou linky 3 je čtvrť Louky, kam už troleje nevedou - opět je využíváno pomocného naftového agregátu.
Do Lesní čtvrti jezdí vybrané školní spoje nově horem kolem zdejší školy. Aby to děti neměly tak daleko, trolejbus je odveze blíž ke škole a nepotřebuje k tomu ani trolejové vedení. Na tyto školní spoje jsou také vypravovány kloubové vozy.
Jeden z rekonstruovaných trolejbusů Škoda 15TrM na polookružní lince 9. Vše, co se ve Zlíně týká městské dopravy, je modrožluté.
Vozový park trolejbusů se sice částečně obnovil o nové nízkopodlažní vozy s karoserií Citelis, stále je však průměrné stáří trolejbusů cca 12 let a většinu stále mají středněpodlažní 14Tr nebo 15Tr. Letos se však bude konat výběrové řízení na obří dodávku 25 nových trolejbusů, které by měly být dodány v letech 2013 - 2015. 80 % potřebných peněz poskytne Evropská unie. V autobusové dopravě už potkáte téměř výhradně nízkopodlažní autobusy, a to většinou vozy Citybus nebo Citelis. V roce 2012 zakoupila DSZO 6 nových autobusů Citelis - dva o délce 12 metrů, 4 zkrácené o délce 10,5 m. Celá nová...
Zastávka MHD u autobusového nádraží. To se nachází severozápadně od centra města a překlenuje ho silnice z centra směrem na Jižní Svahy.
Rozlehlé autobusové nádraží. Většinu linek tu provozuje dopravce ČSAD Vsetín. Část linek, kteér patří dopravci Housacar, však odjíždí z nedalekého vlastního nádraží.
I zde na autobusovém nádraží zastavoval autobus náhradní dopravy za vlaky - poblíž se totiž nachází vlaková stanice Zlín-střed.
Výjezd z autobusového nádraží na hlavní silnici do cezntra města. Zdejší hlavní regionální dopravce ČSAD Vsetín obnovuje vozový park převážně autobusy SOR a Mercedes-Benz Intouro.
Regionální dopravci obnovují svůj vozový park autobusy Iveco Crossway (Housacar, ČSAD BUS Uherské Hradiště, Krodos Bus), zdejší nejvýznamnější dopravce ČSAD Vsetín nakupuje autobusy Mercedes-Benz Intouro nebo SOR. Integrace regionální dopravy ve Zlínském kraji však stále neexistuje. Jediným zárodkem, který je sice nejstarším IDS v ČR, ale který se od té doby v podstatě nerozrostl, je spolupráce zlínského DP a ČD mezi zdejší MHD a železniční tratí Otrokovice - Vizovice.
Ze Zlína vyjíždí do okolních kopců také speciální "Valašský cyklobus".
Soukromé autobusové nádraží dopravce Housacar ležící v těsné blízkosti průmyslové části Zlína a zároveň hned u zastávek MHD "Náměstí Práce".
Autobusové nádraží Housacar. Zde je vše laděno do barev dopravce. Ten obnovuje svůj vozový park autobusy Iveco Crossway.
Osobní přípojné vozy čekají, až bude opravena páteřní "integrovaná" trať Otrokovice - Zlín - Vizovice. Na hlavní části výkonů však jezdí Regionovy.