Německá metropole v době povánoční, ještě relativně bezstarostná. Od poslední návštěvy v roce 2012 se toho změnilo hodně i málo. Málo pohledem infrastruktury, hodně pohledem vozidlového parku. Naplno se rozjela velká obnova vozidel úzkoprofilového metra i tramvají, za posledních 5 let bylo pořízeno více než 750 nových autobusů. A připravuje se také obnova vozů na širokoprofilových linkách metra a v berlínském S-Bahnu. Síť metra se za tu dobu nijak nerozšířila, tramvaje jen o nepatrný kousek.

Velká pozornost Berlína se upíná k obnově vozového parku metra. Začalo se na linkách úzkého profilu objednávkou 60 čtyřvozových souprav typu IK od Stadleru. Urgentní potřeba obnovy na širokoprofilových linkách je zatím řešena zapůjčením části nových úzkých souprav na široké linky s patřičnou úpravou a také oživením pár již historických souprav typu D (Dora). Nové širokoprofilové soupravy typu I (stejné jako na úzkých linkách, jen širší) jsou snad již v dohledu. V linkovém vedení došlo k drobné úpravě – linka U3 nově jede spolu s linkou U1 po nadzemním historickém úseku až na konečnou...
Toto je nová tvář berlínského metra, nová souprava typu IK od místního výrobce Stadler Pankow. Zatím na úzkoprofilových linkách U1 až U4, chystá se však masivní výměna generací i na širokých linkách, kde už staré soupravy rychle dosluhují a nedostatek nových je suplován úzkoprofilovými vozy na lince U5 s upravenými nástupními můstky ke dveřím.
Klasická souprava úzkoprofilového metra ve společném nadzemním úseku linek U1 a U3. Ještě donedávna zde jezdila pouze linka U1, při cestě z linky U3 směrem na Warschauer Strasse bylo nutno přestoupit.
Staré úzké metro přijíždí na konečnou Warschauer Strasse, kde nově od roku 2018 končí také linka U3. Přestoupit tady lze jak na tramvaj, která zde začíná a pokračuje dál do bývalé východní části Berlína, ale i na S-Bahn a také na zbrusu novou elektrickou linku 300.
Tyto úzké vozy mají možnost zavření dveří cestujícími z důvodu velkého poměru venkovních stanic. Všechna okna jsou opatřena antivandalským polepem s hlavním symbolem Berlína, což ale poněkud zhoršuje výhled z vozidel.
Nová souprava typu IK na konečné linek U1 a U3. Těchto nových čtyřvozových úzkoprofilových souprav od Stadleru je objednáno celkem 54 a postupně jsou dodávány od roku 2015.
Velkoplošné obrazovky ukazující také možnost přestupů v následující stanici jsou součástí nových souprav IK od Stadleru.
Jedna z nových souprav IK byla ve vánočním čase opatřena speciálním tématickým polepem. Na lince U2 jezdí tyto nové soupravy společně s dožívajícími východoněmeckými vlaky typu G.
Východní konečná Warschauer Strasse zbrusu nové linky 300, která vznikla současně s třicítkou nových dvanáctimetrových elektrobusů. 15 je od Mercedesu a 15 od Solarisu. V roce 2020 má přibýt ještě 90 dalších elektrobusů Solaris ve dvanáctimetrové verzi a také cca 17 kloubových vozů stejné značky.
Nová elektrická linka 300 doplňuje linky 100 a 200, které jedou skrz centrum a spojují turisticky zajímavá místa, ale mají i dopravní funkci. Nová linka 300 přinesla také změnu trasy linky 200.
Interiér nového dvanáctimetrového elektrického Mercedesu eCitaro. Nechybí ani typické berlínské strakaté potahy sedadel.
Jedno z mála míst, kde tramvaje zasahují do bývalého západního Berlína. Metrotramvaj M10 pak pokračuje do útrob bývalé východní zóny, kde se nachází 99 % tramvajových kolejí. Poslední tramvajovou novostavbou byl krátký úsek kolem Hlavního nádraží do zastávky Lüneburger Strasse v roce 2014, která leží na opačném konci této linky.
Setkání starší a novější sedmičlánkové tramvaje Flexity na Alexanderplatz na metrolince M6 směřující odtud dál na východ. Tato obousměrná tramvaj je nejpočetnějším typem nových tramvají Flexity. Kromě něj tu jezdí ještě 40 jednosměrných sedmičlánkových a 36 obousměrných pětičlánkových Bombardierů.
Sedmičlánková obousměrná Flexity z roku 2018 již s bílými informačními displeji. Celkem má být do roku 2020 dodáno 136 tramvají tohoto typu. Spolu s ostatními modifikacemi tak bude mít Berlín cekem 210 tramvají Flexity od Bombardieru. Sériové dodávky těchto vozidel začaly v roce 2011.
Alexanderplatz, velký dopravní uzel a hlavní orientační bod bývalého východního Berlína. Potkává se tu S-Bahn, metro, tramvaje i autobusy.
Alexanderplatz je také konečnou vyhlídkové linky 100, která spojuje toto hlavní východní náměstí s uzlem u Zoologické zahrady. Po cestě se můžete v patrovém autobusu kochat dalšími berlínskými památkami a zajímavostmi.
Nové kloubové Citaro na další turisticky zapamatovatelné lince skrz centrum – číslo 200 doplňuje linku 100 vyjíždějící od Zoologické zahrady na východ. V roce 2019 k nim přibyla ještě linka 300, kvůli které byla mírně upravena trasa linky 200.
Berlínský S–Bahn je snad ještě slavnější než berlínské metro a i jemu je (co se týče vozového parku) věnována velká pozornost. Aktuálně se připravuje obří dodávka nových souprav S-Bahnu od místního Stadleru, které by měly do roku 2023 nahradit soupravy typů 480 a 485 z počátku 90. let, které nyní slouží především na okružních linkách a na linkách na jihovýchodě sítě. První z pětistovky nejpočetnějších vlaků řady 481 už procházejí renovací interiéru i mírnou úpravou vnějšího vzhledu.
Ve velkém byla v poslední době obnovena flotila kloubových autobusů v podobě těchto Scanií Citywide. Celkem jich bylo v letech 2014-8 dodáno 350 kusů.
Typický potah sedadel v berlínské MHD se stal také kultovním sběratelským předmětem, ale hraje také roli v propagačních kampaních berlínského BVG.
Další kloubová Scania vyjíždí na metrolince M45 od Zoologické zahrady, což je jeden z hlavních dopravních uzlů bývalého Západního Berlína. V posledních 5 letech bylo do Berlína dodáno cca 500 nových kloubových autobusů.
Už jen na lince U2 se můžete setkat s těmito východoněmeckými soupravami typu G, které byly dodány v letech 1974-1989 v počtu 123 dvouvozových souprav. Nyní jsou postupně odstavovány zejména po příchodu nových vlaků typu IK.
Nejkratší linka berlínského metra U55 má stále pouze 3 stanice a vede od Hlavního nádraží směrem k prodlužované lince U5, se kterou se měla už dávno propojit. Aktuálně to vypadá na termín někdy po roce 2020, kdy se obě linky propojí a U5 dojede až k Hlavnímu nádraží. Zatím zde slouží tyto dvouvozové staré soupravy, nedávno byly dokonce zprovozněny tři již historické soupravy typu D (Dora) pro zajištění dostatečného počtu vozidel na širokých linkách.
Druhá konečná stanice Brandenburger Tor na třístanicové provizorní lince U55. Odtud by měla linka dál pokračovat k nynější konečné linky U5 snad někdy po roce 2020.
Dvě ikony Berlína v jednom – berlínský medvěd a schéma sítě metra a S-Bahnu.
V novějších soupravách typu H a HK najdete informační obrazovky ukazující také možné přestupy v následující stanici.
Setkání staré západo- a východoněmecké soupravy na úzkoprofilové lince U2. Té východoněmecké se říká Gisella nebo také Gustav podle písmene G označujícího tuto řadu.
Dnes nejpočetnější typ berlínského S-Bahnu na Hlavním nádraží, který byl dodán v objemu 500 souprav. Svého času si tento typ prošel velkými problémy, nyní spolehlivě slouží a je dále na čase obnovit vozový park zcela novými vlaky, které nahradí ty nejstarší z počátku 90. let.
Revoluční proměnou si prošly v poslední době berlínské tramvaje. Ke 150 tříčlánkovým tramvajím GT6N z 90. let bylo objednáno 210 nových plně nízkopodlažních tramvají Flexity. Dodávky zahájené v roce 2011 budou dokončeny v roce 2020. Z 210 vozidel jich bude 176 sedmičlánkových, z toho naprostá většina obousměrných. Pětičlánkových vozidel bylo pořízeno pouze 34 a to jen v obousměrné verzi. Takto masivní obnova logicky znamená i postupný konec československých tramvají KT4D, který tu ještě potkáte téměř 40, ale už jen na lince M17. Modernizací si již prošly také všechny tramvaje GT6N.
Typická a nejpočetnější jednotka S-Bahnu (500 čtyřvozových vlaků) po částečné modernizaci interiéru se pozná také upraveným vnějším nátěrem spočívajícím ve větším podílu černé barvy.
Tyto dožívající jednotky S-Bahn z počátku 90. let najdete hlavně na okružních linkách S41+S42 a z nich odvozených linek. Celkem bylo dodáno 85 dvouvozových jednotek a nahradit by je měla nová řada vlaků pro S-Bahn.
V Berlíně potkáte ještě i tyto původně východoněmecké jednotky S-Bahnu, kterých bylo na počátku 90. let vyrobeno 166 dvouvozových jednotek. I když už měly být vyřazeny, budou jezdit minimálně do roku 2023. Potkáte je hlavně na okružních linkách S41+S42 a linkách na jihovýchodě Berlína.
Interiér původně východoněmecké jednotky řady 485, to nejstarší, čím se lze v berlínském S-Bahnu svézt. Nové jednotky od Stadleru by měly do roku 2023 dorazit v počtu 85 čtyřvozových a 21 dvouvozových jednotek a plně tak nahradit dožívající vozy řady 480 a 485.
Posledních téměř 40 tramvají KT4D spřahovaných do dvojic dosluhuje na lince tangenciální metrolince M17, která vede od nádraží S-Bahnu Schöneweide na sever do Falkenbergu. Po dodání zbytku sedmičlánkových Flexity v roce 2020 skončí čtyřicetiletá éra těchto vozů v Berlíně.
Ve stanici Klosterstrasse na úzkoprofilové lince U2 najdete malé dopravní muzeum včetně tohoto zbytku historického vozu metra.
Již poněkud zchátralé nástupiště stanice U2 Klosterstrasse je lemováno výjevy z dlouhé a bouřlivé historie berlínské MHD.
Stanice Jungfernheide na širokoprofilové lince U7 je zajímavá přípravou na přestup s plánovaně prodlouženou linkou U5 na letiště Tegel. Dodnes však na letiště jezdí expresní autobusy. Po záměru na prodloužení linky U5 tu zbylo uzavřené druhé nástupiště – v každém směru zastavují soupravy U7 v jiné výškové úrovni.
Nejnovějšími vozidly berlínského dopravního podniku jsou tato kloubová Citara, která jsou dodávána do roku 2018. Zatím jich bylo dodáno 165 kusů, k tomu 85 vozů ve standardní dvanáctimetrové verzi.
Jedna ze 45 obousměrných tramvají GT6N na jižní konečné linky 68, která vede daleko za Berlín do malebné obce Alt-Schmöckwitz podél vodní plochy lemované lesy a rekreační zástavou.
Pozadu v modernizaci nezůstala ani autobusová doprava. V posledních 5 letech bylo pořízeno více než 750 nových autobusů. Proměnily se značky autobusů, kterými se můžete na linkách MHD svézt. Na poli standardních vozidel o délce 12 metrů bylo pořízeno 170 autobusů VDL Citea a 85 Mercedesů Citaro. Park kloubových vozidel se nově skládá také z 350 vozů Scania Citywide a zatím 165 Mercedesů Citaro. Horkou novinkou jsou dvanáctimetrové elektrobusy dodané v roce 2019 v počtu 15 kusů od Mercedesu a 15 od Solarisu. A Solaris má dodat v roce 2020 stovku dalších elektrických vozidel. Pro nové...
V malebném berlínském předměstí Köpenick se tramvaje prodírají jeho historickým centrem.  Potkáte tu pouze tyto tříčlánkové tramvaje GT6N v jedno- i obousměrné verzi. Celkem bylo do Berlína dodáno 150 těchto tramvají v letech 1992-2003 a všechny již nyní prošly modernizací.
Přívoz F12, který spojuje dva břehy dlouhého jezera Langer See a také propojuje tramvajové linky 62 a 67 vedené daleko na jihovýchod od Berlína.
Centrum Köpenicku je místem setkání tramvajových linek 27, 61-63, 67 a 68, které projíždějí i po této pěší zóně.
Na této křižovatce se potkává všech 7 tramvajových linek, které obsluhují vzdálenou jihovýchodní část berlínské tramvajové sítě, jejímž centrem je městečko Köpenick ležící uprostřed vodních ploch a lesů.
Relativně nedávno zmodernizovaná obousměrná tramvaj GT6N na jižní konečné linky 68. Ze 150 tramvají tohoto typu jich je 45 obousměrných. Modernizace proběhly postupně  letech 2012-8.
Most přes řeku Sprévu v Köpenicku a linka 67, s níž dojedete až na jihovýchodní okraj Berlína k nádraží Schöneweide.
V letech 2015-7 pořídil BVG celkem 170 standardních autobusů VDL Citea. Spolu s 85 Citary a také s 30 elektrobusy se podařilo flotilu standardních vozidel v posledních 5 letech obnovit téměř 300 autobusy. V plánu je začít ve velkém kupovat zcela bezemisní vozidla.