Východně od Berlína se nacházejí tři malé samostatné tramvajové provozy a každý je úplně jiný. Dvě ze tří linek (88, 89) prošly zásadní modernizací vozového parku, třetí linka 87 si stále udržuje svoji muzejní pověst provozem dvounápravových tramvají Gotha. Zatímco na lince 88 vsadil místní dopravce SRS na finské zánovní tramvaje z Helsinek, k nimž by měla v roce 2020 přibýt zcela nová tramvaj stejného typu, dopravce na lince 89 ve Strausbergu se připojil k obří dodávce nových tramvají Flexity pro Berlín a dvě tyto tramvaje si také pořídil. Velkou zajímavostí linky 89 je i nově rekonstruovaná tramvaj KT8D5 v berlínských barvách, která zde tvoří zálohu.

Nejdelší a zároveň nejvytíženější linka má číslo 88 a vede od nádraží S-Bahn Friedrichshagen skrz lesy do obcí Schöneiche a Rüdersdorf. Linka je dlouhá 14 km a jezdí se na ní v základním intervalu 20 minut, ve špičkách dokonce po 10 minutách. K ojetým tramvajím GT6 a KT4D, z nichž část jezdí s vloženým středním nízkopodlažním článkem, přibyly v letech 2018 a 2019 dvě moderní, i když opět ojeté tramvaje, tentokrát typu Transtech Artic z finských Helsinek. Tyto prototypy z roku 2013 si ponechaly původní finský nátěr a v roce 2020 se očekává dodání třetí takové tramvaje, již zcela nově vyrobené...
Na nejdelší a nejužitečnější ze třech samostatných tramvajových linek východně od Berlína se v posledních dvou letech objevily tyto zánovní tramvaje Transtech Artic z finských Helsinek. Zde na západní konečné u stanice S-Bahnu Friedrichshagen.
Interiér původně finské částečně nízkopodlažní tramvaje. Oba vozy byly vyrobeny v roce 2013 a jedná se o prototypy těchto tramvají pro Helsinky. V roce 2020 by měla přibýt třetí zcela nová tramvaj tohoto typu, již pod značkou Škoda. Bude se jednat o první nové vozidlo pro tento provoz po 90 letech.
Elektronický informační systém zobrazující všechny potřebné cestovní a tarifní informace na lince 88 přes Schöneiche do Rüdersdorfu. Linka je dlouhá 14 km a základní interval je 20 minut, ve špičkách zkrácený na 10. Částečně je tato úzkorozchodná trať jednokolejná.
Původní provozovatel „nových“ tramvají na lince 88 je zarytý i v potazích sedadel. Těchto tramvají jezdí v domovských Helsinkách už 70. Finskou firmu Transtech koupila plzeňská Škoda a tramvaje jsou dnes dodávány pod českou značkou.
Helsinská tramvaj na východní konečné na okraji obce Alt-Rüdersdorf. Po dodání třetí nové tramvaje tohoto typu na jaře 2020 tak budou na převážné většině spojů provozována moderní vozidla.
Na lince 88 lze potkat také 4 tříčlánkové tramvaje přestavěné z typu KT4D vložením středního nízkopodlažního článku. Tři byly koupeny z německého Cottbusu, čtvrtá z maďarského Szegedu (ale ta dřív v Cottbusu také jezdila a nyní čeká na zařazení do provozu po renovaci). Zde na jednokolejné trati uprostřed obce Schöneiche.
Uprostřed obce Schöneiche najdete vozovnu pro linku 88 a v ní vysokopodlažní tramvaje GT6 původem z Porýní a české KT4D z roku 1981 původně z Cottbusu.
Druhá samostatná tramvajová linka má číslo 87 a najdete ji v lesích východně od Berlína nedaleko linky 88. Také navazuje na linku S3 berlínského S-Bahnu a rozváží cestující do městečka Woltersdorf. Trasu dlouhou 5,5 km na normálním rozchodu ujedou tramvaje za 6 minut, celodenní interval je 20 minut. Linka 87 se vyznačuje běžným provozem 60letých východoněmeckých tramvají, vzorně rekonstruovaných. K 7 motorovým vozům jsou ještě dva vlečné.
Krátká 5,5 km dlouhá linka 87 od stanice S-Bahnu Rahnsdorf do městečka Woltersdorf  je známá běžným provozem dvounápravových tramvají Gotha. Zde jedna z nich klesá z centra obce Woltersdorf na svou východní konečnou.
Gotha č. 30 z roku 1960 původem z německého Schwerinu na provizorní konečné Krankenhaus, kam byla linka 87 zkrácena o jednu zastávku kvůli opravě komunikace.
Vzorně renovovaný interiér tramvaje Gotha. Těchto vozidel pocházejících z různých německých měst (Schwerin, Drážďany a Dessau),  je pro běžný provoz k dispozici 7 + 2 vlečné vozy. Vyrobeny byly v letech 1957-1961.
Západní konečná linky 87 u stanice S-Bahnu Rahnsdorf. Tato téměř muzejní linka tvoří základní dopravní obsluhu městečka Woltersdorf v základním intervalu 20 minut. Jízdní doba linky je 16 minut.
Linka 950 s českým Crosswayem v podání jednoho ze soukromých dopravců zapojených do tarifního systému VBB, spojuje mimo jiné také obě samostatné tramvajové linky 87 a 88 a lze ji využít jako zkratku při návštěvě těchto zvláštních provozů.
Třetí samostatnou tramvajovou linkou poblíž Berlína je číslo 89, cca 6 km dlouhá trať spojující nádraží S-Bahnu Strausberg na lince S5 s centrem stejnojmenného městečka. Na krátké lesní trati s intervalem 20 minut ve všední dny a 40 minut o víkendech byl téměř zcela obnoven vozový park. Pořízeny byly dvě nové pětičlánkové tramvaje Flexity od Bombardieru v roce 2013 jako součást obřího kontraktu pro Berlín a o rok později byla v pražském dopravním podniku kompletně zrekonstruována tramvaj KT8D5 původem z Košic, která tu jezdila od roku 1995. Naopak zbylé dvě tramvaje KT8D5 byly prodány do...
Třetím samostatným tramvajovým provozem poblíž Berlína je 6 km dlouhá linka 89 do městečka Strausberg. Zde na její severní konečné najdete také relativně moderní vozovnu, ve které se ukrývá mnoho novinek.
Severní konečná ve Strausbergu a na víkend poněkud neobvyklé vozidlo – záložní KT8D5R.N2S, které vzniklo v roce 2014 modernizací jednoho ze tří vozidel dodaných sem v roce 1995 z Košic.
Tramvaj KT8D5 v berlínském nátěru se jen tak nevidí. Modernizací v roce 2014 vzniklo také částečně nízkopodlažní vozidlo, které nyní tvoří provozní zálohu dvěma novým tramvajím Flexity, které byly do Strausbergu dodány v roce 2013.
Berlínský interiér rekonstruovaného „kátečka“, které tak ladí s dvěma novými tramvajemi Flexity, jež byly do Strausbergu dodány jako součást obří dodávky nových tramvají pro Berlín. Oproti pražským tramvajím zaujme třeba tlačítko nejen pro otevření dveří, ale také pro jejich zavření (na konečných čekají tramvaje s cestujícími).
Informační obrazovka s trasou linky 89, která je dlouhá 6 km a tramvaj jí ujede za 14 minut. Při základním 20minutovém intervalu jsou tak na běžný provoz potřeba dvě tramvaje, většinou v podání nových Flexity.
Rekonstrukci tramvaje č. 22 provedl v roce 2014 pražský dopravní podnik ve spolupráci s firmou Cegelec. Zbylé dvě tramvaje KT8D5 byly po dodání nových Flexity odprodány do Prahy, kde dnes jezdí rekonstruované pod čísly 9056 a 9098.