Bratislava (říjen 2012)

Opět po roce se na skok podíváme do slovenské metropole na novinky ve zdejší městské i příměstské dopravě. Nejvýraznější změna nastala od dubna v tramvajové dopravě, kdy bylo výrazně zjednodušeno její linkové vedení. Jednotlivé linky mají kratší intervaly, vznikla také převlékací linka 3/8, která mění číslo v centru města.

Repasovaný trolejbus na Hlavnej stanici. Trolejbusy a autobusy zatím u hlavního vlakového nádraží zůstávají.
Zato tramvaje tento přesupní uzel již opustily, a zdá se, že nadlouho. Na druhou stranu to pomohlo výrazně zjednodušit linkové vedení tramvají.
Jako částečná náhrada za "dočasně" zrušené tramvaje na hlavní nádraží funguje autobusová linka X13, která vede do centra Bratislavy.
Linkové vedení tramvají prošlo výrazným zjednodušením. Z něj například vzešla převlékací linka 3/8, která mění číslo v centru města.
Nedávno zrekonstruovaná trať bratislavským tunelem opět osiřela, nikoli však kvůli stavu trati, ale kvůli průsakům a nestabilitě nadloží tunelu. Kdy se sem tramvaje vrátí, je zatím také ve hvězdách.
Optimalizace linkového vedení nastala po uzavření svou významných tratí - na hlavní nádraží a tunelem pod bratislavským hradem. Trať v tunelu by snad obnovena být měla - důvodem uzavírky není stav trati, ale nadloží tunelu. U trati na hlavní nádraží je to horší - sem se nebude jezdit přinejmenším několik let. I nadále nemá Bratislava žádnou nízkopodlažní tramvaj. Impulsem pro výraznější obnovu bude dlouho odkládaná výstavba trati na Petržalku, která se snad již opravdu rýsuje.
Přehledné schéma (graficky i fakticky) linkového vedení je ve vozech vtipně umístěno zevnitř digitálního panelu.
Starý most vedoucí z Šafárikova náměstí směrem do Petržalky je stále uzavřen - stavba tramvajové trati do Petržalky se sice neustále odkládá, naději v letošním roce přináší projekt, který by měl využít evropské peníze.
Tudy jednou pojedou tramvaje do Petržalky. Nové vedení města i nový hlavní architekt již vědí, co chtějí. Bratislava asi nikdy nebyla blíže výstavbě nové trati.
Plně využtá informační vitrína DPB. Za zmínku stojí plakáty upozorňující na nově zavedenou přednost tramvají před chodci. Bohužel visí na zastávkách již půl roku neplatné linkové vedení - jelikož šlo o dost podstatnou změnu tramvají, je to trochu ostuda.
Obnova vozového parku autobusů se po letech nečinnosti rozběhla. Bratislavou se prohání již 100 kloubových SORů NB18 a 40 Mercedesů CapaCity.
V trolejbusové trakci došlo k očekávanému zprovoznění nové trati mezi vozovnou Hroboňova a Pražskou ulicí, vznikla tak nová trolejbusová linka 64 vedoucí kolem hlavního nádraží a přes Račianské a Trnavské mýto do nové zastávky Jelačičova poblíž nově vznikajícího nákupního centra. Vozový park je i nadále modernizován generálními opravami stávajících trolejbusů 14Tr a 15Tr.
Nová SORka přijíždí na právě rekonstruované obratiště u továrny Volkswagen u Devínské Nové Vsi severně od Bratislavy. Část těchto vozů má klimatizaci, část nikoli.
Zajímavou kampaň proti naplatičům v MHD můžete vidět na oknech dveří dopravních prostředků.
Novinkou je také nová trolejbusová trať na Pražské a Hroboňově ulici poblíž vozovny Hroboňova. Vznikla tak nová trolejbusová linka 64 vedoucí do centra města a údajně se také výrazně šetří výjezdové a zátahové kilometry trolejbusů z této vozovny.
V podzemním velkopodchodu pod Hodžovým náměstím vzniklo nové dopravně-informační centrum, kde se důstojným způsobem prodávají různé jízdní doklady, kterých bude stále víc - integrace klepe na dveře a po několikerém odložení by měla v březnu 2013 proběhnout první etapa BID - Bratislavské integrované dopravy.
Díky dodávkám nových autobusů už pomalu mizí nejstarší Karosy a Ikarusy. V Bratislavě už se nesvezete například žádným TAM busem.
Autobusová doprava se dočkala dalších nových kloubových autobusů SOR a ke konci roku 2012 i Mercedes-Benz CapaCity. Celkem tak bude v Bratislavě jezdit už 140 nízkopodlažních kloubových autobusů. Během evropského týdne mobility proběhla zajímavá zkouška vyhrazení jízdního pruhu přes Nový most směrem od Petržalky do centra města. Automobilisté si postáli v kolonách, cestujícím v autobusech se výrazně zrychlila cesta. Nyní je na kompetentních politicích a odbornících, aby tuto zkoušku správně vyhodnotili.
Trolejbus 14Tr čerstvě po rekonstrukci na Hodžově náměstí. Trolejbusům se díky výstavbě nových tratí blýská na lepší časy.
Vyhrazený jízdní pruh od Petržalky směrem k Novému mostu. Během podzimního týdne mobility si tu vyzkoušeli vyhradit pruh i přes most až do centra. Ovšem jen na týden.
Autobusová linka 50 je ukončena u nákupního centra Aupark v Petržalce nedaleko Nového mostu.
Také na železnici došlo po letech k modernizaci vozového parku dvoupodlažními jednotkami známými i z ČR. Zde však místo hnacího vozu slouží lokomotiva.
V příměstské dopravě zatím žádný zásadní posun - připravuje se spuštění Bratislavské integrované dopravy, které už dostalo konkrétní datum - 1.3.2013. Bude se zatím jednat pouze o oblast Záhorí a pouze o integraci předplatních jízdenek. Spuštění plné integrace totiž vázne na kompletní obměně odbavovacích zařízení bratislavského DP a dovybavení vlaků ZSSK a autobusů Slovak Lines. Díky evropským dotacím by toto mělo být hotovo k prosinci 2013, kdy by měly navázat další etapy rozšíření do zbytku Bratislavského kraje. Na železnici se ještě zastavme - zde došlo k několika vylepšením - na trati do...
Od roku 2011 jezdí na trati přes Dunajskou Stredu do Komárna nový dopravce - Regiojet s motorovými jednotkami Desiro. Regiojet zvítězil ve výběrovém řízení na provoz na této dotované trati.