Rok od poslední návštěvy maďarské metropole posunul kdysi poměrně zaostalou síť veřejné dopravy zas o několik mílových kroků vstříc vyspělé Evropě a v mnohém opět předběhl i mnohé jiné vychvalované středoevropské metropole. Posun konečně nastal v dlouho odkládané modernizaci linky metra M3 – v běžném provozu se objevují první zrekonstruované ruské soupravy a na spadnutí je zahájení rekonstrukce severní části trasy. Budapešť byla kdysi baštou legendárních autobusů Ikarus, dnes už o ně v běžném provozu prakticky nezavadíte. Ve velkém jsou pořizovány nízkopodlažní klimatizované autobusy. Díky novým bateriovým trolejbusům se podařilo prodloužit některé linky i tam, kam troleje nevedou a postupně se modernizují také zastávky i velké přestupní uzly. Spojení s letištěm bylo zlepšeno novou expresní autobusovou linkou 100E.

Hlavní novinkou je modernizace vozového parku linky metra M3, kde ještě potkáte původní ruské soupravy, které už v Praze dávno dojezdily. Dlouho odkládaná modernizace už nyní naštěstí běží, po dlouhém zkušebním provozu se na lince M3 objeví každý měsíc dvě modernizované dopravy – jejich proměna probíhá v mateřském závodě v ruské Mytišči. I když si vozy zachovaly částečně původní vzhled a uspořádání, rozdíl ve svezení původní a modernizovanou soupravou je propastný. Poslední kilometry najíždějí nejstarší vozy typu E, ani ty novější však nemají přežít rok 2018. V listopadu 2017 má začít...
Nová podoba vozů metra na lince M3. Původní ruské šestivozové soupravy z Mytišči začaly ve svém domovském závodě procházet postupně rekonstrukcí, která zachovává jejich vzhled na bocích, jinak ale kompletně mění výzbroj, interiér i čela soupravy. Kompletní obnova by měla být hotova v létě 2018.
Interiér původních ruských vozů na lince M3 je po rekonstrukci výrazně světlejší, nechybí ani poptávkové ovládání dveří. Zůstalo podélné uspořádání sedadel. Strašidelné zvuky při brždění i „bouchací“ dveře už jsou také minulostí.
Dveře rekonstruovaných ruských voz si sice zachovaly původní tvar, jejich pohon je ale výrazně tišší a způsob jejich zavírání bezpečnější. Jednotlivé dveře bude možné ovládat pomocí tlačítek cestujícími.
Nátěr rekonstruovaných ruských souprav se přiblížil novým vozům od Alstomu, legendární evidenční čísla známá i z pražského metra však zůstala zachována. Přechody mezi vozy jsou nově chráněny touto ohrádkou.
Blížící se a dlouho odkládaná rekonstrukce stanic i kolejí mezi nimi na lince metra M3 je na spadnutí – jako první bude v listopadu 2017 uzavřen její severní úsek. Připravena je náhradní autobusová i tramvajová doprava.
Ve stanicích linky M3 se můžete ještě povozit původními rychlými ruskými eskalátory. S blížící se rekonstrukcí stanic však i tyto pozůstatky původní sovětské dopravní architektury vezmou za své.
Nejstarší ruské soupravy na lince M3 už najíždějí své poslední kilometry. Již brzy na lince M3 potkáte buď jen nově rekonstruované nebo sice původní, ale novější soupravy, přezdívané „černá huba“. Nejpozději v létě 2018 už v Budapešti nepotkáte žádné nerekonstruované ruské soupravy. Modernizací projde v Mytišči 37 šestivozových vlaků.
Stav některých vozů na lince M3 dává tušit, že se blíží jejich konec, proto už do nich místní dopravce BKV neinvestuje. Je to znát nejen na vzhledu ale i jízdních vlastnostech.
Původní osvětlení i zelené obložení nejstarších ruských vagonů typu E. Letos prý už v Budapešti naposledy. Nejstarším vozům je už přes 40 let. Každý měsíc projdou rekonstrukcí dvě soupravy.
V tramvajové dopravě k žádným výrazným změnám nedošlo, poslední obnova vozového parku tramvajemi CAF proběhla v roce 2015. Rok nato bylo pořízeno ještě deset ojetých vysokopodlažních tramvají z Hannoveru. Průběžná obnova se tedy nyní soustřední spíše na modernizace a opravy stávajících vozů maďarské i české provenience. V trolejbusové dopravě došlo díky dodání nových bateriových trolejbusů k prodloužení některých linek i tam, kam troleje nevedou – týká se to například linky 72, která nově jezdí i přes centrum města alespoň o víkendech, kdy nejsou trolejbusy potřeba jinde.
“Černá huba“ na stanici Határ út. Tyto soupravy ještě nějaký čas na lince M3 potkáte. Díky začínající rekonstrukci trasy s nižší turnusovou potřebou a také díky postupujícím rekonstrukcím vozů však bude i jejich konec poměrně rychlý.
Horkou dopravní novinkou je zavedení expresní autobusové linky 100E přímo z centra Budapešti vedenou na letiště. I když jezdí z letiště v krátkých intervalech autobusová linka 200E k nejbližší stanici metra M3, nová linka 100E, byť za příplatek, má díky přímému spojení zdá se úspěch.
Nová letištní expresní linka 100E pod taktovkou organizátora BKK vyjíždí z náměstí Deák Ferenc tér v centru v půlhodinových intervalech a v kloubových  vozech. I přes zvláštní cca dvojnásobný tarif oproti běžné přestupní jízdence je o nový produkt zájem. Jízdenky prodávají pracovníci BKK přímo před autobusem, dají se však pořídit i v předprodeji.
Informace o novém letištním expresu na nástupní zastávce Deák Ferenc tér. Nová linka provozovaná dopravce VT-Arriva s novými kloubovými Mercedesy Conecto jezdí od června 2017.
Další vzorně rekonstruované dopravní infocentrum BKK se nachází v superpřestupní stanici Deák Ferenc tér, kde je zároveň malé muzeum původního budapešťského metra.
Budapešť nově provozuje také systém městských kol i se stojanovou infrastrukturou. V rovinaté Pešti by mohla mít cyklistika velký potenciál, pokud dostane prostor i v ulicích.
Tradice, která zavazuje. Dlouhá historie výrobků Ikarus jako symbol tradice autobusové dopravy i podniku Volánbusz – obdoby našeho ČSAD. Takovou výzdobu má moderní autobusové nádraží Népliget v jihovýchodní části Budapešti.
Důstojné zázemí ústředního autobusového nádraží Népliget, odkud vyjíždějí regionální i dálkové spoje včetně mezinárodních.
Nejvytíženější tramvajová dvojlinka 4 a 6 byla v době návštěvy během víkendu mimo provoz, kromě údržby velmi intenzivně využívané trati probíhala také důkladná očista zastávkových prostor. Díky tomu se tramvaje Combino podívaly také na linku 1, kroužící kolem centra po vzdálenějším polookruhu.
Na osiřelých tramvajových zastávkách linek 4 a 6 nechyběly důkladné dvojjazyčné informace o výluce a náhradní autobusové dopravě. Vývěsky s výlukovými schématy jsou jednoduché, ale výrazné.
Náhradní autobusy za linky 4  a 6 byly označeny stejně jako nahrazované tramvaje. Kvůli vysoké vytíženosti této páteřní dvojlinky jezdily autobusy prakticky jeden za druhým.
Budapešť omladila v poslední době trolejbusový park o standardní i kloubové trolejbusy Škoda s karoserií Solaris. Potkat původní červené Ikarusy už je o víkendu prakticky nemožné. Stále jich je ve stavu ale ještě přes 40.
Nové trolejbusy umí dojet poměrně daleko i bez trolejí (na baterie), čehož se nově využívá u linky 72, která je o víkendech, kdy je trolejbusů dostatek, prodloužen poměrně významně přes centrum města jihovýchodním směrem.
Nová vozidla Škoda-Solaris na lince 70 na konečné zastávce poblíž přestupního uzlu Mexikói út. Těchto standardních trolejbusů koupila Budapešť v roce 2015 celkem 20, kloubových vozů pak 16.
Kromě trolejbusů s karoserií Solaris a Ikarus je možné potkat na linkách s provozem standardních vozů také tyto poměrně raritní dva Ikarusy, které byly přestavěny v roce 2016 z autobusů.
Své místo má v Budapešti stále také desítka těchto původně eberswaldských trolejbusů Gräf-Stift z let 1993-4, zde na konečné Örs vezér tere.
Kvůli opravě kolejí byla během navštíveného víkendu zkrácena také linka 3 a to do uzlu Örs vezér tere. Díky obousměrnosti všech tramvají je zkracování linek v případě potřeby poměrně snadná záležitost. Budapešť má těchto kratších CAFů celkem 35.
U konečné stanice metra M2 Örs vezér tere končí také jedna z příměstských linek provozovaných dopravcem Volánbusz, a to stále těmito spolehlivými stroji Ikarus 280.
Autobusová doprava se za poslední dobu proměnila nejvíce – původní vysokopodlažní Ikarusy už téměř nepotkáte – rychle je nahradily nové nízkopodlažní a klimatizované autobusy nebo elektrobusy v modrém kabátě podle standardů organizátora BKK. Postupně se rozšiřuje usměrněný nástup pouze předními dveřmi. Modernizují se také autobusová nádraží, přestupní uzly i jednotlivé zastávky. Samozřejmostí jsou informační panely s on-line odjezdy spojů – to samé si můžete najít také v úspěšné mobilní aplikaci Futár. Horkou novinkou je také expresní autobusová linka 100E spojující centrum města s letištěm –...
Budapešť modernizuje nejen infrastrukturu MHD, ale buduje také záchytná parkoviště – nejnovější vzniklo zde u přestupního terminálu Örs vezér tere, kde se potkávají metro, Hév, tramvaje, trolejbusy i autobusy.
Mercedesy Citaro nejnovější generace dopravce VT-Arriva v barvách BKK na konečné zastávce Örs vezér tere. Už i záložní vozy na konečných jsou nízkopodlažní, ty tam jsou hojně nasazované a léta udržované Ikarusy.
Dokončena už je i dodávka nejdelších tramvají na světě z dílny španělské továrny CAF. Jedno z 12 vozidel právě překonává Dunaj po mostě, který je součástí nového úseku zprovozněného v roce 2015.
Renovací procházejí také tyto kloubové tramvaje místní výroby, používané jak na spíše turistické pobřežní lince 2, tak i na linkách na pravém břehu Dunaje.
Nový způsob elektronického odbavování pomocí čipových karet se rodí na konečné stanici linky H6 příměstské železnice HÉV (Közvágóhíd). Zkušebně jsou zde nainstalovány validátory jak pro vstup tak i pro výstup z placeného přepravního prostoru.
Dožívající východoněmecká souprava z roku 1971 na lince H6. HÉV by měl postupně projít kompletní obnovou tratí i vozového parku. Jedna z linek by se měla proměnit na tramvaj.
Billboard na konečné linky 3 „Gubatsi út/Határ út“ avizuje evropské peníze věnované na modernizaci vozového parku tramvajových linek 1 a 3, kde nyní jezdí tyto nové nízkopodlažní španělské tramvaje CAF.
Nový oblouk na trati v jihovýchodním sektoru města, kde jezdí převážně tyto vysokopodlažní ex.hannoverské tramvaje. Ve východní části Budapešti jich jezdí cca 110 a vyrobeny byly v letech 1975 a 1985. Posledních 10 vozů dorazilo z Hannoveru v roce 2016.
V jihovýchodním okraji Budapešti zajišťují tramvajovou dopravu linky 51 a 52 s ex-hannoverskými tramvajemi. Tyto linky zde doplňuje již nízkopodlažní linka 3.
Pro jihovýchodní okraj Budapešti jsou typické tyto jednosměrné jednokolejné trati používané linkami 51 a 52. Zde tvoří kolejový svršek po rekonstrukci umělý trávník.
Většinu tratí na jihovýchodní periferii Budapešti s nízkopodlažní zástavbou stále tvoří BKV panely. Jezdí se zde stále velmi pomalu.
Konečná zastávka linky 52 „Pacsirtatelep“ i s výhybnou na jednosměrné trati projíždějící pravoúhlou sítí ulic s nízkou zástavbou.
Přestupní uzel Határ út na lince metra M3, odkud se rozjíždějí tramvaje a autobusy do celého jihovýchodního okraje Budapešti, prošel celkovou rekonstrukcí. Zlepšila se nejen nástupiště i podmínky pro čekající cestující, ale samozřejmostí jsou i velkoplošné informační panely.
Nové autobusy MAN v novém modrém standardu BKK, kde je samozřejmostí nízkopodlažnost i klimatizace.
Záložní vozidlo aneb jeden z posledních nízkopodlažních Ikarusů 412 nesoucí název organizátora budapešťské dopravy v přestupním uzlu Határ út.
Vyvěšené jízdní řády upozorňují na nástup předními dveřmi – do zdejších autobusových linek celotýdenně, do trolejbusu jen o víkendech. Páteřní linky však mají stále umožněn nástup všemi dveřmi.
Nové autobusové nádraží regionálního dopravce Volánbusz u stanice metra ve čtvrti Újpest na severu města, kde již co nevidět začne dlouho odkládaná rekonstrukce trasy M3.
Na novém autobusovém nádraží Újpest je také dostatek plnohodnotných jízdenkových automatů. Funguje tu také hlášení aktuálních odjezdů jednotlivých spojů.
Jedno ze starších vozidel dopravce Volánbusz – ten v poslední době poctivě obnovuje svůj vozový park. I zde mají kloubové autobusy převahu nad standardními.
Konečná zastávka Lehel tér tramvajové linky 14, kde nechybí ani výrazný jízdenkový automat a informační panel společný pro tramvaje, trolejbusy i autobusy. V této stanici budou nějakou dobu kvůli rekonstrukci končit všechny vlaky metra M3. Posílená linka 14 bude tvořit alternativu k náhradní autobusové dopravě.
Poctivou informaci o výlukově zkrácené lince 3 najdete i na této zastávce poblíž konečné Mexikói út, kde se také nachází depo nejstaršího metra kontinentální Evropy.
Velmi užitečným pomocníkem na zastávkách jsou tyto mapy nejbližšího okolí se zakresleným linkovým vedením MHD.