Dessau (květen 2013)

Východoněmecké dvouměstí Dessau-Rosslau leží v Sasku-Anhaltsku poblíž soutoku řek Labe a Muldy. Nachází se také na železniční spojnici mezi Lipskem a Magdeburgem. I odtud odešlo po roce 1990 mnoho obyvatel, po spojení měst Dessau a Rosslau zde žije cca 100 000 lidí. Hlavním dopravním prostředkem v Dessau jsou tramvaje, které doplňuje několik autobusových linek. V Rosslau jezdí pouze autobusy.

Vozový park tvoří částečně nízkopodlažní dvoučlánkové tramvaje NGT6D od Bombardieru, které pocházejí z let 2000-2001. Těchto tramvají má zdejší provozovatel DVG celkem 10. Dále vlastní ještě několik Düwagů z 60. let pocházejících z Duisburgu. Ty slouží jako záloha nebo pro zvláštní příležitosti. K dispozici je také jedna historická tramvaj značky Löwa. Jízdenky lze koupit jak v automatech na hlavních zastávkách, tak i v automatu ve vozidle.
Hlavní nádraží a před ním konečná všech zdejších tramvajových linek. O víkednech tu potkáte jen tyto nízkopodlažní tramvaje NGT6DE od Bombardieru. Vyrobeny byly v letech 2000-2001. Zdejší přednádraží je něco mezi náměstím a parkem.
Nástupní zastávka u hlavního nádraží pro linku 3. Linky 1 a 4 odjíždějí z vedlejší koleje. O víkendech jezdí jen linky 1 a 3. V neděli má každá z linek půlhodinový interval.
A ještě jednou hlavní přednádraží po renovaci s květenou mezi tramvajovými kolejemi. Tramvaje tu jezdí na standardním rozchodu.
Konečná zastávka Junkerspark linky 3 na okraji zdejšího poloopuštěného sídliště se vzornou návazností na autobusovou linku 16. I ve všední dny se intervaly zdejších autobusů pohybují okolo 30 minut. Tramvaje jezdí každých 15.
Na trati do jihozápadního sídliště projíždí linka 3 i tímto jednokolejným úsekem.
Autobusová doprava pouze doplňuje tramvaje - linky mají intervaly většinou mezi 30 a 60 minutami. V Dessau jezdí linky z jedničkou na začátku, obsluhu Rosslau zajišťují linky začínající dvojkou. Linka 20 spojuje obě města. Linky v Dessau provozuje zdejší společnost DVG, rosslauské autobusy provozuje soukromý dopravce.
Jednička přijíždí do centra od jihu. O víkendu nejezdí linka 4, takže linka 1 zajíždí kromě své trasy na jih i na odbočnou trať do zastávky Sportplatz Kreuzbergstrasse směrem tam i zpět.
Tramvajová křižovatka v centru města, kde se rozdělují linky směrem na jih ze společného úseku od hlavního nádraží.
Interiér dvoučlánkové částečně nízkopodlažní tramvaje. Těchto vozidel mají v Dessau 10, zálohu tvoří ještě několik starých Düwagů původem z Duisburgu. Na zdejší poptávku tento typ tramvaje bohatě dostačuje. Jízdenky si můžete koupit také v automatu ve voze.
V Německu poměrně neobvyklý výrobek - Crossway od Irisbusu parkuje na autobusovém stanovišti u hlavního nádraží. Odjíždějí odtud zejména linky severním směrem do města Rosslau, které je od roku 2007 s Dessau oficiálně spojeno. Zatímco Dessau obsluhují linky 10-18, do Rosslau jezdí linky 20-25.
Zastávkové informace na hlavním nádraží. Už zdálky je vidět, že zdejší autobusy příliš často nejezdí. Také z Dessau se v 90. letech odstěhovalo mnoho obyvatel.
Hlavním dopravním uzlem je bezpochyby hlavní nádraží v Dessau, které prošlo modernizací a přívětivě vypadá také přednádražní prostor s tramvajovou konečnou a malým autobusovým nádražím. Odtud odjíždějí všechny zdejší tramvajové linky. Číslo 1 míří na jih do zastávky Tempelhofer Strasse, linka 3 jede na jihozápad do zastávky Junkerspark (zde se nachází jedno z největších zdejších sídlišť, nyní již obydlené jen částečně) a linka 4 jede na jih spolu s linkou 1 a pak se odděluje východním směrem do zastávky Sportplatz Kreuzbergstrasse (zde je další poloopuštěné sídliště). Jelikož jezdí tato linka...
Tramvaje kdysi zajížděly až do historického centra. V některých ulicích zbylo ještě pár kolejnic. I ve středu města bohužel potkáte poměrně hodně paneláků.
Z Dessau jezdí do nedalekého městečka Wörlitz tento prapodivný dvoupatrový dvounápravový motorák. Jezdí pouze od března do září, a to jen ve středu, v sobotu a neděli (o prázdninách denně). K pravidelnému cestování je pro jeho velmi malou rychlost prakticky nepoužitelný. Zde na konečné ve stanici Wörlitz.
Dvoupatrový motorák jezdí po trase Dessau - Wörlitz pětkrát denně. Jízda jedním směrem trvá 35 minut. Mnohdy se vůz plahočí i na poměrně dlouhých úsecích rychlostí jen do 10 km/h.
Z hlavního nádraží v Dessau vyjíždí také zvláštní turistická vlaková linka po lokální trati do nedaleké obce Wörlitz, kde se nachází rozlehlý lesopark a zámek s jezerem. Na této lince jezdí neobvyklý dvoupatrový dvounápravový motorový vůz. Linka jezdí pětkrát denně, v sezóně jede jen ve středu a o víkendech, v hlavní letní sezóně jede denně.
Širá trať na turistické vlakové lince Dessau - Wörlitz. Padesátikilometrová rychlost je zde vzácností - většinou jede vlak mnohem pomaleji.
Dvoupatrový vyhlídkový motorák vyjíždí přímo z hlavního nádraží v Dessau. Je také hojně využíván cyklisty, jízdenky prodává strojvedoucí vlaku.