Saské Drážďany ležící kousek za našimi hranicemi na řece Labe se stále vyvíjejí a s nimi se inovuje i veřejná doprava. Drážďanský dopravní podnik DVB sleduje v poslední době zejména inovace týkající se autobusové dopravy a pečlivě vyhodnocuje a porovnává různé technické novinky. Po městě se prohání hybridní autobusy nebo elektrobus. Integrovaná doprava funguje nejen v okolí Drážďan, ale v celém Horním Polabí. Dopravně zajímavé je například historické město Míšeň nebo malebné lázně Bad Schandau.

V Drážďanech se v posledních letech investovalo především do autobusové dopravy. Místní dopravní podnik DVB testuje díky ekologickým dotacím saské vlády různé značky hybridních autobusů. Ve své flotile jich má 18, z toho 15 kloubových a 3 standardní. Testují se výrobky značek Mercedes-Benz, MAN, Solaris a Hess. Prozatímní výsledky ukazují spotřebu pohonných hmot oproti klasickým dieselům cca 20 % nižší, což sice nedosahuje očekávaných hodnot, ale zanedbatelné ve spojení s lokálně ekologičtějším provozem to určitě není. Úspora paliva však nestačí vykompenzovat vyšší pořizovací i udržovací...
Drážďany jsou průkopníkem v oblasti hybridních autobusů. Nejenže jich provozují již 18, ale zároveň důkladně testují jejich vlastnosti - ve flotile drážďanského dopravce DVB jsou hybridní autobusy od 4 výrobců - Mercedes-Benz, MAN, Solaris a Hess. Většina z nich je kloubová a potkáte je hlavně na páteřních linkách začínajících číslem 6.
Hybridní autobus poznáte již zdálky díky atypickému nátěru zdrazňujícímu částečně elektrický pohon. Nejvíce těchto autobusů má značku Mercedes-Benz. 15 z nich je kloubových (Mercedes, Solaris a Hess), 3 standardní (MAN).
První čistě elektrobusová linka v Drážďanech funguje od léta 2015 a vyjíždí z malého přestupního uzlu Mickten na severozápadě města. Jezdí na ní jediný elektrobus Solaris, který se dobíjí vždy během čtyřminutového pobytu na konečné.
Záď elektrobusu Solaris na konečné linky 79, kde se přestupuje na tramvaje i páteřní autobusovou linku 64. Linka 79 byla původně midibusová, proto zde není snížená kapacita autobusu vlivem více prostoru pro různé agregáty problém.
Hybridní kloubový Mercedes s "baterkovým" polepem na páteřní tangenciální lince 64, která protíná Drážďany od severozápadu na východ přes severní předměstí. Dle dosavadních měření přinášejí hybridní autobusy 20% úsporu paliva oproti klasickým naftovým.
Drážďanské tramvaje překonávají Labe po čtyřech mostech. Tento se nachází nejblíže historickému jádru a nese název Augustusbrücke.
Tramvajové linky 4, 8 a 9 projíždějí kolem turistického magnetu Drážďan - místní galerie Zwinger. Hned za rohem je významný přestupní bod Postplatz.
Přestupní uzel Postplatz s výrazným moderním zastřešením umožňuje pohodlný přestup mezi 7 tramvajovými linkami a autobusovou linkou 94, která zde končí.
V roce 2014 pořídil drážďanský DP šest kloubových naftových MANů s prodlouženou karosérií o délce 18,75 m s pěticí dveří. Čerstvá dodávka 20 stejně dlouhých autobusů z počátku roku 2016 však už má dveře pouze čtvery a o to více míst k sezení.
Prodloužené pětidveřové MANy můžete potkat především na nejvytíženějších "studentských" linkách 61 a 62. Počátkem roku 2016 přibylo dalších 20 MANů a 20 Mercedesů. Všechny v kloubové čtyřdveřové verzi. Tato obnova znamenala další navýšení podílu klouboých vozidel DVB. Vzhledem k ukončení regionální dotace na hybriní autobusy jsou ty nové opět naftové.
Drážďanská dopravní laboratoř však dále testuje dvanáctimetrový elektrobus Solaris, provozovaný na lokální lince 79 a třeba také různé druhy převodovek pro nové autobusy či různé formy klimatizace nebo regulace tepelné pohody v interiéru obecně. Od roku 2009 funguje v autobusové trakci systém páteřních autobusových linek označených číselnou řadou 60, která potřebuje čím dál více kloubových autobusů. Proto se aktuální dodávka nových autobusů z počátku roku 2016 odehrávala pouze 18metrovými autobusy - 20 dodal Mercedes-Benz (Citaro) a 20 MAN. Ty jsou v prodloužené verzi 18,75 metrů, ale opět...
Před nově opraveným hlavním nádražím pózuje dnes již typická tramvaj od Bombardieru. Tyto oblíbené vozy v různých délkových i konstrukčních variantách již nadobro vytěsnily české tramvaje T4D.
Reklama na relativně novou trasu linky 10 vytváří dojem obousměrné tramvaje, i když tomu tak v tomo případě není.
Kombinaci veřejné a cyklistické dopravy podporuje místní organizátor VVO například těmito stojany před jeho informačním centrem.
Na informačních displejích se v drážďanských autobusech dozvíte také aktuální odjezdy návazných spojů z následující zastávky. Nové pětidveřové kloubové MANy mají také více denního světla v přechodu mezi prvním a druhým článkem.
Některé městské linky provozuje v barvách městského dopravce jako subdodávku soukromý dopravce Taeter Tours. Vypomáhá i na páteřních "šedesátkových" linkách. Zde v příkladné přestupní zastávce pod nádražím Reick.
Nejdelší drážďanská tramvaj má 7 článků se 4 pevnými podvozky. Jedna z nejvytíženějších linek vede pod číslem 1 od východu na západ.
V tramvajové zastávce Zwinglistrasse se potkávají také páteřní autobusové linky 61 a 64. Takových zastávek najdete v Drážďanech mnoho. Společně s jednotnými intervaly, chytrými návaznostmi a aktuálními informacemi je v Drážďanech radost přestupovat.
Legendární ocelový most "Blaues Wunder" přes Labe směřuje k malebné kopcovité čtvrti Loschwitz se dvěma městskými lanovkami. Vedou přes něj i dvě páteřní linky 61 a 63. Kdysi tu také jezdily trolejbusy.
Dolní stanice zavěšené dráhy. Tato atypická lanovka funguje od roku 1901 a provozuje ji drážďanský dopravní podnik DVB.
První ze dvou lanovek ve čtvrti Loschwitz na pravém břehu Labe je tato visutá lanovka "Schwebebahn". Dlouhá je 274 metrů a překonává 84metrové převýšení. Na visuté dráze ze střídají každých 15 minut dvě kabiny s kapacitou 40 cestujících. V letech 1984 - 1991 byla kvůli kompletní rekonstrukci lanovka uzavřena. Poslední velká oprava proběhla v roce 2002.
Lanovka křižuje i jednu postranní ulici, podchozí výška pod projíždějící kabinou je 2,6 m.
Hornolabský dopravní systém VVO, to nejsou jen Drážďany, ale také okolní města a obce. Dopravně asi nejzajímavější je Míšeň a Bad Schandau. Do obou destinací dojedete páteřní linkou S1 místního S-Bahnu. V historické Míšni vás S-Bahn nově doveze až na levý břeh Labe přímo pod historický hrad obklopený starobylým městským jádrem. Na místní autobusové linky se ale přestupuje v hlavní míšeňské stanici na pravém břehu Labe. Tady najdete také autobusové nádraží, kde se kromě hojného počtu příměstských autobusů potkávají i všechny 3 městské linky A, B a C. Kromě nich funguje během turistické sezony...
Pozemní lanovka "Standseilbahn" začíná podzemním úsekem. Dolní stanice se nachází hned vedle autobusové zastávky Körnerplatz.
Po krátké cestě tunelem už se stoupá po nadzemní rampě k horní stanici Weisser Hirsch, před kterou je opět krátký tunel. Na této pozemní lanovce se střídají v barvách drážďanského dopravce DVB dva vozy, pocházející z roku 1994. Jedná se již o čtvrtou generaci vozidel od zprovoznění lanovky v roce 1895.
Autobusová zastávka Körnerplatz, ze které jsou obě lanovky výborně dostupné. Zastavují tu také dvě páteřní autobusové linky 61 a 63, které pak pokračují do centra Drážďan po impozantním ocelovém mostě "Blaues Wunder", po kterém jezdily kdysi i trolejbusy.
Malý přestupní uzel najdete ve čtvrti Löbtau na západě Drážďan. Kromě dvou páteřních autobusových linek 61 a 63 tu u tramvaje končí také polopříměstská linka 90 provozovaná pro DVB jedním ze subdodavatelů.
I na příměstských linkách se již můžete setkat s hybridními autobusy. Tento MAN patří soukromému dopravci RVD, který mimo jiné provozuje i linku 398 do českých Teplic.
Kapacitní patnáctimetrový MAN na příměstské lince 360 dopravce RVD, která směřuje od drážďanského hlavního nádraží na jih až k česko-německému hraničnímu přechodu Cínovec.
Součástí systému VVO je také malé lázeňské město Bad Schandau na Labi poměrně blízko českých hranic. Hlavní dopravní zajímavostí je zdejší údolní tramvajová linka Kirnitztalbahn vedená hlubokým údolím říčky Křinice. Jednokolejná trať s mnoha výhybnami začíná zde v lázeňské kolonádě.
Druhá konečná leží u vodopádu Lichtenhain. Třívozové soupravy se obracejí na výhybně objížděním hnacího vozu. Řidič zvládá i spřahování, rozpřahování souprav i prodej jízdenek. Tento nejmenší tramvajový provoz v Sasku je dlouhý cca 8 km a platí na něm zvláštní tarif. Celou trasu lemují také souběžné autobusové linky směřující do vzdálenějších obcí.
Na údolní lince jsou provozovány vzorně opravené motorové i vlečné vozy Gotha z konce 50. let 20. století pocházející z různých východoněmeckých měst.
Autobusové linky v Bad Schandau i v nedalké Pirně provozuje dopravce OVPS s autobusy různé délky i podlahové výšky v zeleném nátěru. V Bad Schandau najdete hned dvě autobusová stanoviště - jedno na levém břehu Labe u vlakového nádraží a druhé na pravém břehu poblíž historického centra. Stejný dopravce provozuje i zdejší údolní tramvaj.
Cestu z Bad Schandau k vlakovému nádraží zkracuje teto přívoz, který je podobně jako mnoho dalších přívozů přes Labe severně od našich hranic součástí dopravního systému VVO.
Další dopravní zajímavostí ve správě propracovaného integrovaného systému VVO je lázeňský tramvajový provoz v městečku Bad Schandau. Odtud vyjíždí po jednokolejné trati o rozchodu 1000 mm malebné žluté tramvaje Gotha údolím říčky Křinice až k 8 km vzdáleným vodopádům. Pomalá tramvaj má spíše turistický charakter, najdete na ní však i školní spoje, i když okolo ní projíždějí mnohem rychlejší a pohodlnější regionální autobusy. Ty jedou přes obě zdejší autobusová nádraží, nebo spíš stanoviště, to na levém břehu Labe leží přímo u místního nádraží s půlhodinovým taktem vlakové linky S1 z Drážďan.
Drážďanský S-Bahn jezdí do širokého okolí Drážďan. Jižním směrem kolem Labe obsluhuje nealekou Pirnu i vzdálenější Bad Schandau a na severu se můžete S-Bahnem podívat i do historické Míšně. V tomto městě byl S-Bahn nedávno prodloužen o 2 nové zastávky právě v jeho historickém jádru. Dvoupodlažní jednotky nesou hrdě název integrovaného dopravního systému VVO.
Historická Míšeň leží cca 25 km severozápadně od Drážďan a i zdejší doprava je plně zapojena v dopravním systému VVO. Zdejší hrad leží na kopci nad historickým centrem, se kterým ho spojuje také tento veřejný šikmý výtah. Dojet sem ale můžete i okružním turistickým mikrobusem.
Pohodlnou prohlídku historické Míšně lze absolvovat místní okružní linkou E, která jezdí v sezoně každou půlhodinu a místní dopravce VGM na ní nasazuje mikrobus Mercedes-Benz Sprinter.
Základem nevelké MHD v Míšni jsou 3 autobusové linky A, B, C, které jedou společně mezi autobusovým nádražím a historickým centrem na druhém břehu Labe a obsluhují hlavní oblasti města. Ostatní práce leží na bedrech příměstských linek.
I tudy projíždějí všechny 3 městské linky v Míšni. Jejich základní interval je 30 minut, páteřní linka C jezdí každých 15 minut. Provozovatelem MHD i části příměstských linek v okolí Míšně je místní dopravce VGM. Jeho doménou jsou autobusy Mercedes-Benz a Solaris.
Centrální autobusové nádraží v Míšni leží na pravém břehu Labe poblíž hlavní vlakové stanice. Potkávají se tu jak všechny 3 městské linky, tak příměstské linky číselné řady 400. Dostat se odtud můžete třeba i autobusovou linkou 421 na příměstskou konečnou drážďanské tramvajové linky 4 do Weinböhly.