Půlmilionové průmyslové město na západním okraji aglomerace Porúří leží na soutoku řek Rýn a Ruhr. Podobně jako v dalších městech této oblasti tu jezdí Stadtbahn i klasické tramvaje, v centru Duisburgu pod zemí. Základ podzemní dráhy, dnešní linky U79, byl položen v 70. letech, kdy byla přestavěna meziměstská tramvaj do sousedního Düsseldorfu, ale ještě dalších 20 let vedla v centru města na povrchu. Kromě této linky s vysokými nástupišti tu jezdí také dvě dlouhé tramvajové linky, jedna zajíždí do sousedního Mühlheimu, kde se potkává s tramvajemi a Stadtbahnem z Essenu. Stadtbahn i tramvaje provozuje místní dopravní podnik DVG a stejně jako ostatní města v oblasti je Duisburg zapojen do systému VRR.

Stadtbahn v Duisburgu má číslo U79 a z velké části je veden pod zemí. Vede až do sousedního Düsseldorfu jižně od Duisburgu. V roce 2000 byla tato linka s vysokými nástupišti prodloužena severním směrem pod řekou Ruhr do čtvrti Meiderich k místnímu vlakovému nádraží. Linka U79 má na území Duisburgu délku 17 km a jezdí na ní 18 vozidel Düwag z let 1983-5 a také podobné vozy düsseldorfského dopravce Rheinbahn. Linka Stadtbahnu funguje už od raných 70. let, ale teprve v roce 1992 byl zprovozněn podzemní úsek pod centrem. V centrálním podzemním úseku jezdí Stadtbahn souběžně se severojižní...
Jediná linka Stadtbahnu U79 vede skrz město pod zemí a pokračuje až do sousedního Düsseldorfu. Svezete se 18 dvoučlánkovými jednotkami Düwag z let 1983-5, ale také podobnými vozy düsseldorfského dopravního podniku Rheinbahn.
Jízdní řád duisburského „metra“, linky U79. Ve špičkách jezdí každých 10 minut a v centru sdílí koleje s tramvajovou linkou 903, v tomto úseku tedy jezdí něco každých 3-5 minut.
Dopravní mapa Duisburgu, jehož centrum leží vpravo dole. Stadtbahn i tramvaje, vyznačené modře, ale obsluhují i vzdálená předměstí a zasahují i do sousedního Mühlheimu a Düsseldorfu. MHD tu provozuje místní dopravní podnik DVG.
7,5 km podzemních tratí pod centrem Duisburgu sdílí Stadtbahn s tramvajemi. Proto jsou v těchto stanicích nástupiště ve dvou úrovních. Duisburské podzemí funguje teprve od roku 1992, i když Stadtbahn vznikl z původní meziměstské tramvaje už v 70. letech.
Stadtbahn U79 v centru Duisburgu a detail řešení stanice se dvěma úrovněmi nástupiště. Takto je linka U79 provozována už od poloviny 80. let a v nejbližší době se na tom nic nezmění.
Linku U79 provozuje duisburský dopravní podnik DVG společně s dopravcem Rheinbahn z Düsseldorfu. Linka U79 totiž zajíždí až do centra Düsseldorfu ležícího jižně od Duisburgu.
Dobový informační systém ve vozech Stadtbahnu z 80. let. Nejnovější úsek linky U79 z centra na severní předměstí Meiderich byl zprovozněn v roce 2000.
Tramvajové linky jsou v Duisburgu dvě a mají čísla 901 a 903. Obě linky se kříží v centru města v podzemních tunelech, které byly otevřeny v roce 1992. Čím méně linek, tím delší jejich trasa. Východozápadní linka 901 zajíždí až do sousedního Mühlheimu, kde se potkává se Stadtbahnem i úzkorozchodnými tramvajemi z Essenu. Severojižní linka vede 7,5 km souběžně s linkou Stadtbahnu U79 v tunelové trase, kde jsou nástupiště ve dvou výškových úrovních. Pro obě tramvajové linky má místní dopravní podnik DWG 45 tramvají Düwag vyrobených v letech 1986-93, které byly původně tříčlánkové – v roce 1996...
Severojižní tramvajová linka 903 sdílí 7,5km úsek s linkou U79 Stadtbahnu. Těchto tramvají z let 1986-93 tu jezdí 45, v roce 1996 byl do původně tříčlánkových vozidel vložen střední nízkopodlažní článek.
Východozápadní linka 901 spojuje centrum Duisburgu se vzdálenými předměstími na severozápadě i se sousedním městem Mühlheim na východě. Celá síť obou duisburských tramvajových linek čítá přes 54 km.
Dlouhá severojižní linka 903 jezdí v nejvytíženějším úseku každých 6-9 minut, do toho se skládá linka U79 Stadtbahnu v intervalu 10 minut ve špičkách a 15 minut mimo ně.
Linka 901 směřuje z Duisburgu do severozápadních předměstí přes přístavy a průmyslové čtvrti v okolí soutoku řek Rýna a Ruhr. Aktuálně jsou dodány jejich první 3 náhrady v podobě nízkopodlažních tramvají Bombardier. Celkem jich má přijít 47. Linka jezdí ve špičkách v nejsilnějším úseku každých 5-15 minut.
Východní konečná meziměstské linky 901 v Mühlheimu, kde se potkává s linkou essenského Stadtbahnu i s místními úzkorozchodnými tramvajemi. Duisburské tramvaje mají navzdory normálnímu rozchodu vozy široké jen 2,3 metru. Odtud jezdí linka 901 ve všední dny každých 15 minut.
Rychlou vrstvu vlaků v Severním Porýní – Vestfálsku nově zajišťuje pod značkou Rhein-Ruhr Express těchto 84 čtyřvozových částečně dvoupodlažních jednotek Siemens Desiro HC. Zde na hlavním nádraží v Duisburgu. Těmito vlaky zle dojet až třeba do Kolína nad Rýnem nebo Dortmundu.