Starobylá Granada leží ve výšce přes 700 metrů nad mořem ve vnitrozemí na úpatí nejvyššího španělského pohoří Sierra Nevada, jehož dlouho zasněžené vrcholky kontrastují s již velmi teplým počasím tam dole. Hlavním turistickým tahákem tohoto univerzitního města s mladým duchem je pevnost Alhambra, nejvýznamnější památka islámského kulturního dědictví v Evropě. V historickém centru je nejlepší chodit pěšky a nechat na sebe dýchat zdejší vřelou a voňavou atmosféru. Jinak je zde k dispozici hustá síť městských autobusů, ty nejmenší z nich vás pak vyvezou až k pevnosti Alhambra. Granada má od roku 2017 také svoji tramvaj, která se v centru zakusuje pod zem, ale jinak jezdí normálně po povrchu a spojuje centrum s rozlehlými předměstími na západě i jihu. Podzemní stanice vypadají jako klasické metro, na několik úsecích v centru chybí nad kolejemi napájecí troleje, tramvaje si berou šťávu z baterií.

Tramvaje fungují v Granadě od roku 2017 na jedné lince, které tu říkají metro. Ta spojuje centrum s předměstími na jihu a severozápadě. Na trase linky je také vlakové i autobusové nádraží. Obě jsou poměrně daleko od historického centra. Ostatně i tramvajová linka přímo pod ním nevede. Pouze ho objíždí z jihu, kde je podzemní úsek se třemi stanicemi. Pro tramvajovou linku slouží 15 pětičlánkových tramvají CAF Urbos 3. Ty umějí jezdit i bez trolejí, čehož je využíváno ve třech úsecích. Jedním z nich je i jižní předměstí Armilla, kde se tramvaj proplétá místními úzkými ulicemi díky jednokolejné...
Půlmilionová aglomerace Granady má od roku 2017 také své metro, neboli tramvaj, která má v centru 3 podzemní stanice. Jediná linka vede také kolem místního vlakového nádraží, které leží západně od historického centra.
Většinu trasy vede jediná tramvajová linka na samostatném tělese, které je mnohdy zakryto umělým trávníkem. Tratě také bývají lemovány pomerančovníky. Pro provoz na 16 km dlouhé lince slouží 15 tramvají CAF Urbos 3.
Pětičlánkové tramvaje CAF Urbos 3 jsou obousměrné, plně nízkopodlažní, klimatizované a umějí jezdit také na baterie – to kvůli třem úsekům na trase linky s 26 zastávkami.
Na hlavové nádraží v Granadě dojedete jak rychlovlakem z Madridu, tak i rychlejší vrstvou vlaků Avanto třeba ze Sevilly nebo Málagy. Před nádražím navazuje tramvaj a některé příměstské autobusy. Do historického centra je to ještě asi 20 minut pěšky.
Kousek za vlakovým nádražím se tramvajová linka na 3 stanice zavrtá do podzemí. Takto vypadají typické vstupy do podzemních stanic. Samozřejmostí jsou i výtahy. Tramvaj postavil a provoz financuje region Andalusie, proto jsou také oddělené tarifní systémy na tramvaje a autobusy MHD. Lze si ale také koupit integrovanou jízdenku s kreditem, ze kterého se pak odečítají jednotlivé jízdy.
Interiér jedné ze tří podzemních stanic místní tramvajové linky v centru Granady. Na nástupiště se dostanete přes turnikety.
Schéma trasy místního „metra“, tarifní nabídka a rozsah provozu. O víkendových nocích se tu jezdí až do 2 hodin ráno.
Jižní konečná na předměstí Armilla, kam se tramvaj proplétá úzkou ulicí po jednokolejné trati a bez trolejí.
A zde je onen jednokolejný úsek bez trolejí ve čtvrti Armilla, kterou tvoří hustá spleť ulic s nízkou, ale hustou zástavbou.
Tramvajová linka projíždí ve směru na jih také kolem místního nemocničního komplexu. Podél tramvajové trati jsou také další důležité městské budovy i vysokopodlažní sídliště.
Z nemocničního areálu na jihu Granady odjíždí kromě tramvaje také nejpáteřnější autobusová linka 4, na kterou je nasazováno 15 prodloužených kloubových autobusů Mercedes-Benz Capacity z roku 2013.
Interiér místních nejdelších autobusů Mercedes-Benz Capacity. Kloubové autobusy nasazuje dopravce Alsa také na některé další páteřní linky, tyto 21metrové kolosy jezdí ale pouze na čtyřce, která spojuje jih, centrum a západ města.
Jedna tramvajová linka pro půlmilionovou aglomeraci samozřejmě nestačí, takže důležitou úlohu zde hrají autobusy. Mají červený nátěr a provozuje je dopravce Alsa, který má ve své gesci také příměstské i dálkové autobusové linky. V ulicích Granady potkáte jak 21metrové kloubové autobusy Capacity od Mercedesu, které jezdí na páteřní lince 4, tak i běžné kloubové a standardní autobusy. Ty novější pocházejí rovněž od Mercedesu. Ostatně i nejnovější dodávka 21 hybridních autobusů je model Citaro. A Mercedes je dodavatelem i minibusů, které potkáte na linkách z historického centra do severních...
Západním směrem vede tramvajová trať již řidší zástavbou do předměstí Maracena a Albolote, která leží stejně jako opačný konec linky již za hranicemi vlastní Granady.  I zde je k zákrytu tramvajového tělesa použitý umělý trávník.
Na část spojů ve špičkách jsou nasazovány zdvojené soupravy. V tomto univerzitním městě je v MHD vysoký podíl studentů a intervaly jsou o to více přizpůsobovány jejich potřebám. Zde v pozadí majestátné pohoří Sierra Nevada, nejvyšší na celém Pyrenejském poloostrově. Zatímco v tomto 700 m vysoko položeném městě už bylo 22 stupňů, Sierra Nevada byla ještě pokrytá sněhem.
Severozápadní část tramvajové linky vede také okolo místního autobusového nádraží, které je možná ještě využívanější vstupní branou do města než nádraží vlakové. Leží však ještě dál od centra, se kterým ho na rozdíl od vlakového nádraží spojují i četné autobusové linky.
Hlavní autobusová tepna objíždí historické centrum ze severu a jezdí tudy většina linek MHD. Městské autobusy mají červenou barvu a provozuje je dopravce Alsa. Většinou zde potkáte autobusy Mercedes-Benz v kloubové i standardní verzi. Páteřní linky mají čísla od 4 výše.
Jeden z nejstarších autobusů MAN s karoserií Castrosua. Kromě páteřních linek tu najdete také okružní linku 11 obepínají centrum města a doplňkové linky začínající písmeny, která označují buď světovou stranu, kam jezdí a nebo univerzitní svazek linek obsluhující univerzitní kampus na severu města.
Pro linky MHD bylo čerstvě pořízeno 21 hybridních dvanáctimetrových autobusů Mercedes-Benz Citaro. Linka 21 je doplňkem okružní linky 11, kterou posiluje v nejvytíženější části trasy přes severní autobusovou stopu kolem centra.
Kopcovité oblasti severně od historického centra obsluhují tyto minibusy na linkách začínajících písmenem C.
3 minibusové linky vás vyvezou z centra nahoru k světoznámé a turisticky oblíbené pevnosti Alhambra, která je dominantou Granady.
Na zastávkových označnících se sice nedozvíte přesné jízdní řády, zato ale nechybí seznam linek MHD a jejich tras.
Strmé uličky severně od historického centra jsou rejdištěm těchto minibusů Mercedes-Benz Sprinter na linkách označených písmenem C.
Dopravce Alsa provozuje jak granadskou MHD, tak i příměstské linky v regionálním nátěru Andalusie. Tento dopravce má pod palcem i většinu dálkových linek ve Španělsku.
I v okolí Granady dominují dálkové autobusy dopravce Alsa. Ty, které jsou částečně dotované regionem Andalusie, jsou opatřeny v zadní části zeleným nátěrem a logy místního kraje. Dálkové autobusy spojují Granadu s okolními městy a jsou hojně využívané. Železnice totiž kvůli složitému terénu nedokáže nabídnout ani potřebnou rychlost ani intervaly.
Síť linek MHD se skládá z páteřních označených čísly od 4 výše. Mezi nimi je třeba také okružní linka 11 kolem centra. Dále jsou tu linky označené písmeny. Céčko mají centrální minibusové linky vyjíždějící do kopců severně od něj. Písmeno U mají linky obsluhující univerzitní kampus na severu města. Pak jsou tu doplňkové linky N mířící do severních předměstí a linky S jedoucí na jih. Na linkách autobusů platí samostatný tarif, na tramvaji také. Oba systémy, které provozuje město (autobusy) a region (tramvaje) pak spojují integrované jízdní doklady v podobě dobíjecích čipových karet s...
Modernizovaná odbavovací hala místního autobusového nádraží, které slouží jak pro regionální, tak dálkové spoje. Ty většinou provozuje Alsa, která je zároveň u dopravcem linek MHD.
A zde nástupiště dálkových i regionálních autobusů ve spodní části autobusového nádraží. Z něj se do města dostanete jak tramvají, tak autobusy MHD.