Heidelberg je jedno z turisticky nejnavštěvovanějších německých měst pro svou zachovalou historickou podobu i díky znamenitému kopcovitému okolí s vinicemi. Město se zhruba 150 000 obyvateli leží na řece Neckar na jihozápadě Německa cca uprostřed mezi Stuttgartem a Frankfurtem nad Mohanem. Heidelberg je součástí poměrně souvislé aglomerace s městy Mannheim a Ludwigshafen. S těmito městy je kromě klasické a příměstské železnice spojuje také nejrozsáhlejší tramvajová síť s metrovým rozchodem v Německu.

Heidelberg je jedno z turisticky nejnavštěvovanějších německých měst pro svou zachovalou historickou podobu i díky znamenitému kopcovitému okolí s vinicemi. Tramvaje se v centru potkávají zejména ve starém městě v zastávce Bismarckplatz, kde je také několik linek ukončeno na zdejším kolejovém přejezdu.
Heidelberg je součástí poměrně souvislé aglomerace s městy Mannheim a Ludwigshafen. S těmito městy je kromě klasické a příměstské železnice spojuje také nejrozsáhlejší tramvajová síť s metrovým rozchodem v Německu. Zeleně je vyznačena příměstská linka 5, která spojuje Mannheim, Heidelberg a Weinheim.
Veřejná doprava v Heidelbergu sází především na tramvaje, které, ač na metrovém rozchodu, dokážou nabídnout rychlé a pohodlné spojení nejen po městě samotném, ale i daleko za něj. Příměstskou tramvaj tu zastupuje především linka 5, která má okružní trasu ve tvaru trojúhelníku a po dvou příměstských tratích propojuje ve špičkovém intervalu 10 minut Heidelberg s Mannheimem - jedna trať je přímá, druhá vede oklikou přes městečko Weinheim s mnoha jednokolejnými úseky a delším intervalem. Linka 5, dříve známá pod označením OEG (před vznikem společného dopravce RNV samostatná společnost), zároveň...
Město se zhruba 150 000 obyvateli leží na řece Neckar na jihozápadě Německa cca uprostřed mezi Stuttgartem a Frankfurtem nad Mohanem. Takto vypadá centrální přestupní uzel Bismarckplatz z ptačí perspektivy.
Veřejná doprava v Heidelbergu sází především na tramvaje, které, ač na metrovém rozchodu, dokážou nabídnout rychlé a pohodlné spojení nejen po městě samotném, ale i daleko za něj. Nejnovější pěti- nebo sedmičlánkové Variobahny od Bombardieru pak jsou pořizovány od roku 2003. První dodávka sedmičlánkových tramvají čítala 8 kusů. Na příměstské lince 5 jezdí pětičlánkové tramvaje.
Dopravce RNV provozuje také městské autobusové linky v oranžovobílém nátěru. Autobusová doprava doplňuje tramvaje tam, kde koleje nevedou. Čísla autobusových linek navazují na tramvaje - začínají od 27. Nejfrekventovanější linky 31 a 32 mají základní 10minutový takt, stejně jako všechny tramvajové linky. Dopravce obnovuje vozový park především autobusy Mercedes-Benz.
Pět tramvajových linek v Heidelbergu je očíslováno od 21 výše a jsou součástí integrovaného systému VRN. Na cvičné jízdě by spatřen zástupce nejstarších vozů Düwag ze 70. a 80. let.
Kvůli neexistenci smyček na tramvajových konečných jsou všechny heidelberské tramvaje obousměrné. Potkáte tu celkem 4 generace vozidel. První generace bezbariérových vozidel s označením MGT6D pochází z roku 1995 (12 kusů),
Kromě linky 5 vyjíždí poměrně daleko za Heidelberg také linka 23, která je ukončena jednokolejnou tratí v městečku Leimen. Podél trati vede městskou vilovou zástavbou také funkční nákladní lanovka do místní cementárny. Pět tramvajových linek v Heidelbergu je očíslováno od 21 výše a jsou součástí integrovaného systému VRN. Všechny tramvaje včetně těch v Mannheimu a Heidelbergu provozuje dopravce RNV. Starší nátěr tohoto dopravce je modrobílý, novější nebo rekonstruované vozy jsou pak v aktuálním modrooranžovobílém kabátě. Dopravce RNV provozuje také městské autobusové linky v oranžovobílém...
Na příměstské lince 5 potkáte obousměrné pětičlánkové Variobahny od Bombardieru, stejné jako se používají na dalších linkách v aglomeraci. Tato vozidla bývají někdy spřahována do dvojic. Nejnovější dodávka 8 sedmičlánkových Variobahnů z roku 2009, které se používají na městských linkách, se umí pohybovat i bez trolejového vedení kvůli plánované novostavbě tramvajové trati. Pětičlánkové tramvaje se v Heidelbergu používají výhradně pro linku 5.
Čilý dopravní ruch panuje také před hlavním vlakovým nádražím, které leží západně od centra. Město je také velmi přátelské k cyklistům.
V celé aglomeraci funguje také místní S-Bahn, který zejména spojuje Heidelberg s Mannheimem. Rozváží ale také lidi po městě - členitý terén podjíždí tunelem, významná je přestupní zastávka Weststadt/Südstadt jižně od centra, kde je ukázkový přestup mezi tramvají na mostě přes trať a vlakem, který zde jezdí každých 15 minut.
Tramvaje se v centru potkávají zejména ve starém městě v zastávce Bismarckplatz, kde je také několik linek ukončeno na zdejším kolejovém přejezdu. V době návštěvy byla část tratí v centru ve výluce a chystala se další etapa výluky. Na hlavních bodech byli informátoři a rozdávali letáky upozorňující na další etapu letních výluk. Čilý dopravní ruch panuje také před hlavním vlakovým nádražím, které leží západně od centra. V celé aglomeraci funguje také místní S-Bahn, který zejména spojuje Heidelberg s Mannheimem. Rozváží ale také lidi po městě - členitý terén podjíždí tunelem, významná je...
Tramvaje Düwag typu M8C z roku 1985, které byly dodány v počtu 8 kusů, po rekonstrukci dostávají střední nízkopodlažní článek. Opticky jsou o dost užší než nejnovější Variobahny. Zde v zastávce přímo na mostě nad železniční zastávkou Weststadt/Südstadt.
Od Bismarckova náměstí je to jen kousek ke zdejšímu turistickému magnetu - zřícenině zámku, ke kterému vás doveze autobus v kombinaci s pozemní lanovkou, jež se dělí na dvě části.
Od Bismarckova náměstí je to jen kousek ke zdejšímu turistickému magnetu - zřícenině zámku, kde kterému vás doveze autobus v kombinaci s pozemní lanovkou, jež se dělí na dvě části. Lanovka funguje již od roku 1890 a jedná se o nejdelší pozemní lanovou dráhu v Německu. Obě části lanovky byly cca před 10 lety zmodernizovány. Zatímco pro spodní část byly dodány zcela nové vozy s panoramatickým výhledem i skrze strop, v horní části zůstaly původní vozy z roku 1907, ovšem důkladně zrekonstruované. Ke spodní stanici lanovky se lze dostat autobusovou linkou 33, k horní stanici linkou 39.
Lanovka funguje již od roku 1890 a jedná se o nejdelší pozemní lanovou dráhu v Německu. Obě části lanovky byly cca před 10 lety zmodernizovány.
Zatímco pro spodní část byly dodány zcela nové vozy s panoramatickým výhledem i skrze strop, v horní části zůstaly původní vozy z roku 1907, ovšem důkladně zrekonstruované. Ke spodní stanici lanovky se lze dostat autobusovou linkou 33, k horní stanici linkou 39.
Příměstskou tramvaj tu zastupuje především linka 5, která má okružní trasu ve tvaru trojúhelníku a po dvou příměstských tratích propojuje ve špičkovém intervalu 10 minut Heidelberg s Mannheimem - jedna trať je přímá, druhá vede oklikou přes městečko Weinheim s mnoha jednokolejnými úseky a delším intervalem.
Düwagy M8C s vloženým nízkopodlažním článkem lze potkat ve smíšeném provozu s výrazně delšími sedmičlánkovými Variobahny. Zde na mostě přes železnici, se kterou vede chvíli souběžně i příměstská tramvaj č. 5.
Kvůli neexistenci smyček na tramvajových konečných jsou všechny heidelberské tramvaje obousměrné. Potkáte tu celkem 4 generace vozidel. Od nejstarších tříčlánkových vysokopodlažních Düwagů GT6 z roku 1973 přes o něco modernější tramvaje typu M8C stejného výrobce z roku 1985 (8 kusů), které po rekonstrukci dostávají střední nízkopodlažní článek, až po nízkopodlažní tramvaje. První generace bezbariérových vozidel s označením MGT6D pochází z roku 1995 (12 kusů), nejnovější pěti- nebo sedmičlánkové Variobahny od Bombardieru pak jsou pořizovány od roku 2003. První dodávka sedmičlánkových tramvají...
Linka 5, dříve známá pod označením OEG (před vznikem společného dopravce RNV samostatná společnost), zároveň zajištuje místní obsluhu v Heidelbergu i Mannheimu a je přirozenou součástí tamních sítí MHD. Zde, západně od hlavního nádraží, vede příměstská tramvaj chvíli podél hlavní železniční trati.
Kromě linky 5 vyjíždí poměrně daleko za Heidelberg také linka 23, která je ukončena jednokolejnou tratí v městečku Leimen. Na cestě je také tato praktická přestupní zastávka, kde autobus vyčkává na příjezd tramvaje z centra.
Pět tramvajových linek v Heidelbergu je očíslováno od 21 výše a jsou součástí integrovaného systému VRN. Všechny tramvaje včetně těch v Mannheimu a Heidelbergu provozuje dopravce RNV. Starší nátěr tohoto dopravce je modrobílý, novější nebo rekonstruované vozy jsou pak v aktuálním modrooranžovobílém kabátě. Koncový úsek v Leimenu je jednokolejný a vede uprostřed nízké, ale husté zástavby.
Všechny tramvaje včetně těch v Mannheimu a Heidelbergu provozuje dopravce RNV. Starší nátěr tohoto dopravce je modrobílý, novější nebo rekonstruované vozy jsou pak v aktuálním modrooranžovobílém kabátě. Takto vypadá konečná zastávka v Leimenu.
Podél trati vede městskou vilovou zástavbou přímo nad zahradami zdejších vilek také funkční nákladní lanovka do místní cementárny.
Zejména nové nízkopodlažní tramvaje Variobahn jsou velmi pohodlné a prostorné. Stejné tramvaje jsou používány také na dalších linkách RNV v ostatních dvou městech, i když zde potkáte zejména jejich jednosměrné verze. Autobusová doprava doplňuje tramvaje tam, kde koleje nevedou. Čísla autobusových linek navazují na tramvaje - začínají od 27. Nejfrekventovanější linky 31 a 32 mají základní 10minutový takt, stejně jako všechny tramvajové linky. Dopravce obnovuje vozový park především autobusy Mercedes-Benz. Centrální přestupní bod je opět Bismarckovo náměstí, přátelské i k chodcům. Ani v noci tu...
Dálkovou dopravu v Německu po liberalizaci trhu začínají postupně ovládat autobusy, které jsou v porovnání s běžnými cenami Německých drah velmi laciné. Největším provozovatelem těchto linek je Meinfernbus/Flixbus. S dálkovými autobusy však německá města nepočítala, proto pro ně není v naprosté většině měst připravena infrastruktura.