Horní Slezsko - Katovice (duben 2012)

Katovice jsou největším městem a vlastně i střediskem aglomerace Horní Slezsko, která se nachází v jižní části Polska v těsném sousedství s Českou republikou. Horní Slezsko má nejrozsáhlejší tramvajovou síť v Polsku (171 km) zejména díky dlouhým meziměstským tratím. A to i přesto, že již došlo k poměrně výrazným ztrátám kvůli rušení některých tratí Zároveň je však tento tramvajový provoz jedním z nejzanedbanějších v Polsku.

Jelikož se budeme věnovat tramvajové síti Horního Slezska podrobněji a v několika dílech, zaměříme se zde na samotné Katovice, které leží zhruba uprostřed rozsáhlé tramvajové sítě. Centrem všeho tramvajového dění v Katovicích jsou dvě křižovatky - Rondo a Rynek. Zatímco Rondo je velká kruhová křižovatka s tramvajovou tratí a zastávkou uprostřed, kde se dá na tramvaj čekat ve velmi kultivovaném prostředí, křižovatka Rynek se právě na jaře 2012 ponořila do rozsáhlé rekonstrukce, která má přetvořit zdejší středobod města. Je to také nejrušnější prostor Katovic a není divu - nedaleko odtud leží...
Klasické polské tramaje Konstal 105N jsou stále dominantou tramvajové dopravy v Katovicích. Kvůli přestavbě centrálního náměstí (Rynek) musely být změněny trasy většiny zdejších linek.
Výluka tramvajové křižovatky v centru Katovic začíná, v jedné z etap zajišťoval náhradní dopravu východozápadním směrem autobus T40. Autobusy katovického DP jsou světle žluté.
Křižovatka Rynek se bude rekonstruovat v několika etapách. V té současné etapě se uzavřelo východní rameno křižovatky a jižní rameno je pouze jednokolejné, svedené do přeložky pod právě přestavovaným hlavním nádražím. Kvůli výluce tu také jezdí pouze linka 16, a to v polovičních intervalech, než je v Katovicích obvyklé. Klasický tramvajový interval ve všední dny je 15 minut. Provoz tramvají je plně zachován od severu na západ, takže jsou tímto směrem svedeny (kromě linky 16) všechny zdejší linky. Západně od Ronda je kruhová křižovatka Plac Wolnosci, kde se také část tramvají otáčí.
Takto bude za pár let vypadat nová nákupní galerie na místě bývalého autobusového nádraží, přímo před katovickým hlavním nádražím.
Intenzivně probíhá nejen přestavba přednádražního prostoru, ale i zastřešení nástupišť hlavního nádraží. Na místě bývalé nevzhledné betonové haly vznikne obří nákupní komplex.
Aby východní větev mířící z křižovatky Rynek skrz sídliště směrem k vozovně Zawodzie nezůstala bez obsluhy, nakoupil katovický provozovatel tramvají (Tramwaje Slaskie) deset ojetých obousměrných tramvají Düwag z německého Frankfurtu nad Mohanem. Tyto tramvaje mají vysokou podlahu v jedné úrovni a vysouvací schody. Všechny tramvaje dostaly červený katovický nátěr. A právě tyto tramvaje jezdí na náhradní lince 40, která pendluje mezi "kaliforňanem" u Rynku a vozovnou Zawodzie. Tady na linku 40 navazují pravidelné tramvajové linky východním směrem dál do Szopienic, Sosnowce a Myslowic....
Z tramvajového podjezdu pod hlavním nádražím zbyla pouze jednokolejná přeložka uprostřed staveniště. Jezdí tu obousměrně linka 16 v intervalu 7-8 minut.
Přestavba Rynku není jedinou akcí, která mění dnešní zanedbanou tvář Katovic. V plném proudu je přestavba hlavního nádraží a celého přednádražního prostoru. Úplně již zmizela původní obří betonová nádražní hala a minulostí je také autobusové nádraží před tím vlakovým. Nyní tu roste železobetonové monstrum, budoucí nákupní centrum a nová budova vlakového nádraží. Kvůli stavbě není jednoduché dostat se z nádraží do centra Katovic - pěší "objížďka" je tak na 10-15 minut chůze. Jediné zbytky nádraží zůstaly v podobě provizorní haly jižně od kolejiště, kde lze také přestoupit na tramvaj...
Na začátek výluky upozorňovaly velkoplošné informační tabule, na hlavních zastávkách byli také informátoři rozdávající letáky. Rekonstrkce křižovatky Rynek je součástí celkové přestavby centra Katovic, která by měla skončit v roce 2014.
Tramvaje jezdí během výluky přes křižovatku Rynek pouze v tomto směru a jediná linka 16 jede dál jižním směrem po jednokolejné přeložce.
Z Katovic míří západním směrem do Chorzowa dvě paralelní tramvajové tratě - ta jižní se klikatí starou zástavbou po celkem nové trati, proto zde tramvaje jezdí možná i rychleji, než na její severní sestře, která byla vybudována jako rychlodráha. I když je poměrně dlouhý úsek z katovického Ronda přes nákupní centrum Silesia směrem k parku kultury a oddechu také po rozsáhlé rekonstrukci, již se projevují některé neduhy nedostatku údržby. A po přechodu na původní nerekonstruovanou část se nebudete stačit divit, po čem jsou tramvaje také schopné jezdit. Přitom tato "rychlodráha" je...
Výlukový jízdní řád náhradní linky 40, která je ukončena kolejovým přejezdem východně od uzavřené křižovatky. Intervaly jsou krátké - linka 40 nahrazuje 3 běžné linky.
Obousměrné tramvaje určené zejména pro výluky bez možnosti otáčení klasickým způsobem byly dodány v počtu 10 kusů z německého Frankfurtu nad Mohanem. Před nasazením do provozu v Katovicích prošly důkladnou revizí a přelakováním do zdejších barev.
Konečná zastávka linky 40 "Rynek". Obousměrné tramvaje se zde obracejí na přejezdu Kalifornien. V první den výluky panoval trochu zmatek, ale na místě bylo mnoho dispečerů a informátoři, kteří zmateným cestujícím pomáhali.
Druhá konečná linky 40 - vozovna "Zawodzie" Tady navazují na náhradní tramvaj pravidelné linky východním směrem do Sosnowce a Myslowic. Na odjezd čeká jeden z prototypů tramvaje Konstal 105N nalakované do původního nátěru.
Severně od Ronda vede tramvajová trať sídlištěm na smyčku Sloneczna. Dále odtud vedou dvě linky po jednokolejce na smyčku Plac Alfreda. Odtud dřív vedla linka 12 spojovací tratí do Chorzowa. Dnes už tudy jezdí jen autobus. A linka 13 odtud pokračuje opět po jednokolejce na okraj sídliště Bytkow. Bohužel i zde plní tramvaje díky své nevýhodné poloze i pomalosti pouze okrajovou úlohu. Většina lidí odtud jezdí do Katovic přímými autobusy. Jižní větví tramvajové trati výčet katovické sítě končí. Tato větev podjíždí hlavní nádraží (dnes po jednokolejné přeložce) a míří jižně na okraj čtvrti...
U vozovny Zawodzie jsou ukončeny také některé autobusové linky. Jiné ale pokračují souběžně s tramvají do centra Katovic.
Linka 40 je ukončena přímo v areálu vozovny, přestup z tramvaje na tramvaj je tu poměrně krátký.
Vozový park tramvají v Katovicích je poměrně jednotvárný, většinou se svezete s klasickou polskou tramvají Konstal 105N a až na výjimky v původním, nikterak kultivovaném stavu s bouchacími dveřmi, odporovou regulací a oprýskanými laminátovými sedačkami. Bohužel zdejší údržba těmto vozům na kráse nepřidá, a tak se můžete těšit alespoň z několika málo rekonstruovaných tramvají s přívětivějším interiérem i hezčí vnější vizáží. Na linkách 6 a 16 potkáte také nízkopodlažní tramvaje Konstal-Alstom, které již také něco pamatují a mizerná údržba již z některých udělala dost nevábné obludy.
Nemalou část vozového parku katovických autobusů stále tvoří kloubové Ikarusy 280. Ve všední den je lze potkat velmi často. Nejvíce se objevují v centru Katovic mezi zastávkami Rynek a Rondo, kde je ukončena většina zdejších autobusových linek.
Novější Ikarus na po rekonstrukci na lince 11 katovického DP. Linka míří z Katovic na severovýchod roztroušenou zástavbou přes Milowice dále na periferii.
Z celkového počtu pěti vozoven se v blízkosti Katovic nacházejí dvě - Zawodzie na východě a Batory na západě. Svůj domov tu mají kromě výše popsaných typů i již zmíněné obousměrné tramvaje z Frankfurtu. Původní Konstaly používají klasický cedulový informační systém, hlášení zastávek budete hledat marně. Poměrně vydařené jsou zastávkové jízdní řády. Jednoduché, ale výrazné jsou modré zastávkové označníky. Velké plus patří způsobu informování při zahájení výluky křižovatky Rynek - velkoplošné informační panely, informátoři rozdávající letáky, řádně označené zastávky i vozidla.
Katovický DP vlastní také starší německé nízkopodlažní autobusy MAN a Mercedes-Benz. Nejnověji nakupuje kloubové Solarisy.
Soukromý dopravce Meteor a starší Scanie z druhé ruky. Do Katovic míří autobusy mnoha dopravců a mnoha značek. Většinou se jedná o ojetiny ze západní nebo severní Evropy.
A zde se na konečnou v centru Katovic blíží Ikarus na expresni lince z dalekého komplexu Huta Katowice. Červenobílá barva je typická pro vozy DP v Sosnowci, který sousedí s Katovicemi na východě.
Doufejme, že příliv investic do Katovic dokáže nejen zachránit ale i trochu zatraktivnit zdejší tramvajový provoz, který stále vozí slušný počet cestujících. A i když se třeba nepodaří zachránit některé okrajové jednokolejky, Katovice by měly být základem, který odolá. Mírně znepokojující je nebezpečný počet autobusových linek motajících se kolem tramvajových tratí. Neosvícený politik může tyto souběhy snadno přetavit v další útlum tramvajové dopravy.
Novější Ikarus na barvách PKM Katowice v centru mezi zastávkami Rondo a Rynek. Kvůli přestavbě přednádraží, kde bylo zrušeno autobusové nádraží, je většina linek ukončena na různých zastávkách v ulicích centra města.
Sosnovecký Ikarus se otáčí na velké kruhové křižovatce "Rondo", uprostřed které je tramvajová zastávka.
Také autobusy polské produkce tu potkáte ještě často - například tyto nízkopodlažní autobusy Jelcz.
Volvo odkoupené odkudsi ze severu dopravce PKM Gliwice jezdí na expresní lince 840 z Katovic do Glivic. I když má linka jen pár zastávek, cesta trvá hodinu a čtvrt.
Naštěstí pro tramvaje a naneštěstí pro veřejnou dopravu obecně je v Katovicích také autobusová doprava v poměrně žalostném stavu. Neuvěřitelně velký počet linek s dlouhými intervaly znají jen místní. Až na výjimky je nejkratší interval autobusových linek 30 minut. Linky provozuje mnoho dopravců, ti největší pocházejí z původních autobusových dopravních podniků. Tyto bývalé "PKM" doplňují někteří soukromí dopravci s ještě horším vozovým parkem, většinou původem z druhé ruky ze západní nebo severní Evropy.
Nové cestující skomírajícím tramvajím přineslo velké nákupní centrum Silesia v půli cesty mezi Katovicemi a městem Chorzow na západě. Tramvajové zastávky jsou umístěny přímo před vchodem a nákupní centrum vyrostlo na místě bývalého dolu.
Konečná linky 14 Plac Alfreda na severu Katovic. Před lety se tu odpojovala trať do Chorzowa, než byla zrušena. Odtud tramvaje pokračují po jednokolejce na okraj sídliště do zastávky Plac Skargi (linka 13). Hlavní obsluhu sídliště však zajišťují rychlejší autobusy.
Legendární dveře legendárního Ikarusu 280 na lince 72, která vede z centra Katovic přes Myslowice do dolu Wesola. Cesta trvající přes hodinu stařičkým Ikarusem po neudržovaných silničkách je nezapomenutelným zážitkem.
Největším katovickým autobusovým dopravcem je PKM Katovice, který má autobusy oblečené do světle žluté barvy. Dopravce sice v poslední době nakupil nové autobusy Mercedes-Benz Citaro a Solaris Urbino, ale ještě značný podíl tu mají stařičké kloubové Ikarusy nebo standardní Jelczy. Každý, kdo chce zavzpomínat na staré časy, má velkou šanci odchytit si a svézt se některým ze stařičkých autobusů ještě ze socialistické éry. V devadesátých letech a počátkem nového tisíciletí nakupoval zdejší dopravce buď ojeté částečně nízkopodlažní autobusy ze západu, nebo novější verze Jelczů, Mercedesů, MANů a...
Obratiště Wesola Kopalnia u uhelného dolu v lesích jižně od Katovic. Zdejší stav silnic potřebuje bytelné autobusy.
Katovický Ikarus po více než hodině jízdy u dolu Wesola.
Katovické "UFO", neboli sportovní hala poblíž Ronda. Vždy ve 22:00 se za tónů z filmu Blízká setkání třetího druhu zdejší UFO rozsvítí a chystá se na odlet.
Velmi dobrým zdrojem cestovních informací jsou webové stránky KZK GOP, což je jakýsi dopravní svaz většiny měst Horního Slezska, kde najdete nejen veškeré jízdní řády, ale i schéma sítě nebo zobrazení jednotlivých linek a zastávek přímo v mapě. Díky existenci tohoto dopravního svazku lze také snadno a bez starostí cestovat celou oblastí na jednu jízdenku, která se dá koupit v husté prodejní síti trafik, v automatech na některých zastávkách nebo v prodejních místech umístěných většinou na autobusových terminálech.
Dálkové maršrutky stojí před Hlavním nádražím a nabízejí levnější cestování než vlakem. Polský trh veřejné dopravy přiliš regulován není.
Od zadního (během rekonstrukce jediného) vchodu na Hlavní nádraží odjíždí také linka PKM Katovice na zdejší letiště Ligota. Platí zde však zvláštní tarif.
A na závěr opletená bagří rodinka lákající na výstavu umění před sportovní halou poblíž křižovatky Rondo.