Tramvajová síť je tvořena rastrem severojižních a východozápadních tratí, které se v centru na několika místech křižují. Úzkorozchodné tratě jsou nataženy mnohdy i velmi daleko za město, zde většinou jen jednokolejně. Z příměstských tratí dodnes zůstaly pouze dvě, obsluhované linkami 41 a 43. Relativně čerstvě je pro katastrofální stav zrušena větvená trať na sever a s ní i linky 45 a 46. Naopak velmi pozitivní je celková modernizace a prodloužení páteřní východozápadní linky 10, pro kterou byly také...Tramvajová síť je tvořena rastrem severojižních a východozápadních tratí, které se v centru na několika místech křižují. Úzkorozchodné tratě jsou nataženy mnohdy i velmi daleko za město, zde většinou jen jednokolejně. Z příměstských tratí dodnes zůstaly pouze dvě, obsluhované linkami 41 a 43. Relativně čerstvě je pro katastrofální stav zrušena větvená trať na sever a s ní i linky 45 a 46. Naopak velmi pozitivní je celková modernizace a prodloužení páteřní východozápadní linky 10, pro kterou byly také zakoupeny nové nízkopodlažní tramvaje Pesa (2015). Na trase této linky najdete také k nepoznání změněnou zastávku Piotrkowska Centrum, kde se křižují severojižní a východozápadní tramvajová páteř. Ta severojižní pro linku 11 už byla modernizována před delší dobou a také pro ní byly pořízeny první tramvaje Pesa (2008).
I přes dodávky zcela nových tramvají – naposledy velký kontrakt na plně nízkopodlažní Pesy Swing – se obnovuje přestárlý vozový park tvořený původně pouze klasickými Konstaly také ojetinami ze západu, najdete tu hlavně staré článkové Düwagy nejen z Německa, ale i Rakouska či Finska, zatím poslední injekcí ze západu jsou první nízkopodlažní tramvaje Siemens z počátku 90. let z německé Bochumi. Doménou ojetin jsou vybrané tramvajové linky, nikoli však ty páteřní, kterým vévodí nové nízkopodlažní vozy. Útočištěm pro...I přes dodávky zcela nových tramvají – naposledy velký kontrakt na plně nízkopodlažní Pesy Swing – se obnovuje přestárlý vozový park tvořený původně pouze klasickými Konstaly také ojetinami ze západu, najdete tu hlavně staré článkové Düwagy nejen z Německa, ale i Rakouska či Finska, zatím poslední injekcí ze západu jsou první nízkopodlažní tramvaje Siemens z počátku 90. let z německé Bochumi. Doménou ojetin jsou vybrané tramvajové linky, nikoli však ty páteřní, kterým vévodí nové nízkopodlažní vozy. Útočištěm pro ojetiny je také příměstská linka 43, znovu v rukách městského dopravce MPK, vedená na východ přes známou vozovnu Brus. Na tuto rozbitou a pomalou trať se prastaré ojetiny náramně hodí. Na další příměstské lince 41 jezdí stejně jako dříve (pod číslem 11) klasické dvojice hranatých Konstalů.
V kontrastu s rozpadajícími se příměstskými tratěmi za hranicemi Lodže koleje uvnitř města vzkvétají a postupně se modernizují. Zcela novou podobu má okolí původní koncové železniční stanice Fabryczna severně od historického jádra. Po 5 letech celkové přestavby tohoto prostoru je nové nádraží přesunuto pod zem a zároveň je připraveno na prodloužení kolejové trasy dál na západ pod centrem města k hlavní severojižní trati. Dnes je sice nové velkoryse pojaté nádraží Fabryczna poměrně pusté (jezdí sem hlavně...V kontrastu s rozpadajícími se příměstskými tratěmi za hranicemi Lodže koleje uvnitř města vzkvétají a postupně se modernizují. Zcela novou podobu má okolí původní koncové železniční stanice Fabryczna severně od historického jádra. Po 5 letech celkové přestavby tohoto prostoru je nové nádraží přesunuto pod zem a zároveň je připraveno na prodloužení kolejové trasy dál na západ pod centrem města k hlavní severojižní trati. Dnes je sice nové velkoryse pojaté nádraží Fabryczna poměrně pusté (jezdí sem hlavně příměstské vlaky), do budoucna se z něj stane hlavní dopravní uzel Lodže – v podzemí tu funguje také nové autobusové nádraží a poblíž jsou i nové tramvajové koleje a nové autobusové zastávky.
Nové nádraží Fabryczna předznamenává i velkou injekci do příměstské železniční dopravy, která se postupně stává samozřejmou páteří dopravy v celém regionu. Z evropských peněz byly dodány nové dvoudílné elektrické jednotky od Stadleru, v očekávání jsou další nové, tentokrát třídílné jednotky. Po dostavbě tunelu pod centrem Lodže by se měla vlaková doprava pod značkou LKA ještě více rozvinout. Modernizace vozového parku se samozřejmě týká i městské dopravy a lodžskéého městského dopravního podniku MPK.Nové nádraží Fabryczna předznamenává i velkou injekci do příměstské železniční dopravy, která se postupně stává samozřejmou páteří dopravy v celém regionu. Z evropských peněz byly dodány nové dvoudílné elektrické jednotky od Stadleru, v očekávání jsou další nové, tentokrát třídílné jednotky. Po dostavbě tunelu pod centrem Lodže by se měla vlaková doprava pod značkou LKA ještě více rozvinout. Modernizace vozového parku se samozřejmě týká i městské dopravy a lodžskéého městského dopravního podniku MPK.
Nové tramvaje vtiskly v polední době novou tvář tramvajové dopravě na dvou hlavních tramvajových osách – severojižní lince 11 a východozápadní lince 10. Dodávky nových, již osvědčených tramvají Pesa probíhají i nyní, a to pro linku 14. Jelikož však ani to nestačí, i nadále se využívá pomoci ze západu, naposledy v podobě ojetin prvních nízkopodlažních tramvají Siemens z Bochumi. Lépe na tom jsou městské autobusy, které se daří obnovovat průběžně, po polských Volvech a tureckých Mercedesech, byly, jsou a budou dodávány i polské...Nové tramvaje vtiskly v polední době novou tvář tramvajové dopravě na dvou hlavních tramvajových osách – severojižní lince 11 a východozápadní lince 10. Dodávky nových, již osvědčených tramvají Pesa probíhají i nyní, a to pro linku 14. Jelikož však ani to nestačí, i nadále se využívá pomoci ze západu, naposledy v podobě ojetin prvních nízkopodlažních tramvají Siemens z Bochumi. Lépe na tom jsou městské autobusy, které se daří obnovovat průběžně, po polských Volvech a tureckých Mercedesech, byly, jsou a budou dodávány i polské Solarisy. Všechny nové autobusy již od roku 2011 mají celovozovou klimatizaci, téměř všechny městské autobusy jsou už alespoň částečně nízkopodlažní.
Mnohem snazší než dříve je také sehnat jízdenku na MHD, samozřejmostí v každém vozidle je jízdenkový automat prodávající jízdenky minimálně pomocí bezkontaktních platebních karet. I předplatní jízdenky jsou postupně elektronizovány a pozadu nezůstává ani modernizace zastávkové infrastruktury včetně on-line informačních tabel. V roce 2017 prošla síť MHD také malou revolucí a díky optimalizaci linkového vedení je nynější síť o něco přehlednější a provázanější. Na zastávkách se o tom můžete informovat také na...Mnohem snazší než dříve je také sehnat jízdenku na MHD, samozřejmostí v každém vozidle je jízdenkový automat prodávající jízdenky minimálně pomocí bezkontaktních platebních karet. I předplatní jízdenky jsou postupně elektronizovány a pozadu nezůstává ani modernizace zastávkové infrastruktury včetně on-line informačních tabel. V roce 2017 prošla síť MHD také malou revolucí a díky optimalizaci linkového vedení je nynější síť o něco přehlednější a provázanější. Na zastávkách se o tom můžete informovat také na kvalitních schématech linkového vedení, jehož výrazným prvkem jsou jednotlivé barevné svazky tramvajových linek jako páteře veřejné dopravy v Lodži.