Montreux a okolí (7.5.2012)

Severovýchodní pobřeží Ženevského jezera je hustě osídlené navzdory kopcům s rozsáhlými vinicemi, které stoupají často již od pobřeží. O to zajímavější je však návštěva této "vaudské riviéry". Hlavním městem v tomto aglomeračním shluku je Montreux s necelými 30 000 obyvateli. Západně od Montreux leží neméně zajímavé město Vevey, jižně od Montreux je zas ráj ozubnicových železnic do okolních hor.

Vlakové nádraží v Montreux je významnou křižovatkou, kde končí například slavný Golden Pass Express a projíždí tudy příměstské vlaky i rychlíky směr Lausanne a Ženeva.
Severovýchodní pobřeží Ženevského jezera je hustě osídlené navzdory kopcům s rozsáhlými vinicemi, které stoupají často již od pobřeží. O to zajímavější je však návštěva této "vaudské riviéry". Hlavním městem v tomto aglomeračním shluku je Montreux s necelými 30 000 obyvateli. Západně od Montreux leží neméně zajímavé město Vevey, jižně od Montreux je zas ráj ozubnicových železnic do okolních hor.
Jediná trolejbusová linka 201 projíždí městem Montreux po hlavní třídě a zajišťuje hlavní obsluhu města. Linka dále pokračuje na západ do města Vevey a na jihovýchod do města Villeneuve po malebné trase kolem Ženevského jezera.
Montreux je nejen velkou železniční křižovatkou, ale funguje zde čilá městská doprava, jejíž páteří je jediná švýcarská meziměstská trolejbusová linka. Pod číslem 201 jezdí modrobílé kloubové nízkopodlažní trolejbusy VanHool z Vevey přes Montreux do Villeneuve. Doba jízdy je asi 40 minut a trolejbusy tudy jezdí každých 10 minut. Ostatní autobusové linky MHD v oblasti jsou očíslovány 202 a výše.
RER Vaud - rychlé příměstské vlaky jezdící hustě osídlenou aglomerací podél Ženevského jezera přes Montreux až do Lausanne.
Na trolejbus 201 navazuje ve Vevey pozemní lanovka vedoucí viničným kopcem s úchvatným výhledem na jezero. Celou oblastí projíždí elektrické jednotky Stadler v intervalu 15 minut, pojmenované "RER Vaud" a zajíždějící až do Lausanne. Na rozdíl od místně obslužného trolejbusu 201 se dá mezi jednotlivými městy aglomerace vlakem jezdit rychle a velmi pohodlně.
Jediná švýcarská příměstská trolejbusová linka 201 na konečné v městečku Villeneuve. Cesta s tímto trolejbusem trvá necelých 40 minut.
RER Vaud už sice dál na jih proti proudu Rhony nejezdí, ale jinými často jezdícími vlaky se dá rychle dostat do oblasti Chablais, což je rozlehlé údolí, kde ústí Rhona do Ženevského jezera a odkud vyjíždí do okolních hor četné a rozličné ozubnicové úzkokolejky. Velmi zajímavá jsou hnědé vlaky v trase Aigle - Leysin, kochací je též dvoudílná zubačka Bex - Villars - Bretaye a zapomenout byste neměli ani na modrou zubačku z Montreux do Rochers de Naye ve výšce 2000 m n. m..
Cestou se lze z trolejbusu 201 kochat výhledy na Ženevské jezero. Na trase potkáte pouze tyto nízkopodlažní kloubové Van Hooly.
Do okolních kopců, skal, luk a horských středisek se dá dostat také ozubnicovou železnicí vedoucí z Montreux přes Gstaad, která pokračuje dál přes Interlakem do Luzernu. Tuto trasu projíždí také slavný panoramatický vlak Golden Pass Express včetně provozu uměle historických vozů. A tam, kde nevedou úzké koleje, se dá dostat autobusem, neboť pro švýcarskou veřejnou dopravu není téměř nic nemožné.
A zde již na druhé konečné ve městě Vevey u dolní stanice pozemní lanovky. Trolejbus 201 jezdí každých 10 minut a délka trasy je necelých 13 km.
Na trolejbus 201 ve městě Vevey navazuje lanovka na horu Mont Pélerin. Lanovka je tu již přes 100 let a jízda trvá asi 10 minut.
V dolní a horní stanici je velký rozdíl sklonu kolejí, takže v dolní stanici je podlaha vozu oproti rovině nástupiště poměrně strmá - stejně tak v horní stanici, jenže obráceně.
Výhybna uprostřed vinic Chardonne s nezapomenutelným výhledem na Ženevské jezero. Na trase lanovky jsou také 3 mezilehlé zastávky. Lanovka tak není pouze turistickou atrakcí, ale běžnou součástí MHD.
A ještě jeden výhled z lanovky těsně pod její horní stanicí Mont Pélerin. Město Vevey jako na dlani a francouzské Alpy také skoro nadosah.
Z Mnotreux vyjíždí také ozubnice k vrcholku hory Rochers de Naye. Za hodinu cesty překoná převýšení cca 1500 m. Z horní stanice je báječný výhled na celé Ženevské jezero.
Interiér "historického" vozu zařazeného ve slavném (jinak moderním) vlaku Golden Pass Express, který vyjíždí ze stanice Montreux. I když se jedná o nový vůz, věrně imituje "staré dobré časy".
A zde již ve slavném horském městečku Gstaad, kudy také Golden Pass Express projíždí. Autobusovou dopravu tu jako všude jinde ve Švýcarsku zajišťuje Post Auto.
Midibus MAN pro obsluhu místních osad na dočasně opuštěném úvraťovém nádraží Les Planches - kvůli výluce byla zdejší úzkokolejná zubačka nahrazena autobusy.
Poštovní autobus na konečné v horském letovisku Leysin - zde končí odvážná zubačka vedoucí z přestupní železniční stanice Aigle poblíž ústí řeky Rhony do Ženevského jezera.
Předposlední stanice zubačky Aigle - Leysin. Vlak dále míří tunelem pod hotel Grand, kde má konečnou ve skále.
Téměř po celou trasu je sklon zubačky Aigle - Leysin velmi strmý. Zde se nacházíte ve stanici Leysin-Village. Tento vůz byl vyroben v roce 1966 a prošel velmi důkladnou modernizací.
Zubačka stoupá z údolí řeky Rhony po velmi strmých svazích s vinicemi. Výhled je okouzlující, vzorně renovovaný interiér padesátiletých vozů též.
A ještě jeden pohled na trasu zubačky z Aigle do Leysinu. Navzdory sklonu, který dosahuje až 23%, je jízda poměrně svižná.
Dolní stanice "Aigle" hnědé zubačky do Leysinu. Zde se přestupuje na hlavní dálkovou trať z Ženevy, Lausanne a Montreux do Martigny.
Z železničního uzlu Aigle vyjíždí také tato úzkokolejka do městečka Champéry - tato dráha vede víceméně po rovině. Míří odtud také úzkokolejná zubačka do horského střediska Diablerets. Všechny tyto místní dráhy, stejně jako okolní místní autobusy provozuje společnost TPC.
A poslední návštěva patří ozubnicové železnici BVB (Bex - Villars - Bretaye), která začíná ve stanici Bex na hlavní železniční trati podél řeky Rhony. Toto je nejnovější zdejší vlak z roku 2001.
Stoupání využívající ozubnici začíná po obkroužení zdejšího depa asi 2 km od výchozí stanice.
A zde již na jedné z horských stanic. Na kusé koleji je uskladněn historický vůz připomínající spíš tramvaj.
Přestupní stanice Villars-sur-Ollon, zhruba v tisícimetrové výšce. Kdo chce pokračovat až do konečné stanice Bretaye (cca 1800 m n. m), musí si přestoupit do tohoto zeleného vlaku.
Prastarý vůz z roku 1944 za sebou vozí přívěs na kola a je normálně provozován mezi běžnými spoji na lince BVB.