Po čtyřech letech od návštěvy druhého největšího Bavorského města se zdejší městská doprava vyvinula očekávaným směrem - otevřeny byly dvě nové stanice linky metra U3 na úkor jedné tramvajové linky, naopak v centru jedna tramvajová trať přibyla. Naplno se rozjela také tramvajová novostavba na severu a zdárně pokračovala obnova vozového parku autobusů MHD včetně příměstské železnice.

Síť norimberského metra se v prosinci 2011 rozrostla o další dvě stanice na nejmladší lince M3. Automatické vlaky na severním konci této linky nově končí ve stanici Friedrich Ebert Platz, kde lze přestoupit na tramvajovou linku 4.
Po čtyřech letech od návštěvy druhého největšího Bavorského města se zdejší městská doprava vyvinula očekávaným směrem - otevřeny byly dvě nové stanice linky metra U3 na úkor jedné tramvajové linky, naopak v centru jedna tramvajová trať přibyla. Naplno se rozjela také tramvajová novostavba na severu a zdárně pokračovala obnova vozového parku autobusů MHD včetně příměstské železnice.
Výhled z čela automatického metra v nové konečné stanici Friedrich Ebert Platz.
Síť norimberského metra se v prosinci 2011 rozrostla o další dvě stanice na nejmladší lince M3. Automatické vlaky na severním konci této linky nově končí ve stanici Friedrich Ebert Platz, kde lze přestoupit na tramvajovou linku 4. Prodloužení metra však s sebou přineslo i omezení tramvajové dopravy v této oblasti - do Thonu již nejede linka 9, která byla od jihovýchodu zkrácena na Hlavní nádraží. Nové stanice metra leží mělce pod povrchem jedné z vedlejších ulic, zejména předposlední stanice Kaulbach Platz zaujme svým futuristickým zastřešením uličních vstupů. Nyní se pracuje na prodloužení...
Druhá z nových stanic metra U3 - Kaulbach Platz. Nyní se pracuje na prodloužení linky U3 na obou jejích koncích. Hotovo by mělo být do roku 2019.
Tramvajová síť se po prodloužení metra a otevření nového krátkého úseku pod západní částí hlavního nádraží také změnila včetně linkového vedení. Z šesti linek zůstalo pět - v norimberských ulicích již nepotkáte krátkou linku 7. Ta byla nahrazena prodloužením linky 8 z Hlavního nádraží jižním směrem, naopak původní jižní konec linky 8 byl nahrazen linkou 5, vedenou právě novým úsekem pod hlavním nádražím. Díky tomu se zrychlilo spojení z jižních čtvrtí do centra města. Poslední změnou bylo zkrácení linky 9, které souviselo s prodloužením metra U3.
Nové stanice metra leží mělce pod povrchem jedné z vedlejších ulic, zejména předposlední stanice Kaulbach Platz zaujme svým futuristickým zastřešením uličních vstupů.
Devítka, která se na jihovýchodním okraji Norimberku převléká s linkou 6, byla zkrácena pouze k hlavnímu nádraží. I když to s tramvajovou dopravou v Norimberku zdánlivě nevypadá příliš nadějně, přeci jen se aktuálně připravuje rozšíření její nevelké sítě. Z konečné zastávky Thon na severozápadě města se staví dlouho odkládané prodloužení severním směrem o 4 zastávky do nové konečné Am Wegfeld. Prodloužená linka 4 by zde měla nahradit svazek vytížených autobusových link od severu. Dokončení novostavby se očekává v roce 2016.
Prodloužení metra však s sebou přineslo i omezení tramvajové dopravy v této oblasti - do Thonu již nejede linka 9, která byla od jihovýchodu zkrácena na Hlavní nádraží. Zůstala zde pouze linka 4 v intervalu 10 minut.
Součástí městské doprav v Norimberku a okolí je také příměstská železnice S-Bahn. Její 4 linky vyjíždějí z hlavního nádraží a německý národní dopravce DB na ně vypravuje kromě starších jednopodlažních jednotek tažených lokomotivou také stále více nových moderních čtyřvozových elektrických jednotek Talent 2 od Bombardieru. Přelomová změna se však očekává v roce 2018, kdy by mělo dojít ke změně dopravce příměstských vlaků. Soutěž na provozování norimberského S-Bahnu totiž vyhrál britský National Express s českými elektrickými jednotkami Regio Panter od Škodovky. Bude se tak jednat o první...
Síť norimberského metra a jízdní řád linky U3. Intervaly jsou po většinu dne a týdne krátké, takže se v těchto obdobích neuvádějí přesné časové polohy jednotlivých spojů.
Tramvajová síť se po prodloužení metra a otevření nového krátkého úseku pod západní částí hlavního nádraží také změnila včetně linkového vedení. Aktuálně se připravuje rozšíření její nevelké sítě odtud, z dosavadní konečné Thon na severozápadě města..
Informační plakát ukazuje stavbu dlouho odkládaného prodloužení tramvaje severním směrem o 4 zastávky do nové konečné Am Wegfeld. Prodloužená linka 4 by zde měla nahradit svazek vytížených autobusových linek od severu. Dokončení novostavby se očekává v roce 2016.
Od konečné tramvaje v Thonu vyjíždí severním směrem řada autobusových linek, které by měly být po prodloužení tramvaje adekvátně zkráceny.
Z šesti linek zůstalo po změně linkového vedení tramvají na konci roku 2011 pouze pět - v norimberských ulicích již nepotkáte krátkou linku 7. Ta byla nahrazena prodloužením linky 8 z Hlavního nádraží jižním směrem, naopak původní jižní konec linky 8 byl nahrazen linkou 5, vedenou právě tímto novým úsekem pod hlavním nádražím. Devítka, která se na jihovýchodním okraji Norimberku převléká s linkou 6, byla zkrácena pouze k hlavnímu nádraží.
Po nové trati vedené pod západní částí norimberského hlavního nádraží je vedena linka 5, kterou se tak dostanete poměrně rychle z jižních předměstí do centra.
Obnova vozového parku městského dopravce VAG probíhá především pomocí autobusů na stlačený zemní plyn. Přímo u hlavního nádraží jsou ukončeny autobusové linky 43 a 44.
Důležitým přestupním uzlem je také stanice metra Plärrer západně od historických městských hradeb, kde se potkávají nejen všechny linky metra, podobně jako u hlavního nádraží, ale také několik tramvajových a autobusových linek.
Autobusová flotila městského dopravce VAG se od roku 2013 pyšní také dvěma hybridními autobusy MAN.
Ideální přestupní vazba funguje mezi tramvajemi a autobusy v konečné zastávce Doku-Zentrum na jihovýchodě města, kde se zároveň tramvajová linka 6 "převléká" na devítku a obráceně.
Elektronické displeje ve vozidlech MHD nabízejí kromě standardních informací také osvětový kvíz, ve kterém mohou cestující tipovat zajímavá čísla z provozu.
DB provozují na 4 linkách místního S-Bahnu také stále více nových moderních čtyřvozových elektrických jednotek Talent 2 od Bombardieru. Přelomová změna se však očekává v roce 2018, kdy by mělo dojít ke změně dopravce příměstských vlaků. Soutěž na provozování norimberského S-Bahnu totiž vyhrál britský National Express s českými elektrickými jednotkami Regio Panter od Škodovky.
Od metra v přidruženém městě Fürth západně od Norimberku vyjíždí řada místních autobusových linek. Ve všední školní dny tu lze spatřit autobusy s vlekem.
Netradiční výzdoba nudných podzemních prostor norimberského metra pod městem Fürth.