Solingen (září 2009)

Solingen je zvláštní svým trolejbusovým provozem. V Německu se totiž s trolejbusy příliš nesetkáte. Solingen je jedním z pouhých tří trolejbusových provozů v Německu. Naštěstí to vypadá, že zde trolejbusy ještě nějakou dobu zůstanou. V centru města je v zastávce Graff-Wilhelm-Platz centrální přestupní bod, kam se v pravidelných intervalech sjíždí většina zdejších linek. Na většině trolejbusových linek jezdí kloubové nízkopodlažní vozy, výjimkou je pozoruhodná linka 683, která jako jediná opouští na obou svých koncích město Solingen. Na jihu se s ní svezete až k historickému malebnému městečku Burg. Zde se nachází točna pro trolejbusy, protože zde nebyl prostor pro normální obratiště. Proto zde také potkáte pouze dvanáctimetrové trolejbusy. Pokud vydržíte a dojedete touto linkou na druhou konečnou, ocitnete se ve Wuppertalu, u konečné stanice zdejší visuté dráhy. Bohužel, dosluhující trolejbusy již nestačí pokrýt celou linku 683, proto tu občas potkáte normální autobus.

Kloubový Van Hool v konečné zastávce Hästen. Do trolejbusů i autobusů se nastupuje pouze předními dveřmi.
Centrální přestupní bod v zastávce Graf-Wilhelm-Platz. O víkendu zdejší náměstí každých 15 minut ožije čilým přestupním ruchem.
A jaké trolejbusy se v Solingenu prohánějí? Nejstarší vozy jezdí na lince 683, a to sólo tříosé trolejbusy MAN z let 1986-1987 v počtu cca 12 kusů. Prý se uvažuje o jejich nahrazení novými kloubovými trolejbusy s přídavným naftovým pohonem, čímž by byla opuštěna točna v Burgu a linka by byla prodloužena někam dál, již bez trolejového vedení.
Graf-Wilhelm-Platz je centrálním přestupním terminálem MHD na poměrně malé ploše. Většina vozidel MHD v Solingenu je oblečena do modrožlutěstříbrného kabátu.
Přes dvacet let starý tříosý trolejbus MAN na lince 683 v původním solingenském nátěru.
Plně nízkopodlažní klimatizovaný Van Hool míří do centrální zastávky.
Doplňkem k páteřním trolejbusovým linkám jsou autobusy, většinou značky MAN nebo Mercedes.
Terminál MHD u hlavního nádraží v Solingenu, do centra je to ještě asi 12 minut trolejbusem 681 nebo 682.
Zastávka Bahnhof Mitte, čili Nádraží Střed. Trolejbusové zastávky s poměrně luxusním zastřešením jsou umístěny přímo na mostě nad železnicí.
Zbytek vozového parku tvoří kloubové nízkopodlažní trolejbusy. 15 Berkhofů z let 2001-2002, 20 Van Hoolů z let 2002-2003 a nejnovější je dodávka 15 Hessů, které začaly do Solingenu přicházet v roce 2008. Právě tyto vozy by měly nahradit dožívající standardní vysokopodlažní trolejbusy na lince 683.
Malý přestupní terminál Bahnhof Mitte je ukázkou snahy o co nejlepší navázání na železnici - koleje vedou hned pod zastávkami trolejbusů.
Standard zastávkových informací v Solingenu.
Již skoro historický trolejbus MAN se blíží do zastávky Bahnhof Mitte na cestě do městečka Burg.
Setkání dvou trolejbusů na konečné linky 683 Burg. Z důvodu nedostatku místa je pro otáčení trolejbusů zbudována kuriózní točna.
Trolejbus na konečné linky 683 se právě podrobuje otáčení. Celý proces netrvá déle než 3 minuty.
Na konečnou stanici trolejbusu 683 navazuje sedačková lanovka ke zdejšímu hradu. Městečko se nachází hlavně na kopci, kam už trolejové vedení nevede.
Zhruba 100 metrů vysoký impozantní moc přes říčku Wupper je využíván zdejší regionální železnicí. Údolí řeky Wupper je oázou klidu pro celý Solingen. Podle ní se dá dojít až do města Wuppertal, které nabízí opravdovou dopravní lahůdku.