Toruň (12.5.2013)

Dvousettisícová Toruň v severním Polsku je zároveň jedním z nejstarších polských měst. Jižně od města protéká řeka Visla, rodiště Mikuláše Koperníka je také sídlem stejnojmenné univerzity a centrum města se pyšní mnohými architektonickými skvosty. Toruň má také na svou velikost poměrně rozsáhlý systém tramvajové dopravy. Síť však v době návštěvy procházela zásadní modernizací, proto byla uzavřena velká část tratí.

Odstavná plocha před historickou maličkou vozovnou v centru poblíž zastávky Reja. Vzhledem k velikosti vozovny jsou tramvaje odstavovány většinou na konečných.
Dvousettisícová Toruň v severním Polsku je zároveň jedním z nejstarších polských měst. Jižně od města protéká řeka Visla, rodiště Mikuláše Koperníka je také sídlem stejnojmenné univerzity a centrum města se pyšní mnohými architektonickými skvosty. Toruň má také na svou velikost poměrně rozsáhlý systém tramvajové dopravy. Síť však v době návštěvy procházela zásadní modernizací, proto byla uzavřena velká část tratí.
Motoarena - jedno z největších obratišť - leží na západě města. Po dokončení optimalizace sítě sem pojede pouze linka 2. V modrožlutém nátěru je 8 z celkového počtu 55 tramvají. Těchto 8 vozidel prošlo zásadní modernizací.
Tramvajová síť na metrovém rozchodu čítá asi 22 km tratí, které vedou většinou východozápadním směrem - centrem procházejí dvě tratě, které jsou na několika místech propojeny. Západě i východně od centra se nacházejí sídliště i průmyslové a nákupní zóny. Nejzápadněji položené je obratiště Motoarena, na východě se nacházejí konečné zastávky Elana B a Olimpijska - jedna v průmyslu, druhá v sídlišti.
Názorná ukázka aktuálního linkového vedení - kvůli rozsáhlé modernizaci sítě zde prakticky neexistuje trvalý stav - cílová optimalizace po dokončení nové tramvajové trati bude znamenat redukci současných až pěti linek pouze na tři - ty však budou mít krátké intervaly.
V rámci projektu modernizace a optimalizace sítě se staví nová trať severozápadním směrem do čtvrti Bielany, kde leží zdejší univerzita. Po dokončení nové trati (snad již v roce 2013) se celkový počet linek zredukuje z původních pěti na tři. Každá linka bude provozována v koncovém úseku samostatně, proto budou mít všechny linky krátké intervaly. Již nyní je vzhledem k množství uzavírek v provozu vždy jen část z původních pěti linek. Vyloučené tramvajové úseky jsou vždy nahrazeny autobusy.
V době návštěvy nefungovala většina tramvajové sítě. Zachován byl provoz pouze na třech linkách. Některé trati byly vyloučeny kvůli modernizaci, hlavní trať do sídliště na jihovýchodě kvůli stavbě nového silničního mostu.
Městskou dopravu tu provozuje podnik MZK Toruň - 55 tramvají Konstal 805N, z nichž 8 je po modernizaci - od původních vozů jsou odlišeny modrožlutým nátěrem. V současné době je poptáváno 12 zcela nových nízkopodlažních tramvají - pravděpodobně půjde buď o vozy Pesa nebo Solaris. Jelikož tramvajová vozovna v historickém centru zdaleka nestačí ubytovat všechny vozy, jsou odstavovány na obratištích. Autobusovou dopravu tvoří přes 30 linek číslovaných od 10 výše. Svézt se můžete například staršími Jelczy nebo novějšími nízkopodlažními MANy.
Obratiště Wschodnia, kde běžně končí linka 4, je také místem pro odstavování tramvají mimo špičky všedního dne. Celý vozový park tramvají je jednotný - Konstal 805N. Pouze 8 z nich je modernizováno.
Obratiště Elana B na průmyslovém severovýchodě města, kde končí linka 2, bylo opraveno také díky projektu EU na modernizaci tramvajové sítě v letech 2007-2013.
Vzhledem k víkendové návštěvě města byly všechny tramvaje provozovány sólo. Ve všední dny však lze potkat i dvojice.
V Toruni se ještě můžete svézt klasickými vysokopodlažními polskými autobusy Jelcz. Jednotný nátěr MZK Toruň je narozdíl od tramvají bílý.
Přes mohutné koryto řeky Visly se buduje nový velkolepý silniční most. Kvůli stavbě nájezdů na něj byl dočasně přerušen tramvajový provoz na jedné z nejdůležitějších tratí do obratiště Olimpijska na jihovýchodním okraji města.
Smyčka Olimpijska dočasně bez tramvají, ale s náhradními autobusy. Vozový park je postupně obnovován nízkopodlažními MANy.
Autobus náhradní dopravy v konečné zastávce Plac Rapackiego - zde je přestup na zkrácenou tramvajovou linku 5. Ta se zde obrací couváním po části kolejové křižovatky.
U tramvajové vozovny na zastávce Reja si můžete prohlédnout plány optimalizace a rozvoje sítě tramvají. Nová trať do Bielan se začala stavět v březnu 2013.
Interiér rekonstruovaného Konstalu. V Toruni jsou označovače jízdenek od české firmy Mikroelektronika.
Máte-li drobné mince, můžete si v některých tramvajích zakoupit také jízdenku. Tu Vám ochotně prodá i řidič.