Třetí největší polské město (cca 700 000 obyvatel) blízko hranic s Českem v poslední době výrazně rozšířilo svoji tramvajovou síť, nejnověji v roce 2023 o novou trať na západě města do čtvrti Nowy Dwór. S tím souvisela i revoluce v linkovém vedení, kdy svoji trasu změnilo 11 tramvajových linek. Zrušena byla okružní linka 0 i páteřní linky 31-33 a nahradily je běžně číslované linky. Pokrok nastal také ve vozovém parku, kdy bylo za posledních 5 let pořízeno 62 nových tramvají značek Modertrans a Pesa. Modernizovány byly také starší české jednosměrné tramvaje Škoda i starší tříčlánkové tramvaje Protram. Na autobusových linkách se objevilo 13 kloubových elektrobusů Mercedes-Benz a místní dopravní podnik MPK oznámil kromě pořízení dalších elektrobusů i nákup 200 nových naftových autobusů, které nahradí dožívající Mercedesy bez klimatizace i končící kontrakty soukromých subdodavatelů. Z Vratislavi do okolí vyjíždí také několik aglomeračních příměstských autobusových linek ve stejném červenožlutém nátěru jako autobusy MHD.

Tramvajové linky obsluhují ve Vratislavi většinu hustě osídlených oblastí a v posledních letech přibylo hned několik významných tratí. Největším počinem je skoro 5 km dlouhá trať na sídliště Nowy Dwór, kde jezdí od září 2023 tramvajové linky 13 a 23 ve společném koridoru s autobusy. Tomu předcházela krátká nová odlehčovací trať západně od centra otevřená v roce 2021. Kousek severněji vznikla také v roce 2023 další významná trať dlouhá 3,6 km, kterou obsluhují nové linky 18 a 19 směrem k velkému stadionu na severozápadním okraji města a do sídliště Kozanów. Další nová krátká trať vznikla v...
Před hlavním nádražím je jedna z nejdůležitějších přestupních zastávek zdejšího tramvajového velkosystému. Projíždí tudy i linka 18, na kterou jsou nasazovány pouze obousměrné české tramvaje Škoda 19T. Linky 18 a 21 vznikly v září 2023 přeznačením z linek 31 a 32 (s mírnou úpravou trasy v centru a na severozápadním konci).
Hotel Piast vévodí rušné tramvajové křižovatce před hlavním nádražím, kudy projíždí 8 tramvajových linek. Vratislav má po revoluci v linkovém vedení v roce 2023 aktuálně 23 linek ucelené číselné řady 1 až 23.
Na lince 23, která využívá také nejnovější tramvajovou trať do západního předměstí Nowy Dwór, byla zachycena jedna z 46 nízkopodlažních tramvají Moderus Gamma, které byly dodávány od roku 2021 a poslední přišly teprve nedávno.
Zastávkové jízdní řády MHD. Po opuštění konceptu páteřních linek 31 – 33 mají nyní všechny linky stejné intervaly: 12 minut ve špičkách, 15 minut mimo špičky a 20 minut o víkendech. Zrychlené autobusové linky jsou označeny písmeny. Noční linky mají číselnou řadu 200.
Doménou linek 18 a 21 jsou obousměrné tramvaje. Dříve měly tyto linky čísla 31 a 32. Celkem jich tu jezdí 31 a dodány byly v letech 2010-1. Nyní je čeká komplexní modernizace po vzoru starších jednosměrných tramvají stejné typové rodiny.
Všech 17 jednosměrných tramvají Škoda 16T prošlo nedávno celkovou modernizací včetně výrazného vnějšího faceliftu. Potkat je můžete například na lince 2 mířící od východu na jihozápad města. Tato linka jako jedna z mála nezměnila při nedávné revoluci svoji trasu.
V letech 2019-21 bylo modernizováno původních 26 tříčlánkových tramvají Protram, které vznikly v letech 2006-11 přestavbou z původních Konstalů. Nyní dostaly název Moderus Beta a svým vzhledem navazují na předchozí dodávky těchto vozů v letech 2015-9. Krom jiného se od nich odlišují světlejším odstínem modré metalízy. A takto vypadá malebná trať klikaticí se severně od centra mezi sérií krátkých mostů přes kanály řeky Odry.
Kromě dodávek tramvají Moderus Gamma se Vratislav vydala v roce 2024 také cestou nákupu nízkopodlažních tramvají Pesa Twist, kterých má jezdit celkem 40. V době návštěvy jich bylo dodáno jen 16. Linka 12 vznikla přečíslováním části původní páteřní východozápadní linky 33.
Všechny tyto traťové novinky vyústily v revoluční proměnu linkového vedení. Již v roce 2021 byla kvůli výlukám zrušena obousměrná okružní linka 0 s přídomkem P a L podle svého směru a nyní po konci výluk již nebyla obnovena. Po vášnivých diskuzích ale bude její provoz částečně obnoven jako takový víkendový doplněk. Zrušeny byly také linky 31-33, které měly speciální charakter a byly tak označeny hlavní rozvojové trasy ve městě. Ty byly nahrazeny linkami 12, 18 a 21 v běžné číselné řadě. Nyní mají tedy tramvajové linky čísla 1 až 23. V tak velkém počtu linek není úplně jednoduché se vyznat...
Původní páteřní linku 33 nahradily v roce 2023 linky 12 a 13 – třináctka využívá spolu s prodlouženou linkou 23 nejnovější trať do sídliště Nowy Dwór, která byla otevřena v září 2023 a je dlouhá téměř 5 km. Její hlavní část tvoří koridor „TAT“ společný pro tramvaje a autobusy. Většina původních Konstalů 105N byla rekonstruována tímto způsobem v letech 2004-10 v místním závodě Protram.
Světlejší modrá metalíza značí nejnovější tramvaje dodané v poslední době – nyní byla dokončena dodávka 46 tramvají Moderus Gamma. Zde přijíždí dlouhá východozápadní linka 10 do velkého přestupního uzlu Plac Grunwaldzki na pravém břehu Odry, kde se potkává 8 linek z 5 směrů.
Interiér nízkopodlažní tříčlánkové tramvaje Moderus Gamma s otočnými krajními podvozky a poměrně vysokým podílem podest pod sedačkami. Všechny vstupy jsou ale nízkopodlažní.
Starší série tramvají Moderus Beta mají tmavší modrý nátěr. Například tato byla vyrobena v roce 2019 a zdě přijíždí do přestupního uzlu Plac Grunwaldzki od centra kolem věžáků nazvaných Manhattan. Poblíž najdete také velký univerzitní kampus, kam nově vede kabinová lanovka přes řeku Odru.
Tramvaje Moderus Beta vznikly původně s využitím částí klasických tramvají Konstal, proto mají také pouze prostřední článek nízkopodlažní. Tramvají tohoto typu tu jezdí 84. 26 z nich vzniklo lehčí modernizací tramvají Protram po 15 letech provozu – tyto tramvaje měly už předtím toto uspořádání článků a podvozků.
I když jsou si tyto tramvaje zdánlivě velmi podobné, je každá jiná. Ta vlevo nese označení Protram a vznikla dodáním nové skříně na původní podvozek Konstalu. Ta vpravo je pouze rekonstruovaný Konstal se zachováním původní skříně.
Ve Vratislavi jezdí zvláštní autobusové linky označené písmeny (A, D, K, N). Jedná se o zrychlené linky jezdící skrz centrum města. Nejvíce autobusů dopravního podniku MPK je od značky Mercedes-Benz – tento pochází z velké série 139 kloubových Citar dodaných v letech 2017-2020.
Přes významnou tramvajovou křižovatku Galeria Dominikanska se stejnojmenným přilehlým nákupním centrem na východním okraji centra projíždí dvojice tramvají Protram, které vznikly v letech 2004-8 s využitím podvozků původních Konstalů a jezdí jich tu celkem 12.
Široké koryto řeky Odry překonává velkolepý most Grunwaldzki, díky kterému míří do různých částí cesta 4 tramvajové linky od přestupního uzlu Plac Grunwaldzki. Dříve tudy vedla také okružní linka 0, která byla v rámci velkých rekonstrukcí tratí v centru zrušena v roce 2021 a po změnách linkového vedení v roce 2023 už nebyla obnovena kvůli malé vytíženosti. Nyní by se měla vrátit ve velmi okleštěné polookružní variantě spíš jako taková víkendová turistická atrakce.
Rozsáhlý tramvajový provoz ve Vratislavi byl ještě nedávno většinově tvořen klasickými polskými Konstaly v různých stádiích modernizace v místním závodě Protram. V roce 2021 byla završena dodávka částečně nízkopodlažních tramvají Moderus Beta, kterých tu v několika sériích jezdí už 84 (26 nejnovějších vzniklo jako menší modernizace podobného konceptu od místní firmy Protram). Na to pak navázalo 46 plně nízkopodlažních tramvají Moderus Gamma od stejného výrobce z Poznaně. Nejnovější obnova tramvajového parku je ve znamení tříčlánkových tramvají Pesa Twist, kterých má být dodáno celkem 40...
Už 13 let funguje tato tramvajová trať do konečné Gaj na sídlišti na jihu města. Není zde smyčka, takže sem mohou jen obousměrné tramvaje Škoda 19T. Do roku 2023 tady jezdily linky 31 a 32, nyní jsou přeznačeny na 18 a 21.
Na tangenciální lince 136 jezdí kloubové autobusy MAN dopravce Michalczewski, který pro dopravní podnik provozuje cca 70 autobusů, z toho 43 kloubových. Všechny byly pořízeny v roce 2015 a nyní se tento kontrakt chýlí ke konci – nahradí ho nové autobusy, které si pořídí už přímo dopravní podnik MPK. Zajímavostí této linky je, že spojuje oba koncové úseky tramvajových linek 18 a 21, na které jsou nasazovány pouze obousměrné tramvaje.
Od roku 2023 funguje tato tramvajová novostavba dlouhá 3,6 km. Odlehčuje velmi vytížené trati z centra na západ a urychluje cestu do sídliště Kozanów a také k místnímu stadionu. Jezdí zde linky 18 a 19, které částečně nahradily linky 31 a 32. Linka 19 je v podstatě úplně nová a vede přes severní okraj centra k místní ZOO.
K novému obřímu stadionu na západním okraji města jezdí tramvaje od roku 2012. donedávna sem jezdila pouze linka 31, nyní tady končí obě linky s provozem obousměrných tramvají – 18 a 21. Tyto tramvaje mají oproti pražským kolegyním nehnané prostřední podvozky, díky čemuž je střední část také nízkopodlažní. A místo poloviny sedadel je prostor na zavazadla.
Nedávno dodané tramvaje Pesa Twist se vyznačují dlouhými krajními a krátkým středním článkem. Jsou plně nízkopodlažní a celkem jich má být 40. Zde na trati směřující do sídliště Kozanów. Původně sem jezdila linka 32 s obousměrnými vozy, nyní tuto trať obsluhují linky 12 a 19 s provozem jednosměrných tramvají a otáčejí se bez cestujících na krátké manipulační spojce k hlavní trati směrem ke stadionu – každá v jednom směru.
Interiér nejnovějších jednosměrných nízkopodlažních tramvají Pesa Twist. Tento typ dodávaný teprve od roku 2024 zde má svého předchůdce v podobě 8 tramvají z roku 2015 ze stejné rodiny ale s jinak uspořádanými články a podvozky.
Další ukázka z nové tramvajové trati směrem na severozápad k sídlišti Kozanów. Na rozdíl od sousední novostavby TAT (trasa tramvajovo-autobusová) je tato trať pojížděna pouze tramvajemi a s velké části zatravněná.
Konečná linek 4, 11 a 20 Oporów nabízí srovnání starší a novější verze tramvají Moderus Beta, které se od sebe liší hlavně odstínem modré metalízy. Zatímco ta tmavší vznikla v podstatě jako novostavba jen s využitím podvozků starých Konstalů, ta světlejší je modernizací již dříve modernizované tříčlánkové tramvaje Protram.
Autobusové linky hrají i přes nedávné výrazné rozšíření tramvajové sítě stále významnou roli. Bohužel se s novými tratěmi nepodařilo příliš omezit souběžné autobusové linky, možná i tím, že nejvýznamnější tramvajová novostavba na západě Vratislavi je pojata jako tramvajovo-autobusový koridor. V poslední době byla autobusová flotila vratislavského dopravního podniku MPK doplněna o 13 kloubových elektrobusů Mercedes-Benz e-Citaro, které jsou provozovány na linkách s dobíjecími stanicemi na konečných. Následovat brzy bude 21 standardních i kloubových elektrobusů Solaris.
I když podíl nízkopodlažních tramvají stoupá, stále je v aktivní flotile MPK cca 160 vysokopodlažních tramvají nejčastěji tohoto typu rekonstrukce Konstalů 105Na. Poblíž smyčky Oporów je na umělém kopci památník a zároveň hřbitov polských vojáků.
Tramvaje Škoda 16T byly rekonstruovány po 15 letech provozu – první byly dodány už v roce 2006. V rámci modernizace získaly také výrazně jiný vzhled, který se projevil zejména na čelech. Tramvaje dostaly modrou metalízu po vzoru všech nových tramvají.
V rámci modernizace tramvají 16T prošel výraznou změnou také interiér. Tyče jsou nově nerezové a sedačky odpovídají barevností zevnějšku. Naopak podlaha už není modrá, ale šedá. Doplněny byly také informační LCD obrazovky. Podobně by měly vypadat také obousměrné tramvaje 19T, které se na omlazovací kúru chystají nyní.
Setkání faceliftů Škoda 16T na okrajové trati jihozápadním směrem. Zatímco linky 4, 11 a 20 pokračují o dvě zastávky dál do smyčky Oporów, linka 5 končí u zde poblíž místního hřbitova.
Na zrychlenou linku K spojující jižní a severní předměstí s centrem jsou nově nasazovány kloubové elektrobusy Mercedes-Benz citaro, kterých tu jezdí už 13. Zde na jižní konečné Gaj poblíž tramvajové trati na stejnojmenném sídlišti.
Elektrobusová rychlíková linka K vede i přes tuto vytíženou zastávku u hlavního nádraží. Kvůli hustému provozu se zde nezřídka tvoří fronty hlavně od jihu. Aktuálně plánuje MPK navázat na tyto elektrobusy nákupem 21 standardních i kloubových e-Solarisů.
Přes centrum města je vedena souběžně s tramvajemi řada autobusových linek, které někdy kopírují i velmi dlouhé úseky tramvajových tratí – to se týká třeba i nejnovějšího společného koridoru na západní okraj města do sídliště Nowy Dwór. Toto je jeden z nejnovějších Mercedesů z roku 2020. Nyní se vypsala soutěž na 200 nových naftových autobusů, které nahradí nejstarší 15letá Citara a také všechny dosavadní subdodavatele MPK.
Na polské poměry má vratislavská flotila MHD nezvykle nízký podíl autobusů Solaris. V roce 2014 bylo pořízeno 45 standardních a 12 kloubových Solarisů, všechny ostatní autobusy dopravního podniku jsou od Mercedesu. Nyní se sem Solaris vrátí díky novým elektrobusům.
Na přestupním terminálu Oporów na jihozápadním okraji města se sešly autobusy MAN od subdodavatele Michalczewski z roku 2015 a Mercedes-Benz Conecto z roku 2021 dopravce Dolnoslaskie Linie Autobusowe na příměstské lince zapojené do místní aglomerační dopravy – tyto linky mají vyčleněnu číselnou řadu 900.
Aktuálně se vypisuje kontrakt na 200 nových naftových autobusů, které jednak nahradí dožívající Citara od Mercedesu a také nahradí končící kontrakt se soukromými subdodavateli Michalczewski a Mobilis, které pro MPK zajišťují necelou stovku autobusů značek Mercedes-Benz, MAN, Isuzu a Solaris. Kromě nových elektrobusů pořizoval dopravní podnik MPK naposledy nové autobusy v roce 2020. Jednalo se o 60 Citar od Mercedesu, z toho 29 kloubových. Část autobusových linek je označeno místo čísel písmeny a jedná se o zrychlené linky přes centrum. Další takovou linku je nový letištní spoj P fungující od...
Dalším subdodavatelem vratislavského DP je izraelský Mobilis, který v rámci MHD provozuje cca 30 autobusů. V roce 2019 pořídil 18 autobusů Anadolu Isuzu Citiport 12 a o rok později 18 Mercedesů Conecto. Je tedy zajímavé, že služby tohoto dopravce již nebudou potkávány a MPK si hodlá zajistit provoz svých linek výhradně svými autobusy. Proto nyní shání i stovku naftových vozů, které subdodavatele nahradí.
Ze zastávky Galeria Dominikanska na východním okraji historického centra odjíždějí příměstské linky 904, 914 a 924 do obcí severovýchodně od Vratislavi. Dopravce Bus Marco Polo zde provozuje také české kloubové SORy NB18.
Na městské lince 108 byl v přestupním uzlu u nádraží Nadodrze zachycen autobus SOR NB12, který původně jezdil do roku 2016 ve slezských Gliwicích.
Výstavní hlavní nádraží ve Vratislavi se pyšní obnoveným původním vzhledem od roku 2012 u příležitosti konání evropského mistrovství ve fotbalu. Od té doby je opět důstojnou vstupní branou do města. Hned před nádražím můžete nastoupit do tramvají i autobusů do všech hlavních směrů.
Už 12 let nabízí cestujícím zázemí i služby vzorně renovované hlavní nádraží ve Vratislavi. Vede tudy řada vlakových linek jak do hlavních polských měst, tak i do Německa či Česka. Od prosince 2024 budou přes Vratislav jezdit i 4 páry nových rychlíků Českých drah z Prahy k Baltu.
Koleje Dolnoslaskie jsou, jak už název napovídá, dopravcem regionálních vlaků v této části Polska přiléhající k Česku. Ve své flotile má také 27 elektrických jednotek od polského výrobce Newag z let 2013-7. Nyní pořídil 25 elektrických jednotek Pesa.
Už přes 10 let spojuje univerzitní kampus vratislavské polytechniky s druhým břehem Odry tato kabinová lanovka dlouhá 370 metrů. Pro cestu je nutné koupit si jízdenku, lanovka není integrována do MHD. Studenti ani učitelé ale platit nemusí.
Kabinová lanovka do univerzitního kampusu je v provozu pouze ve všední dny a jízda kabinkami až pro 15 osob trvá asi 2 minuty. Nejvyšší bod lanovky je cca 7 metrů nad hladinou řeky Odry, kterou severovýchodně od centra překonává. Lanovku provozuje místní univerzita.
Jízdenkový automat univerzitní lanovky přes řeku Odru obložený pytli s pískem jako ochrana proti očekávaným povodním, které během návštěvy řádily hlavně na hranicích s Českem. Záplavy se naštěstí Vratislavi vyhnuly.