Horní Slezsko - Zabrze a Gliwice (duben 2012)

Město Zabrze a Gliwice leží v západní části hornoslezské konurbace a jsou také nejzápadnější částí rozsáhlého tramvajového provozu. I když už nyní jen omezeně. Gliwice totiž jako samosprávné město rozhodly v roce 2009, že již nebudou nadále přispívat na provoz zastaralých tramvají po zastaralých tratích. Tramvajovou dopravu do dvousettisícového města tak nahradily autobusy.

Město Zabrze (zatím) naštěstí takové úvahy nemá, proto zde tramvaje ještě jezdí, i když opět po tratích v zoufalém stavu. Až na několik výjimek. Těmi je například renovované historické jádro města nebo centrální trať vedoucí na západ ke Gliwicím. Zabrze má asi 200 000 obyvatel a od Katovic je vzdáleno cca půl hodiny vlakem, necelou hodinu autobusem a ještě o něco déle tramvají.
Modernizovaný Konstal na centrální zastávce uprostřed Zabrze. Ta se nachází na slušně opraveném náměstí na pěší zóně. Poblíž leží také vlakové a autobusové nádraží.
Technická pohotovost v akci na trati procházející středem Mikulczyc. Svařovat popraskané koleje však zdejší údržáří zdaleka nestačí. Větší opravy se konají jen v případě krajní nutnosti a stavu, kdy už se na trati opravdu jet nedá.
Přes Zabrze do Gliwic vede z Katovic páteřní regionální železnice, označená jako S1 s taktovým půlhodinovým intervalem příměstských vlaků. K nalákání více cestujících chybí ještě plná integrace do zdejší veřejné dopravy. Lidé tak často sázejí kromě aut na rychlíkové autobusové linky. Tou je linka 870 vedoucí přímo z Katovic přes Zabrze do Gliwic, o něco pomalejší je pak linka 840, která přesně kopíruje tramvajové tratě mezi těmito městy. Jako doplněk je tu ještě linka 850, která spojuje Gliwice a Bytom.
Konečná linky 3 u dolu Makoszowy. Linka 3 protíná Zabrze od jihu na sever a ve většině trasy jezdí sama. Ve všední dny i o víkendu v intervalu 20 minut.
Jednokolejná trať pro linku 3 ze Zabrze na jihozápad k dolu Makoszowy. Okolní krajina je velmi průmyslová.
Autobusových linek je v Zabrze i Gliwicích mnoho, a opět většina v dlouhých, minimálně půlhodinových intervalech. Z autobusového nádraží v Zabrze, které leží nedaleko nádraží vlakového i poblíž zdejší tramvajové křižovatky, odjíždí 25 autobusových linek. Jediná, která má častější intervaly, je linka 81 do sídliště Helenka na severozápadě města. V Gliwicích je autobusová doprava už dnes jedinou součástí MHD. Z autobusového nádraží poblíž toho vlakového odjíždí cca 40 linek do všech směrů. Jediná silná autobusová linka v Gliwicích má označení A4 a nahrazuje zde v desetiminutovém intervalu...
Poněkud ostřejší oblouk na jedné z výhyben trati linky 3 na jihu Zabrze. Ostřejší styl některých řidičů na stavu kolejí i výhybek nepřidá.
Severní konečná linky 3 na konci předměstí Mikulczyce. Trať do Mikulczyc je opět většinu své trasy jednokolejná a podobně jako ostatní zdejší tratě v poměrně žalostném stavu.
Po tramvajích v Gliwicích zbylo poměrně mnoho pozůstatků, ať už koleje v ulicích nebo trolejové sloupy. Na okraji krásného historického centra již došlo k vymazání kolejí díky rekonstrukci ulice, jinde však vypadají koleje mnohem zachovaleji než v jiných dosud provozovaných úsecích hornoslezské tramvajové sítě. Do zrušení tramvají v Gliwicích sem jezdily ze Zabrze linky 1 a 4, které jsou dnes ukončeny u vozovny Gliwice, na západním konci města Zabrze. Odtud pak vede do centra Zabrze rovná dvoukolejná trať zdejší nejhustší zástavbou.
Jedna z delších výhyben na dlouhém nehostinném úseku linky 5 mezi městy Zabrze a Bytom. Kromě linky 5 pomáhá ve spojení Zabrze a Bytomi též rychlíková autobusová linka 850.
Vozovna Gliwice na západním konci města Zabrze. Dál už tramvaje od roku 2009 nejezdí.
Ve vozovně Gliwice, dnes nejzápadnějším konci hornoslezské tramvajové sítě, jsou ukončeny linky 1 a 4 směřující přes Zabrze dál na východ. Na lince 1 potkáte dost často nově zakoupené vídeňské tramvaje. Souhrnný interval linek 1 a 4 ve všední dny je 7,5 minuty.
V historickém centru Zabrze je křižovatka, kde se potkávají všechny zdejší linky. Zatímco linky 1 a 4 pokračují dále na východ směrem do města Ruda Slaska (po cestě je ještě smyčka Zaborze), najdete tu ještě linky 3 a 5. Linka 3 je po většinu své trasy samostatná a vede od severu ze čtvrti Mikulczyce na jih do osady Makoszowy, kde se nachází rozlehlý důlní komplex. Linka 3 jede většinu trasy po jednokolejkách a její základní interval je 20 minut. Poslední linkou je pětka, která přijíždí z Bytomi od severovýchodu a končí na nedaleké smyčce Zaborze jihovýchodně od centra Zabrze. Také linka 5...
Jízdní řád rychlíkové linky 840, která věrně kopíruje tramvajové tratě z Gliwic přes Zabrze, Rudu a Chorzów až do Katovic. Celou trasu zvládne za 65 minut. Kdybyste chtěli jet totéž tramvají, potřebovali byste na to zhruba o 20 minut času více (vyjde-li přestup v Chebzie). Kdyby však byly tramvajové tratě v dobrém stavu, možná by byl i autobus pomalejší.
A to už jsou Gliwice, město zrušených tramvají na západě aglomerace. Zde je původní konečná Wojtówa Wies na západním okraji města. Dnes tu místo tramvaje jezdí autobusová linka A4.
Náměstí na severozápadním okraji historického centra Gliwic a autobus A4, který zde v roce 2009 nahradil tramvaje. Ve špičkách jezdí každých 10 minut a s malými odchylkami kopíruje trasu původních tramvají.
V celém Zabrze jezdí kromě linky 5 pouze sólo vozy Konstal, další výjimkou je linka 1, kde jezdí často dvoučlánkové tramvaje zakoupené před nedávnem z Vídně a poté slušně zrekonstruované a nabarvené zvenku i zevnitř podle zdejších zvyklostí. Oproti o několik desítek let mladším Konstalům jsou i tyto prastaré tramvaje mírným technickým pokrokem.
Zde zůstal z tramvajové trati pouze trolejový sloup. Náměstí již bylo kompletně opraveno, aby snad někoho nenapadlo začít zrušené tramvaje oživovat.
Tudy objížděla tramvajová trať v Gliwicích malé, ale malebné historické centrum. Nejsmutnější na zrušení tramvají v Gliwicích je, že zde byly koleje v porovnání s okolními tratěmi v poměrně slušném stavu.
I ve městech Zabrze a Gliwice je vidět, že autobusy tu díky podfinancovanosti tramvajové dopravy postupně vyhrávají a bude-li to tak pokračovat dál, bude úspěchem alespoň zachování dvoukolejné trati od vozovny Gliwice přes Zabrze do Rudy a Chebzie. Linka 840 věrně kopírující tramvajové linky 1 a 11 až do Katovic je ukázkou současného stavu veřejné dopravy v této oblasti.
Hlavní vlakové nádraží v Gliwicích. Odtud se vlakem do Katovic dostanete za 40 minut. Vzniká zde jakási příměstská vlaková linka S1 s pravidelným celodenním intervalem 30 minut. Jen ji více zaintegrovat do zdejšího dopravního systému.
Autobusové stanoviště Plac Piastów poblíž vlakového nádraží v Gliwicích. Zde končí např. rychlíková linka 840 do Katovic a dalších cca 40 místních autobusových linek.