Cvikov (srpen 2004)

Během krátké sobotní návštěvy ukázalo město Trabantů svoji vylidněnou tvář. Hromadná doprava téměř bez lidí, kvůli výluce tramvajové trati v centru pouze 2 tramvajové linky v provozu, několik autobusů pro obsloužení okrajových čtvrtí a motorák, zajíždějící po společném úseku s tramvajemi do centra města, ač v luxusním velkoprostorovém nízkopodlažním provedení, také cestujícími neoplýval.

Interiér hlavního nádraží přenese cestujícího do doby nedávno minulé. Celkový dojem okoření bleší tržiště přímo v hale.
Nový typ tramvaje, sice již z roku 1993, ale nízkopodlažní.
Takto vypadá informování cestujících ve Cvikově. Až na ty barvy a chybějící jízdní doby není co vytknout. Snad jen proč to nejde i u nás...
Jízdní řády s nepřívětivou barvou papíru, chybějícími jízdními dobami, chaotické číslování linek, hlavní nádraží, proměněné v bleší trh - to vše dýchne na turistu při příjezdu do města. Střed města je o něco živější, hlavně při centrálním sjezdu tramvajových linek.
Ojedinělý projekt, kdy příměstský motorák vjede do samotného centra Cvikova, jistě zaslouží následování.
Ukázkou, jak lze využít vlastních autobusů, je celovozová reklama na zdejší noční dopravu. Ta funguje pouze o víkendu a jediná linka objíždí celé město v trase, připomínající soví oči. V blízké budoucnosti je očekáván rozvoj kolejové dopravy novou tramvajovou tratí do jižní části Cvikova.
Vydařený plynový autobus Citaro na socialistickém autobusovém nádraží, i když na ta česká nemá.
Tramvaje o víkendu pouze nízkopodlažní, starší KT4 vyjíždějí jen v pracovní dny. Autobusový park byl modernizován Mercedesy Citaro na plynový pohon, linka 15 toho času jediná obsluha Hlavního nádraží v kloubových vozech.
Se stísněnými podmínkami si tu poradili tímto obousměrně pojížděným obloukem.
O víkendu české tramvaje KT4 odpočívají. Možná také díky probíhající výluce.