Na skok v moravské metropoli. Co je nového? Mílovými kroky postupuje stavba nové částečně podzemní tramvajové trati k bohunické nemocnici, trolejbusy dostaly dlouho očekávanou vzpruhu v podobě 20 nových kloubových vozů a přibývá také nových tramvají EVO2. Zprovozňovány jsou další původně pražské T6A5 a začaly první velké prohlídky tramvají 13T. Na železnici začala koncem roku 2021 velká modernizační výluka mezi Brnem a Blanskem. Kromě zcela nových tramvají Škoda 45T se v roce 2022 očekává další velká obnova trolejbusů a částečně i autobusů.

Stavbou desetiletí je bezesporu nová tramvajová trať k bohunické nemocnici, která se odpojí od lískovecké radiály poblíž zastávky Osová. Zde se zanoří do 619 metrů dlouhého tunelu a vyjede z něj až těsně před novou konečnou u bohunické nemocnice. Hrubá stavba už je v podstatě hotová, rýsují se jak povrchová konečná zastávka v Bohnicích, tak vstup do podzemní stanice Nová Jihlavská. Hotovo má být v prosinci 2022. Kvůli zvýšenému počtu potřebných tramvají má být na přelomu let 2022 a 2023 dodáno prvních 5 tříčlánkových obousměrných tramvají Škoda 45T s opcí na další 35.
Už se rýsuje zastřešení podzemní zastávky Nová Jihlavská poblíž křižovatky se stejnojmennou výpadovkou. Půjde o jedinou mezilehlou zastávku v novému úseku z Osové k nemocnici Bohunice.
Nová nástupiště i konstrukce jejich zastřešení už jsou k vidění i na budoucí konečné před nemocnicí Bohunice, kde nebude smyčka a budou zde tak jezdit obousměrné tramvaje na lince 8, která nemá smyčku ani na druhém konci. Otevřeno má být v prosinci 2022.
Severní výjezd z 619 metrů dlouhého tramvajového tunelu do prostoru mezi bohunickou nemocnicí a univerzitním kampusem. V prosinci 2022 se tak výrazně zkrátí cesta do centra oproti autobusům sužovaným častými kolonami.
A zde je jižní vjezd do tramvajového tunelu pod kopcem mezi Lískovcem a Bohunicemi. Tady se nová trať odpojí od původní trasy do Starého Lískovce. První nové obousměrné tramvaje Škoda 45T by snad měly dorazit ještě před koncem roku 2022. Celkem je objednáno 5 vozidel, s opcí na dalších 35.
V souvislosti s novou tratí do Bohunic byla rekonstruována také lískovecká radiála a v tomto prostoru za zastávkou Osová přibyly nové výhybky směrem do nového tunelu. Spolu s očekáváním dodávek nových tramvají Škoda 45T pro novou trať i jako náhrada vozů KT8D5 už nenápadně začalo vyřazování těchto vozů – jeden již byl sešrotován, druhý odstaven v závěru roku 2021.
Po létech neúspěšných pokusů s nákupem nových trolejbusů se konečně podařilo v roce 2021 koupit 20 nových kloubových trolejbusů Škoda 27Tr s karoserií Solaris. V roce 2022 by mělo být dodáno dalších 20 vozů stejného typu.
Tramvajová flotila se v roce 2021 rozrostla o další dvoučlánkové vozy EVO2 (celkem už 19 kusů) i další původně pražské tramvaje T6A5. Těch pražských tu jezdí už 26. Díky tomu mohly být vyřazeny další původní tramvaje T3 a K2. Velkými opravami začínají postupně procházet tramvaje 13T, které při té příležitosti dostávají také „dračí“ nátěr podobný vozům EVO2. A v předtuše příchodu nových obousměrných tramvají Škoda 45T už se Brno zbavilo prvních dvou tramvají KT8D5.
Nový trolejbus Škoda 27Tr na lince 25 vyjíždějící z konečné zastávky Osová odbočuje z nové Jihlavské směrem k nemocnici Bohunice. Nové trolejbusy nahradily část vozů Škoda 15Tr, 22Tr a také všech 9 vozů Škoda 25Tr s karoserií Citelis z let 2007-9, které byly počátkem roku 2022 prodány do Ústí nad Labem.
Interiér nových kloubových trolejbusů Škoda 27Tr. Vozy tohoto typu mají motor umístěný naproti 3. dveřím. Dodávka dalších 20 vozů tohoto typu umožní vyřadit poslední vozy Škoda 22Tr i poslední standardní trolejbusy Škoda 14Tr. Brno však chystá nákup až 80 nových standardních trolejbusů s karoserií SOR NS12.
Ke konci března 2022 jezdí v Brně už 19 tramvají EVO2 zkompletovaných v dílnách místního DP. V přípravě jsou další 3. Kromě linky 4 tak už tyto vozy potkáte i na dalších linkách.
Prvním vozům Škoda 13T už táhne na 15. rok života, a tak začínají procházet velkými prohlídkami. V rámci nich dostávají kromě drobných vylepšení interiéru (úprava osvětlení, změna potahů sedadel či změna počtu schodů na přechodech mezi nízkou a vysokou podlahou) také nový brněnský nátěr, který vychází z původní veřejné ankety pro tramvaje EVO2.
Velkou prohlídkou, která s sebou nese i aplikaci nového „dračího“ nátěru, už prošly 4 tramvaje Škoda 13T z první série z let 2007-2011. Celkem jezdí v Brně 49 tramvají tohoto typu.
EVO2, neboli Brněnský drak obsluhuje o víkendu také linku 6, která vyjíždí od nádraží Královo Pole. Co do počtu dodávek tramvají tohoto typu je Brno aktuálně v polovině.
Setkání dvou draků EVO2 na konečné v Králově Poli. Nejnovější dokončené vozy budou deponovány ve vozovně Pisárky. Celkem má být do Brna dodáno 41 tramvají EVO2.
Nejčerstvěji zprovozněná původně pražská tramvaj T6A5 č. 8655 na zatahujícím spoji linky 10 do vozovny Pisárky. Postupně je po potřebných úpravách zprovozňováno dalších 20 pražských tramvají odkoupených v roce 2020. Celkem už jezdí 26 původně pražských vozů, 2 další procházejí generální opravou.
Stará dobrá klasika v podobě tramvají K2 na lince 6 u nádraží Královo Pole. Tyto legendární vozy jsou postupně vytlačovány díky dodávkám nových tramvají EVO2. Jen za rok 2021 jich bylo vyřazeno 7, ale zbývá ještě 15. Tento vůz byl vyroben v roce 1977.
Trolejbusy dostaly v roce 2022 potřebnou omlazovací kúru v podobě 20 kloubových trolejbusů Škoda 27Tr. 20 dalších má přijít v roce 2022. A očekává se také dodávka až 80 standardních vozů s karoserií SOR NS12, z nichž část bude kompletována přímo v DPMB. Díky novým trolejbusům byly vyřazeny některé Škody 22Tr a také všech 9 vozů Škoda 25Tr, které našly svůj druhý domov v Ústí nad Labem. A autobusy se v roce 2022 dočkají 31 nových vozů SOR NS12, které nahradí poslední vysokopodlažní Karosy a možná také částečně nízké Crosswaye.
První z dvacetikusové série autobusů SOR NS12 z roku 2020. V roce 2022 by mělo přijít dalších 31 vozů tohoto typu, což bude znamenat konec posledních vysokopodlažích Karos a zřejmě i částečně nízkopodlažních Crosswayů z roku 2010. Díky této dodávce by tak už měla být autobusová flotila DPMB kompletně nízkopodlažní.
Regionální dopravu postihla velká vlaková výluka v úseku Brno – Blansko, která začala v prosinci 2021. Komplikaci to znamená i pro dálkovou dopravu, která je odkláněna delší trasou přes Havlíčkův Brod. Mezi Brnem a Blanskem jezdí v různých trasách náhradní autobusy, posíleny jsou také některé linky MHD směřující severovýchodním směrem včetně tramvajové linky 4.
Panteři v Brně vozí lidi nejen na regionálních vlacích, ale i na rychlících jak směrem na Břeclav, tak na Prahu. Dálkové vlaky jsou kvůli modernizaci koridoru mezi Brnem a Blanskem odkloněny přes Havlíčkův Brod. Netrpělivě je očekávána dodávka zcela nových RegioPanterů v barvách Jihomoravského kraje.
Pro neelektrizované tratě směřující na západ od Brna jsou k dispozici motorové vozy řad 842 a 854. Prvně jmenované slouží na jižní Moravě už téměř 30 let a vyrobeno jich bylo 37.